Sari la conținut

Accident 17 sept 2011


Silvan
 Share

Postări Recomandate

Scriu topicul asta ca sa fiu politically fair si ca sa-i fac pe plac lu' Zidu'

 

Deci asa mi-am luat eu botezul:

 

Scurt istoric: am inceput pe CBR F4i, am motorul de 1 an si am facut cu el pana in momentul botezului ~14000 km.

 

intr-o frumoasa zi de sambata (17 sept 2011) am purces cu inca 12 baieti si fete pe transalpina. planul era sa il parcurgem si sa ne intoarcem in bucuresti in aceeasi zi. intre malaia si brezoi (la 8 km de brezoi) am intrat in depasirea unui opel insignia alb. era in linie dreapta cu vizibilitate aproximativ 200 m. aveam aprox 100-120 cand am inceput depasirea. in momentul in care am ajuns in dreptul oglinzii opelul-ui pe care incercam sa-l depasesc, observ ca acesta franeaza si claxoneaza. am franat si eu inainte sa vad de ce face asta, moderat. dupa o fractiune de secunda am zarit motivul, un caine. acesta s-a speriat si mi-a sarit in fata la o distanta de aproximativ 5 metri. impactul nu l-am putut evita, desi am franat si mai tare. dupa ce am lovit cainele, ghidonul a voblat pt o perioada atat de scurta ca n-am putut-o procesa decat dupa, apoi m-am trezit pe asflat. dupa o alunecare/rostogolire destul de lunga m-am oprit pe spate pe contrasens cu motocicleta culcata la aprox 50 metri distanta de mine.

 

Rezultat: eu cu multe vanatai si o durere toracica acuta pe dreapta, motocicleta cu carenele frontala si stanga sparte si polizate si capacul stator spart. purtam echipament (casca, geaca, manusi, genunchere si ghete). doar ghetele si genuncherele se pot refolosi.

 

Ce am invatat: ... nimic. de fapt am invatat ca nu ai absolut nici-un control asupra corpului tau si asupra directiei de deplasare dupa ce ai cazut.

 

Ce cred: cred ca am fost foarte norocos ca nu am lovit nimic si ca m-am ales doar cu vanatai, avand in vedere viteza pe care o aveam...

post-3505-0-25733600-1316561857_thumb.jpg

post-3505-0-04968800-1316561877_thumb.jpg

post-3505-0-66997100-1316561902_thumb.jpg

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mare noroc ai avut!!!...e greu de spus ce ar trebui sa faci in continuare...depinde ce ai invatat din toata intamplarea asta...unii se lasa de moto, cit nu e prea tarziu, altii trec la choppere...altii merg mai departe la fel, altii merg mai departe "altfel"...

 

Mai, macar a fost frumos-frumos in excursia asta? Ai venit pe moto inapoi?...

 

Eu zic sa mergi sa tragi niste bilete la loto...cred ca este luna ta norocoasa!

 

Bine ca nu dam cu RIP..tare ma bucur!... :cheers: ..ai grija de tine!..cineva acolo sus te iubeste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vezi maine proteste ale ONG-urilor, care vor tipa tare si clar : " Nu euthanasierii ! Cainii trebuie sterilizati'. N-am citit inca proiectul de lege, maine am inteles ca ar trebui sa fie votat in Parlament, sper sa treaca si sa ne mai scape de javre. In seara asta era sa mi se intample o faza asemanatoare. Deci, moarte javrelor de pe strazi, parcuri, spitale..etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.Ai trecut peste caine sau l-ai lovit si l-ai aruncat intr-o parte?..Ai blocat in franare roata?detalii daca poti cit mai multe sa invatam si noi ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invatatura de minte - daca nu dai banii pe buloane si amortizor de ghidon - ai mari sanse sa dai curu de planeta.

 

voblajul ala avea mari sanse sa nu fie acolo cu un amortizor montat

motoreta nu patea mai nimic daca avea buloane - aluneca pe ele, se oprea si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra in voblaj indiferent cum lovea cainele si la orice viteza. Chiar si cu amortizor trebuia sa aiba o viteza mult mai mare (si nu in franare) ca sa-l disece , sa "treaca" prin el si sa se mai tina p doua roti. Eu am intrat in voblaj cand am lovit roata spate stanga a unei masini si am avut noroc cu carul . Tot ce am facut a fost imediat dupa ce l-am atins sa trag de ghidon stanga si sa accelerez ca nebunu. Bulan. Ca si in cazul de fata.

Silvan : din pacate , cum ai zis si tu , nu e nimic de invatat de aici decat ca la un moment dat esti pe mobra iar dupa aia esti cu capu spart. Ma bucur ca tu ai scapat bine si sa stii ca dupa asa ceva si mobra arata bine. Furca ok , un dram polizata etc.

 

Csj: ce treaba are un caine pe transalpina cu eutanasierile ? Putea sa fie o capra neagra.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-i buloane dupa ce-i repari carenele. Avand in vedere stricaciunile, daca aveai buloane ramanea aproape intacta.

Chiar ajuta un amortizor de ghidon in situatia asta?

 

De obicei nu prea ai ce face in cazul cainilor daca nu-i vezi din timp sa incetinesti. Nici sa-i ocolesti nu prea poti pentru ca in momentul in care vad ca vine ceva spre ei ori continua sa treaca, ori se intorc. Poti doar sa franezi si sa speri ca nu se intersecteaza cu traiectoria ta daca nu apuci sa opresti Ai la fel de multe sanse sa-i lovesti daca incerci sa-i ocolesti. Nu-s ca vacile care odata plecate isi continua deplasarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de umilitor trebuie sa fie sa mergi in spatele un conservar pe drumurile patriei care sunt "perfecte", fara gropi, fara oratanii si alte surprize mai ales cand ai si o vitezana!!!

Ma bucur ca ai scapat cu bine dintr-o astfel de intamplare dar nu pot ca nu observ ca aveai viteza destul de mare pentru drumurile noastre nationale. Pana nu invatam ca plecam la plimbare cu motorul pentru a ne simti bine, a vedea ceea ce este frumos si merita vazut,pentru a reveni acasa cu bine si nu pentru a fi primi si pentru a ajunge primi...sansele sa ni se intample ce ti s-a intamplat din pacate tie,sunt destul de mari. Nu stiu daca eu chiar pot constitui un exemplu, insa atunci cand mi-am cumparat motorul, am venit de la Bucuresti pe autostrada si pot spune ca ma depaseau chiar si daciile, altfel , daca s-ar fi umflat orgoliul si muschii, ar fi trebuit sa merg constant cu 130-140 Km/h sau mai mult, si atunci n-ar mai fi fost o plimbare de placere ci un...chin(cel putin pentru mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mianmar : Banditul tau are mai multi cai putere la roata spate decat un cbr f4i. Asta asa ca idee generala ca stiu ca pe antivitezane argumentele nu-i conving de nimic. Iar daca tu mergi pe autostrada cu mult sub viteza legala nu se numeste ca esti precaut ci ca poate ar trebui sa iei trenul.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mianmar : Banditul tau are mai multi cai putere la roata spate decat un cbr f4i. Asta asa ca idee generala ca stiu ca pe antivitezane argumentele nu-i conving de nimic. Iar daca tu mergi pe autostrada cu mult sub viteza legala nu se numeste ca esti precaut ci ca poate ar trebui sa iei trenul.

Salut!

1. Multumesc pentru faptul ca m-ai "luminat" in ce priveste ceea ce poate Banditul meu! Asta este: nu-i dau "blana", "forje maxima" si nici "cat duce bordul".

2. Nu sunt antivitezane ci poate...antiviteza, mai ales atunci cand poate nu este cazul. Adevarat este ca de multe ori este greu sa discerni cand este si cand nu este cazul, si chiar daca o faci, se poate intampla sa alegi totusi calea gresita.

3. Crede-ma ca daca se putea,(sa iau trenul), as fi facut-o cu cea mai mare placere.

 

P.S. N-am spus ca sunt precaut, conditie care de multe ori este necesara dar nu si...suficienta.

Pur si simplu mi se pare foarte stresant sa mergi cu viteza, constant, pe o distanta relativ mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era numar de Bucuresti...dar nu era KTA. Era un pustan iesit sambata la plimbare cu inca 3 fete in masina. Iar despre caine...traia, dar avea daune serioase in zona membrelor inferioare (m-am gandit sa-i curm chinul dar nu am putut sa fac asta...)

Pe mine m-a intrigat reactia soferului de Insignia care nu a oprit sa vada starea lui Silvan dar cand intorc dupa aproximativ 10 secunde de la locul accidentului imi spune: "Vezi ca prietenul tau a cazut"...si pleaca mai departe. Imi pare rau ca unii oameni nu au cel putin o responsabilitate morala pentru concetatenii lor.

Iar despre viteza, era un drum cu vizibilitate buna, in linie dreapta, fara vreo constructie in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

intr-o frumoasa zi de sambata (17 sept 2011) am purces cu inca 12 baieti si fete pe transalpina. planul era sa il parcurgem si sa ne intoarcem in bucuresti in aceeasi zi

 

Destul de mult pentru o zi. In România, eu calculez o medie de 70km/h, luând in calcul opririle. In Germania 110 km/h.

Dar asta pentru mersul cu conserva. Pentru mersul cu motocicleta nu mă pronunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai ce-i face, oricat spun mimozele pe aici ca trebuie mers preventiv in permanenta, vor fi si factori imposibil de luat in calcul cum sunt maidanezii sinucigasi ori betivii grabiti! Uita-te la partea plina a paharului, ai bifat accidentul doar ca daune minime, acum esti parte din statistica si poti sa te relaxezi un pic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce relevanta are numarul... era ceva gen LPY sau LTY.

 

nu mai tin minte daca am trecut peste caine sau l-am aruncat. roata fata nu am blocat-o si nici nu cred ca as fi avut cum pt ca aveam anvelopa incalzita iar drumul drept. cel mult stoppie. mai multe detalii... nu prea am cum sa dau. s-a intamplat mai repede decat am avut timp sa procesez toata faza.

 

despre conduita preventiva... nu cred ca as fi putut face altceva. eventual sa nu depasesc sau sa merg cu 50 tot drumul, dar cred ca si la 50 as fi lovit cainele ala daca mi-ar fi aparut in fata asa din scurt (cu urmari minore, evident).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Vezi ca prietenul tau a cazut"?!?! fmm. Cum ma sa-l vezi p-ala sub ochii tai ca da cu capu' de asfalt si sa nu opresti sa vezi ce-i cu el ?!?

 

Mianmar23: Nu toti ne permitem sa mergem pe autostrada cu 90 la ora. Unii si-au luat trotineta ca sa faca autostrada cu 200. Data viitoare ia trenu'.

 

Silvane, ma bucur tare ca esti bine ! Mi-a sarit si mie unu pe drumul taberei pe la 2 noaptea in fatza. Intr-o secunda m-am gandit la o mie de lucruri; cel mai important care nu-mi iesea din creier era: unde drq sa cad sa ma lovesc cat mai putin. M-a vazut bou' de caine si a stat pe loc, cred ca i-am luat coada. N-ai ce sa inveti din asta, decat multi kilometri. Sanatate multa si fara ghinioane !

 

Data viitoare cand faceti transalpina vreau sa vin si eu :)

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai, macar a fost frumos-frumos in excursia asta? Ai venit pe moto inapoi?...

 

 

 

excursia a fost superba! si oamenii cu care am fost, la fel! am venit pe platforma pt ca am spart capacul de la stator si am pierdut tot uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea vad ca se gindesc la buloane, nu am vazut pe nimeni sa pomeneasca de celebra protectie capac de carbon-kevlar de 4-5mm grosime care se monteaza peste capacul motorului. Costa in medie 50euro dar in cazuri ca acestea te scapa de un schimb de ulei plus costul tractarii.

In alta ordine de idei, dute si multumeste-i lui Dzeu ca nu ti-a aruncat nimic in fatza cind erai pe jos. O simpla piatra i-ti rupe oasele si ligamentele.De evitat cazatura, nu cred ca e posibil. Eu am luat in plin o biata mitza si am fost la un pas sa ma imprastii.Ciinele, ca ori alta fiintza vie de acelasi gabarit, are muschi, oase. Acest ansamblu este un corp destul de dur. Uitativa ce daune provoaca o coliziune intre o masina normala si un ciine de pina in 10kg. Nu mai zic de 20kg.Unul ca acesta am luat eu cu masina , la 50km/h, s-a zguduit fantastic masina de 1.3tone. Motocicleta are de 5 ori greutate mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de mult pentru o zi. In România, eu calculez o medie de 70km/h, luând in calcul opririle. In Germania 110 km/h.

Dar asta pentru mersul cu conserva. Pentru mersul cu motocicleta nu mă pronunt.

Si Germania are cei mai multi Km de autostrada (11.000 Km), dupa U.S.A. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...