Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Merci, dar prefer fara bluetooth din varii motive (consuma mai mult, radiatii, etc).

Nu se poate sa nu existe o statie pe care o pun in buzunar sau pe ghidon, cu fire catre mine si pasager ... si o alta in masina cu speaker activat! Doar ca nu stiu io care e aia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-ar interesa si pe mine un sistem de comunicare pilot-pasager, din ala ieftin, :( dar daca s-ar putea astazi, 14.07.2008 :D.

Nu gasesc nicaieri in Bucuresti.

Editat de crispus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am gasit 2 solutii de comunicare moto - pasager. Una cu fir si una fara fir.

Cea cu fir vinde un prieten din Craiova. Este vreo 60 de lei si are o mica unitate care se agata la sold in care intra 2 fire cu casti cu microfoane, gen stick flexibil. Se poate conecta si la Mp3, GPS, etc, etc... O sa caut o poza sa o arunc aici.

 

Varianta fara fir, prin bluetooth cea mai ieftina ar fi hs 830. Nu prea gasesc nici eu in Buc insa am auzit ca ar fi prin Constanta. Pretul unei bucati ar ajunge aici cam 50 de lei, deci 100 cu totul. O sa revin cu mai multe detalii. PM me cine e interesat sa cumpere, ca vreau si eu sa comand, si poate iese mai ieftin transport, comisioane etc.

 

am gasit poza pentru varianta cu fir Poze cu 830 firless sunt mai sus

post-8373-1221548937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit 2 solutii de comunicare moto - pasager. Una cu fir si una fara fir.

Cea cu fir vinde un prieten din Craiova. Este vreo 60 de lei si are o mica unitate care se agata la sold in care intra 2 fire cu casti cu microfoane, gen stick flexibil. Se poate conecta si la Mp3, GPS, etc, etc... O sa caut o poza sa o arunc aici.

 

Varianta fara fir, prin bluetooth cea mai ieftina ar fi hs 830. Nu prea gasesc nici eu in Buc insa am auzit ca ar fi prin Constanta. Pretul unei bucati ar ajunge aici cam 50 de lei, deci 100 cu totul. O sa revin cu mai multe detalii. PM me cine e interesat sa cumpere, ca vreau si eu sa comand, si poate iese mai ieftin transport, comisioane etc.

 

am gasit poza pentru varianta cu fir Poze cu 830 firless sunt mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o plimbare de 150 de km fara oprire imi zice prietena ca ar fi vorbit cu mine despre una -alta in mers. O inteleg deoarece am avut si eu momente cand trebuia sa " urlu " sa ne intelegem. Are si treaba asta ( cu urlatul ) frumusetea ei dar cateodata chiar ma astept sa-i zik o data ceva si sa ma inteleaga nu tot :

 

ce?

ce-ai zis?

NU AUDDDDDD!!!!

 

In consecinta va intreb daca aveti cumva montata pe casti aparatura de comunicare pilot-pasager ( chiar si ascultare muzik ), daca este sau nu periculoasa pentru condus si cam la ce pret se poate ridica. Astept si idei pentru improvizare a unui astfel de aparat.

 

 

:bounce:

 

shit, pai eu tocmai pentru asta am luat motor :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta Motorola HS830. Costa cca 60-80 lei/buc

am luat acu vreo luna cu .......19RON. Merg destul de bine ascunse in HJC-cs12 doar ca trebuie sa stai cu "unitatea" prinsa cumva de casca pe dinafara (eu am prins-o cu un "scoch de hartie" si a stat vreo 2 saptamani. Pina acum numai am ascultat indicatiile "navigatorului" insa judecind dupa cum suna, merg si la vorbit intre sofer si pasager si la dat telefoane in timp ce conduci (in functie si de toba, casca si unde tzi microfonul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am luat niste casti Motorola HS830 Le-am probat prin oras si se aud f bine (am mers 70-80). La volum maxim prind un pic din zgomotul ambiental (ex a trecut un un chopper pe langa mine de mi-au duduit tobele lui in ureche :goodposting: ). Am probat ca distanta intre ele 15-20 m si se auzeau inca OK. In schimb daca treci de o usa sau un perete pierd repede semnalul, dar oricum sunt facut sa fie folosite pilot-pasager, asa ca distanta dintre ele nu va fi mare (daca nu cumva ai Honda Goldwing).

Pe scurt, cu casti integrale si la viteza medie mi s-au parut OK. O sa revin cu impresii daca reusesc sa le probez si la drum intins. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu modelul asta pe net (HS830) si am descoperit ca sunt doua tipuri: cele normale tip medalion si cele speciale tip moto. Voi de care din ele vorbiti?

 

cred ca e acelasi dispozitiv, doar ca difera accesoriile.

ce am gasit pe aici prin romania si am si cumparat cu 19 lei de la internity e varianta cu fir. adica are o intrare jack de 2,5, care vine intr-un hands-free cu fir.

acum caut un microfon cu casca, care sa vina in locul castii cu fir; nu e foarte comoda casca cu fir si microfonul vine undeva in zona gatului, deci cred ca nu se va auzi nimic in mers.

in manual scrie "the wireess module can be used as bluetooth headset and as a hands-free device on a helmet (motorola helmet adapter is required)".

daca are idee cineva unde gasesc un microfon cu casca si mufa jack de 2,5 mm la un pret cat mai decent, va rog sa ma anuntati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am cumparat 2 buc HS830.

la banii astia se merita. oricum fac eu o nebunie sa bag tot sistemul in casca.

pana acum mi-am cumparat mufele(2buc=8RON)

o sa va tin la curent cu detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare pentru cei care au luat castile motorola: microfonul si difuzorul pot fi schimbate? (sunt cumplate la modulul BT cu mufa sau firul intra in modul si gata)

 

si al doilea comentariu: uitati aici un headset BT special pentru casti: http://www.accesorii-telefoane.ro/detalii/...ociclisti/1508/

la headsetul asta se vede clar ca e mufa pentru cuplarea microfonului si castii la modul.

intr-adevar e mai scump (aproape de 10 ori mai scump)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

fratilor mi-am facut sistemul.

casca am inlocuit-o cu una mai mica ce nu ma jeneaza si intra mai bine in ureche iar microfonul e acelasi.

dispozitivul l-am prins cu arici in dreptul gurii partea dreapta.

microfonul tot in partea dreapta l-am pus si casca are un fir mai lung ca sa o pot pune inainte sa bag casca pe cap.

incerc sa pun niste poze cat mai repede cu putinta.

de testat l-am testat destul. cu cine am vorbit a spus ca ma aude bine. de vant au zis ca se aude si ala dar nu afecteaza ce spun .

Editat de saint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si io casti de pe accesorii moto cu 55 lei dar care la destinatie erau85 lei asta in afara de transport si vreau sa spun ca nu-s bune de nimic. nu vreau sa fac reclama negativa pt ca am mai luat ceva de acolo care era bun dar tot umflat la pret,dar castiile sunt un gunoi pina la 10km\h se aud execrabi dupa care nu se mai aud deloc adica se aude doar gajait. dar nu am sunat sai zic omului si probabil nu a sunat nimeni deaia zice ca a vindut la 150 oameni si au fost multumiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si io casti de pe accesorii moto cu 55 lei dar care la destinatie erau85 lei asta in afara de transport si vreau sa spun ca nu-s bune de nimic. nu vreau sa fac reclama negativa pt ca am mai luat ceva de acolo care era bun dar tot umflat la pret,dar castiile sunt un gunoi pina la 10km\h se aud execrabi dupa care nu se mai aud deloc adica se aude doar gajait. dar nu am sunat sai zic omului si probabil nu a sunat nimeni deaia zice ca a vindut la 150 oameni si au fost multumiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si io casti de pe accesorii moto cu 55 lei dar care la destinatie erau85 lei asta in afara de transport si vreau sa spun ca nu-s bune de nimic. nu vreau sa fac reclama negativa pt ca am mai luat ceva de acolo care era bun dar tot umflat la pret,dar castiile sunt un gunoi pina la 10km\h se aud execrabi dupa care nu se mai aud deloc adica se aude doar gajait. dar nu am sunat sai zic omului si probabil nu a sunat nimeni deaia zice ca a vindut la 150 oameni si au fost multumiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si io casti de pe accesorii moto cu 55 lei dar care la destinatie erau85 lei asta in afara de transport si vreau sa spun ca nu-s bune de nimic. nu vreau sa fac reclama negativa pt ca am mai luat ceva de acolo care era bun dar tot umflat la pret,dar castiile sunt un gunoi pina la 10km\h se aud execrabi dupa care nu se mai aud deloc adica se aude doar gajait. dar nu am sunat sai zic omului si probabil nu a sunat nimeni deaia zice ca a vindut la 150 oameni si au fost multumiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si io casti de pe accesorii moto cu 55 lei dar care la destinatie erau85 lei asta in afara de transport si vreau sa spun ca nu-s bune de nimic. nu vreau sa fac reclama negativa pt ca am mai luat ceva de acolo care era bun dar tot umflat la pret,dar castiile sunt un gunoi pina la 10km\h se aud execrabi dupa care nu se mai aud deloc adica se aude doar gajait. dar nu am sunat sai zic omului si probabil nu a sunat nimeni deaia zice ca a vindut la 150 oameni si au fost multumiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate naiba ai cumparat pana la urma?? ;)

 

OT:...anul asta ,dupa 2 ani de midland BT(de care am fost ff multumit),mi-am achizitionat Midland BT2...740 ron/set

...intercom pilot pasager-bluetooth..distanta 200m...adica e ok si la moto-moto

...conectare bluetooth telefon/gps/mp3

..doua difuzuoare

in plus fatza de precedentul:

..mufa+cablu pentru mp3

..bluetooth stereo

..microfon adeziv

..suport cu adeziv pt unitate

..difuzoarele transmit muzica la calitate hi-fi

..poti aseza perfect sistemul in orice casca..cel precedent nu se potrivea bine la flip-up

minusuri:

..clipsul unitatii nu este la fel de solid ca cel vechi...nu pateste nimic(nu cade),dar trebuie putina atentie cand pui casca pe cap..

..setarile sunt mai complicate...ori ai o memorie excelenta,ori iei carticica dupa tine...prea multe butoane/combinatii

..capacelele mufelor nu raman inchise...din cauza asta,la ploaie le deconectez,desi scrie ca sunt impermeabile..

 

 

pachetul contine;

 

..2 seturi casti

..2 microfoane cu brat mobil,si suport autoadeziv(pt open si flip-up)

..2 microfoane autoadezive(pt full )...il asezi perfect!!

..2 clipsuri cu prindere mecanica pe casca

..2 clipsuri autoadezive

..2 unitati

..2 cabluri pentru mp3

..2 imbusuri

..incarcator

..bureti microfon si casti de rezerva

 

...sistemul poate fi folosit pana la 200 km/h lejer,daca casca este silentioasa...e probata...cu proxima ocazie o sa fac un filmulet,la viteze ridicate...

...furnizorul e prin iasi sau bacau..nu mai stiu..dar foarte serios..in 2 zile l-am avut la birou...gugaliti,si il gasiti usor..

Editat de raducu 77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...