Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca mai apare si dupa nu stiu ce o sa mai fac :D.

 

Dai o tura la Viena si poate o rezolvi aici la service... upgradarea la Bavaria ar trebui sa fie obligatorie (din partea lor) si bineinteles gratuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dai o tura la Viena si poate o rezolvi aici la service... upgradarea la Bavaria ar trebui sa fie obligatorie (din partea lor) si bineinteles gratuita.

 

As da o tura pana in Viena dar nu pentru probleme ci de placere :love: Am sunat la bavaria si au zis ca daca exista upgrade il vor solicita si il vor instala. Mi-au zis sa le trimit pe mail post-urile celor din comunitatea internationala care s-au plans de aceeasi problema ca sa analizeze. Toate astea dupa 4.01. Nu e rea reactia :) viitorul suna bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragilor. am shi io o rugaminte, destul de mare:

 

am nevoie, de la cine are un K100 RT, de carena dreapta ca sa o pot returna pe a mea. alei mele ii lipseste piciorushul care duce in jos pana in fata pedalei de frana, iar de turnat in oglinda dupa aia din stanga e migaleala shi complicatzie destul de mare. deci, cine e din bucuresti shi se poate lipsi cateva ore de carena din dreapta. needless to say, de baut dau, stabilim de comun acord o zi convenabila, shi promit shi`o cutie de bomboane shi`un buchet mare de flori.

 

ma gasitzi pe PM aici, dupa care discutam detaliile personal.

 

mersi mult, bafta in continuare, shi un an nou mai bun ca asta care a trecut!!!

Editat de LordSith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT, AS INDRAZNII SA CER NISTE PARERI IN LEGATURA CU MARCA "BMW" , CE ATI RECOMANDA UN K SAU UN R CA VREAU SA-MI CUMPAR CEVA PE CARDAN SI SA FIE UN BMW . SI DACA STIE CINEVA O MOTO DE VANZARE PANA IN 2000 DE EUROI, PUNETI NISTE POZE SAU NISTE LINCURI.

 

ASFALT USCAT SI MULTA BAFTA .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT, AS INDRAZNII SA CER NISTE PARERI IN LEGATURA CU MARCA "BMW" , CE ATI RECOMANDA UN K SAU UN R CA VREAU SA-MI CUMPAR CEVA PE CARDAN SI SA FIE UN BMW . SI DACA STIE CINEVA O MOTO DE VANZARE PANA IN 2000 DE EUROI, PUNETI NISTE POZE SAU NISTE LINCURI.

 

ASFALT USCAT SI MULTA BAFTA .

bikeshop.ro :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba mobile.de. Un K in stare buna sub 2000E cam greu (poate un K75 chel), iar R-uri doar /7 ('79-'92), dar si alea chele sau cu motoare mici (R45 sau R65). Poate ai sansa de vreun R80, dar la scorul asta nu prea sunt in stare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragilor. am shi io o rugaminte, destul de mare:

 

am nevoie, de la cine are un K100 RT, de carena dreapta ca sa o pot returna pe a mea. alei mele ii lipseste piciorushul care duce in jos pana in fata pedalei de frana, iar de turnat in oglinda dupa aia din stanga e migaleala shi complicatzie destul de mare. deci, cine e din bucuresti shi se poate lipsi cateva ore de carena din dreapta. needless to say, de baut dau, stabilim de comun acord o zi convenabila, shi promit shi`o cutie de bomboane shi`un buchet mare de flori.

 

ma gasitzi pe PM aici, dupa care discutam detaliile personal.

 

mersi mult, bafta in continuare, shi un an nou mai bun ca asta care a trecut!!!

 

 

anyone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, cei care stiti cam ce probleme apar la modelul K 75 din anii 90si daca sunt cat de cat usor de rezolvat, si daca a patit cineva sa se strice kilometrajul de la apa sub presiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, cei care stiti cam ce probleme apar la modelul K 75 din anii 90si daca sunt cat de cat usor de rezolvat, si daca a patit cineva sa se strice kilometrajul de la apa sub presiune

pai cum s-a stricat? a intrat apa la ceasuri? a ruginit cablul? detaliaza :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum s-a stricat? a intrat apa la ceasuri? a ruginit cablul? detaliaza :crack:

 

se zice ca atunci cand omu a cumparat moto a spalat-o cu un charcer adica cu presiune de apa si spune ca kilometrajul de atunci nu mai merge, ca ar fi intrat apa in el ,si fiind electronic (nu stiu sigur) s-a defectat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se zice ca atunci cand omu a cumparat moto a spalat-o cu un charcer adica cu presiune de apa si spune ca kilometrajul de atunci nu mai merge, ca ar fi intrat apa in el ,si fiind electronic (nu stiu sigur) s-a defectat

cred ca singura treaba electronica in kilometrajul ala e becul din spatele cadranului. ia cablul si verifica-l sa nu fie rupt, daca cablul e ok poti sa incepi sa cauti un bord SH de vanzare pe ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Nu neaparat, defectiunea poate fi si la roata, acolo unde intra cablul, are o roata melcata care la RT era din plastic si o piesa de tabla ambutisata cu doua urechi care era antrenata de roata melcata.

Urechile alea doua prind uzura, la fel si melcul de plastic, trebuie desfacut si vazut despre ce este vorba.

Se gaseste si SH pe ebay.de, eu am luat-o originala de la Bavaria, nu costa o avere.

Treaba cu apa este vrajeala, nu are ce sa se strice.

Editat de maicarossia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gandean si eu, ca este vrajeala si de aceea am intrebat

se poate da innapoi nr de kilometri si sa se strice ceva?

ca asta gandesc sa se fi intamplat

oricum va multumesc pt raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta la fel, doar ca nu prea face greseli :lol:

...ce rau i-a umilit pe cei cu sportive!!!...i-a facut pe toti!... :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, i-a umilit grav, dar nici ala nu e 1150 in mintile lui. Jante de aliaj de 17, FD de R sau RT (nu mai tin minte exact), alte axe cu came, pistoane de compresie mare, esapament complet schimbat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar un disc de ambreiaj de la http://www.rbracing-rsr.com/bmw_clutches.html, motorul meu se apropie de 100000km, a cumparat careva asa ceva? Stiti cum se procedeaza pentru a cumpara un produs din state? Cei de la FedEx Romania nu au putut sa imi dea prea multe informatii. Produce sau aduce cineva in Europa un astfel de disc de ambreiaj?

Editat de cretescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar un disc de ambreiaj de la http://www.rbracing-rsr.com/bmw_clutches.html, motorul meu se apropie de 100000km, a cumparat careva asa ceva? Stiti cum se procedeaza pentru a cumpara un produs din state? Cei de la FedEx Romania nu au putut sa imi dea prea multe informatii. Produce sau aduce cineva in Europa un astfel de disc de ambreiaj?

Parerea mea e ca nu se merita sa montezi ambreiaj ceramic, cu atat mai mult la 1150 care banuiesc ca are actionare hidraulica la tine.

 

De ce? pai ia sa vedem... daca ti se duce rear main seal, adica simeringul dintre motor si ambreiaj sau simeringul dintre cutie si ambreiaj si ajunge ulei acolo ma indoiesc ca o sa le poti curata cu benzina. Apoi, avand ambreiaj hidraulic, ti se poate contamina si cu lichid de frana :| Problema e ca is destul de numeroase fail-urile astea. Deia prefer sa am cablu clasic, nu ambreiaj hidraulic.

 

Apoi, chiar daca placa ta de frictiune nu isi pierde grosimea (fiind ceramica), mai ai placa de presiune si clutch housing care se rod la fel de repede daca nu si mai agresiv ca in folosirea unei placi de frictiune OEM sau aftermarket.

 

Asadar, dupa mine, ambreiajul ceramic se merita numai daca te dau banii afara din casa si vrei sa faci o excursie luuuuuuuunga prin Africa sau unde e F cald si esti super incarcat cu bagaje. Daca nu, mergi pe ce e sigur, adica OEM.

 

BTW, nu o sa gasesti de vanzare decat kit complet care la bmw coasta ~ 12 milioane cand m-am interesat eu. Acuma o fii mai ieftin :wacko:

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa cumpar un disc de ambreiaj de la http://www.rbracing-rsr.com/bmw_clutches.html, motorul meu se apropie de 100000km, a cumparat careva asa ceva? Stiti cum se procedeaza pentru a cumpara un produs din state? Cei de la FedEx Romania nu au putut sa imi dea prea multe informatii. Produce sau aduce cineva in Europa un astfel de disc de ambreiaj?

 

 

Gasesti la Touratech disc ceramic si poti comanda direct la ei,iti vine prin posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu se merita sa montezi ambreiaj ceramic, cu atat mai mult la 1150 care banuiesc ca are actionare hidraulica la tine.

 

De ce? pai ia sa vedem... daca ti se duce rear main seal, adica simeringul dintre motor si ambreiaj sau simeringul dintre cutie si ambreiaj si ajunge ulei acolo ma indoiesc ca o sa le poti curata cu benzina. Apoi, avand ambreiaj hidraulic, ti se poate contamina si cu lichid de frana :| Problema e ca is destul de numeroase fail-urile astea. Deia prefer sa am cablu clasic, nu ambreiaj hidraulic.

 

Apoi, chiar daca placa ta de frictiune nu isi pierde grosimea (fiind ceramica), mai ai placa de presiune si clutch housing care se rod la fel de repede daca nu si mai agresiv ca in folosirea unei placi de frictiune OEM sau aftermarket.

 

Asadar, dupa mine, ambreiajul ceramic se merita numai daca te dau banii afara din casa si vrei sa faci o excursie luuuuuuuunga prin Africa sau unde e F cald si esti super incarcat cu bagaje. Daca nu, mergi pe ce e sigur, adica OEM.

 

BTW, nu o sa gasesti de vanzare decat kit complet care la bmw coasta ~ 12 milioane cand m-am interesat eu. Acuma o fii mai ieftin :cheers:

 

Cele bune.

 

 

 

Multumesc pentru informatii.

Mesaj completat

Gasesti la Touratech disc ceramic si poti comanda direct la ei,iti vine prin posta.

 

 

Da, am vazut si discul de abreiaj al celor de la Touratech este un pic mai scump ( 670 $ );dar ma incinta mai mult cel de la rbracing-rsr ( 325 $ sau 375 $) pentru ca are arcuri pentru preluarea socurilor. Nu tin in mod special sa fie ceramic, stiu doar ca arcurile respective ajuta destul de mult la protejarea transmisiei si a motorului. Stiti si alta firma care produce discuri de ambreiaj pentru BMW in afara de de Touratech, rbracing-rsr si Lucas? Incerc sa gasesc un disc de ambreiaj pentru motocicleta asemanator cu cel de la rbracing, daca nu gasesc cel mai probabil o sa cumpar pina la urma unul fabricat de Lucas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mobra mea a avut 100k km cand am schimbat ambreiajul si sa stii ca, canelurile de la placa de frictiune si canelurile de la axul cutiei de viteze erau PERFECTE! Asadar, nu trebuie sa iti faci griji pentru protejarea mobrei la socuri, ca daca mergi frumos cu ea si nu incerci sa o dai pe-o roata sau asa, canelurile alea tin muuuult si bine.

 

Si dupa ce cureti frumos tot, pe caneluri trebuie sa dai cu pasta deia cu molibden 60%, Honda Moly 60 se numeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa ce cureti frumos tot, pe caneluri trebuie sa dai cu pasta deia cu molibden 60%, Honda Moly 60 se numeste.

 

 

Si ai idee pe unde pot gasi "Honda Moly 60" sau ceva asemanator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...