Sari la conținut

Accident mortal langa Cluj


incognito
 Share

Postări Recomandate

Acum vad live pe A3, nu stiu sa dau alte detalii, accidentul ar fi avut loc aseara. Rog administratorii sa stearga topicul daca se face altul pertinent.

 

post-47122-0-45702200-1347445779_thumb.jpg

 

L.E.: http://www.rtv.net/incredibil--dispeceratul-112-a-uitat-sa-trimita-salvarea-la-un-accident_44028.html

 

Dumnezeu sa-l odihneasca... groaznic ce se intampla

Editat de incognito
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Având în vedere aviditatea canalelor de știri pentru "senzațional", sper să fie o exagerare sau proastă informare.

 

Dacă nu, e grav. Gen aia cu "you had ONE job".

Din pacate nu e exagerare...Echipajul SMURD a ajuns dupa aprox o ora si 20 de min. Sunt 36 de km din Cluj Napoca pana acolo.

 

 

Sa-i fie tarana usoara...

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de la martori la fata locului ca au fost cel putin 8 apeluri catre 112 si chiar li s-a raspuns celor facute mai tarziu ca: "de ce mai sunati? stim despre accident si am trimis salvarea".

E imposibil, cu atatea apeluri facute, sa spui ca "ai uitat" sa trimiti solicitarea mai departe la SMURD.

Mie mi se pare ca dispecerul cu buna stiinta a intarziat transmiterea solicitarii, din ce motive, numai el/ea stie. O fi fost deranjat de la vreo treaba mai urgenta? Are vreun cui impotriva motociclistilor?

Oricum, se ancheteaza si vom afla.

 

Apoi, nu prea am inteles cum a fost informat Raed Arafat de faptul ca ambulanta nu a ajuns inca (banui ca tot un martor ar fi avut numarul de telefon si a sunat direct) si abia atunci a plecat si SMURD-ul spre Topa.

 

In alta ordine de idei, tot de la martori stiu ca in urma impactului i-a sarit casca, lovindu-se la cap, plus ceva lovituri interne (ii curgea sange pe nas si gura). Tind sa-i cred pe cei de la SMURD ca nu ar mai fi putut face nimic nici daca erau la fata locului.

 

D-zeu sa-l ierte! Sa se odihneasca in pace. rose.gifrose.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa spunem ca, ''in cazul lui nu se putea face nimic'' dar si DACA s-ar fi putu? el murea in agonie acolo jos..asemenea erori sau greseli, cum vrei sa le spui, nu trebuie sa existe intr-un asemenea sistem...traia, nu traia ambulanta trebuia sa fie in 10 minute acolo...e datoria lor sa incerce.....

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum vad ca era echipat, mai ales ca i-a mai si sarit casca din cap (probabil nelegata sau sloboda) probabil nu avea asa multe sanse.

Din ce se vede, probabil mergea spre Zalau si in prima curba cum e destul de stransa nu i-a mai ajuns spatiul.

 

Topa este un punct slab, nu-i nici primul nici ultimul. Aveti grija fratilor...

 

Dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Apoi, nu prea am inteles cum a fost informat Raed Arafat de faptul ca ambulanta nu a ajuns inca (banui ca tot un martor ar fi avut numarul de telefon si a sunat direct) si abia atunci a plecat si SMURD-ul spre Topa.

 

 

In urma anchetei, cum scrie si in articolele de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe acolo scrie ca arafat a aflat de asta cand inca nu plecase ambulanta si din ce inteleg nu de la 112 e problema ci de la dispeceratul de ambulanta din cluj(presupun) caci acolo nu s-a dat mai departe mesajul spre ambulanta.

de aici avem doua probleme, una este ca nu stim niciodata daca baiatul putea fi salvat daca ambulanta ajungea la timp si a doua este ca mi-e teama ca nu e un caz izolat si sistemul asta nu e prea bine pus la punct. au fost doua cazuri anul asta, unul cu o pasagera care era ok dupa accident dar pana a ajuns la spital a murit si a doua in bucuresti, pe mihai bravu unde la fel, interventia ambulantei a fost foarte proasta.

inca un motiv sa avem mai multa grija de poponeata nostru. poti sa cazi la orice viteza si sa-ti rupi o coasta sau sa-ti tai o artera importanta si sa mori din ceva ce nu ar fi fatal daca serviciile medicale ar interveni la timp si si-ar face treaba bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa spunem ca, ''in cazul lui nu se putea face nimic'' dar si DACA s-ar fi putu? el murea in agonie acolo jos..asemenea erori sau greseli, cum vrei sa le spui, nu trebuie sa existe intr-un asemenea sistem...traia, nu traia ambulanta trebuia sa fie in 10 minute acolo...e datoria lor sa incerce.....

 

 

Pai iti dai seama ca sunt total de acord cu afirmatia ta. Ce-am zis eu nu trebuie in nici un caz sa scuze faptul ca au intarziat nespus de mult, poate aici sau in viitor asta face diferenta intre viata si moarte.

Insa, pe de alta parte, realizezi ca nu oamenii SMURD-ului sunt de vina, ci fix functionarul de la serviciul Ambulanta care preia apelurile 112 si le transmite mai departe.

 

"A avut loc o întârziere din cauză că dispecerul de la Ambulanță, care coordonează Âşi echipajele SMURD, a uitat sau a neglijat să anunțe echipajul pentru a interveni la locul accidentului."

 

Omul "a uitat"!

Ii doresc si lui, cand va avea vreodata nevoie de ajutor, sa fie uitat si ignorat.

 

Later Edit: Exact ce zice si Silencer, am postat cam in acelasi timp.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar, despre accident in sine stie cineva cum s-a intamplat? :scratch:

 

 

Purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Cluj, Adnana IlieÂş, a declarat că un tânăr din Cluj-Napoca, în vârstă de 29 de ani, conducea o motocicletă din direcția Zalău spre Cluj-Napoca.

"Din cauză că nu a adaptat viteza de deplasare, la ieÂşirea dintr-o curbă la dreapta, a pierdut controlul motocicletei, a intrat pe contrasens Âşi s-a lovit frontal de un cap de pod. Bărbatul a decedat la fața locului, cadavrul fiind transportat la IML Cluj pentru necropsie", a spus Adnana IlieÂş.

 

Sursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la rockeri e club 27, la rideri e 29? :(

pentru mine fiecare accident ca asta ma face sa privesc altfel fiecare situatie in care ma aflu cu mobra. fie ca sunt in trafic si vad o masina oprita dubios sau mergand incet, fie ca vad un viraj si ma gandesc ca pot sa-l abordez mai tare.

pofta de descaltat si intins pe canapea cand ajung acasa e mai mare decat cea de adrenalina(imi place sa cred) dar neprevazutul ne paste pe toti. pana la urma, putini politisti si soferi reusesc sa observe obstacolele pe care noi le ocolim in trafic. faptul ca a iesit larg in curba pentru noi inseamna mai mult decat neadaptarea vitezei. un prieten a cazut pe transfagarasean la 30 la ora wk asta din cauza unei gropi care i-a schimbat putin traiectoria. nu-mi imaginez ce-ti trece prin cap cand patesti asta la 80 la ora si vezi ca iesi pe contrasens si iti fixezi privirea pe capul ala de pod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceasu' rau, pisica neagra.

Mie imi place sa iau curbele destul de tare, uneori aproape de cat de tare pot. Dar curbele pe care deja le stiu si le-am mai luat de zeci de ori.

Culmea e ca si acolo pe unde merg cel mai des sunt cruci si cauciucuri moto cu lumanerele sau flori puse pe marginea drumului, mereu cand le vad ma gandesc ca si baietilor alora exact asta le placea, sa ia curbele mai tare. Si culmea e ca le vad, mi se face putin parul maciuca, apoi urmeaza curba urmatoare si primul instinct e gaz gaz gaz.. iau curba si zambetul mi se labarteaza in creier. Ciudata e tare psihologia motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...