Jump to content
Frana

SHARK - Discutii Generale

Recommended Posts

Era carbonul, am uitat sa mentionez.

Nu am de gând sa folosesc ochelarii, ci sa-i cumpăr o viziera neagră.

Deci o sa zic pas, de Gt Air ce stiti?

Salutare  

Am  un  Evo One de care sint  foarte multumit.  Am avut  nevoie de sfaturi  si  ceva  maruntisuri pentru  ea si  am  scris  importatorului  prin  pagina  sa de FB. Va doresc la toti  sa aveti parte  de un  raspuns  asa  amabil  si  generos cum  am  avut  eu de la el  si  pentru  aceasta  recomand  cu  toata  caldura. In contrast , mi-am  adus  aminte  de atitudinea aceea,,,,,,,,,,,de la altii,,,,,,,,,,,,,,,,. Asa ca Felicitari  si Asfalt uscat!

Importatori sunt mai mulți. 

Salut, am un Shark Race-R Pro si as vrea sa cumpar o viziera fumurie. Utilizeaza cineva dark smoke? Ma intereseaza daca ai vizibilitate pe inserat, conditii de luminozitate redusa, etc. (ma refer strict la o situatie de urgenta, nu am de gand sa merg noaptea cu viziera respectiva). Intreb pentru ca la alte casti pe care le utilizez, Bell de exemplu, cu dark smoke poti merge lejer si noaptea, daca te prinde, pe drumuri iluminate si am inteles ca cu acelasi tint la Shark e periculos chiar si ziua in conditii de luminozitate redusa, sau seara. 

De asemenea, daca foloseste cineva light smoke si daca se simte diferenta fata de cea clara, standard pentru ca pe mine ma rup ochii la drum lung..

Bafta!

Nu stiu la Shark, dar la Shoei am luat dark smoke cu care am avut probleme oricand nu era soare puternic afara. Asa ca a trebuit sa trec la una mai deschisa la culoare, dar cu care nu ma impacam cand se insera. Pana la urma am optat pentru o casca cu ochelari integrati, problem solved. 

Posted (edited)
La 18.05.2020 la 12:45, Username1 a spus:

Salut, am un Shark Race-R Pro si as vrea sa cumpar o viziera fumurie. Utilizeaza cineva dark smoke? Ma intereseaza daca ai vizibilitate pe inserat, conditii de luminozitate redusa, etc. (ma refer strict la o situatie de urgenta, nu am de gand sa merg noaptea cu viziera respectiva). Intreb pentru ca la alte casti pe care le utilizez, Bell de exemplu, cu dark smoke poti merge lejer si noaptea, daca te prinde, pe drumuri iluminate si am inteles ca cu acelasi tint la Shark e periculos chiar si ziua in conditii de luminozitate redusa, sau seara. 

De asemenea, daca foloseste cineva light smoke si daca se simte diferenta fata de cea clara, standard pentru ca pe mine ma rup ochii la drum lung..

Bafta!

Salutare. Am eu si light smoke si dark smoke la Race R pro carbon. Nici vorba de mers pe inserat. Eventual doar daca te prinde inseratul pe un bulevard super luminat, asa vezi pe unde mergi dar nici vorba de vazut cu adevarat, e suficient doar cat sa ajungi acasa mergand lejer. 😁 Light smoke-ul e ok daca e soare, e mai "liniste" pt ochii tai. In schimb cu dark smoke poti liniștit sa mergi pe Soare. 😎  Cu dark smoke, ziua, daca e înnorat, e ca si cum ai avea doua perechi de ochelari de soare una peste alta. 

Edited by george05

Salut! Mersi ptr feedback. Intre timp am gasit si review-ul asta: https://gliddofglood.typepad.com/the_glidd_of_glood_blog/2016/09/shark-race-r-pro-dark-smoke-visor-review.html care contine si ceva poze si m-am lamurit cat de cat. Concluzia e ca Shark face niste parnai de viziere. O sa merg pe light smoke cred si vedem cum e..

Nu face Shark "parnai" de viziere, ci sunt pt ce sunt gandite. Si sunt stantate "not for road use". Am avut de-a lungul anilor vreo 4 sau 5 Sharkuri, toate cu cel putin 3 variante de viziere. Nu e atat de mare diferență fata de ce e acum. 

La 21.05.2020 la 8:15, george05 a spus:

Salutare. Am eu si light smoke si dark smoke la Race R pro carbon. Nici vorba de mers pe inserat. Eventual doar daca te prinde inseratul pe un bulevard super luminat, asa vezi pe unde mergi dar nici vorba de vazut cu adevarat, e suficient doar cat sa ajungi acasa mergand lejer. 😁 Light smoke-ul e ok daca e soare, e mai "liniste" pt ochii tai. In schimb cu dark smoke poti liniștit sa mergi pe Soare. 😎  Cu dark smoke, ziua, daca e înnorat, e ca si cum ai avea doua perechi de ochelari de soare una peste alta. 

Multumesc! Am mers pe light smoke 50% pana la urma. E ce trebuie!

Good choice! 👍