Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@-Tipul trebuia sa incetineasca, mai ales ca a vazut masina in zare si mai ales ca era intersectie. Instinctul de conservare iti spune sa fii prevazator atunci cand un ins are posibilitatea sa faca vreo manevra.

- Bine zis ! Dati-mi voie sa citez dintr-un clasic inca in viata :1. Asigura-te - spate si fata

2. Adapteaza viteza - conditiilor de trafic
3. Semnalizeaza - pentru a se sti ce intentie ai
4. Pastreaza distanta - pana la limita franarii in siguranta, poti evita si gropile mai usor...
5. Cedeaza trecerea - acolo unde iti pierzi prioritatea
6. Pozitioneaza-te - pe banda ta si pe banda necesara schimbarii directiei.
7. Fa-te vizibil - echipament adecvat si pozitioneza-te in locul potrivit pentru a fi vazut.
8. Nu tasni la stop - arunca o privire stanga(un intarziat, poti sa stii... !?)si dreapta.
9. Nu depasi prin dreapta - poti fi acrosat. Spre semafor daca o faci, fa-o cu prudenta,incet, cu atentie
marita la pietoni, portiere si parcari laterale.
10.Nu depasi cand ai Peco, parcare, strada laterala etc. pe stanga - cel depasit poate vira peste tine
11.Nu mari viteza cand esti depasit, mergi cat mai in dreapta benzii
12.Nu depasi la mustata - repliaza-te in lungul benzii, nu in scurt
13.Nu croseta printre masini in mers
14.Linia continua e sfanta, mai ales in curba !
15.La stop daca e posibil, pozitioneaza-te in fata masinilor, astfel eviti sa fii transformat in sandwich sau sa vireze peste tine
si esti vizibil.
16.Nu ma depasi pe banda mea, nu agreez, ma poti acrosa daca evit ceva de pe sosea.
17.Nu schimba banda in viraj, tine banda ta, o poti schimba dupa aceea.
18.Daca esti claxonat des, lung, ai o mare problema...Nu mai repeta greselile facute.
19.Nu risca inutil, nu te grabi.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la pierdut spate/fata: Sfat pentru neinitiati ca mine pe care ii apuca uneori creatia: nu incercati burnout cand aveti guma spate in stare mult mai buna decat cea din fata...se lasa cu palpitatii :ph34r:

Gen :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc cei 2 motociclisti care m-au ajutat dimineata sa ridic motor pe podul grant :)

 

 

Pierdut aderenta, o declar nula :))

 

Am ignorat rule number one al meu: nu merg pe motocicleta cand sunt grabit si/sau stresat. Am intrat pe pod de pe o bretea cam rapid, eram convins ca m-am asigurat bine, dar m-am trezit cu o masina langa mine. Am incercat sa corectez trasa, dar m-am regasit pe jos. Nu stiu ce de, nu tin minte sa fi atins frana. Pe cauciuc fata am gasit lipit un abțibild de hartie, nu stiu daca are legatura. Aveam echipament pe mine, mai putin pantofi, asa ca nu am patit nimic interesant.

 

A fost o manevra riscanta si nu m-a iesit fara daune. De obicei merg cuminte, dar aveam o stare mentala foarte necompatibila cu mersul pe motor in siguranta.

Mobra are zgriaturi pe carene, un semnal rupt, semighidon un pic mai mult indoit fata de cum era, si pedala frana un pic indoit. Merge fara probleme, GPZ e relativ robust.

 

Si asa a fost Prima Cazatura.

Ba ... daca si tu, atunci eu cand? ... :) noroc ca merg cu conserva acum.

Oricum la anu' imi iau Honda CB de 500 ... vad ca posesorii lor sunt doctori in "cum ar trebui" motociclit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum la anu' imi iau Honda CB de 500 ... vad ca posesorii lor sunt doctori in "cum ar trebui" motociclit.

 

Disclaimer in ce ma priveste: am zis doar ce mi s-a intamplat mie cand am pierdut fatza. Daca stiam asa bine "cum ar trebui" motociclit, nu blocam roata si prin urmare nu pierdeam fatza. :)

 

Multumesc pentru intelegere. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu m-as putea tranti cu cb 500 decat din lipsa de frana si acceleratie...

Din ce citesc aici , o parte foarte mare din useri au carente in manevrarea motocicletelor...fratilor...nu trebuie sa o aveti mare daca nu stiti ce sa faceti cu ea ! exista clasa 125 si 250 pentru cei care nu pot...lasati motocicletele serioase pentru baietii mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inceput sa rasfoiesc paginile din urma...pe bune ma mir cum unii sunt in viata...FURY nu stie sa franeze , sa tina banda sau sa fie atent in jurul lui...dar stie sa apostrofeze soferi in trafic...soferi care au facut manevre la aproximativ 50 de cm de el nu la milimetru :)) penibil...parca vad ca e unul din aia care vin si te urecheaza ca mergi fara oglinzi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu m-as putea tranti cu cb 500 decat din lipsa de frana si acceleratie...

Din ce citesc aici , o parte foarte mare din useri au carente in manevrarea motocicletelor...fratilor...nu trebuie sa o aveti mare daca nu stiti ce sa faceti cu ea ! exista clasa 125 si 250 pentru cei care nu pot...lasati motocicletele serioase pentru baietii mari.

 

Mancati-as supapa ta, chiar iti dau dreptate. Daca s-ar fi facut vitezane de 400cc dupa 96, 97, eu chiar mi-as fi luat... de preferat un srad de 400 98' :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Oricum la anu' imi iau Honda CB de 500 ... vad ca posesorii lor sunt doctori in "cum ar trebui" motociclit.

@Cred ca nu m-as putea tranti cu cb 500 decat din lipsa de frana si acceleratie...

-Pai sa stii ca sunt...desi mai gresesc si ei...Am vazut destule cazuri cand au cazut si altii foarte vechi in meserie pe tot felul de motoare. E doar chestie de timp...

-Si cu toate astea uite ca noi ne descurcam...Nu prea am vazut RIP pe CB 500 deci...

Nu conteaza fierul, conteaza omul. Daca nu il duce capul poate calari orice.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor...nu trebuie sa o aveti mare daca nu stiti ce sa faceti cu ea ! exista clasa 125 si 250 pentru cei care nu pot...lasati motocicletele serioase pentru baietii mari.

 

Acum sa rasara posesorii de 125/250... ta-naaaam! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba ... daca si tu, atunci eu cand? ... :) noroc ca merg cu conserva acum.

Oricum la anu' imi iau Honda CB de 500 ... vad ca posesorii lor sunt doctori in "cum ar trebui" motociclit.

Pentru mine nu era o surpriza neaparat. Era din categorie

"I hurt myself today

to see if I still feel

I focus on the pain

the only thing that's real".

 

Poate recunosti sentimentul.

 

Nici nu sunt motociclist, sunt unu care merge pe motor. Daca eram rossi evitam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu fatza e cel mai nasol, categoric. Spatele mi-a fugit de mai multe ori, ultima data ieri destul de rau dar am reusit s-o redresez. Cred ca e doar o problema de echilibru - incerci sa ramai drept si misti din solduri stanga-dreapta s-o pui pe directie, nu o lasi cum te duce. Cu fatza in schimb, nu cred ca ai ce sa-i faci. Daca franezi tre' sa stii cand sa lasi frana... dar daca e o pata de ulei, ceva...

Vai de mine si de mine, acum am citit ... asta e cand faci sex femeie .. le-ai incurcat !!!!

Cand esti deasupra si vrei s-o bagi pe directie, da ... corect, dai din solduri pana intra ... dar cu motocicleta nu e asa ... nu de alta da' daca intra nu cred c-o mai scoti !!!

Pe motoreta, cand iti derapeaza spatele faci contraviraj in directia in care iti pleaca. Adica daca pleaca spatele spre stanga, tu virezi cu ghidonu' spre stanga ... nu cu kuru ... ok ?

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

:what:

Uof,de fiecare data cand merg pe seseua alexandriei intru in depasire si ...hop si manelomani se baga in fata mea de teama sa nu le o iau inainte.Am ajuns sa depasesc cu o viteza de 15km/h mai mare decat a masinii din fata de teama sa nu ma infig in churu alora care se baga in fata mea brusc si fara semnal

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what:

asa... si daca vezi ca se baga ce faci ?

insisti ?...asta e cea mai proasta alegere ! la acceleratia pe care o aveai franatul nu-ti punea nici un fel de probleme.

 

de ce nu dati voi un claxon scurt si inainte de a va baga in depasire?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@captain obvious...fordul a inceput depasirea in acelasi moment cu tine...mergeai incet, probabil s-a gandit ca nu ai de gand sa mergi prea tare, iar la faza cu loganul...sa fim seriosi ai nevoie de o banda ca sa depasesti tinand cont ca din fata nu venea nimic...acceleratia face minuni.

 

 

PS: Nu vreau sa para ca imi bat joc de cineva, dar foarte multi isi risca viata din cauza lipsei de experienta, inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei astept cateva secunde inainte sa intru in depasire, in cazul in care in fata exista o masina care merge incet, urmata de cel putin una care se taraste in spatele ei, tocmai pentru ca ma astept la manevrele din filmuletul lui @captain_obvious.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suferi de sindromul soferului de duba, sper sa nu mori cu "dreptatea" in mana, esti genul de motociclist care se infige intr-o intersectie fara vizibilitate doar pentru ca ai prioritate

 

Vad ca ma si cunosti mai bine ca mama dintr-un filmulet de cateva secunde. Ti s-a parut ca am urlat cum ca eu am avut dreptatea absoluta? Recunosc ca am gresit si eu continuand depasirea la faza cu ford-ul.

 

Omul cat traieste invata, tocmai de-aia am postat filmuletul, fiind incepator (doar ~700km la bord) si voiam sa citesc niste pareri. Oricum, lectia mi-am invatat-o si am sa folosesc si putin claxonul inainte de depasiri ca sa-i atentionez in plus de intentie.

Editat de captain_obvious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ma si cunosti mai bine ca mama dintr-un filmulet de cateva secunde. Ti s-a parut ca am urlat cum ca eu am avut dreptatea absoluta? Recunosc ca am gresit si eu continuand depasirea la faza cu ford-ul.

 

Omul cat traieste invata, tocmai de-aia am postat filmuletul, fiind incepator (doar ~700km la bord) si voiam sa citesc niste pareri. Oricum, lectia mi-am invatat-o si am sa folosesc si putin claxonul inainte de depasiri ca sa-i atentionez in plus de intentie.

 

foarte bine , daca te uiti mai atent la filmulet, fordul a dat semnal si s-a angajat in depasire imediat dupa ce tirul a trecut pe langa el, dupa 1-2 sec a trecut si de tine si te-ai bagat in depasire

fordul a executat o manevra 100% REGULAMENTARA, alti participanti la trafic nu au obligatia sa te lase pe tine sa depasesti primul doar pentru ca esti calare pe o motocicleta.

 

o sa dai de multi cretini pe strada care chiar se baga aiurea dar in filmuletul asta nu este vorba de asa ceva

 

da te cunosc foarte bine dintr-un filmulet de cateva secunde sau crezi ca esti singurul care face haiducisme pe sosele? eu doar am avut noroc sa scap..

 

te sfatuiesc sa uiti de claxon, concentraza-te pe reducerea vitezei si evitarea obstacolelor, daca citesti pe la accidente poate observi ca multi isi descriu accidentul in cateva cuvinte " claxon>frana>blocat fata>cazut" ... in multe cazuri mai ales in oras 1-2 secunde de claxon sunt diferenta intre pupat asfaltul si o injuratura in casca.

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what:

Mda ....mai exerseaza in poligon..ce sa zic. Nu inteleg dupa ce logica crezi tu ca ai prioritate daca tasnesti mai tare cand vezi ca ala din fata ta dadea semnal sa depaseasca. Eu l-am scos pe unu smecher cu Bemveu pe acostament pentru initiative deastea....intentionat (eram cu masina). Nu e chiar greu sa intuiesti daca ala din fata ta asteapta un gol ca sa depaseasca...cand apare golul ghici ce... el are prioritate, chit ca motorul tau accelereaza mai repede si poate sa ajunga pana in drepotul usii lui cand incepe sa schimbe banda. Ori ii dai jar suficient de tare incat sa nu apce nici macar sa dea semnal pana ai trecut de el ori depasesti in spatele lui. Conduci exact genu mi-am cumparat sosea. Ai grija ca ulciorul nu merge de multe ori la apa. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fordul a executat o manevra 100% REGULAMENTARA, alti participanti la trafic nu au obligatia sa te lase pe tine sa depasesti primul doar pentru ca esti calare pe o motocicleta.

Doar asa for fun (a se observa si ca motoristul nostru avea semnalul pus deja) ;)

 

Art. 116

(2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rand de vehicule stationate sau de a intra intr-un asemenea rand, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stanga ori care urmeaza sa efectueze intoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea in functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m in localitati si 100 m in afara localitatilor, inainte inceperea efectuarii manevrelor.

 

Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar asa for fun (a se observa si ca motoristul nostru avea semnalul pus deja) ;)

 

Art. 116

(2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rand de vehicule stationate sau de a intra intr-un asemenea rand, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stanga ori care urmeaza sa efectueze intoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea in functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m in localitati si 100 m in afara localitatilor, inainte inceperea efectuarii manevrelor.

 

Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

dap ai dreptate.. daca-i dadeam cu rip trebuia sa zic si moarte conservarului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...