Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Singurele momente in care am fost încordat era când circulam cu instructorul in spate.

De când m am suit pe Aprilia mea, mă simt excelent.

Pe cuvânt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si tie!

 

Azi, in trafic, ploaie...un idiot incearca sa iasa de pe o straduta secundara...il vad din timp, nu mai accelerez, pun mana pe frana...viteza mica, 40 kmh, si cretinul iese. Franez, fara absolut niciun pericol, claxonex de cateva ori scurt, opresc. Boul, iesit in totalitate pe banda mea, opreste si el, chipurile, sa ma lase sa il depasesc pe dreapta (era o strada cu sens unci, cu 4 benzi pe sens)....evident ca am ramas oprit pana cand a plecat. Am trecut prin dreptul lui dar nu am schitat niciun gest...nici macar nu m-am uitat la el. Nu avea niciun rost sa il injur sau sa fiu si eu bou.

 

Daca fac vreo greseala in trafic (si sincer, nu prea fac), daca ma injura unul nu ma mai simt vinovat, insa daca omul isi vede de treaba lui ma simt prost ptr greseala mea.

 

 

PS: am baut o silva neagra, un ciuc, iar asta e un pahat de vin. :D toate, cu alooooool!

post-91113-0-06507000-1490902192_thumb.jpg

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc.

 

Știți momentul când ești în rond și la un moment dat, cel din dreapta sau stânga se băga pe banda ta MAI MAI PESTE TINE?

 

FRAAATE...E ASA GREU SA PASTREZE BANDA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este greu sa pastrezi banda!

 

Am un filmulet tot de azi: 3 benzi in giratoriu.....eu pe banda 2, unul in fata mea, bannda 3 libera....in giratoriu ma trezesc ca:

- cel de pe banda 2 (in fata mea) trece pe banda 3 (de langa rondul cu flori)

- cel de pe banda 1, trece pe 2, iar eu ma trezesc impins de pe 2 pe 3....

 

Ce sa faci in acest caz? masina bate motocicleta....asa ca ciocul mic, si atentie sporita!

 

 

@ DArtagnan se referea probabil la mine.

@ WotRU2Me Nu stiu daca "duc" sau nu. Dar smecheria e sa te imbeti cu cat mai putin, nu? Cel putin in liceu asta era "targetul".

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce cred eu? "Conservarii" nu vor sa "ne omoare". Cand se intampla o tragedie, nu are loc doar o greseala, ci mai multe de regula (ex: viteza+neatentie+carosabil umed+.......)

 

Afirmam pe un topic ca nu sunt un sofer bun, ci mediocru. Credeam ca un sofer bun e cel care se baga, care face depasiri....la limita. Nu, mi-am schimabt punctulde vedere. Un sofer bun, este cel care nu provoaca incidente sau accidente, cel care nu incurca traficul, cel care se incadreaza in "peisaj", cel care nu injura, nu scuipa pe geam (sau viziera), cel care ii respecta pe ceilalti....

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e la soferi... ca motociclist, daca nu injuri macar pe 1-2, inseamna ca nu mergi suficient cu mobra :)) sunt multi care fac greseli, toti facem, mai prost e cand nu realizezi ce ai facut si crezi ca tu ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Educatie in trafic nu o sa faca niciunul dintre noi! Eu credeam inainte sa daca claxonez lung, il educ pe ala care a gresit. Mi-am schimbat parerea...claxonul e bun pentru a avertiza...nu pentru a educa. Valabil si pentru amienintari, injuraturi sau chiar pumni si picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca un claxon (preferabil de tip locomotiva/tir) mai trezeste cate un visator, mai scapa cate unul telefonul din mana si, macar pe urmatorii 2-300m, il face sa se uite imprejur ca o suricata. Cred ca >50% nici nu isi dau seama cand comit cate ceva, la ceilalti e, ca sa fiu delicat, indolenta.

Daca as posta aici despre fiecare care imi iese in fata fara sa se uite as schimba tastatura saptamanal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca veni vorba de injuraturi eu nu prea injur de fel si cand ghidonesc niciodata, mai scutur din cap, mai dau din mana a lehamite dar cam atat. Nu m-am dat jos niciodata la cineva si reciproca e valabila. m-am agitat si am injurat si eu o perioada pana am decis sa nu mai fac asta si deodata s-a facut liniste.

Cand o aud pe aia "- huaaa, vrei sa ma omori", "astia ne vaneaza" si altele din zona asta am una din doua reactii, ori dau ochii peste cap ori rad asa un pic. Oameni buni, nimeni nu vrea sa va omoare, sunt vorbe spuse la nervi si atat. Prea multa drama pentru mine.

 

In opinia mea ~90% din accidentele moto ar putea fi evitate de catre motociclistul insusi.

Sunt cate unii atat de inversunati cateodata incat aflati pe drumul cu prioritate ei isi imagineaza ca proritatea asta ii inconjoara cu un fel de force field ca in Star Trek sau asa ceva, sunt regii soselelor pe cand nu e chiar asa.

Si ii mai avem pe prietenii care au camera video, alti capiati, te uiti la niste filmulete si vezi clar cum vaneaza parca situatiile limita stiindu-se pe film, periculoasele camerele alea, pe cuvant.

 

Eu am auzit de multe ori dialogul asta live, si nu e gluma:

 

- L-ai vazut p-ala?

- Nu, ce-ai patit?

- A intrat tare in intersectie si era sa ma darame.

- Pai si tu nu l-ai vazut?

- Ba da.

- Si de n-ai incetinit?

- Pai eram pe prioritate...

 

 

tumblr_n185xwQjXb1so18vqo1_500.gif

 

 

Alegeti-va oameni buni o tabara:

 

-sanatosi acasa cu orgoliul sifonat;

-orgoliul intact si piciorul sifonat pe patul de spital;

 

Vreti sa va pun poze aici cu prietena mea din 2005 intinsa pe patul de spital cu gatlegau, perfuzie si bazinul fisurat? Nu o sa va pun. Am ales varianta proasta atunci si dialogul de mai sus este chiar al meu cu diferenta ca pe mine chiar m-a pocnit ala care venea de pe cedeaza. L-am vazut? Cu siguranta. De-atunci am schimbat taberele si nici ca ma mai intorc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...