Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

merge bine somnul de dupa amiaza cu formula 1. Florin Ion ce mai strica situatia ca se agita pe acolo.Intre perioadele de motzait, nu ai cum sa nu il remarci pe Verstappen. Mi se pare un pilot foarte bun, el si Ricciardo fac echipa buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-are cum sa-i ia campionatul manelistului pe aceeasi masina. Din pacate, e diferenta de clasa :P

Mai desurubeaza hitleristii ceva la masina manelarului daca vor cu tot dinadinsul sa-l scoata pe arian campion, dar ar fi unul fara glorie, n-are stofa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campionatul 2016 s-a cam încheiat. Până și Toto Wolff a recunoscut faptul că nu se așteaptă să mai fie rezultate surpriză, în sensul în care cam toate echipele au renunțat la dezvoltarea pe acest an pentru a se concentra pe sezonul următor. Schimbarea regulamentului va oferi șansa (teoretciă cel puțin) competiției să se apropie sau să-i depășească pe cei de la Mercedes.

 

Până atunci, și privind tabelul câștigătorilor de cursă din acest an (singura ocazie în care un Mercedes nu a câștigat a fost în Spania, unde ROS și HAM au reușit să se scoată unul pe celălalt), nu vă mai așteptați la nimic interesant în acest an.


» Post actualizat in 01 Aug 2016 15:48

Mai desurubeaza hitleristii ceva la masina manelarului daca vor cu tot dinadinsul sa-l scoata pe arian campion, dar ar fi unul fara glorie, n-are stofa!

 

Proporția de "hitleriști" din echipa Mercedes este de-a dreptul neglijabilă. Este o echipă britanică în foarte mare parte.

 

Iar Rosberg este german doar după mamă și după steagul din superlicență. A crescut la Monaco și a spus dealtfel că acolo consideră că este cursa lui de casă. Asimilarea cu poporul german este cam forțată, până și HAM a realizat asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes nu are cum sa piarda, in interiorul echipei insa se mai poate manevra. Atata timp cat Mercedes da banu' englejii (m)ue-isti joaca cum li se canta! Oricum Rontzberg e blond cu ochi albastri, moaca si nume de neamt, fix ce trebe pt imaginea constructorului care tre' sa-si vanda agregatele de mers pe strada. Drept ca multi potentiali clienti sunt manelari, dar aia iau mai mult sh (sau ciordesc) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu doar startul,mi-a placut.

Rosberg a fost cel mai tare : "I've had too much wheelspin".Pai da cine i-a produs wheelspinu,nu piciorushul lui apasat prea tare pe pedala?In fine.

Ric mi s-a parut ca a iesit bine pilotul etapei,f fain a mers.Nici cu Verst nu mi-e rusine.

 

In materie de campionat intr-adevar nu mai avem ce vedea,numai daca face Rosberg iar un sir de victorii cumulate cu un mare ghinion al lui Ham,cum s-a intamplat la inceputul campionatului.Ceea ce nu cred ca e cazul.Hamilton a revenit dupa asa ceva,Rosberg pur si simplu nu are puterea necesara.Cred ca nimanui nu ii (mai) place de Hamilton,dar la fel,toata lumea e de acord ca Rosberg e pur si simplu prea slab pilot pentru a lua titlul.

 

Rosberg : “[However] I have enough evidence from myself to show that I am always strongest after difficult moments, time and time again. So no issues there.”

 

A revenit tare si in prima parte a anului, dupa momentele dificile de la finele anului trecut :P

Exact :D

 

Pana revine el se termina campionatul.Cred ca va reveni la anul.Si atunci nu va mai mere AMG.Rosberg e ca Massa cand era la Ferrari,s-a nascut talent si a murit speranta.

 

 

.... cam toate echipele au renunțat la dezvoltarea pe acest an pentru a se concentra pe sezonul următor. Schimbarea regulamentului va oferi șansa (teoretciă cel puțin) competiției să se apropie sau să-i depășească pe cei de la Mercedes.

 

Nu au renuntat echipele la dezvoltare,daca te uiti vezi aproape la fiecare cursa elemente aero schimbate,solutii tehnice imbunatatite (sau nu),etc.Bine,si-au redus injectia de bani pe 2016 in mod clar.

Pai AMG sunt serifi deci cred ca vor mai face un mic update la Spa si gata.Oricum nu sunt amenintati de nimeni.

RB insa se bat cu Ferrari si aici va fi scandal.Dar de la Ferrari a plecat James Allison si l-au pus pe un baiat italian in locul lui.Deci parerea mea e ca aici va continua batalia pe toate planurile pentru ca e locul 2 la constructori in joc.

Si in esalonul de mijloc la fel,sunt batalii mari pt puncte,lucru care se traduce intr-un purcoi de bani.Treaba e simpla : bagi bani dar ii scoti inapoi cu profit daca echipa ia puncte.

 

La anul va fi interesant pentru ca dupa cum ai spus,s-a dat putin liber la aero si downforce - lucru atintit clar asupra AMG.

Dupa ce in 2014 s-a taiat exact downforce-ul pe care il exploata RB atat de bine (chiar si la ora actuala RB e echipa capabila sa produca cel mai mare downforce si cea mai mare grip mecanic numai ca nu are motorul pe masura),acum se da drumul la downforce pentru a pune in umbra motoarele celor de la Mercedes.

 

Si va fi interesant pentru ca sunt zvonuri (unul clar,unul doar vorbe) cum ca ar reveni cu norma intreaga 2 nume mari in F1 : Adrian Newey si Ross Brawn.Newey e clar,chiar el a spus-o,ca va proiecta monopostul RB de la anul pentru ca regulile aero sunt mai "loose",iar pe partea ailalta,Brawn e dat "pe surse" la Ferrari.Bine ar fi.

 

La anul pariez pe RB campioana mondiala.Scurt.

Va fi interesant cine va iesi campion mondial,pentru ca va fi putin scandal cu asa piloti bataiosi acolo :D

Va fi poate chiar atat de interesant incat va merita sa si meri la o cursa...


» Post actualizat in 08 Aug 2016 21:14

A inceput summer break-ul si la F1.Deci subiecte de vacanta :

 

RB a bagat masinile la garaj :

post-27208-0-28797300-1470690716_thumb.jpg

 

Ricci o arde la plaja (si ce plaja!!!) :

post-27208-0-65072600-1470690733_thumb.jpg

 

Kimi se marita in style :

post-27208-0-86615800-1470690738_thumb.jpg

 

Si Hamilton preda smecheria

post-27208-0-40371100-1470690726_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Vettel a caca_t-o, iar Verstappen s-a asigurat ca iese lucrarea cum trebuie. :)

 

Ce cursa putea sa fie si ce rahat au facut.

 

Sa vedem daca il bate Hamilton pe Rosberg cu steagul asta rosu :)


» Post actualizat in 28 Aug 2016 13:11

Verstappen a intrat in faza a doua, in care increderea de sine il face sa se creada zeu si trece la tampenii. Astept maturizarea, ca de talentat .. e talentat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel a caca_t-o, iar Verstappen s-a asigurat ca iese lucrarea cum trebuie.

 

Ce cursa putea sa fie si ce rahat au facut.

 

Sa vedem daca il bate Hamilton pe Rosberg cu steagul asta rosu

» Post actualizat in 28 Aug 2016 13:11

Verstappen a intrat in faza a doua, in care increderea de sine il face sa se creada zeu si trece la tampenii. Astept maturizarea, ca de talentat .. e talentat

Ferrari-urile au fwtut pe pufi :D

Adica mai pe scurt maestrul Vetel

Ricci o cursa f buna,de rezultat.

 

Verstappen s-a agitat mult,a gresit si el acolo la start,ca s-a bagat pe langa Raikonnen deja era in afara circuitului.

Nu sunt de acord cu criticile la adresa lui Verst.Pilotii "grei" din F1 s-au obisnuit sa lucreze cu manusi unii cu altii,adica vorba bancului "radem,glumim,dar nu parasim incinta" : nu se bat cu adevarat,se bat asa mai diplomatic.Si atunci cand vine un baiat si isi face loc cu coatele si cu umerii,mai nene,pai nu e bine.

Deci Verst asta nu e deloc preferatul meu,dar e foarte rapid si aici s-a aparat barbateste,dar chiar nu am vazut nimic iesit din comun.Sub nici o forma nu trebuia si nu trebuie penalizat.

Bine,comentariile pe care le-a scos pe gura despre Villeneuve (dupa ce si Villeneuve la randul lui s-a trezit vorbind prostii) mi se par nelalocul lor : faptul ca acel accident intre Villeneuve si Schumacher cel mic din Australia s-a soldat cu o victima din randul comisarilor de traseu nu a fost vina lui Villeneuve ci mai degraba conditiilor de securitate din circuit si a plasarii nefericite a comisarului.In racing fortezi peste limita,si cand fortezi se mai intampla si accidente,asa e si asa va fi tot timpul.

Pe de alta parte,in focul asaltului mediatic de care are parte Verst,nimeni nu a vazut si nu a discutat depasirile lui Perez care i-a dat si el niste coate lui Massa de i-au mers fulgii.Dar deh,Perez nu i-a dat coate lui Vettel si Raikonnen,de aia nu s-a vazut...

Iar o sa vina nea caisa ala de Charlie Whiting si o sa zica "nu e bine,aveti grija ca va penalizez",dupa aia o sa zica ca nu mai penalizeaza decat pe alocuri,dupa aia o sa zica ceva de o sa contrazica tot ce a zis pana acuma si dupa aia o sa penalizeze vreun sarac din echipele din spate.

 

Personal eu sunt pentru luptele mai dure pe circuit,ca doar nu sunt la motogp sa se loveasca unii pe altii,pur si simplu isi avariaza masinile altceva nu fac,deci..let's get it on !

 

Urmeaza Monza care va fi o plictiseala crunta.Deci,ca fan al F1,recomand sa ne uitam la motogp,ca e la Silverstone si va fi incaierare mare :bounce:

» Post actualizat in 03 Sep 2016 15:11

P.S. :

Vesti bune pt Stoffel Vandoorne care a zis mai voalat ca isi va cauta echipa daca McLaren il va mai tine inca un an tot pilot de teste : dupa Massa,si Button isi da demisia din afaceri : http://www.bbc.com/sport/formula1/37268226

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, ce (cuvant urat) a putut programa in acelasi weekend F1 pe Monza si MGP pe Silverstone? pana mea, templele vitezei, circuite legendare, alea-alea ... la ce sa te uiti mai intii, la masinile vijiind de moarte pe Parabolica sau la nebunia engleza? fuck ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nebunia engleza.

 

Cine s-a uitat la F1 si-a luat teapa,doar am zis.M-am uitat si eu printre randuri.

AMG avea in calif timpi mai rapizi cu 1s/tur pe soft-uri fata de Ferrari pe SS,deci umilinta.

Cursa booring dupa cum am zis,hamilton si AMG ne-au aratat smecheria,Rosberg a mers ceas,Ferrari slab in fata bosilor,Ricciardo a facut o depasire a la Senna,fara sa mai franeze,dar cam atat,Alonso radea cand isi auzea inginerul ce prostii spune si dupa aia s-a enerva si le-a aratat ca inca "mai stie cu mingea" facand fastest lap.

In rest nimic,AMG a urinat pe toti.

Speram ca la Singapore sa le puna totusi cineva,oricine probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut dreptate ...

 

Draci baltati, un nimic de o ora juma' in care cel mai interesant moment a fost hahaiala in intercom a lui Alonso ... nu mi-a placut niciodata hispaniolul, dar ce traieste acum e prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahahaha...ce naiv esti.Ar fi bine,dar nu exista asa ceva.

 

Bernie Ecclestone e cel mai smecher samsar si negustor din cati vom vedea noi vreodata.

Pentru cine nu stie,Bernie a mai vandut odata F1 unui grup de investitii format din nush ce banci,care pana la urma l-au pus dupa cativa ani tot pe el sef pentru ca ei nu reuseau sa se inteleaga cu toti sefii de echipe.Si dupa aia Bernie a cumparat inapoi F1 pe nimic.

A fost ca si cum ar fi avut o masina pe care a vandut-o la pret de noua (deci f avantajos pt el) unei companii,companie care mai apoi l-a angajat (pe bani,era remunerat) sa fie sofer pe acea masina,el a fost sofer dar a dat cu oistea-n gard mai pe romaneste,adica intentionat i-a dus la sapa de lemn pe baietii din acel grup de investitii ca mai apoi acestia sa i-o vanda inapoi lui la pret ff mic.Deci cum a fost asta?

Si acum probabil vrea sa faca un sequel la asa ceva.

Bernie are 1800 de ani si bani cu nemiluita,pasiunea lui nu sunt banii aia 8.5mld,ce sa faca cu ei?Oricum e miliardar,cand esti miliardar conteaza daca ai 2 sau 200 de miliarde?Deloc.Mai ales cand ai 5000 de ani.Si atunci ce faci?Te distrezi.Cum se distreaza si s-a distrat intotdeauna Bernie.Facand antreprenorat dupa cum el insusi spunea.Adica mai pe romaneste prostind prostii cu bani.

Deci prin urmare - Bernie "vinde" F1 : negocierile pleaca de la 8.5mld$.Ceva doritori? :bounce:

 

P.S.

Vedeti ca a pus dolari nu lire cum ar fi normal (F1 fiind o companie britanica),deci tinta lui sunt ori americanii ori mai degraba petrodolarii arabilor.La mai mare.

 

Vom scapa de Bernie in F1 doar atunci cand va iesi din casa cu mainile pe piept si picioarele inainte.Si avand in vedere ca are 85 de ani si la ce avere si ce calitate a vietii are,s-ar putea sa mai stea vreo 10 ani pe aici.Deci nu bateti inca din palme.


» Post actualizat in 08 Sep 2016 04:30

Am banuit bine : http://www.foxsports.com.au/motorsport/formula-one/f1-formula-1-sold-to-liberty-media-group-for-us8-billion-sport-to-have-new-chairman/news-story/ff8ed3f6c925fc8e58bf20dced8d4d93

 

F1 vanduta pe 8mld$ lui Liberty Media. (Fox si alte media din state am impresia)

 

Bernie ramane insa unde e "for the foreseable future",adica forever,dar va avea un sef : Chase Carey,care a fost sef pe la televiziuni.Va dati seama ca baiatul ala e ca o oaie in fata lupilor :D

Si dupa ce le va papa ff multi bani,si baietii astia o vor vinde la randul lor la alt magnat care vrea el sa dea lovitura si tot asa.Si din toate astea Bernie va lua banul greu.

 

Ce face batranelul asta e scoala de business,ar trebui sa luam lectii.Antreprenorat adevarat.Nota 20

:ten:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da. Ar fi putut ocupa un minunat loc 3 pe grila

 

Ce ochi a facut la timpul lui Rosberg :crack:

Nai degraba 5-6.Nu cred ca avea fatza de loc 3 acolo maestrul Vettel...

 

Da,a fost faina reactia lui, "i didn't expect" :D

 

Pai nu se astepta nici draq sa mearga cineva sub 1.43 si ala a facut scurt 1.42.6,deci aproape juma de sec mai rapid,ceea ce e enorm.Vettel se astepta sa fie o greseala de genul scurtcircuitat vreo sicana sau ceva,se tot uita nedumerit in jur,astepta sa vina vreun inginer sa ii zica ca a mers ala pe vreo scurtatura sau etc.

Si eu sunt de parerea comentatorilor ca au o softare de calif cu maparea pt alimentare f agresiva,pe inj directa te poti juca grav cu asa ceva.Probabil ii si ridica turele putin mai mult,etc,probabil daca ar mere asa in cursa ar crapa,nu ar fi fiabil,dar un tur se poate mere.

 

Pe partea ailalta insa,e o cursa de urmarit pentru ca nu cred ca va fi asa rapid in cursa Rosberg.Ca si ritm de cursa,s-ar putea sa fie RB peste ei la cursa asta.La start il vad pe Ric pe 1.

 

In afara de Suzuka unde AMG n-ar trebui sa aiba nici o problema,si ultima la arabi,restul curselor cred ca sunt de urmarit.Sau deh, macar startul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...