Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un F 800 S model 2008. Acum trebuie sa-i fac revizia, are 8000 km parcursi. Ma ingrijoreaza ca a inceput sa se auda un zgomot suplimentar la motor, intocmai ca un tacanit de tacheti, cum era la Daciile mai vechi. Un amic mi-a spus ca e din cauza uleiului, care s-a uzat. Imi poate confirma cineva, sau ar trebui sa ma astept la ceva cheltuieli? Imi puteti spune care este experienta voastra cu Bavaria Motors in Bucuresti la revizii? Am incercat luna trecuta sa-mi fac programare si dupa 4 zile de trimis mail-uri si sunat la telefoane la care nu raspundea nimeni, in sfarsit m-au programat si pe mine sa vin la revizie dupa 3 saptamani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

M-am decis sa-mi iau un BMW K 1200 R din Italia, intrebarile la care caut raspuns aici sunt:

  • Exista lucruri "speciale" la care sa ma uit in afara de aspect si sunet?
  • Ce sidecase/topcase hard (nu de panza, prefer plastic sau metal) se potrivesc? Eu m-am uitat la louis.de si nu au pentru modelul asta.
  • Caut un tankbag pe care sa-l pot folosi si ca rucksac, imi puteti recomanda vreun model?

Multumesc,

 

Vampi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cele din urma am iesit si eu din nou pe strada dupa o lunga asteptare a pieselor.am gasit (adica mecanicu) in urmatoarea ordine placa presiune fisurata si strimba caracasa placa strimba ,datorita neschimbarii ambreiajului la timp in cutie am gasit 2 furci strimbe si un crabot cu unghi aproape drept.la noi daca ceva se strica la mobra nu se inlocuieste ci se incearca mascarea defectului si vinzarea mobrei.e pacat.cred ca unul din motive este pretul destul de mare cerut de reprezentante .eu am avut noroc ca am un prieten care e mecanic moto si a facut-o beton si la un pret decent si plus cu laptopul deschis.nu vreau sa ii fac reclama dar daca are cineva nevoie poate apela ca un mecanic bun e greu de gasit.ori sunt morti ori sint in cluj.inca ceva am luat un cui in guma noua.petic sau snur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fost BMW-ist am ramas cu o parte din suflet alaturi de aceasta marca. Desi acum activez la clasa Harley Davidson tin "sa va fac" o poveste si va las pe voi sa concluzionati.

 

Pe 11.05.2013 am iesit cu HOG Bucuresti la Sinaia. Spre deosebire de alti motoclciclisti care merg in grup, noi cand mergem undeva nu ne insiram toti ci ne spargem in grupe de 7-9 motoare. Iar mersul in coloana la HOG este clar reglementat. Eu eram inchizator la primul grup. Pe portiunea de la Ploiesti la Campina pe DN1 la un moment dat am depasit un grup de BMW-isti nu numere de Bulgaria parca condusi de un BMW-ist cu numere romanesti. Ne-am salutat si am trecut. Dupa vreo 2-3 minute vad niste farurui in spate si observ pe roman insotit de un bulgar. Deoarece mergeam cu 140km/h pe banda 2 depasind traficul de pe banda 1 nu am putut sa ne dam la o parte pret de aproximativ 1 minut. La un moment dat BMW-istul roman trece pe banda opusa in tromba, ne depaseste impreuna cu bulgarul iar cand reintra in fata grupului nostru ridica mana si ne arata un deget. Gestul nu a fost observat de colegii ei din grup dar eu l-am observat.

 

Il rog pe aceasta cale pe fericitul posesor al unei motociclete (probabil un GS de 800 sau 1200) albastru, care necesita un driver cu caracter, sa se abtine de la asemenea gesturi prietenesti fiindca numarul sau de inmatriculare il va da de gol. Si nu vreau sa stiu ce se va intampla la o intalnire intamplatoare daca cineva va dori sa ii explice insemnatatea acestui gest intre motociclisti.

 

Cand mergi in coloana pe banda 2 si depasesti trafic de pe banda 1 si nu ai la dispozitie inca o banda, a treia sa zicem, mergi dupa coloana si asta e. Ca graba strica treaba stim toti dar sa ne facem de kko caracterul cu gesturi infecte nu cred ca este benefic la ten si la alte parti ale corpului care ar putea fi expuse.

 

In rest salutari colegilor bulgari si sper ca s-au simtit bine.

 

Si drum bun si voua BMW-istrilor! Sa ne vedem sanatosi!

 

PS: pentru un sofer de masina care merge in spatele unui grup de motociclisti inteleg frustrarea. Si eu cand sunt cu masina si ma nimeresc dupa bikeri ma enervez: nu puteam sa fiu si eu acum pe motocicleta in loc sa fiu in conserva asta? Dar deh, uneori trebuie sa facem si sacrificii... Dar intre noi sa avem asemenea atitudini? Hmmm...

Editat de RENEGADE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Radu, stii foarte bine ca nu este obligatoriu sa ai si caracter daca ai BMW.

Chestie valabila pe toate segmentele.

Sunt multi ingamfati, i-am observat si eu la Rasnov, cu ocazia lansarii noilor modele GS.

Aceasta este o caracteristica a parvenitului care are impresia ca grosimea portofelului ii da drepturi in plus , omul cu sange albastru are si acel bun simt innascut in el care-l face sa te salute primul!

 

Banuiesc despre cine este vorba, poate invata ceva din chestia asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am experiente neplacute cu snurul.

daca nu-s pe marginea drumului in belea, prefer petic.

 

Am patit-o si eu anul trecut, cauciuc max 300km, sarma in el ....si din pacate singura solutie a fost snur (o vulcanizare pentru tractoare de prin munti in jud.Vrancea).

 

Cu ocazia asta il salut si pe Radu :peace: si ii multumesc lui Luigi pentru ajutor in achizitie. Motocicleta face in continuare multi km fara probleme !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu anul trecut, cauciuc max 300km, sarma in el ....si din pacate singura solutie a fost snur (o vulcanizare pentru tractoare de prin munti in jud.Vrancea).

 

Cu ocazia asta il salut si pe Radu :peace: si ii multumesc lui Luigi pentru ajutor in achizitie. Motocicleta face in continuare multi km fara probleme !

pentru mai putine batai de cap, ar trebui luata in calcul si varianta cu puncture safe.

 

http://www.youtube.com/watch?v=INbFYMENSLQ

 

cand schimb cauciucurile o s-o testez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mai putine batai de cap, ar trebui luata in calcul si varianta cu puncture safe.

 

http://www.youtube.com/watch?v=INbFYMENSLQ

 

cand schimb cauciucurile o s-o testez.

 

 

O idee buna, dar la anul, cand schimb si eu cauciucurile :)

 

Eu practic l-am nenorocit de nou, cauciucul spate, mai ales ca snur-ul pus e imens (pt tractoare, remorci...) ...a durat 10 min chin-ul sa il bage pe gaurica.

 

Bine ca am observat sarma inainte sa plec .....si cum miscam de ea ...fasss....altfel cred ca nenoroceam cauciucul.

Editat de Bogdan_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa schimb o conducta (furun) de frana spate. Am gasit originala la 230 lei. De asemenea la www.motonetro.ro am gasit conducta frana VENHILL=88 lei + 2x banjo 70°=40lei. Total 128 lei. Ce parere aveti?

Luigi parca tu ziceai ca ai mai luat de la ei!?

 

Este vreo diferenta intre conductele(furtune) de frana pt modelele cu ABS si cele fara ABS??

Editat de okhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vreau sa schimb o conducta (furun) de frana spate. Am gasit originala la 230 lei. De asemenea la www.motonetro.ro am gasit conducta frana VENHILL=88 lei + 2x banjo 70°=40lei. Total 128 lei. Ce parere aveti?

Luigi parca tu ziceai ca ai mai luat de la ei!?

-Da, am luat de la Motonet, Venhill, le am si acum pe mobra, sunt conducte adevarate. Recomand!

 

Este vreo diferenta intre conductele(furtune) de frana pt modelele cu ABS si cele fara ABS??

Nu este nicio diferenta calitativa. Singura diferenta este de lungime si componente in plus, la ABS sunt mai multe furtune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

nu stiu daca mai spun ceva nou sau nu dar nu pot sa tac...vineri am plecat spre Cluj unde am avut marea onoare sa il cunosc pe Dan...cineva a spus ca este doctor..se inseala...este Doctor Docent in ceea ce stie si face pe BMW...am facut o revizie completa la RT-ul meu si sincer cred ca pot sta mai mult decat linistit 15000-20000 km.

Lasand la o parte priceperea lui este un OM extraordinar si tin sa ii multumesc pe aceasta cale.

Tot aici vreau sa ii multumesc inca o data si lui Luigi care mi-a fost de mare folos exact atunci cand imi ardea buza mai tare. :cheers:

PS. Dan cand creste scorul de 2-1 sa imi spui. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit in sfarsit dihania - R 1100 RT :D

Maine ma duc sa iau numere rosii, asa ca nu am mers decat putin prin curte cu ea.

Incredibil cat de usor se manevreaza ditamai balena - desi are aproape 300 kg, pare mai usoara decat TDM-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, la PR3 ai facut pana?

 

ca fapt divers... in numarul de azi al Motorrad PR3 a iesit destul de prost fata de actuala concurenta. Doar pt testul asta (ca altceva nu mai era interesant pt mine) nu am cumparat revista deci nu am citit toate detaliile, dar locul 6 din 6 la mersul pe judetene si autostrada si un loc de mijloc pe ploaie, suna cam rau pt o anvelopa cu asa renume.

Nu vreau sa zic in nici un caz ca PR3 e prost, am vazut insa ca aici pe forum toata lumea il venereaza... si avand in vedere ca in general preturile sunt apropiate, poate ca merita totusi acordata atentie si altor modele. Acolo de exemplu iesisera bine parca Pirelli (Angel?) si Conti Road Attack 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit in sfarsit dihania - R 1100 RT :D

Maine ma duc sa iau numere rosii, asa ca nu am mers decat putin prin curte cu ea.

Incredibil cat de usor se manevreaza ditamai balena - desi are aproape 300 kg, pare mai usoara decat TDM-ul.

bcristian asa-i ca tu ai deschis topicul la TDM? cat am mai citit si pe acolo de polivalenta TDM-ului... da aia care ma scotea de pe traiectoria curbei!

Pana ce am ajuns sa o cumpar si dupa un sezon jumate de probat si lamurit, a venit si bucuria: am inlocuit-o ca si tine cu R1100RT, si LINX parca pe GS.

Felicitari pt achizitie, vei avea surprize frumoase la drum! de comfort ai sa mai povestesti tu... :peace:

 

Vlad, initial credeam ca revista Motociclismo ce apare la noi e aceeasi cu Motorrad, nu e asa din pacate as fi vrut sa o rasfoiesc.

Si totusi pe primul loc e Metzeller-ul?-ca doar e de-al lor...

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...