Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am uitat si datorita orei semi-matinale,dar nu regret,cursa a fost marfa.

Bai nene,deci comparativ cu cursele trecute,asta a fost super cursa.Prea faina.

 

Carambolul ala din primul viraj,in care toti au dat vina pe Vettel,nu mi se pare - Vettel era langa vibrator,nu a iesit de pe trasa interioara,Rosberg s-a batzait in fata lui vrand sa se pozitioneze smechereste sa i-o traga lui Hamilton pe urmat viraj,dar a uitat ca mai e lume in spate si s-au lovit.Verst l-a facut pe Vettel "idiot",ceea ce mi se pare o nesimtire,venind din partea unui calcat cu ochi care de abia intra si el intre astia mari.

Rosberg a avut bulan cu carul,a gresit la start,a gresit la Vettel,a fost penalizat la Raikonnen (acolo nedrept zic eu) si tot a iesit pe 3 cu Hamilton scos afara din carti.Prost sa fii noroc ca esti,vorba aia.

Hamilton saracu plangea in casca.

Va fi scandal mare pe cursele ramase,nu prea il vad bine pe Rosberg,Hamilton garantez ca va juca pe toate-toate planurile,o va lua razna rau,declaratiile de acum sunt nimic.

Sper totusi ca Rosberg sa castige campionatul ca m-am plictisit de mynele asta.

 

Verst,e rapid dar mi s-a acrit de el.Mai nene,cat sa-l pupe in fund comentatorii nostri ?!

Cine comenteaza,tot Florin Ion?ca asta mai intra aici,mai puteai vorbi cu el ca cu un om asa,mai,trebuie atentionati,minim 40% din timpul de emisie l-au pupat in cwr pe Verstappen.Eu inteleg ca asta e trendul in presa de specialitate din afara,puparea in spate a baiatului asta,e bun,e rapid,o fi dat si ta-su bani unde trebuie,dar chiar asa?A ajuns si F1 ca primariile de la noi din romania,copiii fostilor piloti peste tot.

Comentatorii nostri tre sa inteleaga pe de o parte ca sunt 24 (24 nu?) de piloti pe grila,nu unul.Si ca unora dintr noi (ca sa nu zic majoritatii),avand in vedere ca nu suntem olandezi,Verst ne e indiferent,sau semi-cunoscut,sau chiar ne displace.

Ne displace si fatza aia de olandez roscovan inbreed,si tupeul jegos cu pilotii de renume din f1,si obraznicia,si faptul ca absolut toata lumea il pupa in dos de-l albeste.

Si mi-a placut enorm faptul ca Ric nu l-a lasat sa-l depaseasca cand erau pe strategii diferite,ba mai mult,l-a incomodat grav si bine i-a facut,pentru ca daca nu,nu castiga.

Au uitat domnii comentatori sa spuna ca Ric l-a batut pe Verst 9-3 la calif,asta au omis.Pentru ca nu il puteau astfel pupa in fiund.

Nota 15 Ric.Jos palaria.Asta nu e nici fiu de smecher nici din elita nici nimic,e un dintzos din Australia.Si a venit si unde nu a castigat AMG a castigat el.Si l-a batut pe Vettel fata in fata.superb.

Meritata si muncita victoria lui Ric,deci da.Asteptam si altele desi nu cred ca se vor mai intampla,sunt prea multe in joc la campionat.

 

Am ajuns sa tin cu un neamt spalacit si netalentat pentru campion in F1,rau a ajuns sportul asta...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi scandal mare pe cursele ramase,nu prea il vad bine pe Rosberg,Hamilton garantez ca va juca pe toate-toate planurile,o va lua razna rau,declaratiile de acum sunt nimic.

Sper totusi ca Rosberg sa castige campionatul ca m-am plictisit de mynele asta.

Am ajuns sa tin cu un neamt spalacit si netalentat pentru campion in F1,rau a ajuns sportul asta...

 

Haha - chiar că.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel:

“Unfortunately I made contact with Nico.I can’t do more than apologize to him because it had nothing to do with him and it was the last thing he wanted."


As for Verstappen’s comments that Vettel is “crazy” and an “idiot”, the four-time World Champ said: “I think in that situation, racing side by side into Turn 1, I think I was braking at the same piont that he was braking.

“If anything there were two idiots.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hamilton isi da filme pe manele, teorii ale conspiratiei. Io sincer nu cred in asa ceva...vorbim totusi de Mercedes.

 

Anyway, tocmai de aia o sa fie mai interesant, sa vezi drama in cursele ce urmeaza, fix pix anul trecut :))

Sincer e mai bun manelarul ca Rosberg, dar sper sa-i mai taie din figuri castigand anul asta Rosberg, cu toate ca e clar ca sunt piloti mai buni ca el pe grila.

 

Max e inca tanar, are sanse mari la titlu in umatorii 3 ani. Asta daca nu o sa isi dea filme ca Hamilton ca deja are tendinte de semi zeu.


» Post actualizat in 03 Oct 2016 14:19

Vettel:

“Unfortunately I made contact with Nico.I can’t do more than apologize to him because it had nothing to do with him and it was the last thing he wanted."


As for Verstappen’s comments that Vettel is “crazy” and an “idiot”, the four-time World Champ said: “I think in that situation, racing side by side into Turn 1, I think I was braking at the same piont that he was braking.

“If anything there were two idiots.”

Fain raspuns, se vede ca-i campion, macar asta isi stie locul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne displace si fatza aia de olandez roscovan inbreed,si tupeul jegos cu pilotii de renume din f1,si obraznicia,si faptul ca absolut toata lumea il pupa in dos de-l albeste.

 

 

Cam da. M-a entuziasmat cum merge, dar are tupeu jegos cat cuprinde. Adica, plm, putea sa se futa-n gura cu Ham, ca si ala e coclit. Dar sa-l faca idiot pe Vettel, mi se pare o mega-obraznicie ( Raikonnen oricum nu pune la suflet ).

» Post actualizat in 03 Oct 2016 19:25

Va fi scandal mare pe cursele ramase,nu prea il vad bine pe Rosberg,Hamilton garantez ca va juca pe toate-toate planurile,o va lua razna rau,declaratiile de acum sunt nimic.

 

Abia astept cursele viitoare si declaratiile. Sper sa-i faca Dani Mocanu un clip lui Hamilton, sa-i mai ridice putin moralul, sa-l calce in picioare pe Rosberg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima parte am vazut-o abia azi, in reluare, de pe la 1/2 vazusem live. Unde puii mei se uitau comantatorii digi la start?!? Ca eu sunt chior si tot am vz va Vettel s-a acrosat cu Rosberg, numai ei au avut nevoie de reluare...

Nu mi s-a parut super cursa, doar rezultatul iese din rutina, si asta doar pt ca i-a luat foc agregatul lui Ham. Ardea frumos, tocmai unde voiau sa se unga campioni la constuctori :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel:

 

“Unfortunately I made contact with Nico.I can’t do more than apologize to him because it had nothing to do with him and it was the last thing he wanted."

 

As for Verstappen’s comments that Vettel is “crazy” and an “idiot”, the four-time World Champ said: “I think in that situation, racing side by side into Turn 1, I think I was braking at the same piont that he was braking.

“If anything there were two idiots.”

Vettel a franat tarziu,da,dar asta nu inseamna nimic.

Repet,Vettel era pe interior si nu si-a parasit trasa,nu a iesit larg,Rosberg s-a miscat in interiorul curbei.Vettel nu trebuia penalizat,si nici Rosberg nu trebuia penalizat la depasirea la Raikonnen.

Charlie Whtting e incapabil ca de obicei,iar da cu bata in balta.

Cat despre decl lui Verst,ce sa mai zic...nu e el in pozitie sa se exprime despre actiunile altui pilot,mai ales cand nu il privesc pe el.

 

Max e inca tanar, are sanse mari la titlu in umatorii 3 ani. Asta daca nu o sa isi dea filme ca Hamilton ca deja are tendinte de semi zeu.

RB va fi pe un mare trend ascendent la anul cand se va pune un accent grav pe aero.

Numai ca mult-laudatul Verst va avea problema pe care a avut-o si Vettel in 2014 : Ricciardo.

Aceeiasi greseala a facut-o si multiplul campion Vettel.Nimeni nu a dat 2 lei pe Ricciardo asta pentru ca are fatza aia de zici ca e Goofy si rade tot timpul.Problema a fost ca pe circuit a fost deranj mare,l-a batut pe Vettel in 2014 pe unde l-a prins.Vettel,care e un om extrem de inteligent,a observat asta,a si recunoscut-o in declaratii,si a facut o mutare corecta sarind la Ferrari.

Acelasi lucru si in 2016 cu Verst.Desi nu le place ziaristilor sa dea statisticile alea,e,se intampla din nou.Goofy i-o trage si lu'asta.Bine,e normal si scuzabil sa ia bataie in 2016 Verst de la Ric,pentru ca e semi-debutant totusi pana la urma.

Dar eu spun ca treaba se va perpetua si in 2017 si etc.Cu atat mai mult cu cat RB va avea o masina candidata la titlu,atunci sa-l vedeti pe Goofy.

In concluzie, eu nu ii dau sanse la nici un titlu lui Verst.

 

Abia astept cursele viitoare si declaratiile. Sper sa-i faca Dani Mocanu un clip lui Hamilton, sa-i mai ridice putin moralul, sa-l calce in picioare pe Rosberg.

Da,da,grab the popcorn.

Crede-ma,va fi cu cantec daca nu castiga Hamilton campeonatu.

Toate etapele de acum incolo vor fi cu cantec si scantei,pentru ca nigga va lucra pe toate fronturile.

 

 

Prima parte am vazut-o abia azi, in reluare, de pe la 1/2 vazusem live. Unde puii mei se uitau comantatorii digi la start?!? Ca eu sunt chior si tot am vz va Vettel s-a acrosat cu Rosberg, numai ei au avut nevoie de reluare...

Nu mi s-a parut super cursa, doar rezultatul iese din rutina, si asta doar pt ca i-a luat foc agregatul lui Ham. Ardea frumos, tocmai unde voiau sa se unga campioni la constuctori

Comentatorii digi sunt pe nicaieri,am mai zis.

Mai nene,mai am putin si il regret pe adulatul Miky Alexandrescu.

Nu zic nimic de greselile inerente,gen a pus soft-uri si ala avea gumele portocalii se vedeau de la o posta sau de faptul ca nu reactioneaza,ii prind pe picior gresit schimbarile bruste care se petrec in cursa...zic de intregul discurs,daca stai sa-i asculti te minunezi de ce scot din ei.In fine,bine ca avem F1 HD pe Digi,la fel si motogp (comentariile la motogp mi se par totusi mult mai pertinente),eu sunt fan Digi. :peace:

 

Asteptam cursele urmatoare cu interes. :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dr Marko s-a trezit brus, si-a scos perfuziile si a dat de o declaratie. Cica i-a bubuit motorul lui Hamilton fiindca au pus ei presiune pe el, si chiar daca nu bubuia, il prindeau ei pe final cu ambele strategii :)

 

Eu nu zic ca n-au mers bine Red Bullurile, dar mai da-o dracu de treaba ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dr Marko s-a trezit brus, si-a scos perfuziile si a dat de o declaratie. Cica i-a bubuit motorul lui Hamilton fiindca au pus ei presiune pe el, si chiar daca nu bubuia, il prindeau ei pe final cu ambele strategii :)

 

Eu nu zic ca n-au mers bine Red Bullurile, dar mai da-o dracu de treaba ...

Daa,am citit si eu pe site-ul f1 prostia aia,vorba ta,ce sa-ti spun,de aia i-a bubuit motorul lui Hamilton,pentru ca s-a urcat Ric pe el.Hai lasa-ma.E adevarat,daca ii dadeau lui Ric un Logan,probabil nu se mai apropia de Hamilton si ala merea la plimbare si nu ii mai bubuia motorul,dar asa,cu o masina de f1,normal ca Hamilton a trebuit sa apese pe accel.Nu sa mearga toata cursa la 100% dupa cum se exprima gresit Marko,nu au cum sa mearga la 100% toata cursa,e o prostie declaratia lui,am mai zis de ce,nu le ajunge nici gazul nici gumele ca sa mearga la "full atack" toata cursa.

A bubuitara din cauza temp foarte mari si a umiditatii ridicate din aer,conditii specifice Sepang.A bubuitara pentru ca Hamilton e manelist si i se mai intampla : bounce:

Sa fim seriosi.Marko asta isi sufla prea mult in pene.Hai sa o spunem pe aia dreapta,numai cand AMG a avut probleme a castigat altcineva o cursa in ultimii 3 ani,deci,sa nu ne imbatam cu apa rece.

Da,are dreptate insa pe o parte - e cea mai buna echipa din rest,e peste Ferrari.Cred ca este si cel mai bun sasiu.Numai ca problema este ca are cel mai prost motor.

Vine insa 2017 cu o crestere cu 40% a aero,si revine Newey si vor avea un cuvant foarte greu de spus.Pregatiti-va sa vedeti "un" Ricciardo si "un" Verstappen (dupa cum se exprima comentatorii digi - zici ca au astia 500 de copii ale pilotilor si le vine un exemplar la cursa - or fi si ei vreun agent Smith din Matrix :D ) batandu-se la titlu.

 

Vis-a-vis de strategie,iarasi,sa fim seriosi - am vazut strategia RB,a urmat un stint rapid de soft-uri.Vai ce chestie.Ham era pe aceeiasi strategie.Verst avea soft-uri uzate,deci pff.

Ham era cu 3-4s in fata lui Ric,si daca se enerva ii dadea 1s/tur.Deci ce ar fi facut RB?Un mare 2 si 3.Ma lesi...

 

Vom vedea la urmatoarele curse,sa vedeti daca mai castiga cineva o cursa in afara de AMG.Nimic.Zero.

Bine,asta numai daca nu ii pocneste iar masina la unu din ei,sau se scot in decor sau etc.Dar in rest,daca e sa judecam numai prin prisma performantelor,nici o sansa pentru restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lorenzo "s-a dat" cu masina din 2014 a lui Hamilton - http://www.motorsport.com/f1/news/lorenzo-makes-dream-come-true-with-mercedes-f1-test-835481/

 

Pe Silverstone.Sunt curios ce timpi o fi scos....

da, si pe motogp.com era stirea...

 

http://www.motogp.com/en/in%20the%20media/2016/10/04/lorenzo-to-test-hamilton-s-2014-title-winning-mercedes/212223

 

 

 

era amical, nu contra cronometru, doara Monster-ul nu iti da aripi :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit cu gume diferite fata-spate, ca pe motocicleta.

Nu e,si mie mi s-a parut la fel,ma si minunam,sunt toate hard-uri.Uita-te la ala de pe fata din planul departat (dr-fata) sa vezi ca e tot orange.

 

Da altceva ma intreb,de ce pe hard-uri?Adica avea nevoie de anduranta?Ca banuiesc ca a mers si el 6-7 ture acolo,ca baietii,a scos-o la plimbare,nu s-a dat juma de cursa...ar fi trebuit sa puna ultrasoft sau ss.Zic eu.

In fine,probabil aratau mai bine alea cu dunga orange,promo,sau cine stie...

Avea casca lui Vettel,ati vazut?Numa na,culorile lui...

» Post actualizat in 07 Oct 2016 09:57

era amical, nu contra cronometru, doara Monster-ul nu iti da aripi

Ee,amical-amical dar sa stim si noi :)

Ca doar i-a dat putin in goarna,cat a scos?Sau e jena,nu ne zic...

Bine,acuma daca nu a reusit sa incalzeasca gumele si mai ales franele ,a facut o pwla de timp.Nu e ca la moto de ii dai niste forje si franezi pe wheelie,e mult mai complicat si daca nu ajungi la temp la care trebuie masina efectiv e praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa revenim pe topic,antrenamente la Suzuka,Rosberg P1 toate FP-urile.

Dupa el Ham,RB-urile in spatele lor,Ferrari mai incolo...

Ric zice ca "se simte bine" - asta din declaratiile anterioare inseamna ca sunt f competitivi,e un circuit cu apasare mare si ar trebui sa mearga bine RB aici.Bine,nu cred ca vor avea pretentii totusi de victorie...

In FP3 era aprox ud pe jos,s-ar putea sa ploua in calif si/sau in cursa.

 

Qualif : Sambata 09 - 10

Race : Duminica 08.00

 

Hai cu egalarea.


» Post actualizat in 09 Oct 2016 06:44

Slabutza cursa,la start musiu Hamilton a marlit-o si a ajuns pe 8,dar dupa aia a recuperat ff bine.

In rest nimic notabil,somn de voie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marele campion de carton nu a putut trece de Verst desi era mai rapid cu o secunda decat acesta.Noroc cu intrarile la boxe ca asa i-a depasit pe ferraristi.slaba cursa ca de obicei,timp pierdut degeaba.

de ce zici de carton?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai pentru ca nici macar nu a incercat macar de 3-4 ori sa treaca de Verst.Pai doar la boxe sa se faca depasiri in f1?! Rau de tot s-a ajuns.Daca nici cand te bati pentru titlu cu cea mai rapida(+1sec) masina de pe grila, nu incerci depasiri....

.nu stiu ce sa mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca nu ar fi incercat daca ar fi putut, nu e genul. Poate nu l-a ajutat masina, la fiecare iesire din curbe, olandezu se indeparta de numa'. Poate i-a fost frica sa forteze motoru' sa nu crape, poate gumele, cine stie.. dar nu cred ca nu a facut tot ce a fost posibil si s-a bazat doar pe depasiri la boxe. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...