Sari la conținut

BMW HP2 Sport, transformat in cafe racer


E.Z.rider
 Share

Postări Recomandate

Nu putina lume considera BMW HP2 Sport drept una dintre cele mai rafinate motociclete de circuit care sufera de doua mari pacate. Pe de o parte motorul boxer nu se poate apropia ca performante nici de V2-urile italiene nici de cvadricilindricele japoneze si de aceea HP2 nu are nici o sansa intr-o competitie. Pe de alta parte pozitia specifica unui racer il face neatragator ca motocicleta de strada. BMW HP2 Sport ramane deci una dintre cele mai exotice motociclete de pista?

 

Nu si daca intra pe manile lui Wunderlich.

 

Tunnerul german a luat HP2-ul si l-a imbracat intr-un design derivat din Lo Rider, conceptul pe care BMW a decis sa nu il produca

post-999-0-29330500-1324329521_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speed cruiser... :laugh:

 

S-o mai facut asa ceva dintr-un 1150, numai ca rezervorul era mult mai mare, dar linia tot aia era. Acuma gusturile nu se discuta, dar mie unul nu imi place in forma asta, imi place asa cum e el de la mama lui din fabrica :)

 

Daca te uiti din lateral, zici ca e triunghi isoscel. Cum s-or impaca liniile alea drepte cu forma fluida a rezervorului nu stiu... Cert e ca are o gramada de chestii total inutile pe el, dar specifice Wunderlich. Acuma nu contest ca unele din accesoriile lor after-market nu ar fi utile, dar mare parte din ce is in pozele alea nu au nici cea mai mica intrebuintare pe un motor, care se vrea a fi calarit pe asfalt.

 

Cred ca s-or gandit baietii cand l-or echipat asa: hai sa vedem ce accesorii sunt disponibile pentru el pe piata acuma (suspensii, evacuare, bord, etc.), bagam flexu' in el, ii reducem greutatea, apoi mai facem noi cate ceva din fibra de carbon ca si asa ne-o ramas o gramada in depozit de la proiectele de dinainte, ii facem sedinta foto si dectretam: HP2 sport a la Wunderlich :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu putina lume considera BMW HP2 Sport drept una dintre cele mai rafinate motociclete de circuit care sufera de doua mari pacate. Pe de o parte motorul boxer nu se poate apropia ca performante nici de V2-urile italiene nici de cvadricilindricele japoneze si de aceea HP2 nu are nici o sansa intr-o competitie. Pe de alta parte pozitia specifica unui racer il face neatragator ca motocicleta de strada. BMW HP2 Sport ramane deci una dintre cele mai exotice motociclete de pista?

 

Nu si daca intra pe manile lui Wunderlich.

 

Tunnerul german a luat HP2-ul si l-a imbracat intr-un design derivat din Lo Rider, conceptul pe care BMW a decis sa nu il produca

post-999-0-29330500-1324329521_thumb.jpg

Mizerie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place unghiul din care a fost pozata.. :blbl:

Si nici BMW-urile ca motociclete... :blbl:

Vad ca pe toate posturile legate de BMW apari si iti expui parerea ca nu-ti place BMW'ul /index.php?/topic/47068-grupul-posesorilor-de-bmw/page__st__3690.Am retinut ideea, uite ca noua, cei care avem BMW, ne place BMW,ul ca motocicleta.

Revenind on topic, arata ca un bondar dar ma gandesc ca merge bine :rolleyes: .

post-57230-0-83043800-1324364441_thumb.jpg

post-57230-0-95198900-1324364454_thumb.jpg

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10+ pentru stirile jurnalistice ale lui E.Z. rider

care contribuie la mentinerea unui grad ridicat de cultura tehnica a multor dintre noi.

 

Discutiile referitoare la ce este dispus sau capabil sa faca BMW sau nea' Dorel

vor fi intotdeauna cat se poate de subiective si... made in motoretism&co...

 

Parerea mea de rau in legatura cu faptul ca Lo Rider nu se va mai fabrica imbraca mai multe aspecte...

si tehnice si estetice.

Pentru a mentine linia subiectiva a topicului...

Cel mai rau imi pare de faptul ca nu va exista inca un boxer clasic-modern, de colectie

si pe care chiar sa mi-l doresc...

Cu o tehnologie de varf, cu un aspect spartan si cu o furca zdravana, dar simpla si "cinstita"

fara aportul teleleverului prea mult lipsit de feed-back-ul actual caracteristic.

 

post-882-0-46029300-1324381793_thumb.jpg

 

http://www.webbikeworld.com/BMW-motorcycles/bmw-lo-rider/

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...