Sari la conținut

Postări Recomandate

Foarte fain motorul,si arata f bine la cati ani are!

Se vede ca a avut un proprietar pasionat!

Cum te descurci cu manevrarea pe jos? La ce lista de dotari are poti spune ca ti-ai luat o decapotabila pe doua roti! :crack:

Sa-l stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta cu ULEI SPECIAL DE BOXERE nu am inventat-o eu ci cei de la BMW. Ei au inventat si uleiul asta 20W 50 mineral care este recomandat la boxere si la motorul meu de altfel. Dilema uleiurilor nu se epuizeaza niciodata dar EU consider ca pentru 2 litri de ulei ( in cazul meu) o data pe an sa platesti in jur de 85 lei nu este o avere. In rest fiecare face cum doreste.

...te rog eu nu te mai fa de ris, cum poti sa-ti imaginezi ca bmw a inventat uleiul 20w-50 si mai ales uleiul mineral??? :crack: ...faptul ca pe bidonul respectiv se afla o poza cu un motor boxer nu inseamna ca uleiul respectiv a fost inventat de ei!...omule bun, e o strategie de marketing, prin distribuirea de uleiuri cu insemnele marcii ei mai cistiga ceva bani!...sa nu-mi spui ca si opel sau mercedes sau audi fac uleiuri doar pt ca exista uleiuri pe care ei le distribuie si pe care se afla poze frumoase cu masinile lor!

...ca un alt punct de vedere, sper ca tu in motorul tau nu bagi ulei din asta!...atentie, motorul tau este monocilindru cu ambreiaj umed, tu chiar daca ai vrea nu poti baga un asemenea ulei, verifica-ti cartea tehnica!

...si ultima chestie la care am ramas oarecum surprins este ca daca si eu as face 5000km/an ca si tine chiar nu m-ar fi interesat cit de scump este uleiul...dar cum eu mai putin de 35.000km/an nu fac, fa tu socoteala sa vezi pe unde ajungi!..tine cont si de faptul ca eu schimb 4l la un schimb si mai adauga inca 1l ulei de cutie si cardan la fiecare 10.000km. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...te rog eu nu te mai fa de ris, cum poti sa-ti imaginezi ca bmw a inventat uleiul 20w-50 si mai ales uleiul mineral??? :) ...faptul ca pe bidonul respectiv se afla o poza cu un motor boxer nu inseamna ca uleiul respectiv a fost inventat de ei!...omule bun, e o strategie de marketing, prin distribuirea de uleiuri cu insemnele marcii ei mai cistiga ceva bani!...sa nu-mi spui ca si opel sau mercedes sau audi fac uleiuri doar pt ca exista uleiuri pe care ei le distribuie si pe care se afla poze frumoase cu masinile lor!

...ca un alt punct de vedere, sper ca tu in motorul tau nu bagi ulei din asta!...atentie, motorul tau este monocilindru cu ambreiaj umed, tu chiar daca ai vrea nu poti baga un asemenea ulei, verifica-ti cartea tehnica!

...si ultima chestie la care am ramas oarecum surprins este ca daca si eu as face 5000km/an ca si tine chiar nu m-ar fi interesat cit de scump este uleiul...dar cum eu mai putin de 35.000km/an nu fac, fa tu socoteala sa vezi pe unde ajungi!..tine cont si de faptul ca eu schimb 4l la un schimb si mai adauga inca 1l ulei de cutie si cardan la fiecare 10.000km. :bigstar:

Parerea mea e ca dilema uleiurilor nu se va termina niciodata.Eu am pomenit de Castrol Actevo pentru ca asa pomenesc cei de la BMW...sunt ferm convins ca ELF,Mobil,Motul,etc. fac aceeasi treaba cu BRIO!!!...discutiile in contradictoriu sunt educative pana la un punct,dupa... :crack:

P.S. BMW nu se ocupa cu producerea uleiurilor,ce a vazut domnul cu sigla BMW e produs Castrol.

Editat de oyabun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. BMW nu se ocupa cu producerea uleiurilor,ce a vazut domnul cu sigla BMW e produs Castrol.

...eu stiu asta, dar el a inteles altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul meu a mers "ca uns" cu elf sporty 20w-50 vreo 100.000km, in continuare il recomand ca si cel mai accesibil ulei in momentul de fata!....la 64lei/4l

baga ulei din asta si la 5.000km afara cu el!...impreuna cu un filtru champion c162 totul costa 75-80lei!...lasa pe altii sa fie invidiosi pe tine si sa bage uleiuri dintre cele mai grozave din lume, tu nu ai nici o treaba cu genul ala de intretinere!

 

Am comandat astzi Actevo 20W50 la 25lei/litru si daca il schimb la 10.000km este OK ........ Filtrul Champion C162 nu este cumva filtru de Dacia 1310 ? ..... parca e o idee mai gros (lat) decit filtrul Man MW712 (sper ca nu am gresit codul) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat astzi Actevo 20W50 la 25lei/litru si daca il schimb la 10.000km este OK ........ Filtrul Champion C162 nu este cumva filtru de Dacia 1310 ? ..... parca e o idee mai gros (lat) decit filtrul Man MW712 (sper ca nu am gresit codul) ....

MW712 (Mann), mi-a fost recomandat pt 1100RT indeosebi pt acel prefix "MW" fata de de cele "W" care ar fi dedicate auto.

Sa aibe un alt flux de filtrare cele moto?

Eu din cele ce stiu, pt RT-urile noastre la Champion este codul C313 nu C162. Daca am "inregistrat" gresit, accept corectura!

 

Vizavi de uleiuri, producatorul BMW la acea vreme(199..6-9-...) spunea de norma SG-CC, ceea ce este acum la Castrol Actevo 20 W50. Bineinteles ca de atunci normele au evoluat SJ, pana la SL parca am vazut prin magazine...

Personal inclin spre 15W50 prietenos cu vremea mai rece din N. Bucovinei, si pt faptul ca este semisintetic.

Salutari si s-avem vreme buna!

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...te rog eu nu te mai fa de ris, cum poti sa-ti imaginezi ca bmw a inventat uleiul 20w-50 si mai ales uleiul mineral??? :crack: ...faptul ca pe bidonul respectiv se afla o poza cu un motor boxer nu inseamna ca uleiul respectiv a fost inventat de ei!...omule bun, e o strategie de marketing, prin distribuirea de uleiuri cu insemnele marcii ei mai cistiga ceva bani!...sa nu-mi spui ca si opel sau mercedes sau audi fac uleiuri doar pt ca exista uleiuri pe care ei le distribuie si pe care se afla poze frumoase cu masinile lor!

...ca un alt punct de vedere, sper ca tu in motorul tau nu bagi ulei din asta!...atentie, motorul tau este monocilindru cu ambreiaj umed, tu chiar daca ai vrea nu poti baga un asemenea ulei, verifica-ti cartea tehnica!

...si ultima chestie la care am ramas oarecum surprins este ca daca si eu as face 5000km/an ca si tine chiar nu m-ar fi interesat cit de scump este uleiul...dar cum eu mai putin de 35.000km/an nu fac, fa tu socoteala sa vezi pe unde ajungi!..tine cont si de faptul ca eu schimb 4l la un schimb si mai adauga inca 1l ulei de cutie si cardan la fiecare 10.000km. :)

Stai linistit ca nu ma fac de ras. Am zis ca BMW face acel ulei 20 W- 50 ( sau ma rog- Castrol sub sigla BMW) care se foloseste la motoarele boxer ( nu cunosc motorul boxer ca si tine asta este clar) cu vascozitatea si indicele API recomandat de BMW boxer. Si acesta este uleiul recomandat de producator pentru motorul meu. Asta pot sa-ti spun sigur.

Si am zis clar ca la mine nu conteaza un schimb pe an la pretul asta ( fac cam 6000-7000 km/ an ca timpul nu-mi permite din cauza meseriei).

Nu vreau sa starnesc polemici, sa ma cert cu cineva de pe forum. Nici gand. Mi-am expus si eu puctul de vedere.

Si in incheiere cum am mai zis: POLEMICA ULEIURILOR NU SE EPUIZEAZA NICIODATA!

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat astzi Actevo 20W50 la 25lei/litru si daca il schimb la 10.000km este OK ........ Filtrul Champion C162 nu este cumva filtru de Dacia 1310 ? ..... parca e o idee mai gros (lat) decit filtrul Man MW712 (sper ca nu am gresit codul) ....

 

pe louis e 13 euro litrul de actevo

 

http://www.louis.de/_406d0c6622b36bf1f56c9...tnr_gr=10038360

unde ai comandat la 25 de lei litrul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

pe louis e 13 euro litrul de actevo

 

http://www.louis.de/_406d0c6622b36bf1f56c9...tnr_gr=10038360

unde ai comandat la 25 de lei litrul?

In Bucuresti la intersectia bd. Aerogarii cu str. Ficusului linga o reprezentanta de scutere Peugeot exact lipit de ei se afla un chiosc de 2x2mp, firma se numeste Auto Cat, persoana de contact Catalin; pontul mi l-a vandut Skywalker :crack: Editat de mihalceai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MW712 (Mann), mi-a fost recomandat pt 1100RT indeosebi pt acel prefix "MW" fata de de cele "W" care ar fi pt auto.

Sa aibe un alt flux de filtrare cele moto, alaturi de o supapa de sens buna?

Eu din cele ce stiu, pt RT-urile noastre la Champion este codul C313 nu C162.

Chiar va rog, corectati-ma MW712 nu este similar cu C313, ci cu C162???

 

CINE MA AJUTA CU ACHIZITIONAREA A 2 DIFUZOARE WATERPROOF PT. BORDUL R1100RT ?

Eventual niste coduri...

 

Hai ca sunt printre bmw-isti, incerc sa schimb nickname-ul sa ma actualizez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzoare gasesti pe ebay.de..

Ah, buna dimineata, te-am sunat mai devreme...

Ok, intentionez sa montez 2 suporti proiectoare la Dancata, intreb de lampi xenon+kitul respectiv la suportii astia; o recomandare?

 

Si totusi mai pe la noi nu gasesc astfel de difuzoare?

Nu stiu daca ma descurc cu ebay-ul...

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ebay-ul nu e greu, am eu cont. Ce e greu e ca majoritatea care vand asa ceva vand numai in Germania, rar dau si afara. Si mai e greu si cu plata, majoritatea vanzatorilor privati vor paypal. Am si cont de paypal da ma dispera astia cu comisioanele lor, si si aia de la banca cand iti scoti din paypal pe card...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, intentionez sa montez 2 suporti proiectoare la Dancata, intreb de lampi xenon+kitul respectiv la suportii astia; o recomandare?

 

Poate puneti si 2 poze cu proiectoarele ... sint curios cum vin, banuiesc ca sint cele puse deasupra oglinzilor ca la cele de politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300km??

Dane, la tine a venit vara?

Eu innebunesc cind vad zapada asta.. :)

 

 

Salutare lume buna .

Pot sa va anunt ca mi-am indeplinit si eu visul si anume un R 1200 RT aproape nou [2009] 14 000 km ,mai ramane sa ma duc dupa VIESPE prin martie cand sper sa se indrepte vremea si tot odata va anunt cu regrete, trebuie sa ma despart de .........................................................BONDAR daca este cineva interesat vb..........l-am adus in 2009 am facut cu el in 2010 cam 8000 km si are acum 36000 km[2000 an] .

Toate cele bune pt totii si sa ne lase odata iarna asta caci a fost destul .

Vik55 .

 

http://img155.imageshack.us/g/victor001w.jpg/ :crack: :bigstar:

 

http://img39.imageshack.us/g/70502648.jpg/ :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citeva piese de vinzare pentru BMW R1100GS, mai multe detalii gasiti aici: http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=ac&...amp;zoom=1#foto si aici : http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=ac&...amp;zoom=1#foto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate puneti si 2 poze cu proiectoarele ... sint curios cum vin, banuiesc ca sint cele puse deasupra oglinzilor ca la cele de politie

 

Am facut cateva az dim inainte as vin la munca. Is cu telefonu asa ca scuzati calitatea ;)

 

Photo-0028.jpg

 

Photo-0027.jpg

 

Photo-0026.jpg

 

300km??

Dane, la tine a venit vara?

Eu innebunesc cind vad zapada asta.. :blink:

Am bagat ieri cum am zis ~ 300 km. Intre timp, mi-a ajuns ceasu la 60k km :)

Drumu e uscat, de grig nu am treaba pe RT, am manusile alea de ghidon, manere incalzite, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut cateva az dim inainte as vin la munca. Is cu telefonu asa ca scuzati calitatea :blink:

 

Arata fain .... fa-le daca poti o poza de aproape ... sa vad ce bec ai in ele si ce dimensiune au cu aproximatie ... le-ai pus pe faza lunga sau pe scurta sau merg de la un buton separat ?

Mi se pare mie sau ai xennon pe farul mare H4 ... ?

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata fain .... fa-le daca poti o poza de aproape ... sa vad ce bec ai in ele si ce dimensiune au cu aproximatie ... le-ai pus pe faza lunga sau pe scurta sau merg de la un buton separat ?

Mi se pare mie sau ai xennon pe farul mare H4 ... ?

 

Bafta.

O sa le fac... Is ceva ieftinituri din piata... Deocamdata o sa ajunga astea, pe lista prioritatilor e acu un set de gume, dupa aia Hella FF50 (2 randuri, de ceata si driving lights cu xenon de 4300k in fiecare - investitie de ~ 1000 RON).

 

Becu din astea e H3 de 50W sau 55, nu mai retin, dar pe acolo. Is legate pe faza lunga, cu releu. Alea ce or sa vina o sa fie legate asa: alea de ceata pe faza scurta si alea de driving lights pe faza lunga.

 

Ce am observat pana acuma e ca merita sa ai proiectoare! In 300 km nu mi-a mai taiat nimeni calea, stau conservarii pe strazile laterale pana ce trec de ei. Tineti minte ca majoritatea din aia 300 km or fost facuti in jud. AB :blink:

 

Tot ce am acuma e halogen. Xenoanele or sa vina si ele, dar dupa cum zic, dupa ce imi iau gume.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata fain .... fa-le daca poti o poza de aproape ... sa vad ce bec ai in ele si ce dimensiune au cu aproximatie ... le-ai pus pe faza lunga sau pe scurta sau merg de la un buton separat ?

Mi se pare mie sau ai xennon pe farul mare H4 ... ?

 

Bafta.

 

in loc de buton separat de comanda, va recomand un autoswitch.

 

 

Am folosit cu succes pe 1150gs si pe 1200gs; comanda se face tinand apasat butonul de anulare de la semnalizator o perioada mai mare de 2 sec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in loc de buton separat de comanda, va recomand un autoswitch.

 

 

Am folosit cu succes pe 1150gs si pe 1200gs; comanda se face tinand apasat butonul de anulare de la semnalizator o perioada mai mare de 2 sec

Interesant... Si unde ai legat dispozitivu asta? Banuiesc ca direct la firele releului, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa le fac... Is ceva ieftinituri din piata... Deocamdata o sa ajunga astea, pe lista prioritatilor e acu un set de gume, dupa aia Hella FF50 (2 randuri, de ceata si driving lights cu xenon de 4300k in fiecare - investitie de ~ 1000 RON).

 

Becu din astea e H3 de 50W sau 55, nu mai retin, dar pe acolo. Is legate pe faza lunga, cu releu. Alea ce or sa vina o sa fie legate asa: alea de ceata pe faza scurta si alea de driving lights pe faza lunga.

 

Ce am observat pana acuma e ca merita sa ai proiectoare! In 300 km nu mi-a mai taiat nimeni calea, stau conservarii pe strazile laterale pana ce trec de ei. Tineti minte ca majoritatea din aia 300 km or fost facuti in jud. AB :blink:

 

Tot ce am acuma e halogen. Xenoanele or sa vina si ele, dar dupa cum zic, dupa ce imi iau gume.

Dane, tu ce vrei sa spui cu 300 km facuti in Alba???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...