Sari la conținut

accident urat Pasajul Obor


Carturaru'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca era tata da, il cautam pe ala cu moto ... sa-i cer scuze ca taica-miu a fost un bou si eventual sa-i platesc daune. M-am saturat de pensionari idioti care traverseaza pe la presemnalizarea trecerii de pietoni. Dar idiotul asta de babalac n-a avut nici o scuza ... cum sa traversezi ma pe la pasaj ? :finger:

 

 

sigur ca da. in drum spre morga treceai sa-ti ceri scuze, eventual si o memeaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tata casca ochii cand traverseaza. Si bafta nu intra in ecuatie la accidentu asta. Ce-ti faci cu mana ta se numeste...

 

 

Stii tu pe cineva care a reusit performanta asta? Eu nu.

eu lucrez in domeniu... :banana: crezi ca e cazul sa mai dezvoltam subiectul???

 

eu i-am oferit o mana de ajutor motociclistului si eventualilor forumisti care se vor mai afla in situatia asta :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu lucrez in domeniu... :banana: crezi ca e cazul sa mai dezvoltam subiectul???

 

eu i-am oferit o mana de ajutor motociclistului si eventualilor forumisti care se vor mai afla in situatia asta :peace:

 

 

Sper ca "in domeniu" e la salvare sau la pompierii SMURD sau la un serviciu de urgenta de la un spital de urgenta, nu la sindicatul groparilor :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceleasi discutii interminabile, cine e de vina. Culpa e comuna, motoreta nu avea 60km/h. Vrei adrenalina, ti-o iei din plin, prima vizita la spital e gratis. Riderul a avut noroc cu carul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa te baneze astia pe sectiunea accidente, ca sa nu mai fie discutiile interminabile.

de unde stii ca a fost culpa comuna, ti-a zis globu de cristal? daca mergi zi de zi prin oras, cam cati tampiti crezi ca reusesti sa eviti pana iti vine unul de hac?

 

stiu ca suna dur insa batranul si-a luat o lectie meritata despre traversatu aiurea. m-am saturat de societatea bolnava in care nimeni nu-si asuma consecintele a ceea ce face. "las' ca ma fereste ala, da-l in ma-sa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator arian

Ce va mai place sa aruncati mereu vina pe ceilalti,de conducere preventiva mai stie careva ??Sint sigur ca motociclistul circula cu viteza mai mare decit cea legala,la pasajul Obor e imposibil sa nu vezi pe cineva care vrea sa traverseze aiurea,e vizibilitate foarte buna in zona aia,daca l-ar fi vazut pe mosul ala putea reduce viteza si se putea gindi ca poate se apuca de traversat aiurea,nu-mi poate spune nimeni ca la 50 km pe ora nu ai timp sa eviti mai ales daca il si vezi si te duce capul sa te gindesti ;ba poate trece prin fata mea.....aruncati mereu vina pe pietoni,pe conservari,pe gropi,pe orice altceva in afara de voi.De cite ori trec pe la pasaj vad motociclisti trecit cu viteze foarte mari prin pasaj,cred ca nici 10% din toti cei care trec pe acolo nu respecta viteza si nu conduc preventiv,mai lasati figurile astea de super motociclisti pe care unii din voi le afisati,va bateti cu pumnul in piept si mereu aratati cu degetu la altu,vinovati sinteti si voi cu atitudinea asta de "superiori" .Repet,se putea evita accidentul daca motociclistul conducea preventiv asa cum trebuia?Avea viteza legala?La asta sa va ginditi nu numai la omul ala ca a traversat aiurea,as vrea sa vad citi dintre voi traverseaza intotdeauna pe trecere pe culoarea verde din astia si citi dintre voi respecta viteza legala in oras ,abia pe urma ar trebui sa comentati .

Nu sint de partea pietonului ca a traversat prin loc nepermis dar nici sa vad cum arucati unii cu pietre si va aparati prin orice mijloc "fratele motociclist" ,sint sigur ca mosul ala nu a vrut sa se sinucida dar si mai sigur sint ca daca motociclistul conducea preventiv si legal n use intimpla nici un accident.De ce tot vorbesc de condus preventiv?Pentru ca traim intr-o tara in care nu se respecta nimic,legile de circulatie sint incalcate de toti,nu e normal ca macar motociclistul care e mai expus la accident sa circule ceva mai preventiv?La ce va asteptati mergind cu 80 km la ora prin oras sa se intimple daca nu la accidente?Se fac destul de des campanii de atentionare ca existam in trafic,da ,iesim in trafic!DAR CUM CIRCULAM????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa te baneze astia pe sectiunea accidente, ca sa nu mai fie discutiile interminabile.

de unde stii ca a fost culpa comuna, ti-a zis globu de cristal? daca mergi zi de zi prin oras, cam cati tampiti crezi ca reusesti sa eviti pana iti vine unul de hac?

 

stiu ca suna dur insa batranul si-a luat o lectie meritata despre traversatu aiurea. m-am saturat de societatea bolnava in care nimeni nu-si asuma consecintele a ceea ce face. "las' ca ma fereste ala, da-l in ma-sa".

 

E posibil sa ai dreptate, poate riderul se uita in alta parte inainte de impact si nu l-a vazut pe mosh, asta nu-l face mai putin vinovat. Pietoni care traverseaza aiurea au fost si vor fi mereu, tu constientizezi asta? Dispare unul si apar 2-3 in locul lui. Mai sint si ciini, masini, camioane care intorc brusc prin loc nepermis. Nu-ti convine? Fa ceva! Ce? Exprima-ti indignarea contra handicapatilor care folosesc drumurile publice incorect, de cite ori ai ocazia.Degeaba, nu te baga nici o autoritate a statului in seama,vei avea o gramada de incepatori aplaudaci, inconstienti ca miine o pot pati si ei, care pot muri cu dreptatea in brate. La ce-ti ajuta sa ai dreptate cind treci prin asemenea intimplari?

Cunosc foarte bine zona,accidentului, tendintza e sa-i dai gaz inainte de pasaj, indiferent daca esti cu 2 sau 4 roti. Daca insa esti patit, i-ti piere instantaneu cheful, mereu apar surprize.

 

Moshul ramine handicapat fizic. Si ce-i cu asta? Putea sa fie si mort. Pagubele motocicletei cine le suporta?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce [...],la pasajul Obor e imposibil sa nu vezi pe cineva care vrea sa traverseze aiurea,e vizibilitate foarte buna in zona aia [...]CIRCULAM????

 

Te inseli, este curba in sensul de mers spre Stefan cel Mare, nu ai vizibilitate chiar asa de buna, sunt 3 benzi, teoretic, dar prima este tot timpul ocupata de masini si daca mai ai si noroc sa fie o duba nu vezi nimic. Mai sunt si unii idoti care parcheaza cu fundul si ocupa o banda jumate, deci mai ramane doar o banda de mers. Oricum, indiferent cat de bine vezi, daca iti apare un kamikaze in fuga in fata nu ai cum sa eviti.

Cineva care circula des pe acolo stie sa nu accelereze cand ajunge la intrarea in pasaj, nu neaparat pentru pietoni, cat pentru masinile care ies de pe str. Chiristigiilor si vor sa intre direct in pasaj, traind ~3 bezi (sunt 2 se fac 3) si linie continuua.

Este o zona de rahat aia, nu inteleg de nu pun camere de filmat si 1-2 politisti sa dea amenzi la pietonii idioti care mor de lene sa mearga 100m pana la trecerea de la Obor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator arian

Daca pe voi va intereseaza soarta motocicletei si paguba ei ce pretentii la bun simt sa mai cer de la unii din voi.Ideea e ca cereti respect si nu oferiti nimic,fierul ala se repara,nu se repara se da la fier vechi si iti iei altul,nu acelasi lucru l-ai putea spune despre un picior.Toti dau "gaz' la iesirea din pasaj,de ce?Trebuie sa zburati la iesirea din pasaje?N-aveti mobre destul de puternice incit trebuie dat drumul la gaz ca sa urce o panta asa "abrupta" cum e aia de la Obor de la pasaj? Nu aveti atitia neuroni sub casca incit sa va ginditi ca daca iesiti cu viteza din pasaj poate nimeriti in vreo masina sau orice altceva care poate apare brusc? Scrie la intrarea in pasaj viteza minima 80 si accelerati la iesire? Daca voi nu aveti grija singuri de sanatatea voastra aveti pretentii de la conservari sau de la pietoni,caini si gropi sa o faca? Sa luam cazul de acum,va reusi motociclistul sa obtina vreun ban de la mosul ala?Omeneste vorbind mai ai curaj sa ceri unui om care si-a pierdut piciorul sa iti plateasca un motor de 1-2000 de euro?La asta am ajuns? Dupa mintea unora ar trebui mosul bagat si in puscarie nu? "Sa plateasca da-l dracu nu?' Ce daca nu mai are un picior si poate nu are ce minca,sa repare fieru motociclistului ca aia e important! Cu gindirea asta a unora dintre voi nu ma mir ca se moare pe capete si nu sintem respectati in trafic.

 

Te inseli, este curba in sensul de mers spre Stefan cel Mare, nu ai vizibilitate chiar asa de buna, sunt 3 benzi, teoretic, dar prima este tot timpul ocupata de masini si daca mai ai si noroc sa fie o duba nu vezi nimic. Mai sunt si unii idoti care parcheaza cu fundul si ocupa o banda jumate, deci mai ramane doar o banda de mers. Oricum, indiferent cat de bine vezi, daca iti apare un kamikaze in fuga in fata nu ai cum sa eviti.

Cineva care circula des pe acolo stie sa nu accelereze cand ajunge la intrarea in pasaj, nu neaparat pentru pietoni, cat pentru masinile care ies de pe str. Chiristigiilor si vor sa intre direct in pasaj, traind ~3 bezi (sunt 2 se fac 3) si linie continuua.

Este o zona de rahat aia, nu inteleg de nu pun camere de filmat si 1-2 politisti sa dea amenzi la pietonii idioti care mor de lene sa mearga 100m pana la trecerea de la Obor.

 

 

Ce viteza putea sa aiba un mos la traversare,da-l dracu ca nu e sprinter,vrei sa-mi spui ca motociclistul daca mergea legal nu avea timp sa il evite,trebuie sa dam amenzi la pietoni,ce ai zice sa dea amenzi si la motociclistii care depasesc viteza in sectorul ala de drum?Imediat v-ar sari nervii pe politisti,hotariti-va,vreti sa isi faca treaba doar pe jumatate ,doar pentru motociclisti sau pentru toata lumea?Daca ar pune camere si 2-3 politisti fac pariu pe ce vrei tu ca ar injura toti politia ca e acolo,hai sa fim seriosi,v-am mai spus mai priviti-va si in oglinda. Daca iti ramine doar o banda de mers si vezi ca e inghesuiala,te mai apuci sa ii dai si gaz si te astepti sa nu patesti nimic? E vorba de gindire,pina la urma ca e vina omului sau a ta te dai de pamint si poti ramine si tu cu sechele nu numai vinovatul,fierul il repari dar ce faci cu dreptatea in mina si te incalti doar la un picior? Ce s-a intimplat acolo se poate intimpla oricui,sezonul abia a inceput,daca o tinem tot asa iar se fac nu stiu cite topicuri la rubrica de accidente.Repet,daca noi n uavem grija de noi de ce sa avem pretentii de la ceilalti sa o faca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli, este curba in sensul de mers spre Stefan cel Mare, nu ai vizibilitate chiar asa de buna, sunt 3 benzi, teoretic, dar prima este tot timpul ocupata de masini si daca mai ai si noroc sa fie o duba nu vezi nimic. Mai sunt si unii idoti care parcheaza cu fundul si ocupa o banda jumate, deci mai ramane doar o banda de mers.

in 28 de ani de cand circul pe acolo 1data n-am vazut sa fie doar o banda .. dar fie ca tine si curba nu e cine stie ce .. mai ales daca esti pe banda 3 vezi tot ..

Oricum, indiferent cat de bine vezi, daca iti apare un kamikaze in fuga in fata nu ai cum sa eviti.

sunt convinsa ca mosul i-a aparut in fuga :disappointed:

Cineva care circula des pe acolo stie sa nu accelereze cand ajunge la intrarea in pasaj, nu neaparat pentru pietoni, cat pentru masinile care ies de pe str. Chiristigiilor si vor sa intre direct in pasaj, traind ~3 bezi (sunt 2 se fac 3) si linie continuua.

deci ajungi la vorba lui .. ca putea sa evite daca ar fi mers preventiv .. ca ok dupa mos nu s-a uitat ..dar daca era o duba ceva care vroia sa taie cele 3 benzi care dupa spusele tale nu exista decat una ..

Este o zona de rahat aia, nu inteleg de nu pun camere de filmat si 1-2 politisti sa dea amenzi la pietonii idioti care mor de lene sa mearga 100m pana la trecerea de la Obor.

doar celor care traverseaza neregulamentar .. dar noi celor care bagam mana in gaz pe acolo nu?

 

mosul este de vina clar, dar nu mai vorbiti aiurea ca vezi doamne taicamiu se uita pe unde traverseaza si etc .. ca de la o varsta o cam iei razna, te lasa neuronii .. trebuie in primul rand sa ne pazim pe noi de ei ..

Editat de Roxynel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Omeneste vorbind mai ai curaj sa ceri unui om care si-a pierdut piciorul sa iti plateasca un motor de 1-2000 de euro?La asta am ajuns? Dupa mintea unora ar trebui mosul bagat si in puscarie nu? "Sa plateasca da-l dracu nu?' Ce daca nu mai are un picior si poate nu are ce minca,sa repare fieru motociclistului ca aia e important! Cu gindirea asta a unora dintre voi nu ma mir ca se moare pe capete si nu sintem respectati in trafic...

 

scuza-ma forumistule, dar cu o astfel de gandire meriti o bataita la poponet, poate ti se misca neuronu ala de care vorbeai. Hai sa lasam toti capu jos, sa ne lasam calcati in picioare de toti... Poate mosu sa intors, sa oprit, sa speriat, nu ti s-a intamplat niciodata sa eviti un om iar el sa se intoarca spre tine? Indiferent ca vrei tu sa crezi sau nu, mosu isi merita soarta, pentru ca a gresit, iar daca a gresit e bine sa plateasca. Nu cred ca ii cadeau bilutele dintre craci daca mergea 50 metri sa traverseze regulamentar.

 

Daca murea motociclistul, cum ar fi trebuit sa gandim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stirile de la ora 5 in direct pe motoplictiseala ro.Hai ba ce dreaq,un accident.Aveti idee cate conserve se busesc zilnic,cati pietoni sunt calcati ca traverseaza regulamentar ori nu?Asta i Bucurestiul,nu esti atent o comiti,indiferent ca esti pieton,motociclist,sofer...Nici motoristul nu si a pus in cap cand a plecat la drum sa lovesca un martalog si nici martalogul nu cred sa si fi propus sa traverseze neregulamentar si sa se arunce in fata unui motociclist.Legal nu circula nimeni,decat pe forum.Si daca mergi cu 50 in oras,tot te vaiti.Vai mi a taiat caleaaa,daca aveam 60 la ora o pateam,hm sa merg cu 50 ca i groasa.Atata timp cat legea nu se aplica,nu se investeste in infrastructura accidentele isi urmeaza cursul.Vrei siguranta circula cu transportul in comun,daca nu te adaptezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfuaaa iar au aparut moralistii pe accidente? Bai dasteptilor, astoa de o dati cu vina mobristului, cati km. aveti calare prin Bucale? Si daca aveti destui inseamna ca nu intelegeti cine stie ce, nici cu ceva experienta acumulata.

E simplu: un dobitoc a traversat pe unde nu e voie si, partea cea mai de acuzat, nici macar n-a facut-o calumea. Daca tot o arzi ilegal, arde-o bine. E ca la mobristii care merg nepreventiv: nu incurci sau nu deranjezi sau nu pui in pericol pe nimeni, baga Nu esti in stare s-o faci asa, abtine-te! La fel si cu traversatu, nu te pricepi, du-te dreaqu la trecere. Pai nici asa nu vrem, vorba Morometilor. Pai atunci... PAC!. ca sa pastram registrul. Deci, in cazul asta, PAC! si gata, ce atatea discutii?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Incepatorii care incearca sa devina brusc zei ai motociclismului si sunt by default Gica Contra pe astfel de topicuri pur si simplu nu au destula experienta de drum ca sa isi formeze o parere corecta. Altfel spus, vorbiti sa va aflati in treaba, cam atat.

 

 

p.s. : daca vrea careva sa ma corecteze si sa-mi faca educatie rutiera ori sa ma apostrofeze pentru ce am zis, astept private message - unde putem stabili o locatie unde sa ne facem educatie rutiera live, ca asa pe forum ... toti par profesori, in practica e mai complicat.

 

Salut !

deci moralistii omenosi si preventivi din nastere,sariti cu pemeurile!(personal mesage) sa nu avem discutii .

oricum marea voastra parte nu stiti unde se afla tragaciul la un pm.

on.

tataie a belit o grav !

anul trecut a fost un caz din asta in care mosul a crapat si a luat si motociclistul cu el.in tara ,tot un pasaj a fost implicat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu puțin noroc Âşi minte fiecare dintre noi are posibilitatea de a ajunge bătrân,va vedea atunci cât e de greu să te deplasezi,nu mai vezi bine,nu mai auzi,ai o stare de amețeală,uiți Âşi eÂşti tot timpul zapăcit. E explicația pentru "bătrânii fac lucruri trăznite".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu puțin noroc Âşi minte fiecare dintre noi are posibilitatea de a ajunge bătrân,va vedea atunci cât e de greu să te deplasezi,nu mai vezi bine,nu mai auzi,ai o stare de amețeală,uiți Âşi eÂşti tot timpul zapăcit. E explicația pentru "bătrânii fac lucruri trăznite".

 

greu, greu de tot...in ziua de azi am ajuns sa ne rugam sa fim lasati sa ajungem batrani :cheers: nici dreptul asta nu-l mai avem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...