Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Salutare, cer părerea celor care au călătorit cu motoarele în afara țării,vreau să merg până în Croația și is curios dacă e nevoie de vinietă pe Ungaria și Croația și dacă mai sunt alte chesti de care trebuie să țin cont.mc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De obicei vigneta o folosesti pe autostrazi, caci nu mai au sistem de taxare unde platesti la poarta, ca in Grecia, Italia.

 

Cumperi vigneta si te sui pe autostrada. Ungaria, Slovenia. Nu stiu daca nu si Croatia, dar cred ca da.

 

Mare grija la reguli de aplicare. In slovenia, daca nu o ai lipita pe parbriz, e ca si cum nu ai avea-o.

 

Citeste de ex postul asta

 

 

Salutare, cer părerea celor care au călătorit cu motoarele în afara țării,vreau să merg până în Croația și is curios dacă e nevoie de vinietă pe Ungaria și Croația și dacă mai sunt alte chesti de care trebuie să țin cont.mc anticipat

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei vigneta o folosesti pe autostrazi, caci nu mai au sistem de taxare unde platesti la poarta, ca in Grecia, Italia.

 

Cumperi vigneta si te sui pe autostrada. Ungaria, Slovenia. Nu stiu daca nu si Croatia, dar cred ca da.

 

Mare grija la reguli de aplicare. In slovenia, daca nu o ai lipita pe parbriz, e ca si cum nu ai avea-o.

 

Citeste de ex postul asta

 

Pai omul cred ca vrea sa mearga cu motorul nu cu masina. Pe care parbriz sa lipeasca vigneta ?

Editat de Arthy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si motocicletele au parbriz. Ii mai spune winshield. In cazul in care este naked, trebuie lipita pe rezervor. Dar trebuie lipita la vedere, astfel este nula

 

Pai omul cred ca vrea sa mearga cu motorul nu cu masina. Pe care parbriz sa lipeasca vigneta ?

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si motocicletele au parbriz. Ii mai spune winshield. In cazul in care este naked, trebuie lipita pe rezervor. Dar trebuie lipita la vedere, astfel este nula

 

 

Sorry, nu am vrut sa fiu carcotas ! Ideea era ca mi se pare total absurd sa ceri motocilistilor sa-si lipeasca la vedere vigneta avand in vedere ca unele au windshield, altele nu au in dotare, iar pe rezervor poate ai o genta de rezervor, ce fac lipesc vigneta pe viziera castii ? Nu cred ca am sa imi aleg curand traseu prin Slovenia pana nu-si revizuiesc legislatia cu privire la vignete pentru motociclete.

Editat de Arthy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

repet: rezervor.

 

4. How do I affix the vignette on a motorcycle?

With single track vehicles the vignette must be stuck where it is easily visible on a flat part which cannot be removed or can only be removed with difficulty. Care must be taken to ensure that the surface is clean (dust, oil and wax residue etc. must be removed before sticking on the vígnette).

 

Sursa aici

 

 

How to affi x the motorcycle vignette correctly: The vignette should be affi xed to a clean and, most importantly, permanently-mounted section of the motorcycle (e.g. fork tube or fuel tank). Important note: Do not affi x your vignette to the trunk or a side bag!

 

Sursa aici

 

Ce vroiam sa subliniez este faptul ca trebuie sa o ai lipita la vedere, in fata, altfel nu este valida.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

repet: rezervor.

 

4. How do I affix the vignette on a motorcycle?

With single track vehicles the vignette must be stuck where it is easily visible on a flat part which cannot be removed or can only be removed with difficulty. Care must be taken to ensure that the surface is clean (dust, oil and wax residue etc. must be removed before sticking on the vígnette).

 

Sursa aici

 

 

How to affi x the motorcycle vignette correctly: The vignette should be affi xed to a clean and, most importantly, permanently-mounted section of the motorcycle (e.g. fork tube or fuel tank). Important note: Do not affi x your vignette to the trunk or a side bag!

 

Sursa aici

 

Ce vroiam sa subliniez este faptul ca trebuie sa o ai lipita la vedere, in fata, altfel nu este valida.

 

Acum e crystal clear ! Mersi de info !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Ungaria ai vinieta electronica, nu trebuie sa lipesti nimica. O poti cumpara de la noi din benzinariile MOL.

In Croatia autostrada se plateste in functie de km parcursi, prin sistemul de porti de taxare. Din cate am citit in posturile altora, e destul de scumpa pe anumite portiuni.

 

PS: si din cate stiu, in cam toate tarile din UE unde se plateste vigneta/taxa de drum pentru motocicleta, ea se aplica doar pentru autostrazi, drumuri private, anumite tuneluri sau portiuni de drum cu taxa.

Editat de Vlad S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca sta nimeni sa te ''vaneze'' . Cel putin mie nu mi s-a intamplat asa ceva .

 

Doar pt ca tie nu ti s-a intamplat, nu da sfaturi altora. Stau la vanatoare. Iar in regulamentul DARS-ului in Slovenia scrie clar: trebuie lipita, altfel este nula!!!

 

Eu doar incerc sa ii fac pe altii atenti. Am citit f mult despre, fiind patit. Va rog, nu mai dezinformati daca nu sunteti in cunostinta totala de cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cum am iesit din Italia inspre Slovenia in primul peco am facut vigneta, am lipit-o in interiorul parbrizului, dupa 2-3 km o vad pe o doamna ofiter politie ca se uita cu BINOCLUL la mine si ii face semn altui ofiter sa ma opreasca. M-a oprit si prima vorba a fost: "Vignet??" I-am aratat ca o am lipita in parbriz, a zis ca nu e bine, sa o pun pe telescop sa fie vizibila cu binoclul:))) deci clar ca stau la vanatoare. Am dezlipit-o si am pus-o parbriz pe exterior , ofiterul o zis ca ii ok si mi-a urat drum bun in continuare. Deci grija mare la vignete ca ii mare amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde pot face rost de o teava de inox lucios de cca 1 m lungime si 40-50 mm diametru?

Am cautat la cateva firme dar n-am avut succes, iar cei care le vand le vand de obicei la 6 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde pot face rost de o teava de inox lucios de cca 1 m lungime si 40-50 mm diametru?

Am cautat la cateva firme dar n-am avut succes, iar cei care le vand le vand de obicei la 6 m.

 

http://www.directline.ro/contact - de la ei am luat la metru cu ceva timp in urma .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde pot face rost de o teava de inox lucios de cca 1 m lungime si 40-50 mm diametru?

Am cautat la cateva firme dar n-am avut succes, iar cei care le vand le vand de obicei la 6 m.

ITALINOX , in spatele depoului de tranvaie ( intrare de pe centura Cluj-Apahida ) . Vand cam orice cantitate doresti . Cei de la DirectLine prefera sa nu taie teava de 6 m , mai ales pentru doar un metru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt informatii.

Celor de la Italinox le-am trimis un mail si n-am primit raspuns dar o sa-i sun.

apoi nu asa se pune problema ca din spatele tastaturii nu rezolvi nimica.

te duci la italinox si zici de ce ai nevoi si punct, eu am fost de cateva ori pentru mici bucati si m au servit,chiar daca s au strambat pe la spate, m au invitat in depozit au cautat un rest, si l au facturat atat a fost

.succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Razvan: poti incerca si la Profinox....

dar cum au zis colegii mai sus, mergi la ei si o sa-ti gaseasca o bucata...., toti 3 sunt de treaba.....

Direct Line Inox e pe calea Baciului in incinta CLF

Italinox e la capatul Clujului pe Muncii

Profinox e tot pe Muncii, in curte la Mecanica Marius, dupa Sinterom

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt teava inox am fost sa caut o firma in zona Clujana si n-am gasit-o.. Nu raspundeau la fix nici la mobil. Celor de la ITALINOX le-am scris mail pt ca aveam nevoie doar de o cantitate mica. Apoi am sunat si am rezolvat.

Multumesc tuturor. Nu e vorba de a rezolva din spatele tastaturii... insa cand am scris mailul celor de la Italinox nu era nimeni la firma (era seara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi iau un apartament si anunturile sunt intr-o majoritate covarsitoare postate de agenti imobiliari. Comisionul de 2% mi se pare foarte mult, mai ales in situatiile in care eu sun iar agentul doar imi arata unde e pozitionat apartamentul tintit.

 

Pe de alta parte insa, as plati daca mi s-ar arata doar apartamentele care intrunesc conditiile impuse de mine dintr-un portofoliu pe care banuiesc ca il are fiecare agent. As fi dispus sa platesc 500 EUR ca sa scap de niste eventuale drumuri de pomana. E o suma mai mult decat rezonabila in opinia mea.

 

Asadar, daca stiti vreun agent imobiliar care se inhama sa imi gaseasca un apartament pe gustul meu pentru 500 EUR, anuntati-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa scapi de agenti e destul de greu procesul de selectie. Probabil ca cele mai multe anunturi puse direct de vanzatori o sa le gasesti in versiunea tiparita de Piata A-Z.

Altfel, nu stiu cat de simplu vei reusi sa gasesti un agent care sa fie de acord cu suma pe care esti dispus sa o oferi. La cum au speculat cu preturile chiriilor in ultima perioada, 500e nu sunt multi bani. Adica un apartament cu 2 camere si conditii moderne se da azi de la 300e, iar comisionul lor e contravaloarea unei chirii. Intradevar, si pentru o inchiriere si pentru o vanzare e aceasi bataie de cap pana la urma(la fel mergi si vezi un apartament), dar fiind vorba de mai multi bani, automat se vrea un castig mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...