Sari la conținut

Ecuatie fara rezultat?


StefanAM
 Share

Postări Recomandate

Bine v-am gasit! Am 40 de ani, destui ani de condus cam toate tipurile de masini si de vreo 6 ani ma dau pe un Yamaha Bruin de 350 CC off si on road. De mult ma roade dorinta de a merge cu motocicleta (imi plac chopperele) si cred ca a venit vremea. Maine ma duc sa ma inscriu la scoala de soferi. Chestia e ca am 2,02 m si 130 kg. Citind, am inteles ca nu se recomanda incepatorilor motoarele mari. OK! La cat de mare sunt, pe o motocicleta chiar si de 1300, arat ca Bush pe scaunul de gradinita cand au dat aia cu avioanele in turnuri. Ce motocicleta sa-mi iau?? Ma intereseaza parerile unor bikeri experimentati, de preferinta de dimensiunile mele sau cu prieteni de dimensiunile mele. Sunt fost sportiv, asa ca greutatea motocicletei nu e o problema. :) Sper..............Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, cam ce vrei de la motoreta?

 

off road? motoreta capabila si on si off? motoreta de comuting / ture scurte? motoreta de touring, iesiri lungi? viteza? cruiser style?

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit! Am 40 de ani, destui ani de condus cam toate tipurile de masini si de vreo 6 ani ma dau pe un Yamaha Bruin de 350 CC off si on road. De mult ma roade dorinta de a merge cu motocicleta (imi plac chopperele) si cred ca a venit vremea. Maine ma duc sa ma inscriu la scoala de soferi. Chestia e ca am 2,02 m si 130 kg. Citind, am inteles ca nu se recomanda incepatorilor motoarele mari. OK! La cat de mare sunt, pe o motocicleta chiar si de 1300, arat ca Bush pe scaunul de gradinita cand au dat aia cu avioanele in turnuri. Ce motocicleta sa-mi iau?? Ma intereseaza parerile unor bikeri experimentati, de preferinta de dimensiunile mele sau cu prieteni de dimensiunile mele. Sunt fost sportiv, asa ca greutatea motocicletei nu e o problema. :) Sper..............Multumesc!

la varsta ta si din spusele tale cred ca ai toate tiglele pe casa incat sa te poti sui pe orice chopper, indiferent de capacitatea cilindrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta traficului o ai, par alb in cap banuiesc ca ai, asa ca mai ramane sa stapanesti utilajul.

Daca nici tu cu 2m, fost sportiv si multe kg nu poti sa-ti iei ce vrei, atunci cine?

 

Cioperele sunt grele si mai greu de manevrat, cele mai importante aspecte fiind cat de frumos duduie si cat de curat, polisat, impunator, aratos, este.

 

Deci ia-ti ce-ti place, cioperele sunt destul de voluminoase, nu vei arata rau nici pe unul de 800, de exemplu un Kawasaki Vulcan 800.

Dar la fizicul tau poti merge pe un 1600 fara probleme. Adica vei avea aceleasi probleme ca ceilalti doar ca tie iti va fi mai usor sa muti magaoaia.

 

P.S. Am si eu 1,89m si 125kg in viu, ca sa nu zici ca imi dau cu parerea si eu am 50kg! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cam ce vrei de la motoreta?

 

off road? motoreta capabila si on si off? motoreta de comuting / ture scurte? motoreta de touring, iesiri lungi? viteza? cruiser style?

 

Mi-ar placea chopper. Plimbari scurte la inceput Pe urma cat ma tine sciaticul.

 

suzuki V-Strom 650 / Bmw f 650 / honda shadow 600 . Sunt destule :) Eu recomand V-Stromul. E facut pt oameni mari.

 

Shadow imi place mult, dar m-am uitat acum pe net si am vazut cum sta un chinezoi pe ea.....hehehe. Eu sunt mare rau omule.

 

Bah da nu cititi frate, voi aveti placa voastra, OMUL VREA CIOPAR! :moron:

 

Corect. Asta e drumul!

 

la varsta ta si din spusele tale cred ca ai toate tiglele pe casa incat sa te poti sui pe orice chopper, indiferent de capacitatea cilindrica.

 

Am auzit ca pe motocicleta, tiglele incep sa se miste. :) Ok, dar care? Pe care credeti ca m-as simti confortabil. Si mici nu vreau sa arat ridicol!

 

 

Super tare. E ok pt oameni inalti? Si totusi daca o dai pe jos (si am inteles ca o dai mai devreme sau mai tarziu ca un incepator cutezator ce esti), nu e cam mare deranjul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intruder 1500 sau 1800 (sau marauder 1800) o sa te descurci cu ele. Dar ca idee, fiind asa inalt nu vei putea sta pe un chopper asa cum iti doresti, pt oameni ca voi s-au facut endurourile inalte. (a da si mai este si V-Max 1200)

Editat de Sharky66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta traficului o ai, par alb in cap banuiesc ca ai, asa ca mai ramane sa stapanesti utilajul.

Daca nici tu cu 2m, fost sportiv si multe kg nu poti sa-ti iei ce vrei, atunci cine?

 

Cioperele sunt grele si mai greu de manevrat, cele mai importante aspecte fiind cat de frumos duduie si cat de curat, polisat, impunator, aratos, este.

 

Deci ia-ti ce-ti place, cioperele sunt destul de voluminoase, nu vei arata rau nici pe unul de 800, de exemplu un Kawasaki Vulcan 800.

Dar la fizicul tau poti merge pe un 1600 fara probleme. Adica vei avea aceleasi probleme ca ceilalti doar ca tie iti va fi mai usor sa muti magaoaia.

 

P.S. Am si eu 1,89m si 125kg in viu, ca sa nu zici ca imi dau cu parerea si eu am 50kg! :cheers:

 

Frumos post. Multumesc. Daca iti mai vin idei te rog sa ma ajuti. Am o iarna sa ma hotarasc ce-mi cumpar! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am auzit ca pe motocicleta, tiglele incep sa se miste. :) Ok, dar care? Pe care credeti ca m-as simti confortabil. Si mici nu vreau sa arat ridicol!

eu am inceput la 30 de ani, pe un s4, are nu este deloc o pisicuta si uite ca sunt ok, chiar mai mult decat ok. repet, IN CAZUL TAU cred ca poti stapanii orice chopper. ia-ti ce-ti place omule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intruder 1500 sau 1800 (sau marauder 1800) o sa te descurci cu ele. Dar ca idee, fiind asa inalt nu vei putea sta pe un chopper asa cum iti doresti, pt oameni ca voi s-au facut endurourile inalte. (a da si mai este si V-Max 1200)

 

Intruderul si Marauderul sunt super misto. Trebuie sa ma sui pe ele. In schimb chiar azi m-am suit pe un v-max in reprezentanta si ma simteam ca pe bicicleta lui fimiu.

 

Suzuki M109R Boulevard ? Cred ca sunteti compatibili.

 

drags_1024.jpg

 

Super misto. O sa ma sui pe unul sa vad cum e.

 

eu am inceput la 30 de ani, pe un s4, are nu este deloc o pisicuta si uite ca sunt ok, chiar mai mult decat ok. repet, IN CAZUL TAU cred ca poti stapanii orice chopper. ia-ti ce-ti place omule!

 

Multumesc de incurajare. Dar as dori mai mult decat atat: am nevoie de indrumare in alegerea motocicletei. Vreau sa le selectionez cu ajutorul vostru pe cele care sunt compatibile cu un nenea asa mare si apoi sa-mi spuneti (daca vreti, stiti si puteti) ce plusuri si minusuri au. Cu alte cuvinte la ce sa ma astept de la ele. Cu inima alegi la 20 de ani, cand ai 3 copii mai filtrezi un pic............heheh...........sa va traiasca si voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tie ti-ar fi stat bine pe o Honda Rune. Sunt destul de rare. A avut o cunostiinta unul de vanzare in Romania, adus din SUA dar nu s-a vandut asa ca a plecat inapoi. Rune cred ca este ideala pentru tine, pretul este un pic obscen dat fiind ca e mai rara. Oricum, nici cu Suzuki Boulevard nu mi-ar fi rusine.

 

Honda_Rune_2004_03_1600x1200.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tie ti-ar fi stat bine pe o Honda Rune. Sunt destul de rare. A avut o cunostiinta unul de vanzare in Romania, adus din SUA dar nu s-a vandut asa ca a plecat inapoi. Rune cred ca este ideala pentru tine, pretul este un pic obscen dat fiind ca e mai rara. Oricum, nici cu Suzuki Boulevard nu mi-ar fi rusine.

 

Honda_Rune_2004_03_1600x1200.jpg

 

Frumoasa foc, dar un pic cam avangardista pt. mine. Mi-ar placea ceva mai clasic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intruderul si Marauderul sunt super misto. Trebuie sa ma sui pe ele. In schimb chiar azi m-am suit pe un v-max in reprezentanta si ma simteam ca pe bicicleta lui fimiu.

 

 

 

Super misto. O sa ma sui pe unul sa vad cum e.

 

 

 

Multumesc de incurajare. Dar as dori mai mult decat atat: am nevoie de indrumare in alegerea motocicletei. Vreau sa le selectionez cu ajutorul vostru pe cele care sunt compatibile cu un nenea asa mare si apoi sa-mi spuneti (daca vreti, stiti si puteti) ce plusuri si minusuri au. Cu alte cuvinte la ce sa ma astept de la ele. Cu inima alegi la 20 de ani, cand ai 3 copii mai filtrezi un pic............heheh...........sa va traiasca si voua!

pai aici nu stiu cum as putea sa te ajut! stiu modele, le recunosc pe strada, cateva date tehnice despre ele am insa doar atat! nu prea am calarit choppere sa imi pot da cu parerea despre ele. alegerea o faci tu. cred ca cel mai bine ar fi sa intrii la coltul chopperistilor, ei te-ar putea indruma cel mai bine. baga-ti cv-ul la ei, buget, tot si te ajuta ptr ca sunt baieti finuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is curios de ce il luati la misto cu motoare de peste 1600cmc chiar daca sunt choppere cica lenese.

 

Rocketul il pune pe orbita in 3 secunde. M109le e tot un power cruiser iar Rune-ul de $30.000 m-i se pare chiar bataie de joc.

 

Nu cred ca ai avea nevoie de ceva mai mult decat un VN800 http://www.cruisercustomizing.com/mc/motorcycles/imageimport/Kawasaki-Vulcan-800-Classic-1.jpg Il poti customiza (adica prinde pe el niste piese) sa arate mai mare, mai lat sa iti ascunda din volum :) iar putere are destula.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is curios de ce il luati la misto cu motoare de peste 1600cmc chiar daca sunt choppere cica lenese.

 

Rocketul il pune pe orbita in 3 secunde. M109le e tot un power cruiser iar Rune-ul de $30.000 m-i se pare chiar bataie de joc.

 

Nu cred ca ai avea nevoie de ceva mai mult decat un VN800 http://www.cruisercu...0-Classic-1.jpg Il poti customiza (adica prinde pe el niste piese) sa arate mai mare, mai lat sa iti ascunda din volum :) iar putere are destula.

 

Ma gandeam eu. Cred ca un pic de chibzuinta se cere.........

O sa ma sui pe un Vulcan sa vad cun e.

 

Nasoala ecuatie, intradevar. Eu am "doar" 1.94 si vreo 87 de kg, si tare greu cu chopperle astea. La tine e chiar dramatica treaba. In cazul in care bugetul e nelimitat uita-te pe la reviewuri si ce gasesti mai mare, aia e de tine. In cazul in care bugetul are limita, renunta la chopere si cauta un enduro touring mare, gen Africa Twin, sau chiar mai mare. Dupa vreo 4 luni de mers pe un dragstar de 400, deja in primavara vreau sa o vand si sa imi accept soarta...adica locul meu e pe un enduro touring.

Bafta la alegere si sa ne tii la curent. Eu unul sunt foarte curios.

 

Nimeni nu are buget nelimitat. Dar e o diferenta intre a-ti baga banii ca incepator intr-o super scula, cu care sa dai de pamant (am citit pe forumul asta ca si mama bikerului o pateste, acum ca incepator........) si sa-ti goleasca contul cand o repari si alta e sa cumperi un second hand pe care sa inveti. Sincer si eu sunt curios ce o sa fie pana la urma.:cheers:

 

Cati bani ai vrea sa investesti in motor? Esti sigur ca vrei sa fie cruiser? (chopper e altceva...)

 

Nu de alta, dar sa nu faci alegerea gresita in ce priveste intrebuintarea mobrei. Cu cruiserul mergi in oras si in afara, dar esti limitat la asfalt. Eu is ~ cat tine, 195/127. Pe touringul meu stau ca pe un maxiscuter...

 

Nu mai bine ti-ar placea ceva de genul asta? :

 

:D

 

Imi place ideia de chopper (cruiser). Senzatia de libertate si spiritul pe care il reprezinta. Un enduro touring parca te indeamna sa faci ceva, sa te duci undeva. Ori nu asta facem toata viata?! Vreau sa las motocicleta sa ma duca ea.... Cam asa vad eu lucrurile. Si sper sa reusesc sa gasesc solutia la ecuatia asta cu ajutorul vostru. Cu toate ca nu exclud pana la urma posibilitatea de a ajunge la un enduro mare. M-am urcat la o reprezentanta Yamaha pe unul (nu mai tin minte ce model) si m-am simtit chiar ok. Nu am avut senzatia aia nasoala de ridicol.

Sa inteleg ca nu te simti bine pe scula ta. Ai nevoie de ceva mai mare? Daca da, tu la ce te-ai gandit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parea mea e ca nu prea gasesti cruiser pe care cineva de peste 2m sa se simta confortabil. iar daca mai iei in calcul si faptul ca esti incepator si nu te poti arunca direct la un M1800 chiar nu mai stiu ce sa-ti zic decit sa te orientezi catre un touring/adventure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam are dreptate omu. Majoritatea chopper/cruiser-elor cu motoare prietenoase incepatorilor (peste 1000cc un V-twin nu e indicat incepatorilor) nu sunt prea comode pentru cineva ca tine.

 

Un touring inalt e ok pentru tine, insa daca tie nu iti plac respectivele motoare, degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam are dreptate omu. Majoritatea chopper/cruiser-elor cu motoare prietenoase incepatorilor (peste 1000cc un V-twin nu e indicat incepatorilor) nu sunt prea comode pentru cineva ca tine.

 

Un touring inalt e ok pentru tine, insa daca tie nu iti plac respectivele motoare, degeaba.

 

Vad ca toti ma conduceti spre un singur drum. Dar inca mai sper. Indicati-mi care sunt cele mai spatioase cruisere, ma sui pe ele si vad pe urma.

 

Un Intruder VL1500 de vanzare, poti merge macar sa te sui pe el sa vezi ce si cum... (asta daca esti din Bucuresti)

 

Frumoasa. O sa te caut in octombrie, cand ai timp, sa vedem daca intru pe ea. :)

 

 

Misto, dar prefer clasic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc oameni care au inceput viata de motociclism pe Rocket, apropos de potenta motoretei, si sunt bine merci fara probleme. Daca o vei da pe jos tine de tine si nu de motoreta in primul rand, asta cred ca ti-e clar. Faptul ca esti matur si ai pus ceva km in trafic cu masina te ajuta insa mult.

E un Rocket Touring nou de vanzare in Bucuresti, Touringul este varianta comfy a unui Rocket Standard (sunt si din alea de vanzare vreo doua chiar trei). Da-mi detaliile tale pe PM si te sun cand ma intorc in tara ca sa vezi despre ce este vorba. Eu am 1.85 si bat suta cu gratie :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-63901-0-58612300-1316686699_thumb.jpg

 

Asa arat eu la cei 1.94 ai mei pe un dragstar. Nu grozav, stiu. Dragstarul are weelbase=1610 mm. Kawasaki VN 800 whellbase=1625 mm. Intruderul de 1500 are wheelbase=1700 mm. Iar Honda Rune 1750 mm. Uita-te cum stau eu, mai pune vreo 10 cm de picioare si apoi imagineaza-ti cum ai sta tu. Vulcanul e mai lung cu 1,5 cm, Intruderul cu 9 cm, iar Honda rune, care e intradevar cam cea mai mare motoreta pe care ai putea sa o cumperi, desi consta o avere, e mai lunga cu 14 cm. Stiu ca o sa-mi sara in cap colegii, ca nu doar lungimea conteaza, ci si pozitia pe ea, dar totusi... Si mie imi plac chopperele, si imi iubesc motoreta, da adevarul e ca trebuia sa ascult de sfaturile primite cand am deschis si eu un topic asemanator, acu ceva timp, si sa merg spre un enduro touring. Senzatia de libertate o traiesti pe orice fel de motocicleta si daca vrei sa mergi cu 60 km/h si sa admiri peisajele, cu viziera ridicata, poti sa o faci si de pe o Nija si de pe un vulcan, si de pe un Africa Twin.

Acu noi vorbim aici si ne impartasim experienta (mica in cazul meu) si ideile, da pana la urma tu o sa faci tot cum crezi tu ca e mai bine. Prima motocicleta e de proba, iar dupa ceva timp o sa realizezi daca ai ales bine sau nu. Eu as zice sa nu te avanti prea mult si sa iti iei ceva la 10.000 euro+, ci ceva cu care sa te obisnuiesti cu cele 2 roti, pentru a diminua riscurile atat materiale cat si fizice. Apoi dupa 1-2 sezoane in care cunosti oameni noi, ai ocazia sa urci pe diferite modele, prieteni care o sa te lase sa mergi pe ale lor si mai ales sa acumulezi experienta o sa-ti dai seama singur de motocicleta facuta pentru tine, pentru ca sigur e si ea pe acolo. :cheers:

 

Un post foarte pertinent si iti multumesc. Am citit topicul tau inainte de al deschide pe al meu. Am plecat foarte entuziast in calatoria asta si vad inca o data ca inaltimea nu e numai un avantaj. Dar continuam sa invatam si sa probam :P. Speranta moare ultima!

Care va fi motocicleta urmatoare_

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VTX 1800 cc

Vulcan 2000 cc

Vulcan Nomad 1600 cc

m109r intruderul de 1800 - personal nu-mi place dar e vorba de gusturi ...

Vulcan 1500cc

Intruder 1500cc

 

 

sau, preferatele mele la orice materie- Harley-Davidson twincam-uri mai noi de 99, preferabil mai noi de 06:

 

Softail FXST(S, B)

Heritage Softail(S)

Fatboy

Road King

Elecra Glide

Fatbob

FXDX

Vrod

 

5 centi din partea mea

 

Uuuuu ce era sa uit... Rocket-ul III bine inteles si Thunderbird-ul 1600cc de la Triumph care dupa Harley (sic) sunt clar pe locul 2(pt mine)!!!

 

La banul cel mai putin in locul tau m-as uita la un VTX1800 - mare, puternic, fain si ieftin. fara probleme ! VTX-ul de 1300 e lesinat tare... din nou , parerea mea.

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...