Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

m-am gandit ca prin posturi si mesaje sunt mai greu de convins unii incepatori de importanta purtarii echipamentului. aici putem lasa imaginile sa vorbeasca de la sine:

 

Bine ai facut cu pozele astea, mai bine sa invatam din greselile altora (desi imi pare extrem de rau ca trebuie sa se intample), decat sa traim si noi ceea ce unii au trait (sau nu :baldy:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 838
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu va suparati fratilor,dupa mine acele poze sunt niste falsuri.Daca va uitati mai bine in prima poza cizma aceea este cu talpa spre camp,in a doua este cu talpa spre "cap" daca se poate numi asa.De dragul artei fotografice sa fin intors fotograful cizma?sau poate imi explica si mie cineva ce cauta acel pantof sport in poze? intr-un picior avea cizma,in cealalta adidas?sau manusa aia cine i`a dat`o jos de pe mana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va suparati fratilor,dupa mine acele poze sunt niste falsuri.Daca va uitati mai bine in prima poza cizma aceea este cu talpa spre camp,in a doua este cu talpa spre "cap" daca se poate numi asa.De dragul artei fotografice sa fin intors fotograful cizma?sau poate imi explica si mie cineva ce cauta acel pantof sport in poze? intr-un picior avea cizma,in cealalta adidas?sau manusa aia cine i`a dat`o jos de pe mana?

:baldy: ;) :D :P :D falsuri ???? ce crezi, ca e un manechin ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te uiti cu atentie o sa vezi ca cizma aia e intr-un sigur loc in ambele poze. adidasul putea sa fie din 1000 de locuri (pasager, era tinut pt. schimb, ...etc.) asa ca nu vad ce e asa ciudat. e un accident pe bune, poate mai violent ca altele, da asa arata accidentele moto/auto la viteze mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te uiti cu atentie o sa vezi ca cizma aia e intr-un sigur loc in ambele poze. adidasul putea sa fie din 1000 de locuri (pasager, era tinut pt. schimb, ...etc.) asa ca nu vad ce e asa ciudat. e un accident pe bune, poate mai violent ca altele, da asa arata accidentele moto/auto la viteze mari.

Nu vreau sa intru in polemici,insa eu m-am uitat atent la poze.nu stiu daca e chiar in acelasi loc insa cu siguranta cu talpa spre cap intr-o poza si in cealalta cu talpa spre camp.Asta ma cam nedumireste sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta a fost unul dintre cele foarte interesante in opinia mea. in ultima vreme a devenit loc de intalnire pentru sadici si amatori de poze "tari". de cealalta parte se afla paranoicii care se lauda cate armuri si casti isi pun pe ei de acum inainte, unii chiar inainte de a avea motor. (sau carnet). e bine sa fi informat asupra riscurilor, sa constientizezi dar sa nu panicam totusi. asa putem deschide un topic despre accidentele de avion, sa vedeti acolo mortaciuni mai sfartecate, sunt curios cati vor jura ca vor merge cu avionul numai cu parasuta in spate, chiar si la first class. si pustimea (<20 ani) care au parasutele inainte sa aiba biletul de avion...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....aveti grija de pielea voastra..... :) ........cuvintele nu isi mai au rostul.....

 

ADMIN EDIT: Va rugam insistent sa nu mai puneti poze de pe site-uri gen OGRISH.

 

sorry...si chiar scria acolo................. :angry: sorry.........

Pai dc mah..? Mai bine sa le vedem aici decat uitandu-ne in oglinda (fereasca D-zeu !!)

Bafta si asfalt uscat !! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

f bun topicul. ma dau cu scooterul de 3 ani si tocmai mi-am luat un Minsk (1 luna in urma). Nu port decat casca, din lipsa banilor am tot amanat achizitionarea echipamentului...mi-am spus ca ca mai bine bag bani in motor ca oricum nu e nici vitezista, nici drujba de cross, nici enduro periculos...e doar o comunista ruseasca cu performante f slabe care nu-mi poate face rau. Adevarul e ca, in ciuda faptului ca-mi place viteza si ca am mers aproape tot timpul la limita si cu scooterele si cu Minskul nu am avut nici un incident pana acum. Dupa ce am vazut toate fotografiile astea am inteles ca am nevoie obligatoriu de manusi, o geaca cu protectii si pantaloni de piele pentru inceput. Am sa strang bani sa-mi iau ceva de firma si probabil ca am s-o las mai moale cu manerul din dreapta...nu e Minskul f puternic, dar o poti lua in cap la o endureala f simplu...zilnic trec la fir de par de o rupere de gat si abia acum cred ca realizez acest lucru...fiecare saritura aduce o ocazie de cazatura. Minskul meu va fi mai fericit pt ca voi merge si eu mai linistit cu el de-acuma...ma consider un incepator (ceea ce si sunt) si trebuie sa fac ce mi-am propus (cat mai multi km cu drujba asta) ca sa castig experienta, si cu timpul imi voi lua un echipament de calitate si sper ca va veni si un motor mai bun....pana at sa-mi iau minimul necesar si castig experienta cu drujba asta de Minsk :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok! adevarul e k ori voi va speriati prea usor ori sunt eu prea inconstienta. pana la urma daca ti-e scris sa mori pai da mori nene si in baie, dai cu capul de cada si acolo ai ramas (jeez si pentru asta iti trebuie casca?!?!)...nu stiu cum sa zic, dar nu m-au dat pe spate pozele. da e un mod ff ok de a ii tempera pe cei care vor sa ii dea gaz,care sunt jmecheri sau vor sa se dea mari dar...totusi,pentru mine nu e destul. si am cazut si eu, nu e problema, am cazut si cu motoru (ce-i drept nu cu al meu) si cu bicla, pe sky-uri, ;) pe munte...si nu m-am potolit.poate pentru ca nu m-a durut destul (nu prea simt durerea, ce fericire, nu??? :burnout: ,e o treaba patologica de-a dreptul!)desi am avut maini rupte, picioare varza...

 

iar pasiunea pentru doua roti nu trece de la poze...si nici de la accidente, cred.cel putin asta e parerea mea si nu numai.

 

si da...imi pare rau d oamenii aia si nu voi sti cand si daca mi se va intampla si mie, dar nu mi s-a facut parul maciuca in cap...da ok, mai moare omu si pana la urma c isi face omu cu mana lui LUCRU MANUAL se numeste.

 

aveti grija de voi ca numai o viata aveti de calarit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Un accident stupid,dar frecvent prin neglijenta pietonilor..

Eram echipat full, si totul s-a intamplat la 30 la ora.. am picat pe partea dreapta si am alunecat un pic. Din cazatura mi-am fracturat olecranul. Am fost operat si am 3 tije momentan in mana, si dupa 3 luni ar cam fi cazul sa le scot. Am stat o luna cu atela gipsata, am tras catinel cu niste recuperare si mi-am tras o cicatrice si pe bratul drept..

 

Si eram cam full.. nu imi dau seama daca mi-a alunecat cotiera sau asa se intampla cand pici chiar si cu protectie...

 

 

post-7817-1166029447_thumb.jpg post-7817-1166029439_thumb.jpg post-7817-1166029458_thumb.jpg post-7817-1166029468_thumb.jpg post-7817-1166029483_thumb.jpg post-7817-1166029493_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele privite sunt rezultatul avintului tineresc, al lipsei se indeminare si experienta si desigur a unui echipament nepotrivit. Dar si cu toate hainele de protectie si la moda prea multi tineri se avinta peste limita indeminari propri de unul singur sau in vre-o competitie "barbateasca" cu alti prieteni. Poate de juleli echipamentul il protejeaza dar nu si de accidente mult mai dure cu rupere de oase. Mi-am avut si eu intilnirile cu asfaltul si am supravituit si invatat si tare as vrea ca macar unu sa invete sa conduca treptat. La 110 pe ora am lovit asfaltul si cind m-am ridicat coatele si spatele erau singerate prin gaurile polizate instantaneu aproape. Casca era crapata la maxilar dar in 10 minute eram calare din nou spre casa. Orgoliu masculin. Camasa incet inmuiata in cada si cu dureri am dezlipit-o de mine. Da, recunosc, imi place viteza si de 200 am trecut de citeva ori dar numai in conditi bine controlate de mine si fara surprize dar si seci de mii de km pe asfalt sau motocros. Incetiniti prieteni dragi ca sa va bucurati impreuna de multe zile placute pe doua roti. Ascultati de sfaturi si dat sfaturi intelepte cind este nevoie. :bow:

Bravo, mai nene! Ai zis-o bine aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

hai sa pun si eu niste poze cu mine .. imi pare rau ca nu se vad ranile ... nu aveam decat slipi si papuci .. 120 la ora si apoi buf ... la intrunirea motto de la pitesti de anu trecut ... important ... PURTATI ECHIPAMENTUL !!!!! sa nu zicetzi niciodata "lasa ca nu mi se intampla mie " serios !!! dupa au urmat 5 zile de spitalizare si inca 2 luni de stat in pat ... din care o luna cu dureri cumplite !!!!

 

si totusi am scapat usor .. .. noroc cu niste boschetzi pe akolo ca altfel intram direct in niste gratare pline de mici, carnati , pulpe .... asa ca avetzi grija ... si nu numai asta .. am avut un mare noroc ca nu am sarit in aia de pe margine ... ca sigur infundam puscaria !!!

post-10129-1169418138_thumb.jpg

post-10129-1169418152_thumb.jpg

post-10129-1169418188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

adevarat ca sunt destul de rele efectele unei cazaturi dupa motor dar dupa cum stim multe accidente se datoreaza si imprudentei celorlalti participanti la trafic :bigstar: :baldy:

 

nebune ai grija mare cand iti iei motor....topicul e foarte bun...asadar, sa postez si eu o poza :)

 

picior in ghips in urma unei cazaturi in drum spre valah motor party 2006, si autograful lui ozzy, foarte adevarat :haha: daca aveam macar o pereche de genunchiere scapam fara belele....acum, mi-am luat o geaca de pe louis cu protectii soft, si tre sa iau si pantaloni in curand..

 

asadar, echipamentul e foarte eficient :grinbandit:

post-12624-1170317474_thumb.jpg

post-12624-1170317493_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...