Sari la conținut

Postări Recomandate

...in primul rind trebuie sa fii mai hotarit!...tu nu stii ce vrei decit daca cineva garanteaza ceva pt tine!...sfat: nu astepta parerea altora in ceea ce priveste o cheltuiala proprie!

...orice in lumea asta are avantaje si dezavantaje...orice avantaj are dezavantaj, asa e cursul firesc al lucrurilor, asta e nu poti schimba nimic!

...va trebui sa te hotarasti intr-o directie anume, solutiile de compromis nefiind in regula..

..vrei sport?

...vrei tourer?

...vrei fiabilitate?

...vrei confort si siguranta?

...vrei preturi mici la achizitie?

...vrei intretinere ieftina?

...vrei consum redus?

...vrei sa maninci km pe paine?

...vrei sa o arzi prin oras?

...vrei sa intimidezi pe orice fetita care sta in statia de autobus?...

Fiecarei intrebari de mai sus ai corespunde cite un model de motor de la bmw!!

...intelegi? daca-ti faci ordine in preferinte modelul potrivit ti se va arata singur!!....iar in incheiere: BMW BOXER RULLS!! :(

 

Salutare,

Dupa cum spuneam, apropos de hotarare, preferinta ar fi un K1200S acum si in 3-4 ani un GT.

Referitor la enumerarile tale cred, totusi, ca sunt modele care imbina mai multe caracteristici intr-unul singur. M-am oprit la K1200S deoarece prefer sport cu aroma de touring (sau touring cu aroma sport). Cred ca si cu acest model "se pot manca km pe paine" chiar daca nu in aceleasi conditii de confort cu un tourer (confortul cu sportivitatea intr-adevar sunt mai greu de imbinat).

In concluzie, ca tot omul, cand "mi-a picat pata" pe un model am zis sa incerc sa aflu detalii despre fiabilitate. Sincer speram ca si K1200S sa beneficieze de calitatea definitorie a marcii moto BMW - fiabilitate maxima insa, cum spuneam, am fost bulversat de ceva forumuri din USA/Canada etc. Nu ma astept sa dea cineva reply de genul "Ce-ai citit sunt numai minciuni; ia-ti K1200S si garantat nu bagi un leu in el 4 ani" insa daca s-a mai lovit cineva de problemele mentionate poate da ceva amanunte concrete despre remediere, costuri etc.

Din ce citisem partea cu erorile de calculator s-ar rezolva prin scrierea unui soft mai nou insa partea cu cutia e mai delicata; daca are cineva amanunte astept cu nerabdare.

 

Merci tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

<O varianta e si F800ST; desi e in 2 cilindri, nu se simte. Trage excelent de jos, economic, manevrabil, suficient de touring, suficient de sport>

 

De acord !

Nu am multi km pe moto, nu am calarit multe modele...am studiat insa "piata" moto inainte sa fac scoala pt A , am citit diferentele intre clase moto si caracteristici , am vrut sa vad ce mi se potriveste timp de cativa ani ...am acum acest motor :imi place !

Are cuplu motor 87 N constant in toata gama, nu are vibratii si nu ma preocupa intretinerea lantului ,la 200 km in treapta 5 simte <zvacul> ca in treapta 2 , in curbe se lipeste pe drum , pot merge in pozitie "aproape verticala" ca pe un touring , dar si ca pe un sport daca bag capul intre miani si pun picioarele pe scarile din spate, consuma 5,3 l /100 dar nu am facut economie niciodata pt ca nu asta este motivul pt care am luat BMW, am ABS si incalzire pe manere...si ce bine si cat utile sunt aceste facilitati la temperatura de 1 grad si 160 km ...pe traseu de munte, in curbe

 

alte info ....oricand in trafic :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Are cuplu motor 87 N constant in toata gama, nu are vibratii si nu ma preocupa intretinerea lantului ,la 200 km in treapta 5 simte <zvacul> ca in treapta 2 , in curbe se lipeste pe drum , pot merge in pozitie "aproape verticala" ca pe un touring , dar si ca pe un sport daca bag capul intre miani si pun picioarele pe scarile din spate, consuma 5,3 l /100 dar nu am facut economie niciodata pt ca nu asta este motivul pt care am luat BMW, am ABS si incalzire pe manere...si ce bine si cat utile sunt aceste facilitati la temperatura de 1 grad si 160 km ...pe traseu de munte, in curbe

 

 

Hai ca vad ca o lauzi... desi tu ai S, nu ST... :ok: Iti lipseste un T... mai putina carena, ghidon mai sport...

Mai vad acolo o pereche de Allround si un Systemhelm5 negru-mat...

 

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 00:21 -------------

Hai ca vad ca o lauzi... desi tu ai S, nu ST... :ok: Iti lipseste un T... mai putina carena, ghidon mai sport...

Mai vad acolo o pereche de Allround si un Systemhelm5 negru-mat...

Scuze, nu Allround... ci Airflow... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica, Brasov - Bucuresti, ploaie bacoviana, aglomeratie, etc. :P Eu cu conserva, distrus sufleteste ca nu-s cu Bertha, :burnout: dar na... prietena mea nu agreaza plimbarile romantice prin ploaie cu motorul... :(

Pe drum intalnit 4(patru) motociclete marca BMW mancand kilometri prin ploaie de ziceai ca nu e adevarat. Sentimentul pe care l-am avut a fost de nedescris. Nu stiu cine erau baietii dar mi-au infrumusetat ziua. :cheers:

Pe la a treia pe care am intalnit-o prietena ma intreaba de ce iau mana stanga de pe volan cand intalnim motoare. Cunoscatorii stiu de ce! :hug:

Asfalt uscat! Mie imi place si ud! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica, Brasov - Bucuresti, ploaie bacoviana, aglomeratie, etc. :kiss: Eu cu conserva, distrus sufleteste ca nu-s cu Bertha, :burnout: dar na... prietena mea nu agreaza plimbarile romantice prin ploaie cu motorul... :what:

Pe drum intalnit 4(patru) motociclete marca BMW mancand kilometri prin ploaie de ziceai ca nu e adevarat. Sentimentul pe care l-am avut a fost de nedescris. Nu stiu cine erau baietii dar mi-au infrumusetat ziua. :cheers:

Pe la a treia pe care am intalnit-o prietena ma intreaba de ce iau mana stanga de pe volan cand intalnim motoare. Cunoscatorii stiu de ce! :lol:

Asfalt uscat! Mie imi place si ud! :P

:haha: ...ce tare fazaaa!... X-( ...ai vrut sa-i saluti cu mina stinga?.. :hug: ... :( ..gest reflex!...de cite ori vad bmw-isti mergind cu motoarele in conditii execrabile de clima i-mi aduc aminte de reclama aia la bmw in care se zice ca: e simbata, ora 6:00am....offf, urasc cind dorm mai mult!... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu prea sunt doritori sa ne INTALNIM..... :angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Hai sa stabilim o data! Asta pentru ca lumea isi mai planifica concedii, nunti, botezuri, etc. Locatia mi se pare ok dar nu mai sunt si alte variante? Chiar nu mai are nimeni alte idei?

Pana atunci ne vedem in bucuresti :baldy: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos, daca nu va e cu suparare, as dori cateva adrese de site-uri cu accesorii pentru BMW R1100RT. Puteti sa le trimiteti si pe privat sa nu deturnam acest topic. Eventual cu comentarii in caz ca ati avut experiente pozitive sau negative.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

www.motorradzubehoer-hornig.de

www.wunderlich.de

www.boxer-design.de

www.bd-deutschland.de

www.mv-motorrad.de

Astea le stiu din Germania,in State sunt cu gramada,dar cum aduci de acolo?

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.motorradzubehoer-hornig.de

www.wunderlich.de

www.boxer-design.de

www.bd-deutschland.de

www.mv-motorrad.de

Astea le stiu din Germania,in State sunt cu gramada,dar cum aduci de acolo?

Luigi Vicol

Pai cu US Postal Service. Ca doar nu iau carene sau cien stie ce piese mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

...vine vara bine-mi pare...stiti voi ce urmeaza!...ceva legat de umblat mult cu bmw-urile!... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

..Un gind ami vechi de-al meu..sa-mi montez proiectoare in genul celor de la politie..deasupra oglinzilor.

Au iesit super dupa multa munca,dar rezultatul ma multumeste pe deplin.

Fiecare proiectoar are cite doua becuri H3,care au fost inlocuite acum cu becuri xenon.

Am cumparat doua instalatii xenon cu becuri H3,iar ceea ce a iesit vedeti aici!

Cele patru balasturi le-am montat in spatele seii pasagerului,acolo unde am lacasul pentru scule,totul arata super,prins cu coliere de plastic,montajul facut superelegant.

Lumina oferita este senzationala,cu mult peste ceea ce va puteti inchipui..noaptea chiar sunt nevoit sa le orientez putin in jos,sa nu-i deranjez pe ceilalti,iar ziua esti imediat remarcat in trafic..

Avind in vedere tipul motorului,culoarea,ca si culoarea proiectoarelor syunt lesne confundat cu Politia..

:whip:

urmatorul pas ar fi sa incep sa dau si amenzi in trafic! :D

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ala este K1200LT si ai mai mult loc acolo.

La RT daca pui pe rotund nu se potriveste cu nimic;farul este dreptunghiular,asemenea oglinzile si grilele de la radiatorul de ulei.

Am luat in calcul si criteriul estetic,dar m-am gindit sa am si lumina.Cu astea am din belsug,alea mici sunt mai mult de vrajeala.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu le-am luat de pe ebay,dar pe urma am vazut si pe Louis

http://www.louis.de/_40803a91e27fa4a41b8b2...tnr_gr=10033966

dar cu sticla transparenta(alba).Scumpe,dar totul este metal cromat si sticla,nu plasticaraie.La asta mai pui pretul la doua instalatii de xenon(daca vrei,daca nu lasi pe h3/55w,adica 220 w total,xenonul este totusi altceva,nu mai vorbim de consum)..totul cam 400 euro cu montaj.Scump,dar daca vrei ceva de calitate..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mare nevoie INAINTE DE 1 MAI de un ventilator pentru k100, pe care l`am comandat din anglia, dar caruia ii ia 2 saptamani pe putzin sa ajunga pana la mine. care ai o cunoshtintza pe acolo, sa`l ia shi sa mi`l trimita prin curier rapid/urgent/fulger/warp, da`mi un PM. comanda e deja platita, mai raman doar taxe shi alte nebunii de platit, le suport, nu ma intereseaza, vreau doar ca saptamana viitoare sa`mi ajunga ventilatoru` sa pot pleca de 1 mai.

 

mersi frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da din romania de la mhs sau de la bavaria ce avea? ajungea in cateva zile...

sau l-ai luat second, ceea ce schimba problema

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Un gind ami vechi de-al meu..sa-mi montez proiectoare in genul celor de la politie..deasupra oglinzilor.

Au iesit super dupa multa munca,dar rezultatul ma multumeste pe deplin.

Fiecare proiectoar are cite doua becuri H3,care au fost inlocuite acum cu becuri xenon.

Am cumparat doua instalatii xenon cu becuri H3,iar ceea ce a iesit vedeti aici!

Cele patru balasturi le-am montat in spatele seii pasagerului,acolo unde am lacasul pentru scule,totul arata super,prins cu coliere de plastic,montajul facut superelegant.

Lumina oferita este senzationala,cu mult peste ceea ce va puteti inchipui..noaptea chiar sunt nevoit sa le orientez putin in jos,sa nu-i deranjez pe ceilalti,iar ziua esti imediat remarcat in trafic..

Avind in vedere tipul motorului,culoarea,ca si culoarea proiectoarelor syunt lesne confundat cu Politia..

:whip:

urmatorul pas ar fi sa incep sa dau si amenzi in trafic! :D

Luigi Vicol

....luigii!..ai inebunit! ;) ...pai tu sclipesti mai tare ca farul de la constanta!... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. cel albastru din poza, BMW R 61 (1937-1939), asteapta o binemeritata restaurare.

2. BMW R 80 RT

 

Luigi tu sa te repari si sa ai tupeu sa iti recuperzi banii si mai mult de atat.

post-4291-1209289508_thumb.jpg

post-4291-1209289531_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...