Sari la conținut

Accident ..subsemnatul.


Old School Rider
 Share

Postări Recomandate

Maestre, coloana nu se depaseste, indiferent unde incepe sau se termina linia continua. Culpa comuna si asta e. Poate pe viitor casti ochii si in dreapta ca sigur vedeai straduta si masina aia iar un impact la viteza mai mica e altceva. Acum ai avut noroc ca n-ai patit tu ceva.

Iar vorbeste asta de mers cu mobra pe strada!

 

Momentan eu nu am sa afirm sus si tare ca eu sunt cu dreaptatea in mana stanga si biblia in mana dreapta..

Bravo pentru corectitudinea cu care ai povestit toata treaba.

Intr-adevar, posibil sa iasa culpa comuna. Dar cine dreaqu n-ar fi depasit coloana aia?! La cum descrii tu treburile si locurile, as fi facut la fel. Poate as fi avut doar norocul in plus sa pot vedea mai devreme intersectia aia si pe ala ca iese, asta doar datorita pozitiei mult mai inalta pe KLE comparativ cu Vulcanu. Si asta e un motiv pentru care laud mobra asta a mea referitor la oras.

 

Oricum, ai avut noroc ca ai cazut cum ai cazut. Baga doua-trei cruci si treci mai departe. Din ce inteleg ai si cu ce sa mergi pana faci Vulcanu, si nici reparatiile n-or sa te aduca la sapa de lemn, chiar de-o fi sa le faci pe banii tai. Bafta!

 

PS: De invatat: Cand depasim coloana sa n-o facem cu viteza prea mare si sa stam cu ochii pe cele mai mici semne care ar putea sa indice vreo manevra laterala. Eu am invatat asta in fata blocului, e o straduta acolo la care, din cauza coloanelor zilnice pe ambele benzi + linia de tranvai, se pocnesc masini din doua in doua zile. Mereu ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca una din ele ar fi fost mobra. Si asta ma face sa casc ochii cat cepele in orice loc care are potential de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doi moldoveni si doua japoneze...impact prietenos.

Multa bafta sa ai,sanatate si noroc mereu!

 

:agree:

 

@ Nationalistul :

 

In legatura cu asigurarile,am constatat (si pe pielea mea,dar si din pataniile unui prieten bun care a avut un accident usor,doar carene) ca cel mai repede si usor le rezolvi cu insp de daune cu spaga pe fata.Adica il intrebi clar pe om "cat ma costa?"De obicei cu 100-150e dati rezolvi de iti baga la dauna si motorul,si echipament si casca si tot,si iei o suma babana.Iar suta aia de euro se intoarce frumos la tine cu beneficiu.Incearca si nu vei regreta,e mult mai fin decat sa te ciondanesti cu ei cateva luni.Plus ca se rezolva in 2 saptamani maxim :D.

Eu : accident acum vreo 2 ani cu un Hornet vs un prost cu o duba care a dat pe spate in intersectie pana a intrat in mine,care stateam pe loc,daune far+aripa+bord - dupa indelungi parlamentari si carcoteli mi-am luat 650ron (fara spaga)

Amicul meu : din masina unui mos a cazut o galeata de lavabila care s-a imprastiat intr-o curba,mosul a oprit pe dreapta,amicul meu a venit in spatele lui si a alunecat sanie pe vopsea,avea vreo 50kmh,daune doar carene,a avut noroc pt ca a intrat pe contrasens.Cu o spaga de 150e,a luat suma de 6700ron in vreo luna.Scurt.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba nebun esti si tu frate ... si pana la urma nu tu esti vinovat ? Ai depasit coloana pe contrasens peste linia continua.

Bine ca ai scapat dracu fara tije ...

 

L.E. Acum am citit mai sus explicatia cu linia discontinua ... dar aia e discontinua doar pt a facilita intrarea in intersectie cu o strada neprioritara. In fine ... multa bafta si sa iesi ieftin!

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method,mersi de pont,o sa iau si varianta asta in calcul serios.

 

@Nervoptik :Vina mea e oarecum limitata,nu eu am fost cauza accidentului,atat eu cat si coloana eram pe drum prioritar.daca el respecta STOP si astepta sa treaca coloana de masini nu se intampla nimic,depasirea mea nu a pus in primejdie sau dificultate alti participanti la trafic,mai ales ca de pe contrasens nu venea nimic.si daca eu eram primul din coloana si el nu oprea la stop,acelasi lucru se intampla.

 

@Supapa-N-ai scapat tu de mine,ca doar nu mai vroiai inca un drum la bacau s-o iei de la capat cu un rookie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

klux,nesimtirea si impertinenta ta depasesc orice limite ale bunului simt.

 

Ai sa cazi tu intr-o zi..sau ai sa intri in ceva...nu ca iti doresc acest lucru.Doresc doar ca dupa ce se intampla,sa iti spun "Daca vedeai ca ti-a fugit fundul in curba pe balega,de ce nu te-ai oprit din cazut?" sau "Daca vedeai ca ti-a sarit un caine intre roti,de ce nu ai franat inainte sa il vezi?" sau "Daca esti tu atat de expert,de ce te dai ca o fetita pe circuit"?

 

Eu momentan o sa iau o pauza de la postat.va multumesc tututuror pentru sustinerea morala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperarea..deja e gata...primele 3 zile au fost cele mai grele,ma simteam ca un mos de 80 de ani in prima zi,abia puteam sa ma ridic de pe scaun...a doua zi deja eram pe la 65 de ani..a treia pe la 45..

 

in ritmul asta o sa ajungi in 2 saptamani sa te simti ca la 3 ani. + pampersi :crack:

bine ca ai scapat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

klux,nesimtirea si impertinenta ta depasesc orice limite ale bunului simt.

 

Ai sa cazi tu intr-o zi..sau ai sa intri in ceva...nu ca iti doresc acest lucru.Doresc doar ca dupa ce se intampla,sa iti spun "Daca vedeai ca ti-a fugit fundul in curba pe balega,de ce nu te-ai oprit din cazut?" sau "Daca vedeai ca ti-a sarit un caine intre roti,de ce nu ai franat inainte sa il vezi?" sau "Daca esti tu atat de expert,de ce te dai ca o fetita pe circuit"?

 

Eu momentan o sa iau o pauza de la postat.va multumesc tututuror pentru sustinerea morala :)

Lasa c-o sa-ti treaca. Nu vad cu ce am fost eu nesimtit. Te-ai bagat pe langa coloana de masini, vizibilitate din dreapta oha, si ti-ai luat o tranta ca ai avut ghinion nu ca ar fi fost unii care au scris cu titlu de lege niste reguli de buna purtare in trafic. Nu zic ca eu nu fac asta, dar o fac rar, casc ochii si o fac cu viteza redusa.

 

Vrei sa te bat pe umar si sa te felicit pentru sinceritate? Felicitari! Ai invatat ceva ce trebuia sa stii. Tot timpul inveti, ai tras o invatatura si aici. Asta e, ne ridicam, ne stergem si mergem mai departe.

 

De curiozitate, masinile alea erau in miscare? Ca banuiesc ca au fost nevoite sa incetineasca considerabil si/sau opreasca din moment ce masina din fata a facut dreapta. Nu comentez despre "mesterul" care s-a bagat desi avea stop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata vreme ala avea STOP, trebuia sa acorde prioritate si gata. Nu e nici o culpa comuna, nu erati la egalitate.

ala avea stop, el nu era pe drum cu prioritate atata timp cat era pe contrasens.. politia o sa dea culpa comuna.. la fel si asiguratorul ..

nu raspundeti pt ca stiu ce zic din pacate lucrez in domeniu si de asta am zis sa va spun si parerea mea

 

bine ca esti intreg si nici daune prea mari la motor.. mare noroc ai avut si grija mare pe viitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cu cine sa discuti nationalistule...astia se plang de dot vechi si se inclina 15 grade maxim :))



Roxynel...nu sunt daune minore...costa piesulicile pe la choppere de te sparg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nationalul asta nu era in depasire acolo unde e interzis, accidental nu avea loc

n-o mai aburiti

nu-mi dati dreptate, sperati ca eu sa n-am dreptate..

pe orice parte o intorc tot aia vad.

nationalul nostrum trebuia sa intre in coloana in momentul in care depasirea a devenit interzisa

 

politia conteaza mai putin, asigurarea doare.

dar asta e.

asta e un accident din care ai iesit foarte foarte foarte bine

de regula asta se termina cu RIP in cel mai bun caz..

te-a salvat viteza, dar te-ai panicat si te-a luat prin surprindere

 

ai grijanie

ulciorul ala nu merge tot timpulin interesul tau

 

baftosule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: De invatat: Cand depasim coloana sa n-o facem cu viteza prea mare si sa stam cu ochii pe cele mai mici semne care ar putea sa indice vreo manevra laterala.

Corect. Invatata de mine the hard way, din fericire fara cazatura/impact.

Ma gandesc doar ca la 80 kmh si cu tancul este cvasi-imposibila o repliere langa coloana, in speranta ca ala cu masina o sa fandeze si el.

Si curiozitate personala: cate kile are @Nationalistul, de a indoit in halul ala fierul? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta in continuare dar, ai grija! Oricum, de apreciat si pompierii care ( vad in poza) au spalat locul accident astfel incat sa nu alunece cineva si sa intample mai rau! BRAVO! Mai rar in Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami."daca nationalul asta nu era in depasire acolo unde e interzis, accidental nu avea loc"

 

Sa zicem eu nu eram cu chopperul si eram cu vreun speed ingust,astfel incat sa fac aceeasi mavevra dar pe aceeasi banda cu coloana(nu ca as fi facut-o,eu in principal in depasire ma dau cat mai departe de cei ce ii depasesc).Atunci nu se mai considera "depasire pe interzis",si totusi rezultatul ar fi fost acelasi.See my point of view?:).

 

Oricum,circumstantele accidentului sunt clare...pe tema asta nu mai are rost sa dezbatem.

 

Va tin la curent cu demersurile asigurarii si cu reparatiile la Wakasaki :)

 

Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, ti-o cauti singur

manevra ta nu s-ar efectua in conditii de siguranta

cum adica daca aveai vitezana?

daca o aveai si o foloseai asa cum zici acum erai la RIP si eu mai imi luam un warn ca nu respect prostiile.

de ce-ai nevoie de vitezana?, mergi si cu choipperul si impinge-I spre dreapta sa nu trebuiasca sa treci de axul drumului

cu cat e chopperul mai lat? 10cm? hai ca poti s-o faci

 

jeez, asumati-o, bucura-te ca ai scapat.

a fost noroc ca ai scapat, nu ghinion, noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat la poze... in mod normal si legal, in situatia de fata, se da culpa comuna, fara discutie.

 

stii si tu ce ai gresit, ti-au mai zi si altii, tot ce conteaza acum este sa-ti fie invatatura de minte.

 

ai avut un noroc imens! au fost multi care au dat coltul din mai putin de-atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca initiatorul a facut mai mult decat a facut majoritatea dar a avut ghinion ca s-a lovit si sansa c-a scapat. Probabil viteza era prea mare. Cat despre detaliile legale, conteaza ca foarte multi isi dau cu parerea in necunostinta de cauza: ca a depasit coloana in miscare, ca e culpa comuna, ca nu conteaza ce zice politia, etc. Aveti domnilor toate detaliile? Ati fost la fata locului, ati vazut toate semnele de circulatie existente, ati vorbit cu cei implicati in accident si cu martorii? Cunoasteti din fir a par legislatia? Un prieten si-a gasit masina tamponata in fata casei, in timp ce era parcata. In mod normal nici nu te gandesti ca ai putea avea probleme in astfel de situatii. Gresit: Culpa comuna deoarece avea casa pe stanga sensului de mers pe care venise si parcase.

 

Nu cred ca initiatorul a facut mai mult decat a facut majoritatea dar a avut ghinion ca s-a lovit si sansa c-a scapat. Cat despre detaliile legale, conteaza ca foarte multi isi dau cu parerea in necunostinta de cauza: ca a depasit coloana in miscare, ca e culpa comuna, ca nu conteaza ce zice politia, etc. Aveti domnilor toate detaliile? Ati fost la fata locului, ati vazut toate semnele de circulatie existente, ati vorbit cu cei implicati in accident si cu martorii? Cunoasteti din fir a par legislatia? Un prieten si-a gasit masina tamponata in fata casei, in timp ce era parcata. In mod normal nici nu te gandesti ca ai putea avea probleme in astfel de situatii. Gresit: Culpa comuna deoarece avea casa pe stanga sensului de mers pe care venise si parcase.

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...