Sari la conținut

Triumph 1200 Explorer


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

da de ce ai pus qoute-ul dupa? ca vroiam sa dau iar un copy/paste.....din nou aduci si ai adus tot felul de aprecieri in necunostinta de cauza(ai facut cativa km....)trebuie sa fii inteles si ascultat! Nu?

se pare ca multi o si fac....avem dovada cam toata comunitatea v-stromistilor.....

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cateva zeci de km sunt mai mult decat cativa km. Stiam din citite toate plusurile si minusurile pt ca intentionam sa-l cumpar, cand GS-ul era aproape singura optiune si nu mi-a trebuit mult a le confirm si pe unele si pe celelalte. Dupa ce ai dat banii, paaa..... obiectivitate. Rar gasesti un posesor obiectiv, mai ales la BMW. Am intalnit cativa, dar ca sa-i numar, imi ajung degetele de la o mana.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva zeci de km sunt mai mult decat cativa km. Stiam din citite toate plusurile si minusurile si nu mi-a trebuit mult a le confirm si pe unele si pe celelalte. Dupa ce ai dat banii, paaa..... obiectivitate. Rar gasesti un posesor obiectiv, mai ales la BMW. Am intalnit cativa, dar ca sa-i numar imi ajung degetele de la o mana.

una este sa fii obiectiv si alta posesiv(cum esti tu cand vine vorba de 1200GS in special).

Da, nu este cea mai slefuita mobra, eu recunosc ca in primele saptamani dupa ce m-am dat jos de pe v-strom am avut ceva probleme de acomodare, insa tu le numesti defecte.

Este o motocicleta incredibila dupa ce te obisnuiesti cu cateva lucruri greu de inghitit cum este vibratia(numai la relanti) cum este ambreajul uscat(pe care il urasc) insa in rest are anumite lucruri pe care putine moto le au si nu ma apuc sa le enumar.......tu probabil le stii de pe hartie mai bine ca mine.

 

Si offtopicul continua.. plm, are macar careva prin .ro mobra in discutie? Sau vb de GS vs ST vs ... oriunde?

se pare ca nu....probabil prin Ungaria sau colea in Austria la-ndemana oricarui roman.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una este sa fii obiectiv si alta posesiv(cum esti tu cand vine vorba de 1200GS in special).

Da, nu este cea mai slefuita mobra, eu recunosc ca in primele saptamani dupa ce m-am dat jos de pe v-strom am avut ceva probleme de acomodare, insa tu le numesti defecte.

Este o motocicleta incredibila dupa ce te obisnuiesti cu cateva lucruri greu de inghitit cum este vibratia(numai la relanti) cum este ambreajul uscat(pe care il urasc) insa in rest are anumite lucruri pe care putine moto le au si nu ma apuc sa le enumar.......tu probabil le sti de pe hartie mai bine ca mine.

Si eu m-am dat jos de pe un Vstrom si nu am avut nici-o problema cu acomodarea. Ce nu inteleg, care sunt atuurile de neegalat ele GS-ului pe care celelalte vaci de 1200 nu le au?

Toate trag de jos, mult mai de jos decat orice boxer, toate depasesc usor 210km/h, in plus nu vibreaza, nu se ridica pe o roata cu TC cuplat, nu halesc ulei, si multe alte nu. Personal nu ma impresioneaza suspensii super electronizate, mai ales daca trebuie schimbate dupa cateva zeci de mii de km, asta fiind unul dintre "avantajele" notorii. Mi-a placut semnalizarea, indicatorul de treapta, schimbatorul si ambreiajul moale si cam atat. Toate celelalte "avantaje" le au si celelalte motoare din clasa, cu varf si indesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Florin Radu

De ce discutam pe aceasta sectiune a forumului despre motociclete de strada eventual SS ?

Suspensiile WP sunt pe KTM nu am cunostiinta sa fie pe BMW dar s-ar putea sa nu fiu suficient de bine informat. Oricum pe modelele din gama ADV sunt aproape sigur ca nu sunt. De rest poate pe alta sectiune a forumului .

Nu am tipat la tine asa sunt eu mai vehement din fire.

 

 

Daca tot s-a bagat mult offtopic o sa mai scriu si eu 2 randuri. Mentionez ca nu am avut boxer de la BMW si probabil nici nu voi avea vreodata.

 

Dar cam toti motociclistii cu care am vb si care au avut vreodata acel "boxer de rahat " chiar daca in prezent calaresc alta marca sau alt model au spus aproape in unanimitate ca "boxerul de rahat" a fost cel mai cizelat motor pe care l-au avut sub fund vreodata.

 

.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Florin Radu

De ce discutam pe aceasta sectiune a forumului despre motociclete de strada eventual SS ?

Suspensiile WP sunt pe KTM nu am cunostiinta sa fie pe BMW dar s-ar putea sa nu fiu suficient de bine informat. Oricum pe modelele din gama ADV sunt aproape sigur ca nu sunt. De rest poate pe alta sectiune a forumului .

Nu am tipat la tine asa sunt eu mai vehement din fire.

 

 

Daca tot s-a bagat mult offtopic o sa mai scriu si eu 2 randuri. Mentionez ca nu am avut boxer de la BMW si probabil nici nu voi avea vreodata.

 

Dar cam toti motociclistii cu care am vb si care au avut vreodata acel "boxer de rahat " chiar daca in prezent calaresc alta marca sau alt model au spus aproape in unanimitate ca "boxerul de rahat" a fost cel mai cizelat motor pe care l-au avut sub fund vreodata.

 

.

De acord daca celelalte erau Jawa , Simson si CZ. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nota:

Tonul folosit de mine este unul prietenesc si calm. Trebuie sa precizez acest lucru pentru ca in scris tonul este interpretabil in functie de starea de spirit a cititorului si se pot isca polemici nedorite. In reply-ul tau am impresia ca "ai tzipat la mine" :D

Si nici nu sunt anti-bmw! As cumpara unul daca ar scoate ceva pe gustul meu

Consider ca este o neintelegere, din fericire m-am cam plimbat cu multe motociclete si spun ce am observat eu.

nu este nici o neintelegere, practic "duci o lupta colosala / cu prostu' care are scoala", ERU este un tip conflictual (poti vedea la profilul lui ca peste tot se lanseaza in discutii in care ceilalti sunt fie prosti, fie retardati, fie fumeaza diverse), practic in ultimii 3 ani de cand si-a luat permis (asociat cu inteligenta iesita din comun) a acumulat atatea cunostinte despre moto, incat at trebui sa i se extirpe 1/2 din creier ca sa mai poata sa se coboare la niveluil de perceptie al prostimii. Totusi eu cred ca e bolnav mintal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi ma daaa, tu nu te simti singur pe lumea asta?....cam toti sunt prosti/retardati/drogati/bolnavi mintali pentru tine.

cam multe jigniri adresate atat lui ERU cat si celorlalti forumisti.....ai vre-o diploma in psihologia forumistilor sau cum ai devenit atat de expert?

Eu nu te cataloghez, insa constat ca ai ceva frustrari intelectuale.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Atentie, nu este o versiune sport a motocicletei despre care se discuta pe acest topic, Tiger Explorer 1200.

Este o versiune a mai vechiului Tiger 1050... care eventual ar trebui discutat la motociclete de strada.

...acuma esti rau.

 

Este o versiune complet noua de Tiger. Si cred ca trebuie discutata in Enduro Touring & Adventure.

 

poate nu in acest Topic la cat. 1200 ccm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Triumph 1200 Explorer

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...