Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta de la Decathlon se poate monta prima data partea de deasupra, de fapt poti lasa interiorul prins de exterior. Avantaj, daca ploua se incepe cu exteriorul, lucru esential, tinand cont ca nu vrei sa uzi partea de interior unde dormi. Bete de aluminiu, greutate redusa, poti monta normal, integral, sau exteriorul sa te adapostezi de ploaie sau numai interiorul cand este cald. Eu am luat si o folie de protectie pentru sol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa , postatam noi pe un topic cu ultima activitate din 2010:)))))

 

in 2016 corturile nu mai sunt de actualitate? au ramas cu tehnologia in urma? trebuia dechis un nou topic? nu inteleg...ddormi in pace, fiule

Merci frumos pentru sugestie. Din pacate foarte scump pentru ce stie micutul asta. Am uitat eu sa precizez ca as vrea sa ma incadrez in maxim 1000 de lei in achizitia asta.

slabe sanse la bugetul asta, Sandule... poate doar second gen, olx, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de la Decathlon [...]

Care "asta"?

 

Pe mine nu ma lasa inima sa dau peste 300 lei pe un cort de doua persoane.

Daca ai de gand sa-l pui numai sub 1000 m altitudine pe vreme frumoasa, nici n-ai de ce. Dar unii au mult mai multe pretentii de la un cort.

 

 

 

Fac pariu ca daca iei un cort noname, ieftin si-l imbraci corespunzator te costa muult mai putin...

Fac pariu ca n-ai pus cortu-n creasta niciodata. Sau. daca l-ai pus, ai avut un noroc chior.

 

PS Oamenii pe vremuri se adaposteau fix sub niste tarusi (de lemn!!!) cu o bucata de panza deasupra. Just do it!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slabe sanse la bugetul asta, Sandule... poate doar second gen, olx, etc

Stiu, de-aia am si cerut sugestii aici, poate apare vreo sugestie interesanta.

» Post actualizat in 20 Apr 2017 20:47

Cateva nopti pe an, peste 15 grade, saci de dormit, saltea pneumatica si folie de parchet dedesupt. Nu am cine stie ce pretentii.

Pai asta ziceam si eu. Pentru ce ceri tu e absolut OK. Eu cer mai mult (vezi mai sus criteriile). Ce legatura are comentariul tau cu criteriile mele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai asta ziceam si eu. Pentru ce ceri tu e absolut OK. Eu cer mai mult (vezi mai sus criteriile). Ce legatura are comentariul tau cu criteriile mele?

Era doar o opinie, si eu caut un cort mai usurel, 140 cm latime, cu un pic de tenda, rezistent la ploaie. Daca nu gasesc, raman la cortul meu vechi, are vreo 5-6 kg, nu a intrat niciodata apa in el, e destul de spatios etc. Nu stiu marca, nu l-am luat eu, eticheta e disparuta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era doar o opinie, si eu caut un cort mai usurel, 140 cm latime, cu un pic de tenda, rezistent la ploaie. Daca nu gasesc, raman la cortul meu vechi, are vreo 5-6 kg, nu a intrat niciodata apa in el, e destul de spatios etc. Nu stiu marca, nu l-am luat eu, eticheta e disparuta.

140 latime e cort de 1 persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba, as vrea o recomandare de la cineva care chiar are si a testat in conditii vitrege pentru un cort de o persoana sau doua cat mai mic si mai usor (sub 2 kile) dar rezistent la vanturi si furtuni de creasta. Nu vreau sa-l iau pe mobra, pentru asta am, vreau pentru o noapte, maxim doua de dormit pe munte cu bagaje corespunzatoare, adica rucsac maxim 30 de litri.

uite la o prima strigare(Vango) dar mai sapa i dupa alte modele, marci.ca si gama sunt medii sub Trimm, Hanna

http://www.ascent.ro/cort-vango-mirage-200.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

in 2016 corturile nu mai sunt de actualitate? au ramas cu tehnologia in urma? trebuia dechis un nou topic? nu inteleg...ddormi in pace, fiule

 

slabe sanse la bugetul asta, Sandule... poate doar second gen, olx, etc

De ce esti uracios, fara sa citesti? Un forumist a raspuns in 2017, la intrebarea din 2010:)) nu era vorba de reactualizarea subiectului. Dar ma gandesc ca din 2010 pana in 2017, si a cumparat cel ce intreaba, cort:) si sunt si eu interesat de subiect, caut cortvde 2 persoane, relariv mic ca volum, sa poata fi dus pe moto. Si sa tina si la o ploaie. Nu de vant, creasta,chestii mai serioase. Buget cam 300-400 ron..

Actual am unul de la dechatlon, 2seconds, bun pentru ce mi a trebuit, dar nu e ok pentru moto-se strange intr un disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No shit... In toti acesti ani nu am stiut, dar tot am incaput lejer cu sotia.

Ba, fiecare cu pretentiile lui. Sacul meu are 85 in umeri. Daca inghesui doi in 140 latime s-ar putea sa te trezesti cu apa de pe supratenta peste tine in caz de ploaie.

» Post actualizat in 21 Apr 2017 04:35

Ca tot veni vorba, as vrea o recomandare de la cineva care chiar are si a testat in conditii vitrege [...]

 

 

uite la o prima strigare(Vango) dar mai sapa i dupa alte modele, marci.ca si gama sunt medii sub Trimm, Hanna

http://www.ascent.ro/cort-vango-mirage-200.html

 

Bre, de gasit pa net le-am gasit si io pe toate existentele . Vroiam o recomandare de la cineva care a testat ceva de genul asta si a fost multumit...

» Post actualizat in 21 Apr 2017 04:36

.

Actual am unul de la dechatlon, 2seconds, bun pentru ce mi a trebuit, dar nu e ok pentru moto-se strange intr un disc.

Alea nu-s bune nici de rucsac, n-ai unde sa le bagi. Sunt strict de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici ceva testat de mine o singură noapte. Cort de două persoane, am dormit trei în el, doi mai grași și unu slab. Cortul a fost montat la lumina frontalelor, pe pantă mare, dar am bătătorit platformă de zăpadă. L-am ancorat cu bețele de schi și pioleții. N-am întins toate ancorele, că nu bătea vîntul, era doar foarte frig și ora cam înaintată - devreme, după alții, că era 0:30.

 

Păreri: Pentru trei persoane, în condiții expuse, o singură noapte, frig (-15 spre -20 afară, în cort a ajuns temperatura la +10 cu o lumînare aprinsă) a fost înghesuială, dar cald. Eu n-am avut niciodată sac de dormit de iarnă. Sacul meu are 20 de ani, nu mai are calitățile inițiale de izolare, cu toate astea, n-am înghețat. Eu rezist bine la frig, altul n-ar fi simțit confortul meu în acel sac de dormit, dar - în caz de extremă urgență - oricine ar fi reușit să treacă peste acea noapte. Cei doi cu care am fost au saci de iarnă și au dormit foarte confortabil din punct de vedere termic!

 

post-7334-0-86948700-1492764040_thumb.jpg

 

Plusuri: Două intrări - avantaj pe care-l recomand în căutarea unui cort (spațiu bun de depozitare, protecție la vînt - folosești intrarea opusă vîntului care-și poate schimba direcția etc). Structură cu trei bețe de aluminiu care dă o rezistență sporită și ajută mult la păstrarea tendei depărtată de interior. Spațiul interior rezonabil de înalt încît să nu stau cocoșat în poziția „turcește”! Materiale de bună calitate - cortul cu care am fost are cinci ani de folosință „intensă” - adică nu un concediu pe an, ci multe ture în orice condiții meteo. Totuși, asta a fost prima tură în care a fost montat iarna, dar a fost foarte OK.

 

Minusuri: Fiind un cort de două sezoane - primăvară/toamnă, nu am nimic de obiectat, pentru că nu-i cort de iarnă (care ar trebui să aibă fustă de zăpadă). Evident, poate fi folosit vara fără restricții! Singurul „minus”, e înghesuit pentru trei oameni, în condițiile în care vrei confort - adică să nu vă-ntoarceți „la fluierat”, dar partea pozitivă e că, și dacă stați trei hăndrălăi în el, nu vă udați de la atingerea între tendă și interior, deoarece poziția de dormit e paralelă cu absidele.

 

Alte observații: Deși am dormit o singură noapte, experiența de ani de zile pe care o am din nenumărate ture în orice sezon mă face să zic că am fost foarte mulțumit de acest cort! Am dormit în multe tipuri de cort, unele mai confortabile, unele nu. Ani de zile am mers cu un cort de o singură foiță, tip tunel, cu o singură intrare, foarte bun pentru creastă, extrem de rezistent la vînt - am avut și vînturi de peste 100 de km/h! Dezavantajele acestuia au fost spațiul mic - nu puteam sta turcește, condensul pe care-l mai ștergeam cu sacul de dormit, lipsa confortului termic - compensat prin „bărbăția mea” :P Avantaj major: 1,5 kg! Și iarna, dacă nu mai luam cuiele ajungeam la 1 kg!!! Cortul Hannah prezentat mai sus are greutatea de 3,1 kg. Raportul calitate/preț mi se pare rezonabil în condițiile în care nu-l scoți la un singur drum pe an.

 

Spor la căutări!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...