Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Am eu de vanzare intercomuri bluetooth Motorola HS830. Eu folosesc o perecre cam de 2 ani si sunt f multumit.

Setul costa 20 euro (da, ambele intecomuri), dar vin cu casti de pus in ureche si microfon pe fir. Asa cum vin se pot folosi cam pana pe la 80-90 km/h poate ceva mai mult daca nu e vant sau nu ai naked fara urma de parbriz. Se pot adapta foarte usor (se pot prinde pe casca) si se pot conecta la ele un difuzor in casca moto si un microfon. Montajul e simplu.

Am si 2 adaptoare originale de prins pe casca, suntmai profi, dar sunt in jur de 25 euro bucata. Oricum, cam la 50 euro iese un intercom aproape profi sau, cu 20 euro, 2 euro piese si un pic de munca.

post-8373-1274807646_thumb.jpg

post-8373-1274807672_thumb.jpg

Editat de Alex_NRG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar un intercom deja gata la 20 de euro cum suna? Are jack de 2,4 mm cu 4 sectiuni, vine deja cu casti si se poate f usor modifica. E pe bluetooth si merge la 50 m distanta, autonomie 6 ore (acumulator intern) si pana la 90-100 km/k. Vedeti semnatura :lol:

Si s-a discutat si aici. Sunt si poze

/index.php?...60#entry2445193

Editat de Alex_NRG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu zic că da. Am pus mai sus o descriere Âşi cum a fost la drum cu scula. Îmi place. Dar fiecare cu pretențiile lui

Mersi Patrick!

Citisem ce ai scris mai sus, dar ma gandeam ca s-a stricat deja primul si de aia ti l-ai comandat pe al doilea!

Imi comand si eu!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am luat acum de pe Ebay uk!

A costat 41 de lei! Am licitat si castigat cu suma de 0.01 GBP :lol: si am mai platit transportul cu 7.99 GBP :lol: !

Mersi Patrick!

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Am modificat un HF Motorola HS 830 si l-am montat pe casca. Se aude f ok, si e mult mai comod decat tinut casca in ureche. Practic, am transformat casca intr-un "helmet adaptor"

 

Foarte interesanta adaptarea numai ca in schema ta de legat firele la mufa exista o mica problema.

Daca legi firele in felul ala o sa ai un fel de bazait permanant in casca. O sa atasez mai jos schema corecta.

In privinta difuzorului eu iti recomand un difuzor de radio. Sunt niste radiouri in piata care costa 10 lei. Difuzoarele sunt foarte mici si ce este mai important sunt foarte plate. Eu nu am gasit sa cumpar numai difuzorul desi am fost la multe magazine. Avantajul este ca poti decupa radioul in jurul difuzorului si nu iti mai facu probleme ca apesi membrana cu urechea. Se aude incomparabil mai tare decat difuzorul de la casca. Am incercat si eu si nu am fost satsifacut.

 

Schema fiire HS 830

post-3316-1277458634_thumb.jpg

post-3316-1277458658_thumb.jpg

Editat de ozzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ideea cu statiile e foarte buna insa cred ca o combinatie intre cele 2 idei este solutia castigatoare dpdv tehnic [nu neaparat si financiar].

 

Mentionez ca am Midland BT2 care e un sistem bluetooth ce stie sa comunice cu pasager sau alta moto pe o raza de 300 m, se leaga si la tel si poti vb de pe moto [la 120 km/h nu ma credeau oamenii ca sunt me mobra], insa pt a mari raza de actiune mi-am luat de la midland o statie radio [singura pe care am gasit-o de altfdel cu bluetooth] care se conecteaza la BT2 si poti vb cu oricati motociclisti via radio [mentionez ca prin sistemul BT nu merge mai sus de 3~4 persoane nu stiu dc]

 

 

Una peste alta iese destul de scump dar cred ca e cea mai buna solutie . Si pt ca asta nu e suficient :) cred ca o sa imi iau si un GPS zumo sa-l integrez in sistem ca sa vad si cine ma suna si sa pot sa dau si tel din agenda. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

 

Ai reusit sa iti achizitionezi tipul asta de statie?

Sunt si eu interesat si vroiam sa stiu ce parere ai despre el. Mai precis vroiam sa stiu daca butonul PPT este pe firul de casti sau este pe un fir separat si poate fi montat pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai zice clar: In plus au si casti cu functie PTT (buton pentru transmisie).

 

Daca era pe statie sau daca ti l-ai putea monta altundeva ar zice ca statia are si buton de PTT :) Nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce va complicati atat? Se ia una bucata casca Dainese Airstream Course D-Nect Bluetooth Helmet si o cartela/abonament in telefon cu mii de minute si vorbesti pana iti sta pulsul cu oricine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sorry ca dezgrop acest topic, dar mai exista pe undeva de cumparat acest dispozitiv? Ma refer la Motorola HS830. Sau, tot pe la banii astia (am vazut ca erau undeva pe la maxim 150 lei, cu tot cu suportul, microfonul si difuzorul ce se prind pe casca) exista si altceva?

Ca tocmai mi-am luat un uvex GT370 tocmai sa-i pun un sistem din asta...

Merci,

VIce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry ca dezgrop acest topic, dar mai exista pe undeva de cumparat acest dispozitiv? Ma refer la Motorola HS830. Sau, tot pe la banii astia (am vazut ca erau undeva pe la maxim 150 lei, cu tot cu suportul, microfonul si difuzorul ce se prind pe casca) exista si altceva?

Ca tocmai mi-am luat un uvex GT370 tocmai sa-i pun un sistem din asta...

Merci,

VIce.

 

Salut

 

Eu am reusit sa gasesc la un reprezentant Cosmote (fara kit moto, doar dispozitivul hands-free) cu fantastica suma de 20 RON. L-am luat din Carefour din Brasov. Stateau de ceva vreme prin vitrine, dar dupa ce le-am incarcat par OK. N-am apucat sa verific daca autonomia este de 5-6 ore pt ca le-am luat dupa ce am pus motorul la iernat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am gasit si eu handsfree-ul (doar el, fata kitul moto) la un pret semnificativ mai mare...

S-o putea folosi doar asa, fara microfonul ala aditional?

Merci,

VIce.

 

Mai trebuie facute citeva mici ajustari (se inlocuieste casca cu una mai mare) dar se poate folosi. Uite aici o idee /index.php?...t&p=1655045

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

si daca iesi din tara? cum vb 1 milion de minute?

 

pentru casti va recomand urmatorul site http://www.409shop.com/409shop_shopcat.php...p;parentid=1652

 

sunt ok pentru ca iti dau traking number si transport gratuit pentru orice comanda

 

aveti grija doar la adresa de pe Pay Pal (sa fie corect scrisa) pentru ca la acea adresa trimit ei coletul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu stiu daca este sau nu deschis un topic pe aceasta tema, insa nu am timp sa caut acum si am sa postez aici. Daca mai exista, rog adminii sa mute continutul acestui post, acolo.

Consider util sa prezentam diverse solutii de comunicare, precum si experienta pe care o avem cu acestea.

 

Sper ca link-urile sa nu se considere reclama ci doar surse de informare.

 

Personal mi-am achizitionat o statie Midland G8 cu casti audio si microfon pentru ambele casti moto.

Pentru moment, principalul dezavantaj il reprezinta gramada de cabluri, precum si faptul ca pentru a vorbi cu pasagerul, pilotul trebuie sa apese butonul de comunicare PTT, ceea ce inseamna ca va fi auzit si de ceilalti de pe aceasi canal. Pasagerul transmite in mod continuu pilotului si doar atunci cind acesta apasa butonul PTT poate fi auzit si de ceilalti de pe acelasi canal.

 

http://midland-uk.com/midland-g8-bt-blueto...-way-radio.html

 

Desigur, la Midland si nu numai, era disponibila si varianta wireless prin bluetooth, insa pretul este enorm.

De aceea am cautat si am gasit astea:

http://www.dealextreme.com/p/bt-interphone...r-standby-35613

http://www.dealextreme.com/p/bt-interphone...r-standby-41067

http://www.dealextreme.com/p/bt-interphone...piece-set-41066

http://www.dealextreme.com/p/interphone-bl...r-standby-45725

http://www.dealextreme.com/p/interphone-bl...r-standby-45741

 

Stie cineva ceva despre ele? Sunt niste chinezarii, insa preturile sunt foarte bune, comparativ cu ce mai este pe piata.

Oricum, sunt curios sa vad ce mai foloseste lumea. Am mai discutata cu citiva dintre voi, insa poate mai apar informatii utile.

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gândit câteva zile la montaje electronice pentru realizarea unui interfon duplex prin fir. Fiind relativ leneÂş în sesiune Âşi realizând că există variante mult mai convenabile Âşi poate chiar mai ieftine, mi-am comandat de pe eBay (hăhă, să fi văzut entuziasm, panică Âşi anxietate! a fost prima cumpărătură online...) un sistem mult mai simplist Âşi cam de cinci ori mai ieftin decât un ansamblu fără fir. Link-ul către produs este aici, iar prețul de cumpărare a fost imediat sub $10, cu transport inclus în preț. Pachetul vine parcă din Hong Kong printr-un furnizor din SUA Âşi trebuie să ajungă - sper - în vreo două săptămâni.

 

post-7792-1295816853_thumb.jpg

 

Sigur că eu n-am deocamdată nevoie decât să mă aud clar cu pasagerul fără să riscăm de fiecare dată ciocnirea cu flora, fauna Âşi tehnica locală cât mergem cu Zeta sau cu Ivan. Rareori se-ntâmplă să depăÂşesc cei 70 km/h ai vitezei de croazieră, aÂşa că n-ar trebui să fie probleme prea mari la capitolul calității audio. Sunt tare curios să văd ce-o să iasă. Am să-ncerc să trântesc un review, în cazul în care interesează pe careva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca va trebui sa le integrezi in casca. Nu stiu daca ai incercat sa mergi cu casti din astea in-ear, dar pe mine ma deranjeaza dupa primul kilometru de mers. Alea de "firma" au niste difuzoare aproape plate care se ataseaza de captushala castii. Cred ca tot pe ebay poti gasi astfel de casti sa inlocuiesti setul cu care vine intercomul.

 

Astept sa le testezi sa faci un review.

 

Mesaj completat

Cred ca va trebui sa le integrezi in casca. Nu stiu daca ai incercat sa mergi cu casti din astea in-ear, dar pe mine ma deranjeaza dupa primul kilometru de mers. Alea de "firma" au niste difuzoare aproape plate care se ataseaza de captushala castii. Cred ca tot pe ebay poti gasi astfel de casti sa inlocuiesti setul cu care vine intercomul.

 

Astept sa le testezi sa faci un review.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca este sau nu deschis un topic pe aceasta tema, insa nu am timp sa caut acum si am sa postez aici. Daca mai exista, rog adminii sa mute continutul acestui post, acolo.

Consider util sa prezentam diverse solutii de comunicare, precum si experienta pe care o avem cu acestea.

 

Sper ca link-urile sa nu se considere reclama ci doar surse de informare.

 

Personal mi-am achizitionat o statie Midland G8 cu casti audio si microfon pentru ambele casti moto.

Pentru moment, principalul dezavantaj il reprezinta gramada de cabluri, precum si faptul ca pentru a vorbi cu pasagerul, pilotul trebuie sa apese butonul de comunicare PTT, ceea ce inseamna ca va fi auzit si de ceilalti de pe aceasi canal. Pasagerul transmite in mod continuu pilotului si doar atunci cind acesta apasa butonul PTT poate fi auzit si de ceilalti de pe acelasi canal.

 

http://midland-uk.com/midland-g8-bt-blueto...-way-radio.html

 

Desigur, la Midland si nu numai, era disponibila si varianta wireless prin bluetooth, insa pretul este enorm.

De aceea am cautat si am gasit astea:

http://www.dealextreme.com/p/bt-interphone...r-standby-35613

http://www.dealextreme.com/p/bt-interphone...r-standby-41067

http://www.dealextreme.com/p/bt-interphone...piece-set-41066

http://www.dealextreme.com/p/interphone-bl...r-standby-45725

http://www.dealextreme.com/p/interphone-bl...r-standby-45741

 

Stie cineva ceva despre ele? Sunt niste chinezarii, insa preturile sunt foarte bune, comparativ cu ce mai este pe piata.

Oricum, sunt curios sa vad ce mai foloseste lumea. Am mai discutata cu citiva dintre voi, insa poate mai apar informatii utile.

salut!

poti sa arunci un ochi si aici:

/index.php?showtopic=508525

/index.php?showtopic=560688

/index.php?showtopic=491407

/index.php?showtopic=317973

/index.php?...=303178&hl=

 

ma bate si pe mine un gand da nu-s hotarat 100% (Cardo ScalaRider Q2 sau G4)... ma intereseaza in primu rand comunicarea cu pasageru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iei ceva de pe dealextreme fii atent ce iei. galbejitii fac surprize, si trimit produse rele fara sa fie verificate inainte de ambalare. te bucuri ca e ieftin, dar iti iei teapa. am comandat telefon de la ei, a venit o coaja care nu corespundea criteriilor din anunt, si partial era nefunctional. am comandat apoi mai multe produse, care aceleasi probleme, partial nefunctionale, si surpriza e ca e pachetu e incomplet.din 6 doar 4produse au venit. am 2saptamani de cand le-am scris si nu mi-au raspuns. iar transportarea produselor de la ei pana in Danemarca a durat 1 luna, iar la ei pe site scrie 9-14Zile. sincer au produse frumoase in descrieri, dar cand stiu ca iar nu-mi vine ce am vazut, sau mai rau nu vine deloc cum am patit eu.

 

 

sincer nu te uita la 20euro diferenta de pret fin tara, ca o sa regreti dupa aia.

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...