Sari la conținut

Schimba mai greu din 1 in 2 dupa schimb ulei.


Babutza
 Share

Postări Recomandate

În manual zice 10W40 în țările calde sau 10W30 în cele reci. Eu pun vara din primul fel, iarna-primăvara al doilea. Tu de unde ai scos la specificațiile alea ? Îți dau manualul dacă ai nevoie, PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la masina mi-e mila sa bag 10w40. In toate masinile pe care le-am avut am bagat 5W30 desi e mai scump. De ce-ar pune cineva 15W50 intr-o motocicleta la care scrie clar 10W40?

Desi nu cred ca are vreo leg cu schimbatul vitezelor, e posibil ca uleiul sa fie pur si simplu naspet.

Bardhall.. .. pune motorex, motul, valvoline, mobil1, repsol, castrol, de-astea mai cunoscute.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la masina mi-e mila sa bag 10w40. In toate masinile pe care le-am avut am bagat 5W30 desi e mai scump. De ce-ar pune cineva 15W50 intr-o motocicleta la care scrie clar 10W40?

Desi nu cred ca are vreo leg cu schimbatul vitezelor, e posibil ca uleiul sa fie pur si simplu naspet.

Bardhall.. .. pune motorex, motul, valvoline, mobil1, repsol, castrol, de-astea mai cunoscute.

Ba uite ca are, fiind mai gros uleiul, e mai greu sa rupa filmul de ulei dintr-e placile de ambreiaj, chiar si cu ambreiajul debraiat, din cauza asta agata, automat schimba mai greu. Asta fiind doar efectul asupra ambreiajului ...

 

De ce ar baga ... ca asa le zic "mecanicii" cica se uzeaza motorul si uleiul ala fiind mai vascos mai preia din diferente ca sa le zic asa ... poate la un motor de la 1800 ar face ceva dar la un motor de 10-15 ani, japoneza, nu cred ca ar face decat rau, vezi cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate. Se poate.

 

Stiu ca "mecanicii" asa recomanda, eu personal consider asta a fi o prostie. La ce naiba ai baga un ulei mai vascos intr-un motor, doar ca sa-l chinui si mai tare .. dupa ce ca-i batran...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bardhall.. .. pune motorex, motul, valvoline, mobil1, repsol, castrol, de-astea mai cunoscute.

Bardahl ce are!?d-asta am si io in motor,schimba mult mai fin decat cu mo(r )tul!

 

 

si mi se pare ca agata putin a 2 a din a 1 a.

poate doar asta e,ca ti se pare fara sa aiba si altceva Editat de THE GYX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la masina mi-e mila sa bag 10w40. In toate masinile pe care le-am avut am bagat 5W30 desi e mai scump. De ce-ar pune cineva 15W50 intr-o motocicleta la care scrie clar 10W40?

Desi nu cred ca are vreo leg cu schimbatul vitezelor, e posibil ca uleiul sa fie pur si simplu naspet.

Bardhall.. .. pune motorex, motul, valvoline, mobil1, repsol, castrol, de-astea mai cunoscute.

Mai, e cu dus si intors, depinde FOARTE mult de motor si de turatii, de exemplu eu am pus 15w50 desi in manual scrie 10w40 si sincer la mine se comporta foarte foarte bine, dar na, alt motor alta mancare de peste. Mentionez ca motorul e facut in 2000 deci nu e chiar batranica.

 

Si eu cred ca ai bagat ulei putin cam vascos pentru motorul tau si cum iti recomanda si altii mai sus, baga 10w40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, e cu dus si intors, depinde FOARTE mult de motor si de turatii, de exemplu eu am pus 15w50 desi in manual scrie 10w40 si sincer la mine se comporta foarte foarte bine, dar na, alt motor alta mancare de peste. Mentionez ca motorul e facut in 2000 deci nu e chiar batranica.

 

Si eu cred ca ai bagat ulei putin cam vascos pentru motorul tau si cum iti recomanda si altii mai sus, baga 10w40.

Nu e cu dus și întors, e doar dus - la Remat. Trebuie pus ce scrie în manual ! Recomandări de mecanici de Dacie !

Orice motiv ar fi avut motorul să nu se comporte bine cu uleiul recomandat de producător, schimbarea cu un ulei (nerecomandat) nu înlătură cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

Bardahl ce are!?d-asta am si io in motor,schimba mult mai fin decat cu mo(r )tul!

 

 

n-are nimic doar n-a auzit belbody de el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate. Se poate.

 

Stiu ca "mecanicii" asa recomanda, eu personal consider asta a fi o prostie. La ce naiba ai baga un ulei mai vascos intr-un motor, doar ca sa-l chinui si mai tare .. dupa ce ca-i batran...

pt ca pe circuit conteaza rezistenta ruperii filmului de ulei la caldura, nu merge nimeni cu motorul rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Tocmai am schimbat uleiul la Honda Hornet 2007 , am pus Bardhall 15w50 si mi se pare ca agata putin a 2 a din a 1 a. Poate fi de la ulei? Inainte a avut Yacco 10w40.

 

Verifica reglajul ambreiajului. Posibil sa ai maneta prea "jos". Un ulei mai vascos de obicei nu da simptom de cutie. Nu am folosit Barhal si nu stiu nimic despre ulei.

 

Lasa motorul sase incalzeasca cateva minute inainte sa pleci.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are nimic doar n-a auzit belbody de el :)

Gata bre, acu am auzit, am gugalit si eu. Cica ei sunt "da mazar end za fazar" of all oils around the world.

 

"Bardahl Manufacturing Corporation has built its worldwide reputation on the basis of using the highest quality ingredients to produce the best additives in the world. We in corporate quality control in every step of our production process. As a result, our clients have come to expect nothing but the best when they purchase Bardahl products."

 

Numa ca io n-am auzit de ei si nici nu am vazut de cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Uleiul pe care l-ai pus nu este bun pentru un motor de turatie care nu este folosit in reprize de --race-.Cu cat vascozitatea creste cu atat uleiul opune mai mare rezistenta.Cred ca fabricantul iti recomanda 10w40,poti incerca Motul 10w40 Ma2 cu ceva tehnologie noua pentru schimbarea mai usoara a vitezelor ( cel putin asa spune reclama).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...