Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

la kronau au exo 750 parca..

EXO 500.

Scorpion aveau InterMotorcycles pe vremea cand erau inca dealeri Honda. Am inteles ca s-au mutat inapoi la vechiul sediu, dupa ce au avut showroom in Pipera. Poate le-au mai ramas ceva casti pe stoc.

Bafta!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, da, cei de la intermotorcycle aveau aproape toata gama de casti scorpion cand erau in pipera, uitasem de ei. s-au mutat pe undeva pe bd timisoara parca...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am luat Exo 500 acu 2 sapt, insa am mers numai in oras cu ea. Pana acum sunt multumit, a venit si cu pinlock, e comfortabila, insa un pic cam grea (1720g). Astept sa vad cum e la drum intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat Exo 500 acu 2 sapt, insa am mers numai in oras cu ea. Pana acum sunt multumit, a venit si cu pinlock, e comfortabila, insa un pic cam grea (1720g). Astept sa vad cum e la drum intins.

 

Se vorbea prin afara ca nu s-ar etansa bine viziera,ai avut problema asta cu ea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, e inchisa f bine casca, are si un sistem de translatie al vizierei inapoi in momentul in care o inchizi, tocmai pentru a o strange mai bine pe garnituri. Oricum e mult mai bine inchisa decat Caberg-ul pe care il aveam inainte (il am si acum, dar trebuie sa ii schimb sistemul de inchidere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

mama cand am vazut ca a dat cineva un reply aici mai ca am sarit de bucurie... :baldy:

pe louis zic ca e buna... inclusiv aia din echipa lor mi-au zis asta.. dar deh..interesul de a vinde.cred ca pana la urma cumparam probam daca nu e buna returnam. altfel ... de scorpioane am auzit numa de bine... dar na...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

EXO 500 nu stiu cum este, dar am cumparat de vreo 2 luni din Viena de la Louis o casca SCORPION EXO 1000 AIR. Am probat acolo in magazin vreo de 20 de casti, diferite marci, modele si dimesiuni. Cand am ajuns la SCORPION EXO 1000 AIR, am ramas uimit cat de confortabila poate sa fie! Pinlock, antiaburire, ochelari de soare, perne gonflabile in interior, aerisiri multe, design, deci intr-un cuvant sunt foarte multumit de ea.

Am ramas cu aceeasi impresie placuta dupa cateva drumuri lungi, nu imi pare rau deloc de alegerea facuta.

 

Eu recomand, acuma depinde de gusturile fiecaruia.

 

Hai noroc!

 

Nu pot sa pun link-ul, dar pe pagina principala dai la search scorpion exo 500, apoi bifezi Search titles only, apoi mergi jos si dai Search now. Acolo gasesti mai multe comentarii.

 

Editat de scania.topline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exo 750 super casca - din experienta, exo 1000 - hmmm, multe probleme: marginea castii se desprinde - defect de fabricatie, viziera nu etanseizeaza corect la unele casti, captuseala te face sa transpiri fata de 750, aerisirile exista sunt foarte bine facute dar nu circula aerul in interiorul castii, este foarte grea, fata de exo 750 se abureste si este zgomotoasa. Pot continua dar nu are rost. Despre exo 500 nu stiu ce sa zic dar cred ca este undeva umpic sub 750. Cel mai bine cauta review-uri pe net in special din state unde este cel mai mult vandut Scorpionul. O sa gasesti si pro si contra si fara a fi partinitoare. Eu am gasit reviwurile facute de presa de specialitate de la ei, extrem de folositoare.

O zi buna sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere:

 

- ochelarii integrati si pernele de aer care ajuta la mularea captuselii pe cap chiar fac viata mai buna;

- pinlock: pare ok, in principiu nu se abureste, cel putin in mers nu sunt probleme (la semafor sau viteza f mica la temperaturi scazute si umezeala ridicata se abureste) - viziera are o pozitie de mijloc tocmai pentru situatii de genul asta, se lauda ei;

- aerisirile sunt suficiente si nu zgomotoase;

- viziera se poate inlatura relativ usor pentru curatare;

- mi se pare ca face zgomot, DAR am si scapat-o de cateva ori pe jos si probabil ca asta e cauza.

Anul trecut NU facea atata zgomot. Din "cercetarile" mele viziera nu se mai asaza cum trebuie in partea inferioara;

- nu pare sa vibreze la viteze binisor peste ce-i legal pe autostrada, fie drept fie culcat;

- nu am gasit in culori pestrite;

- imi place cum arata (asta conteaza, poate, cel mai putin).

 

Cred ca e o casca cinstita pentru banii dati.

 

PS: Am folosit si exo 1000. Diferentele observate: prinderea tip "double D" la exo 1000 si faptul ca e mai silentioasa (dar a mea deja era data pe jos la momentul comparatiei, deci nu cred e de luat in seama).

Editat de MarlboroMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, au toate acelasi material "kwickwick", care absoarbe umezeala. Eu unul sunt foarte multumit de chestia asta la casca mea, iar daca la 1000 zici ca transpirai, o faceai probabil din cauza aerisirii .

 

 

Oricum, sunt niste casti foarte bune raportate la preturile lor. Bineinteles ca nu se pot cumpara cu alte marci mai prestigioase.

 

De acord, este acelasi material... dar la 1000 se intampla ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Am de gand sa-mi iau motocicleta, si cum nu am gasit una pana acum m-am hotarat sa-mi iau echipament pana o sa gasesc mobra. Caut un Hornet 600 pentru mers 90% in oras...

 

Din ce am citit am ramas la Scorpion Exo 500. Acum vine dilema, in toate review-urile de pe net exo 500 are airfit system. Pe site-ul celor de la Louis scrie in descrierea castilor ca au airfit system chiar daca nu e trecut in titlu "Air" .

Am sunat la Romimoto si mi s-a zis ca diferenta dintre Exo 500 si Exo 500 Air e exact acel sistem airfit. Nu stiu ce sa aleg dintre cele doua modele. As proba, dar n-au pe stoc niciun exo-500.

 

A incercat cineva ambele variante de casca, cu si fara sistem airfit?

 

Ar fi alta casca mai buna la bani astia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am luat exo 500 si nu cred ca scrie pe cutie sau pe undeva pe ea si "air". are si acele pernite cu aer. Daca esti din bucuresti te astept in militari sa incerci modelul meu. Rugamintea mea este sa`mi zici din timp si sa iti ie cagula. Spor la cumparaturi.

 

LE. daca o sa observi pe site la baieti, la descriere nu specifica nimic la modelul "air" fata de cel normal.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am exo-400 si pot sa iti spun ca este cea mai buna casca dintre cele pe care le-am avut (shoei xr800, shark s500, agv k3). Foarte bine aerisita, foarte confortabila si destul de silentioasa. Nu am reusit sa testez exo-500 insa din ce am vazut pe net este superioara lui exo-400.

In concluzie un + de la mine.

Sanatate si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

@Zven din pacate sunt in Cluj... Am vazut ca descrierea nu e diferita pentru modelul Air si cel fara "Air" in titlu.

 

Ce nu inteleg e de ce atunci cand am cerut detalii despre cele doua modele mi s-a zis ca Air are Air fit si celalalt nu.

Editat de ady_clau2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Air" nu vine de la "airfit" ci sunt modele care au mai multe aerisiri la casca, sau le au mai mari. Sunt facute pentru orase intr-o clima calduroasa si iti baga mai mult aer in casca.

Dezavantajul este excesul de aer la viteze mari (chiar si cu toate aerisirile inchise), si zgmotoul mai mare, de aceea eu nu recomand air-ul decat daca mergi exclusi in oras si/sau cu viteze mai mici de 100km/h.

 

Exista si geci si manusi si alte casti "air", care nu au nici o treaba cu airfit-ul, care este un feature standard pentru exo-500, si alte casti scorpion.

Mai nou am vazut ca si shark s900 are acest sistem si ma astept ca pe viitor, din ce in ce mai multi producatori sa il foloseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...