Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru mine e o capcana sa intru in Lidl, nu poti pleca de acolo fara vreo jucarie deasta, ca si in cazul lui Lucian :))

Pistol de lipit, burghiele clicheti acu duminica mi-am luat set de coliere de plastic, e o gaura neagra magazinul ala :))

Norocul meu ca sotia a vazut costumele de baie si am bagat ceva in cos intre timp :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa...uite ce am pe locul pasagerului pe CZ...iar top case-ul plin de maruntisuri (burghie, clesti pentru blocaje la sudura, electrozi...), plus dulciuri! :rusinica:

post-2215-0-11263200-1525603717_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i mai nasol ca Lidl Romania nu mai aduce nimic moto in ultima vreme. Am fost in februarie in Debretin, era saptamana moto la Lidl si m-am facut cu o casca faina flip si o pereche de manusi groase de moto. Deci in Ungaria se poate, la noi nu.

Editat de xenna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testat ieri burghiul mic in aluminiu de 2 mm. Intra ca-n branza. Si setul a costat sub 30 lei, parca.

Iar io am terminat burghiele cele mari (doua cele mai mari, cred ca sunt de 10 sau 12 mm), incercand sa gauresc si sa largesc gaurile in doua bucati de platbanda din fier (otel) de 2.5mm grosime, ce-i drept...material vechi, sanatos, de pe vremea comunistilor...

S-au topit de parca au fost din branza, dupa ce s-au albastrit in primele secunde! Unse, racite, luate cu frumosu'...au cedat fizic mai repede decat ma asteptam! Am rezolvat gaurile cu un ciot de burghiu la fel de vechi precum platbanda, ascutit si folosit in aceleasi conditii. Asadar, restul burghielor le voi folosi doar la gaurit aluminiu! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh...nu au instructiuni pentru ce sunt bune, tabla de 0,01 mm din otel, sau 1 mm din aluminiu...si am scris clar, am incercat sa largesc gauri, deci nu am denaturat deloc utilizarea lor. Cum am reusit cu un burghiu negru, vechi, asa trebuiau sa reuseasca si astea...daca erau cel putin la fel de bune calitativ. :peace:

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea...la final am reusit performanta sa largesc gaurile cu un burghiu normal, vechi, rupt, ascutit la polizor si...rezolvat. Cu aceeasi bormasina, aceeasi viteza, cuplu, tensiune, etc.

Calitatea sculelor cumparate este sub calitatea unei vechituri...clar!

Nu contest ca sunt bune la aluminiu, tabla subtire, etc...dar la ce le-am folosit io, au clacat, in detrimentul unui junghi de burghiu din anii '80!

Poate nu am ales unghiul de incidenta si temperatura ambientala favorabile, poate intensitatea curentului din instalatie a avut variatii...cert este ca s-au bulit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti tu frumos! :blbl: Ce este asa greu de inteles ca m-au dezamagit niste rahaturi de burghie? Am luat multe chestii de la Lidl, si nu m-am lecuit...o sa mai iau, fiindca unele sunt bunicele la banii dati...dar de data asta, am dat gres! Ori nu stiu io sa largesc o gaura cu burghiele alea...mai stii?!

Oricum, misto comparatia! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar io am terminat burghiele cele mari (doua cele mai mari, cred ca sunt de 10 sau 12 mm)

Poate nu vorbim de acelasi lucru. Noi vorbeam de burghiele in trepte. Cele mai mari sunt de 32 si 20 mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza cu burghiele (doua albastrite, de Lidl si-un ciot comunist...inca valid).

Gata...am pierdut destul timp cu explicatii si detalii pentru necredinciosi!

Am vrut sa pun chiar si platbanda cu gaurile, dar mi-e greu s-o demontez, i-am pus Loctite rosu pe suruburi...dar crede-ma, este cum iti zic io! Hai, pa!

post-2215-0-28392500-1526401074_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci vorbim despre produse diferite. :)


» Post actualizat in 15 May 2018 16:20

Pa! :laugh:


» Post actualizat in 15 May 2018 16:24

Pentru cei ce citesc, astea sunt burghiele in trepte la care ma refeream:

60ed800cd8871966d06e0a1717e7f0aa381d9c25

Eu le-am luat cu 20 de RON setul si la banii aia sunt fantastice! Ultima oara erau 25 RON setul. Raportul pret/calitate este foarte bun.


» Post actualizat in 15 May 2018 16:43

Poza cu burghiele (doua albastrite, de Lidl si-un ciot comunist...inca valid).

Vezi ca ala din dreapta e zencuitor, nu burghiu. Daca l-ai folosit la debavurare si prelucrarea gaurii in vederea montarii unui surub cu cap ingropat si s-a stricat, rusine LIDL. Daca nu, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe alea 3 le am si eu, nu am testat decat modelul cel mai mic, am de dat gauri de 8 si 10 mm.

 

Cel conic lung e o semi-mizerie in aluminiu, merge extreeeeeeem de greu. E mai mult pentru plastic, cred. Iar ala cu ciot scurt e un zencuitor, adica "iei marginile" facute cu burghiu normal, nu e facut pentru a da efectiv gauri. Merge super-tare la adancit marginile gaurilor de la ungatoare, ca sa prinda mai bine niturile. Deci e bine sa folosim fiecare lucru pentru ce a fost el proiectat.

 

Endurache a explicat ami bine, eu nu am vazut si ultimul paragraf.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh...culmea, am folosit burghiul in trepte ca sa largesc gaura si pe celalalt ca sa "ascund" saiba si putin din capatul surubului imbus, dar materialul fiind mai slab decat piesa prelucrata, a cedat! Se vede in poza ca ala in trepte am incercat sa-l introbag pentru largire, iar buza am vrut s-o fac folosindu-l pe celalalt. Ambele s-au dovedit mai slabe decat un burghiu ordinar...

Data viitoare o sa folosesc sculele din Lidl doar pentru prelucrarea aluminiului si plasticului...ca sa nu ma certe colegii ca le-am stricat! Chiar, imi da careva banii inapoi?! :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poza ta nu ai burghie in trepte. Ala din mijloc nu e burghiu in trepte. Tu esti ala care se supara. Lumea a incercat sa iti explice frumos ce si cum. Nu te mai ataca asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...