Sari la conținut

K1600 GT


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Frate, vezi ca nu ai inteles..ma adresam lui HondaSan.. :rolleyes:

HandaSan a afirmat despre mine ca o sa-l fac pupincurist, la care eu m-am mirat.

Am vazut ca tu ai folosit cuvantul asta citeva posturi mai sus si cred ca omu' m-a confundat, zicand ca eu il fac pupincurist!

De aia te-am citat, ca sa inteleaga.

Probabil se gandea la mine si se referea la tine.. :bounce:

Ai inteles?

 

 

luv man

ti.am raspuns asa frumos DOAR ca imi e FRICA de tine

 

...TATAIE esti multumit acum????:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vis-a-vis de economia rotilor...daca tot, cat poate duce un bmw ca si utilaj in sine?

avem un numar de "707 000 kilometers!" pe acest bmw R1100GS

post-23561-0-03165100-1327497447_thumb.jpg

e a unui tip care se plimba in jurul lumii.. Ei? ce sa mai zici? stie careva de vreo augusta cu km astia?

 

link

Editat de andreiganea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este atat de extraordinat incat nu m-am putut abtine sa o iau. e beton.

 

 

La un motociclist de elita nu se potriveste decat un motor de elita...

Asa ca... dupa parerea mea... BMW cu 6 cilindri scrie pe tine...

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles de ce-ai folosit numele meu in contextul asta si de ce tragi tu concluzia asta?

Pe cine am numit eu pupincurist pe aici?

 

Vezi ca termenul asta nu l-am folosit eu pe aici, cred ca ma confunzi..

Oricum, astept o lamurire de la tine, asa, ca intre domni ce ne aflam.. :-L

 

Ehe Luigi,e o chestie veche,veche bine.Sa nu o mai dezgropam.Oricum nu era un "atac" la persoana ta.Oricum nu e un "atac" la nimeni.O parte din veterani se aduna in fiecare joi seara la un local numit Shorley,chiar langa Pui de Urs.Da pe acolo si ne vom lamuri pe viu.

In rest imi mentin pozitia ca ,pana una-alta motorul lui Doru este " cel mai tare din parcare" pe segmentul lui.Probabil nu pentru multa vreme dar azi asta e situatia.Ca-i place sau nu unuia sau altuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vis-a-vis de economia rotilor...daca tot, cat poate duce un bmw ca si utilaj in sine?

avem un numar de "707 000 kilometers!" pe acest bmw R1100GS

post-23561-0-03165100-1327497447_thumb.jpg

e a unui tip care se plimba in jurul lumii.. Ei? ce sa mai zici? stie careva de vreo augusta cu km astia?

 

link

 

Cand va avea BMW vechimea la sbk care o are Agusta, atunci adu-ne filmulete si poze cu un S1000RR sau cum s-o numi peste `jde mii de ani. Pana atunci BMW este un putzoi in sbk, care a venit cu o motocicleta copiata de la concurenta, si evident trece sub tacere cate S1000RR s-au intors din garantii cu motoarele sparte. O motocicleta ratata tehnic total, fiabilitate zero.Nu e deajuns sa montezi frane Brembo si carboane, o motocicleta sbk e mult mai mult de atat. In Germania se fac bancuri pe seama posesorilor de S1000RR, ei cand se intalnesc si ridica degetele, arata colegului al catelea motor il are in motocicleta.

Vechimea si experienta nu poate fi cumparata cu bani.

 

So long.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ducati, esti pe dinafara intrutotul, SBK si alte alea le gasesti in alt topic..

 

Am scris romaneste,tot nu ai inteles nimic. Asta e, nu ma repet.

Dorule, ai o motocicleta foarte aproape de perfectiune. Imi plac f multe la ea. DAR un singur lucru l-as taia cu bomfaierul si l-as arunca la tomberon : Ghidonul. Mai mare, urat si aproape de pilot nu puteau sa-l faca. Touring, am inteles. Dar nu justifica asa hidosenia aia. Poate are BMW in lista de accesorii/optionale o varianta mai sport de ghidon, ar fi pacat mare sa nu.

 

Iti doresc sa dai peste cap kilometrajul fara incidente neplacute. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand va avea BMW vechimea la sbk care o are Agusta, atunci adu-ne filmulete si poze cu un S1000RR sau cum s-o numi peste `jde mii de ani. Pana atunci BMW este un putzoi in sbk, care a venit cu o motocicleta copiata de la concurenta, si evident trece sub tacere cate S1000RR s-au intors din garantii cu motoarele sparte. O motocicleta ratata tehnic total, fiabilitate zero.Nu e deajuns sa montezi frane Brembo si carboane, o motocicleta sbk e mult mai mult de atat. In Germania se fac bancuri pe seama posesorilor de S1000RR, ei cand se intalnesc si ridica degetele, arata colegului al catelea motor il are in motocicleta.

Vechimea si experienta nu poate fi cumparata cu bani.

 

So long.

Aoleooo! Asta doare. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba in topic de o singura motocicleta dintr-o anume clasa. nu are legatura cu ce face bmw la sbk. bmw nu e ceausescu. poate agusta merge la rally raid si nu am aflat. e ridicol.

 

re: ghidon

 

nu poti stii pana nu stai pe ea, chestie de ergonomie. in orice caz exista brate mai lungi (la gtl) si mai scurte, ale mele. mihai de ex le-a schimbat la gtl-ul lui, a pus de gt. mie imi sunt perfecte astea la gt, stau cumva intre k1200 si rt, mi se pare perfect pt turing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa "argumenteaza" romanii elevați !

Compara Boeing 787 Dreamliner cu F-22 Raptor !!!

 

Si, de la galerie... aplauda, sau se inflameaza fo(a)rte

ca "bietii nemți" hiperingineri la Bayerische Motoren Werke

nu si-au facut studiile politehnice si de design la Colibashy...

 

:wink:

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la motocicleta in discutie, adică k1600gt, eu cred ca ar fi un bun candidat la categoria "motocicleta pe viata" :

 

- tehnologie de vârf

- putere

- fiabila

- doar un design reușit poți sa zici ca se demodează cu timpul :P, deci + la si la capitolul asta.

 

 

Pe de alta parte, nu toată lumea cauta o motocicleta în care sa investească sa o faca cu adevarat a lor, și sa ramana in shaua ei pana la adanci batraneti. Eu da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord si primul care va raspunde la dilema asta va fi chiar Doru. Trebuie doar sa asteptam si sa vedem daca si cu ce o schimba. Nu-i urez sa iasa la pensie pe K1600, dar s-o pastreze macar 5 ani. Testul suprem de fidelitate. :cheers:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine sa mai traiasca mult?...am inteles ca anul asta 2012 e Sfarsitul Lumii...cine a apucat si si-a luat ce si-a dorit(Doru) si-a mai facut o placere...iar pt. restul tot aia e... :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la motocicleta in discutie, adică k1600gt, eu cred ca ar fi un bun candidat la categoria "motocicleta pe viata" :

 

- tehnologie de vârf

- putere

- fiabila

- doar un design reușit poți sa zici ca se demodează cu timpul :P, deci + la si la capitolul asta.

 

 

Pe de alta parte, nu toată lumea cauta o motocicleta în care sa investească sa o faca cu adevarat a lor, și sa ramana in shaua ei pana la adanci batraneti. Eu da.

Ii prematur sa vorbesti despre fiabilitate cand te referi la un motor lansat in 2011 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca eu, dan nastase si alti cativa care s-au retras de pe aici avem o idee exacta asupra fiabilitatii bmw. cele vechi intr-adevar srau foarte rezistente, aproape indesctructibile. unii au nostalgia asta, a fierului, obiect greu si bine facut. eu sunt adeptul progresului tehnic si cumpar tot ce apare nu atat ca sa am, oricum le dau si pierd o gramada, ci ca sa pot proba, sa ma bucur de tehnica noua, sa fac comparatii..chestii din astea. pe scurt, boxerele au fost si raman foarte fiabile, mai apar probleme dar neglijabile. oricum gradul de fiabilitate se judeca si in functie de gradul de complexitate, altfel ajungem la discutii din acelea stupide, de genul ca e mai buna o toyota de 15,000 decat un bmw de 80,000 pt ca nu se strica. motorul de pe k1200 nu a fost reusit, in afara de faptul ca merge f bine a avut multe neajunsuri, atat interne cat si externe - airbox, axa cu came, ambreiaj... actuator de relanti. probabil s-au saturat sa-i tot faca upgrade in fiecare an si l-au aruncat si au venit cu asta de 1600 care pana in prezent este fiabil. urmaresc forumurile de k1600, oamenii au zeci de mii deja pe ele, absolut nicio problema. sa vedem ce va urma. cu schimbatul, vorba cuiva, sa fim sanatosi si sa avem de unde pierde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou, nu poti lua un motor nou, sa faci 100k km in 2 luni cu el si sa il declari fiabil. Fiabilitatea se masoara si o data cu trecerea timpului, cand apar uzuri de genu cabluri coapte de timp, cum rezista vopseaua in timp dupa atatea spalari, cicluri de incalzire/racire, etc.

 

DPMDV, fiablilitatea se masoara in conditiile in care un utilizator normal foloseste motorul. Adica 10k km pe an, cand ajunge la 200k km, adeca in 20 de ani, atunci poti sa zici: da d-le, e fiabil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ai lua-o daca se strica ceva, relativ important, in prima 100000 km, fiabilitatea se chiama ca nu exista. Nu este cazul lui K 1600 pt ca este prea mare, prea puternic, si prea putin utilizat la capacitate maxima. Insa dupa discutia de mai sus legata de s1000rr, s-a mai daramat un mit. Cea mai cea este de fapt un mare fas. Gasesti pe net zeci de raportari ale proprietarilor de probleme grave in garantie la doar cateva sute sau mii de km. Si cand un fan BMW face public defectul inseamna c-a ajuns la os.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan:

 

multi fani nu sunt fani. cazul meu. iau bmw studiind cu atentie optiunile celelalte de fiecare data. pic mereu pe bmw. asta e realitatea. in rest ma doare-n cot de bmw sau orice alta marca. sunt obiecte facute pentru consumatori. cand aud de-alea ca trebuie sa te adaptezi tu, care le dai gramezi de bani, la nu stiu ce lucru nu il face cum trebuie un motor sau o masina ma apuca voma. ei trebuie sa se screama sa faca totul pe placul tau, al consumatorului. am avut discutii nesfarsite pe tema asta cu diversi. frate, la masini, o lunga perioada de vreme (ani), dadeai o gramada de bani sa ai telefon (carkit) bluetooth. ma nene, nu mergea niciun telefon, doar vreo 2-3 vechituri de nokia si un motorola. stii ce ziceau aia? ca bmw vezi doamne respecta standardul de bluetooth dar ca fabriocantii de telefoane l-au alterat si de aia nu merg, sa faca aia cu telefoanele cumva sa mearga la bmw. le-am zis ca nu sunt sanatosi la cap. de fapt (cuvant jignitor) nu erau in stare sa faca un lucru ca lumea. la fel cu navigatia, aia se perpetueaza. costa 2-3000 eur si e o porcarie, romania parca e sahara, detalii foarte slabe. acum au mai pus-o si pe hard disc sa nu mai poti sa facu tu upgrade la harti, sa te duci la ei sa le dai 8 mil parca si sa-ti puna alta la fel ca prima. si cate si mai cate. pe de alta parte, bmw face motoare si masini cum altii nici nu indraznesc sa viseze, sau scot chestii/sisteme asemanatoare dupa 2-3 ani si se lauda in mod penibil cu ele. e ca si cu apple, se lauda acum asus ca a scos un model mic, zenbook, zic ei "monoshell", din aluminiu, copie identica dupa apple air unibody. te pi-si pe tine de ras cat e de penibil.

276307-asus-zenbook-ux31-rsl8-top.jpg

 

untitled-2.jpg

 

firme de ca-cat, asus, samsung...toti astia care copiaza ordinar. valabil si la motoare si la orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare esti pe bune.

ai dat-o si tu in offtopic :))

oricum ai da o , e fain 1600 le. dincolo de "offtopic".apropo, da o tura cu l.u.v pe siriu ca vad ca face tura in weekend sa le inchizi gura astora carcotasi.

 

ce te mira ca e scumpa navigatia de fabrica ? cam de 10 - 15 ori ( zece - cincisprezece :))sa nu se inteleaga gresit) fata de o navigatie normala.

E la fel peste tot, daca au tras 2 fire si au conectat-o la diplayul masinii cumperi 20 de gps-uri " normale", si cu harti upgradate..la banii astia.

sa vezi la Infinity care totusi se compara la pret cu astea, cand ii intrebi cand vin hartile de RO intreaba daca vorbim de capitala ungariei :)

de maserati nu vorbim ca si acolo cam la fel e.

 

 

cm crezi ca pot sa isi scoata banii de navigatie daca ei cumpara o harta si ovand in cateva zeci ( caz fericit ) exemplare ?

cine in Ro da banii aia pe navigatia asta de EE ? Sunt putini si atunci pretul "softulul " e marisor.

pe mine ma enerveaza " batul placerii " ala de la bmw-uri ca muncesti sa tastazi cu el de ..scrii de mana .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...