Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce rost are sa stai in cort ziua? Poti sta pe un sezlong sub umbreluta cu o bere langa tine sau in jurul unui gratar. Un copil de 12 ani nu mai doarme in timpul zilei si nici cei mari, deci nu are importanta ca  ai cortul la umbra sau nu. Am fost cu cortul de nenumarate ori, pur si simplu nu m-a interesat daca e la umbra sau nu, noaptea e interesanta pentru ca daca nu ai o izolatie termica corespunzatoare fata de pamant faci un frig cumplit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vlad58 fite, din punctul nostru (al barbatilor) ....... noi sub pavilion si in mare.

 

Acum 1 oră, Sinner® a spus:

@ContabilPozele sunt cumva din Vama in apropiere de Acolo ?

 

 

Ne tineam locuri ocupate pt. corturi, facusem o gasca misto de cortari, apoi am migrat pe rulote unul cite unul ......... a fost cindva viata in Vama ........ nu mai gasesti un loc ca Vama de acum 17 ani.

L-am vazut pe un vechi prieten al meu (un tocilar sadea) in vama acum 2-3 ani, la costum cu troler dupa el .... prof. universitar, inca mai zimbeau multi.

Acum 8 ore, l.u.v a spus:

Da, plănuiesc sa încep sa fac ieșiri cu cortul, de aia mi-aș lua ceva de calitate. 

 

Le am pe toate Luv, le poti incerca oricind, singura problema ar fi ca n-au mai fost utilizate de 4-5 ani. La soare mi-a rezistat un cort 5 ani ....... tinute in casa, habar nu am daca inca-s bune.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au inventat multe, daca nu esti ''facut'' pt un lucru, nu rezisti, e mai mare chinul. De asta ti-am spus sa nu te arunci cu banii, e posibil sa nu suporti atmosfera si sa vinzi cortul si tot ce ai luat la juma de pret,sa scapi de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa facem Adrian M ?

Asa e cu unii mai mititei de 187/106 si mosneguti de 50+... Nu ne mai tine spatele ladormit pe sol, cu motorul vrem sa ne dam, ba mai luam si baba cu noi; ba parca am mai invarti.o un pic pana prindem pozitia aia din multe incercate...

Nu e usor, ai sa ajungi si tu mos si te.or lua Pokemonii viitori la rand😂

Adevarul e ca un cort de 3 cu necesarul pt minim 3 zile te duce la aproape 20kg si 60cm/20/20. Cand zic de zile la rand dormite in cort, implicit zic saltele +sac dormit.

Unde mai pui ca unul pe.aici mai sus vrea si sezlonguri si umbreluta😌😅😂

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca Luv lua sotia si copilul, adica masina, ori are alta cu atas si bat cimpii aiurea?

Cind mergeam cu cortul .... dupa ce mi-a rupt unul din greseala cortul am avut tot timpul prin masina unul mic de 3 persoane ..... pe linga roata de rezerva. :)

Mai ajuta si in clipe de mare aglomeratie .... cind nu mergea sa zici ca vine fratitu deseara .... bagai unul din asta, si locul era "rezervat" instant.

Ce vremuri frumoase ..... cind aveam toti ceva ani mai putini. offf

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, vlad58 a spus:

Ce rost are sa stai in cort ziua? Poti sta pe un sezlong sub umbreluta cu o bere langa tine sau in jurul unui gratar. Un copil de 12 ani nu mai doarme in timpul zilei si nici cei mari, deci nu are importanta ca  ai cortul la umbra sau nu. Am fost cu cortul de nenumarate ori, pur si simplu nu m-a interesat daca e la umbra sau nu, noaptea e interesanta pentru ca daca nu ai o izolatie termica corespunzatoare fata de pamant faci un frig cumplit.

Probabil tu te trezești dimineața devreme.

Dacă mergi vara la un festival sau la o întrunire moto și nu te culci odată cu găinile, nu prea vrei să te trezești pe la prânz mahmur într-o saună. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Luigi, o varianta foooarte buna pentru campatul la loc fara umbra, mai ales daca mergi cumasina si nu te deranjeaza cateva kile in plus, este o folie separata montata pe bete deasupra cortului. Practic o sa ai un aumbrar propriu si o sa scada mult temperatura in cort.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.02.2019 la 8:27, vlad58 a spus:

Spre rusinea mea nu am vazut niciodata rasaritul din mare, daca 10-11 e trezire devreme sunt vinovat, la 10 abia incepe sa se inalzeasca.

Pe bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 10.03.2019 la 12:15, Speedy.K a spus:

Luigi, o varianta foooarte buna pentru campatul la loc fara umbra, mai ales daca mergi cumasina si nu te deranjeaza cateva kile in plus, este o folie separata montata pe bete deasupra cortului. Practic o sa ai un aumbrar propriu si o sa scada mult temperatura in cort.

 

Notat, mersi!

 

Acum 7 ore, einstein1984 a spus:

d inchiriat nu gasesti? 

Sa stii ca iau in calcul! Am gasit pe net site-ul asta: https://www.ncort.ro/

Stiti vreo alta varianta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, vlad58 a spus:

Ce te nelamureste ora mea de sculare sau faptul ca dupa mine abia de la 10 e cald ?

Vara daca a soarele pe cort de la rasarit si n esti la peste 2000 m altitudine la 8 ai 60 de grade in cort. 

Pe o plaja incepe coacerea pe la 6...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, vlad58 a spus:

Asta inseamna ca nu ai cortul care trebuie sau esti pinguin.

Acum serios, de unde le scoateti?  La ora 6 iti clantene dintii in gura, soarele abia a rasarit.

Fiecare are perceptia lui ca si la gusturi nu se discuta.

Bun. Hai că ajungem undeva.

Care-i cortul "care trebuie"? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un alpin3 din panza de bumbac, grosuta, culoare albastru deschis, singurul impediment este ca atunci cand ploua nu ai voie sa-l atingi ca incepe sa-l strabata apa.

Efect de sera nu prea are (parerea mea)si banuiesc ca asta este "defectul"  celor din din plastic.

 

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am întâmpinat o altă problemă. Dacă piesa interioară nu e destul de lungă, eu ating și cu picioarele și cu capul de plasă. Și am doar 1.80. Practic dorm cu capul afară, noroc că are o mica tendă. Când bate soarele pe cort, e clar că nu mai e rost de dormit. Poți să ai ce vrei deasupra, ca soarele vine dintr-o parte când răsare. Chiar și cu ambele intrări deschise, se face saună. Probabil ceva foarte înalt și cu spațiu mare între stratul exterior și cel interior.

Dormitul pe neopren nu prea îmi priește, nici pe saltea gonflabilă, d-aia clasică. Însă am dormit foarte bine pe saltea autogonflabilă de la Lidl. În poziție destinsă ajunge pe la 4-5 cm și mai poți regla presiunea până te simți confortabil. Mai sunt și la Decathlon unele light. Dar se umflă mai puțin. Neapărat și o pernuță d-aia cu granule :D

Dopurile de urechi fac minuni ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic
La 12.03.2019 la 9:12, vlad58 a spus:

Eu am un alpin3 din panza de bumbac, grosuta, culoare albastru deschis, singurul impediment este ca atunci cand ploua nu ai voie sa-l atingi ca incepe sa-l strabata apa.

Efect de sera nu prea are (parerea mea)si banuiesc ca asta este "defectul"  celor din din plastic.

 

Ha ha ha! Si NOI n-avem cortul care trebuie?!

Ce ai tu se numea “juma’ de cort prin anii 80. Am avut si eu unu, mostenit de la taica-miu, doar ca eu aveam ambele jumatati, camera si supratenda si n-a intrat apa in el decat dupa vreo 40 de ani de folosinta.

Noi vorbim de corturi in care nu te ploua orice rupere de nori ar fi si nu atarna o juma’ de tona.

Despre temperaturile din diminetile de august de la mare nici nu mai discut, n-are sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Îmi puteți recomanda o pompa pentru umflat salteaua de cort? De preferat cat mai mica pentru pus în bagaj, cred ca asta vrem toți, deși "dai la pompa" mai mult. 

Am nevoie sa o cumpăr în zilele imediat următoare, din Bucuresti. Eu le știu pe cele clasice din Decathlon, Auchan și genul acesta de magazine.

Voi ce folositi? Știți de altele? Iau în considerare și una pt anvelope, direct la "bricheta" mobrei, doar ca cu astea nu am interacționat pana acum și nu știu nimic despre ele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...