Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

salutare prieteni motociclisti.am si eu o intrebare-vara eu obisnuiesc sa mai port prin oras si blugi in loc de pantalonii de piele sau de goretex-voi ce credeti,protejeaza ceva la viteza mica sau e ca si cum n-ai purta nik?sincer dupa ce vezi foto de pe aici,te cam gandesti la protectie!!macar sa scapi fara nik la viteza mica,ca la viteza mare-tot aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare prieteni motociclisti.am si eu o intrebare-vara eu obisnuiesc sa mai port prin oras si blugi in loc de pantalonii de piele sau de goretex-voi ce credeti,protejeaza ceva la viteza mica sau e ca si cum n-ai purta nik?sincer dupa ce vezi foto de pe aici,te cam gandesti la protectie!!macar sa scapi fara nik la viteza mica,ca la viteza mare-tot aia e.

 

Decat pantaloni scurti, freza data cu gel si tigara in gura cred ca e mai bunicel in blugi(desi nu e recomadat deloc). Am avut un prieten care tot in blugi a avut o intalnire cu asfaltul si nu a iesit asa de frumos.(si nu avea mai mult de 50 km/h) Deci poarta echipament si drive safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De echipament nici nu incape discutie,trebuie purtat si daca se poate sa fie si de calitate,sa te protejeze cat mai bine posibil.In rest depinde de mai multi factori,noroc,soarta,creier si selectie naturala,ultimele doua fiind intr-o foarte stransa legatura,stiut fiind faptul ca numai cei ce gandesc supravietuiesc.Doar nu o sa supravietuiasca la infinit un (cuvant urat) care da niste varfuri de peste 200 in oras,imbracat ca de plaja.Poate ii iese de cateva ori din noroc dar mai tarziu il plezneste selectia naturala pt ca,normal,nu a avut creier. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare prieteni.

sunt foarte convins ca o tura data printre aceste poze inainte de o drumetie te face sa conduci mult mai prudent.

am gasit un link care chiar mi a dat de gandit mult.

nu l recomand celor slabi de inima (desi cei cu inima slaba n au ce cauta pe un motor), fotografiile sunt gen ogrish.

www.ride2die.com

 

 

 

 

daca nu aveam voie sa postez un link rog administratorilor sa si faca treaba.

 

ride safe!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare prieteni.

sunt foarte convins ca o tura data printre aceste poze inainte de o drumetie te face sa conduci mult mai prudent.

am gasit un link care chiar mi a dat de gandit mult.

nu l recomand celor slabi de inima (desi cei cu inima slaba n au ce cauta pe un motor), fotografiile sunt gen ogrish.

www.ride2die.com

daca nu aveam voie sa postez un link rog administratorilor sa si faca treaba.

 

ride safe!!!

 

tare site-ul,educativ oarecum ,e bine sa citesti ce scrie acolo ca doar foto nu stiu daca te ajuta cu ceva.in schimb ce ma deranjeaza pe site-ul asta e ca prea se promoveaza abandonul motocicletelor si a hobby-ului nostru,si sa fim seriosi accidente cu urmari grave se intampla cu orice fel de vehicul(pe posturile de stiri de la noi vezi in fiecare seara cativa morti in accidente cu conserva),ca noi suntem mai expusi la ele,just;ca suntem mai expusi la rani grave sau moarte-just;-dar in orice caz cred ca aceste site-uri ar trebui sa ne faca sa conducem mai prudent nu sa ne abandonam pasiunea.a si apropo daca ar citi site-urile astea si conservarii,chiar ar fi un succes.si poate s-ar gandi si ei ca,carcasa de tabla in care circula nu-i face invincibili ci doar putin mai greu de ranit,destul de putin ca sa-i faca si pe ei mai atenti(vezi foto cu motor trecut prin masina ,e ca un proectil de 250kg,ar trebui sa le dea de gandit). safe ride si sarbatori fericite tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

frate...dak pana acum m-am uitat la o gramada de filmulete cu accidente pe youtube si nu m-au speriat..park acum s-a schimbat situatia...

 

--- Mesaj completat în 28 Dec 2007 21:00 -------------
chiar un echipament complet fce toti banii.chiar dak e incomod sau ti se pare inutil...uite k nu este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in orice caz cred ca aceste site-uri ar trebui sa ne faca sa conducem mai prudent nu sa ne abandonam pasiunea

 

:crack: :crack:

 

Ce am mai observat eu este ca mai toate posturile se adreseaza incepatorilor.E ok, insa sunt o gramada de motociclisti experimentati, care sunt ambitionati tocmai de acest avantaj si sunt tentati sa nu mai poarte echipament.Parerea mea este ca incepatorii sunt mai speriosi-fricosi si la inceput (cei care au o farama de minte) nu se aventureaza in tricou!Dupa ce prind ceva experienta nu mai au acelasi inteles fata de protectii.

E doar o teorie a mea, nush cat de corecta e, las la aprecierea "seniorilor" sa o judece

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

eu vreau sa-mi iau carnetul acum, nu mai mai descurajati cu poze de genul asta, mi s-a ridicat parul in cap si am parul de juma de metru, nu mai pot sa intru pe usa

imi doresc mult carnetul dar cred ca o sa merg cu 30-40 la ora maxim, oricum nu-mi doresc vitez ci sentimentul de libertate

am invatat tot de pe forumul asta ca urarea potrivita e urmatoarea asfalt usca, deci asta va doresc la toti si sper sa ne salutam intregi pe drumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tare site-ul,educativ oarecum ,e bine sa citesti ce scrie acolo ca doar foto nu stiu daca te ajuta cu ceva.in schimb ce ma deranjeaza pe site-ul asta e ca prea se promoveaza abandonul motocicletelor si a hobby-ului nostru,si sa fim seriosi accidente cu urmari grave se intampla cu orice fel de vehicul(pe posturile de stiri de la noi vezi in fiecare seara cativa morti in accidente cu conserva),ca noi suntem mai expusi la ele,just;ca suntem mai expusi la rani grave sau moarte-just;-dar in orice caz cred ca aceste site-uri ar trebui sa ne faca sa conducem mai prudent nu sa ne abandonam pasiunea.a si apropo daca ar citi site-urile astea si conservarii,chiar ar fi un succes.si poate s-ar gandi si ei ca,carcasa de tabla in care circula nu-i face invincibili ci doar putin mai greu de ranit,destul de putin ca sa-i faca si pe ei mai atenti(vezi foto cu motor trecut prin masina ,e ca un proectil de 250kg,ar trebui sa le dea de gandit). safe ride si sarbatori fericite tuturor.

 

 

Ai si tu o dreptate a ta, dar stai linistit ca cei care iubesc acest sport nu vor renunta la el doar pt. ce zic unii . Parerea me este ca cei care au abandonat acest sport au avut motive intemeiate , prea multa maturitate si probabil se gindesc foarte mult la cei apropiati. Poate cei care renunta vor avea o viata mai sigura poate nu .

Topicul este foarte bun si apreciat de cine are cap si nu sufera de impresii date gagicilor . Vor purta echipament cei care se respecta si vor sa se bucure de viata si motor toata viata. Culmea e ca cei care isi i-au motor pt femei cred k sunt cei mai expusi pericolelor deoarece probabil nu capata experienta ci doar pasarici, deci probabilitatea sa cada e mai mare.

Asfalt uscat si sper sa vad cit mai multi bikeri inteligenti. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru smecherii care primesc de la taticu/fura (a se citi "shmenuiesc" ) 1000 de euro de si-si iau bike de viteza nu prea are rost sa va agitati, ca nu aveti cu cine. Primul lucru ce-i trece prin cap unuia de genul asta e "ala era bou... asa pateste daca nu are habar de condus motoru'.... da in schimb eu sunt un mare meserias si n-o sa patesc niciodata asa ceva".

Pentru copii care-si iau acum motor/carnet, ideea cu pliantele e excelenta.

 

Si o ultima idee: credeti ca ar tine o camasa de zale la frecatul pe asfalt? Nu de alta, da eu mi-am facut una pentru festivalul medieval si mai pot face si altele. Pe net am vazut povestea unuia care purta asa ceva si nu prea a avut cum sa-i ajunga asfaltul la piele, ca deh... geaca e una si otelul e alta. Plus ca ar arata beton purtata pe chopper. Parerea mea!

19541shirt_2.jpg

 

Asta e din sarma neagra (rugineste si e moale), da in ultima vreme am inceput sa lucrez inox.

 

P.S.: Eram nedormit si prea frumos nu-s eu de felul meu... Poza e pentru camasa, nu sa ma laud cu fizicul :wink:

 

omule cat costa o camasa dinasta?? sincer! imi plac la nebunie si ai dreptate, te ajuta in caz de accident, Doamne fereste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm pe mine m-au cam inspaimantat pozele de pe aici. Am un Aprilia Sr50Lc de un an si ceva si aproximativ 8000km si inca n-am avut evenimente neplacute cu el! Insa am citit undeva o vorba de a motociclistilor ca cel care in viata lui pe 2 roti nu a tras o tranta, sa se pregateasca caci va veni momentul...pe mine ma ingrozeste acest lucru pt ca am vazut live accidente cu scutere si si unu cu un kawasaki ninja in care pilotul a murit din pacate(pur si simplu sia taiat burta si intestinele (si celelalte)iau iesit din corp si tzolongau dupa el :) mi-au dat lacrimile cand am vazut-o pe mama lu ala ce distrusa era cand l-a vazut pe asfalt :wink:

 

Ui aici pe la noi am facut si o campanie stop accidentelor... http:/www.plasmatv.evolink.ro

La intrunire au venit cam 60 motociclisti din 150 cam cati is pe la noi paici si doar 6 scuteristi din 500 si ceva :kiss: ... Scuteristii nu prea dau importanta acestor avertizari, si ei o si patesc :lol:

 

http:/www.plasmatv.evolink.ro ia uitativa si voi mie mi s-a parut foarte util filmuletul...iar textul de acolo e cules(este povestea unui motociclist experimentat , si descrie si cum vede el viata unui motociclist la 20 de ani care e inca un adlescent nelinistit iubitor de viteza!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm pe mine m-au cam inspaimantat pozele de pe aici. Am un Aprilia Sr50Lc de un an si ceva si aproximativ 8000km si inca n-am avut evenimente neplacute cu el! Insa am citit undeva o vorba de a motociclistilor ca cel care in viata lui pe 2 roti nu a tras o tranta, sa se pregateasca caci va veni momentul...pe mine ma ingrozeste acest lucru pt ca am vazut live accidente cu scutere si si unu cu un kawasaki ninja in care pilotul a murit din pacate(pur si simplu sia taiat burta si intestinele (si celelalte)iau iesit din corp si tzolongau dupa el :) mi-au dat lacrimile cand am vazut-o pe mama lu ala ce distrusa era cand l-a vazut pe asfalt :wink:

 

Ui aici pe la noi am facut si o campanie stop accidentelor... http:/www.plasmatv.evolink.ro

La intrunire au venit cam 60 motociclisti din 150 cam cati is pe la noi paici si doar 6 scuteristi din 500 si ceva :kiss: ... Scuteristii nu prea dau importanta acestor avertizari, si ei o si patesc :lol:

 

http:/www.plasmatv.evolink.ro ia uitativa si voi mie mi s-a parut foarte util filmuletul...iar textul de acolo e cules(este povestea unui motociclist experimentat , si descrie si cum vede el viata unui motociclist la 20 de ani care e inca un adlescent nelinistit iubitor de viteza!!)

si pe mine ma cam inspaimanta... si eu am scuteru de un an (yamah mbk nitro) ...si inca nu am picat niciodata cu el... si ma tem de ziua aia in care trebuie sa imi vina si mie randu... :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pe situl ala e interesant de uitat inainte sa iesi cu motorul...sigur iti mai taie din pofta de goneala.

eu acum fac scoala si sincer chiar daca mi-a intors stomacul pe dos..nu prea ma face sa ma razgandesc.

Dupa cum zicea pe acolo daca n-ai singur grija de tine altii nici atat.

Imi iau echipament cat mai complet si ochii in 14. bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare pentru calitatea pozelor (sunt facute cu telefonul), iata ce a fost la mine in urma accidentului care l-am avut in noiembrie (mai multe detalii aici...)

 

Fierul ala din picior se numeste fixator (aparea si in alt post ceva de genul asta, dar mai mic si atasat unei maini)..

Minunata groapa din picior este locul prin care a iesit femurul in urma fracturii...

A urmat si o infectie in urma careia mi-au fost redeschise operatiile, dupa cum bine se vede!

 

Vizionare placuta....

 

 

post-2016-1206192849_thumb.jpgpost-2016-1206192860_thumb.jpgpost-2016-1206192867_thumb.jpgpost-2016-1206192887_thumb.jpgpost-2016-1206192895_thumb.jpgpost-2016-1206192929_thumb.jpgpost-2016-1206192973_thumb.jpgpost-2016-1206192980_thumb.jpgpost-2016-1206193023_thumb.jpgpost-2016-1206193015_thumb.jpgpost-2016-1206193051_thumb.jpgpost-2016-1206193041_thumb.jpgpost-2016-1206193069_thumb.jpg

 

Si o radiografie ca sa va faceti o idee despre ce a fost acolo... post-2016-1206192950_thumb.jpg

 

Si asa aratau operatiile dupa ce s-au scos firele..... post-2016-1206193088_thumb.jpgpost-2016-1206193114_thumb.jpg

 

 

Impactul a fost la o viteza de 50-60 km/h. Echipament: casca ICON Mainframe, geaca FLM (protectii umeri, coate, spate, toate hard), manusi ICON Pursuit, blugi si adidasi... A fost si o mana rupta, dar aia s-a rezolvat doar cu un ghips.

 

 

 

LE: Ce bine ca merge serverul asta asa de bine si nu poti urca nici macar niste poze nenorocite facute cu un telefon... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

worst comes to worst, but safety comes first

 

Atat pot spune. Exista doua lucruri foarte importante pe care trebuie sa le cumperi cand esti motociclist. Ele vin in aceasta ordine:

1.echipament de protectie (ca in moto gp, wsbk, wssp, etc.) cu tot ce inseamna; de la bocanci si combinezon pana la casca si manusi (de preferat sa fie si firme consacrate ca dainese, alpinstars, arai, shoei)

2.motocicleta care sa fie adecvata pentru tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

salve foarte util topicul si poze interesante din care se pot invata multe...

eu in asteptarea carnetului cat A conduc un moped piagio ( cu pedale ca re nu prinde mai mult de 45 Km/h) si intodeauna imi pun casca o geaca si nijte manusi ce-i drept nu sunt de motocicleta

geaca este din fas normala dar groasa de iarna si manusile tot asa de iarna din acelea de ski, casca intradevar este de motocicleta nu de scuter sau bicileta

sa vedeti cum se uita manelarii de pe scutere la mine si unii chiar rad de parca sunt la circ...

as vrea sa mai spun ca am trantit o data mopedul pe jos din prostia mea ce este drept la o viteza nu mai mare de 25 de Km/h si nu imi mai luasem manusile in acel moment ca ma deplasam nu mai mult de 300 de metri pana la un prieten, la acesta viteza fabuloasa de pe moped m-am proptit in maini si am facut nijte julituri dragute.

nu am facut poze ca nu erau cine stie ce julituri dar ideea in sine... un moped > 25 km/h = accident

si pt cei care rad de chestia asta cu protectiile care nu tin cont de ele ii poftesc sa rada cu buzele in fundul meu :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...