Sari la conținut

Accident pajura


Vizitator little wayne
 Share

Postări Recomandate

Vizitator little wayne

Un rider a fost tavalit de un taximentrist care a intors fara sa se asigure.Am ajuns acolo imediat dupa sosirea ambulantei,care a venit odata cu politia

Riderul a fost luat de ambulanta si se plangea ca il doare piciorul stang destul de tare.Avea geaca deschisa de cei care au venit sa il ajute.Spuneau ca la un moment dat nu mai putea sa respira si i-au deschis geaca

Baiatul lucuieste la aprox 200m de locul accidentului,tatal lui ii tinea casca si ruscacul

 

Pe taximetrist il durea oarecum in pix,statea langa masina lui si astepta politia.

Tot cei stransi la locul accidentului spuneau ca l-au ridicat pe baiat de pe sosea si l-au ajutat cand nu mai putea sa respire.Cand am ajuns eu statea rezemat de garduletul din fata blocului

 

Sper sa nu aiba nimic grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Accident tipic..Conservar (cuvant urat)..Daca nu mai putea respira e posibil sa se fi lovit in plex.Sanatate riderului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am bucurat cand tatal motociclistului i-a tras vreo 2-3 bucati taximetristului pana l-a oprit politia.

Treaba statea cam ceva de genul. Strada ingusta (str. Pajurei), taximetrist vrea sa intoarca si nu are loc sa execute manevra dintr-o bucata, asa ca urca masina junatate pe trotuar, cu botul in gardulet. Era in pozitie perpendiculara fata de strada, jumate in sosea jumate pe trotuar. Cel mai probabil a vrut sa dea cu spatele moment in care, motociclistul care venea regulamentar, vazand ca vrea sa dea inapoi taxiul, a franat si a culcat motorul. Cel mai probabil din alunecare (motorul alunecand culcat pe partea stanga) a acrosat spoilerul si nr. de inmatriculare al masinii. Detalii mai exacte le poate da numai motociclistul implicat, dar cam asta am inteles si dedus eu la fata locului. Insanatosire rapida.

 

Motocicleta era o Honda CB500 neagra.

Editat de slabutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderul e oarecum ok, clavicula rupta si cateva julituri. Din ce mi-a povestit fostul propietar al CB-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am bucurat cand tatal motociclistului i-a tras vreo 2-3 bucati taximetristului pana l-a oprit politia.

Treaba statea cam ceva de genul. Strada ingusta (str. Pajurei), taximetrist vrea sa intoarca si nu are loc sa execute manevra dintr-o bucata, asa ca urca masina junatate pe trotuar, cu botul in gardulet. Era in pozitie perpendiculara fata de strada, jumate in sosea jumate pe trotuar. Cel mai probabil a vrut sa dea cu spatele moment in care, motociclistul care venea regulamentar, vazand ca vrea sa dea inapoi taxiul, a franat si a culcat motorul. Cel mai probabil din alunecare (motorul alunecand culcat pe partea stanga) a acrosat spoilerul si nr. de inmatriculare al masinii. Detalii mai exacte le poate da numai motociclistul implicat, dar cam asta am inteles si dedus eu la fata locului. Insanatosire rapida.

 

Motocicleta era o Honda CB500 neagra.

 

Sa vad daca am inteles, o sa fac un rezumat. Un motociclist incepator n-a stiut daca sa franeze sau sa evite, a cazut si s-a lovit de o masina care era oprita, cu spatele in strada.

Care ce aveti cu conservaru'??? Ca era tinta fixa, pupa-v-ar tata de moto-talibani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad daca am inteles, o sa fac un rezumat. Un motociclist incepator n-a stiut daca sa franeze sau sa evite, a cazut si s-a lovit de o masina care era oprita, cu spatele in strada.

Care ce aveti cu conservaru'??? Ca era tinta fixa, pupa-v-ar tata de moto-talibani.

Tu de unde ai mai aparut vandame?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Sa vad daca am inteles, o sa fac un rezumat. Un motociclist incepator n-a stiut daca sa franeze sau sa evite, a cazut si s-a lovit de o masina care era oprita, cu spatele in strada.

Care ce aveti cu conservaru'??? Ca era tinta fixa, pupa-v-ar tata de moto-talibani.

 

Doh,un asa rezumat nu debitai nici dupa 2-3 pliculete fumate... d'alea cu tantum pentru pasarica,vandute pa magazinele de vise

 

Insanatosire grabnica riderului

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era cu botul in gardulet perpendicular pe sosea ce putea face ala decat sa dea cu spatele? Treci nepasator prin spatele lui sau incetinesti, dai un claxon, vezi daca poti ocoli? Ce face un om normal? Voi cum faceti?

Inteleg ca taximetristul nu l-a lovit cand a dat cu spatele, motociclistul n-a incetinit din timp, n-a stiut sa puna frana si s-a tavalit.

Eu asa vad lucrurile.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Daca era cu botul in gardulet perpendicular pe sosea ce putea face ala decat sa dea cu spatele? Treci nepasator prin spatele lui sau incetinesti, dai un claxon, vezi daca poti ocoli? Ce face un om normal? Voi cum faceti?

Inteleg ca taximetristul nu l-a lovit cand a dat cu spatele, motociclistul n-a incetinit din timp, n-a stiut sa puna frana si s-a tavalit.

Eu asa vad lucrurile.

 

Poate venea o masina din sens opus si nu a putut ocoli taxiul.In perioada asta aderenta pa franare nu cred ca e mai mare de 30%...

Eu am pierdut aderenta la roata spate in treapta 1 la 3000rpm.La 50km/h,pe o franare mai puternica pierzi mobra instat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cand a intors sigur n-a facut manevra in viteza, avand in vedere ca era si suit pe trotuar. Avea tot timpul sa analizeze situatia. Daca venea masina din fata cu atat mai mult trebuia sa incetineasca din timp, nu sa incerce sa treaca prin spatele taxiului si masina care vine din contrasens. Daca stii ca n-ai aderenta mergi mai prudent, lasi distante mai mari sau cel mai bine lasi mobra in garaj.

 

Unii parca au ochelari de cal. Nu vad ce se intampla sau ce urmeaza sa se intample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia cu labuza,

stati frate jos sa mai analizam o data: omu' cu taxiu' vrea sa intoarca si ne avand loc urca pe trotuar si da cu spatele... la ce kakao se uita tovarasul motociclist cand a facut taxiul manevra,la stele??? nu esti in stare sa ti motoreta STAI FRATE ACASA LA CALCULATOR, sau ADAPTEAZA VITEZA LA CONDITIILE DE TRAFIC.

 

 

... si, ai mai gasit aderenta la roata spate, unde ai pierdut-o sa mergem s-o cautam, sa facem un mars :))

 

 

acum lasand mistocareala deoparte e clar ca tanarul motociclist impins de nervii varstei a iesit la plimbarica/treaba cu motoreta si a fost surprins de reactiile acesteia pentru ca probabil e la prima iarna. urmarea nu asa tragica pentru el sper sa ii fie o lectie din care sa traga multe invataturi! bafta multa si stai linistit ca in trei saptamani poti incepe recuperarea pentru clavicula ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pina la urma,l-a tavalit taximetristul sau s-a tavalit singur? I-a taiat fata ca sa intoarca sau taximetristul era deja perpendicular pe sosea cand a venit motociclistul?

Nu prea se intelege "dinamica accidentului"... Probabil ca fiecare a avut partea lui de vina...

Insanatosire grabnica,oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

... si, ai mai gasit aderenta la roata spate, unde ai pierdut-o sa mergem s-o cautam, sa facem un mars :))

 

Inca o caut,as vrea sa cumpar alta insa nu reusesc.Geniala ideea cu marsul,dar la anu' ca eu nu pot sa particip..eu nu ies cu mobra decat vara

 

Nu mai aruncati cu noroi in om,toti gresim.sa nu imi spuneti ca nu ati facut greseli stupide si doar ingerul pazitor va salvat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o caut,as vrea sa cumpar alta insa nu reusesc.Geniala ideea cu marsul,dar la anu' ca eu nu pot sa particip..eu nu ies cu mobra decat vara

 

Nu mai aruncati cu noroi in om,toti gresim.sa nu imi spuneti ca nu ati facut greseli stupide si doar ingerul pazitor va salvat

Daca ti-e foame da iama in frigider si manaca caranti de post, fripturi de post, mici de post, ce vrei tu de post dar nu liniute de la "v-a salvat" ca fac moarte de om si-ti dau data viitoare ban 3 luni daca pot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-e foame da iama in frigider si manaca caranti de post, frituri de post, mici de post, ce vrei tu de post dar nu liniute de la "v-a salvat" ca fac moarte de om si-ti dau data viitoare ban 3 luni daca pot...

 

Nino-nino.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nino-nino.

Domne, omul are treaba numai cu cratima, restul greselilor sunt permise, chiar recomandate in doze mici... :scratch:

Bai frate, macar cand il corectezi pe altu poti sa fi mai atent, nu de alta, dar uite, te faci de ras. :crack:

Pe de alta parte, tu poti oricand sa dai "BAN" la toata lumea si sa te bucuri numai tu de intreg forumul :banana: ... "succesuri"

Pentru cei cu probleme de perceptie, am pus si "emoticons" in scopul facilitarii descifrarii mesajului.

 

Ha, ce am zis-o! ... acum ca a venit frigul si nu mai ies cu mobra pe strada, o sa am mai mult timp sa merg la plimbari virtuale cu adevaratii motociclisti, astia de tastatura...

Editat de razvan_def
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a cazut pentru ca era pe motocicleta in mers, daca o avea doar pentru a da bine in garaj.. sau pentru a da bine pe foruml de care este dependent.. sigur nu patea nimic si incetul cu incetul se transforma in motojurnalistul care cauta senzationalul si care sta cu ochiu pe strada in speranta ca poate reuseste sa faca un post si o poza super apreciata pentru motociclism, singurul pericol existent pentru el fiind acela de a adormii in timp ce navigheaza super bolidul cu tastatura... senzational.

Internetul face mai multe victime decat motociclismul !!

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu culcatul motocicletei suna prea aiurea.Niciodata n-am sa inteleg de ce culca motocicletele in loc sa puna draq frana cum trebuie,au impresia cumva ca se opresc mai repede daca merg cu cwru pe pamant?

Si taximetristul ala daca era cocotat jumate pe trotuar,perpendicular pe strada,cand il vezi nu incetinesti macar putin sa vezi "ba,ce face asta,da inapoi,se urca pe trotuar,etc?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...