Sari la conținut

Cum trecem peste mahmureala?


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, asta cu doua degete pe gat inainte de culcare, doua paracetamoale si doua pahare mari de apa rece sunt cat de cat ok si ajuta cand te trezesti dimineata. Dar, de obicei, cand ajungi lemn acasa si de abia nimeresti usa, sunt sanse slabe sa-ti amintesti ce ai de facut.

 

La mine nu tine cu mic-dejunul - orice mananc la prima ora dupa betie, dau afara. Pana pe la amiaza nici apa nu pot bea. Organismul fiecaruia e normal sa reactioneze diferit, dar na, astept sugestii, cum se drege fiecare, poate-poate...

 

Man, asta nu-i o optiune :) Nevasta-mea lucreaza la Murfatlar si avem si o crama :) Imi este imposibil asa ceva!

 

Who , in cazul asta imi retrag cuvintele ! Scuze :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. a intelege solutia trebuie sa incep prin a-ti descrie procesul de metabolizare a alcoolului.

 

Deitrich.gif

 

BAGA-TI PLUA, n-ai avut destule dureri de cap de la chimie-n liceu? hint: pt. a ajunge mahmur trebuie sa te opresti din baut, te las sa rezolvi singur puzzle-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa versi inainte de somn cum zicea cineva mai sus sa nu ramana alcoolul,apoi hidratare , somn, dupa trezire hidratare din nou si apoi o masa sanatoasa .Incearca cu apa carbogazoasa pentru hidratare, in cazul meu functioneaza f bine, dupa ce beau o sticla de 2 litri sunt semi-revenit :D

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ma refac dupa ultima vizita in tara.

 

cel mai important lucru e sa nu te faci lopata...

 

acum mecla doare si dupa 5-6 beri

 

Solutia e simpla dar necesita antrenament , sticla cu apa langa pat , daca nu esti lopata bagi apa inainte sa lesini in pat, dupa 4-5 ore te duci sa te pisi mai bagi minim 1 L de apa si 2 ibuprofene de 400.

 

Sau si mai simplu un joint inainte de culcare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai face mult mai mult sport, mai ales seara, in loc sa bei, sa faci 1ora jumate de fitness, o sa fii atit de obosit ca adormi inainte sa ajungi in dormitor. Cei care le au cu alcoolul, e o metoda simpla si la indemina de a se relaxa, in lipsa de alte preocupari. E o boala care macina mai mult de jumatate din populatie, poate mult mai mult. Ca-ti strici creierii si ficatul, e partea a doua.

Mie-mi place vinul rosu, dar din precautie, nu beau mai mult de 2 pahare.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are alcoolul cu sportul? N-a zis nimeni nimic ca se bea ca "sport", zilnic. Era vorba de o mahmureala dupa o noaptea de baute. Poti sa nu "le ai cu alcoolul", sa bei 3 beri si sa te pui in cap, a 2a zi sa fii mahmur. Sau poti sa bei "fara numar" si sa nu ai nici pe dracu'...

Poti chiar sa faci sport si sa si bei (evident, nu e indicat chiar in acelasi timp :crack: )... n-are nici o treaba una cu alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, pentru ca sunt bine infipt in industria asta a alcoolului si-s consumator de lichide bahice, vesnica problema e... MAHMUREALA de dupa.

 

Am incercat toate leacurile posibile, medicamente, ReStart, cam tot ce se poate. Se pare ca odata cu inaintarea in varsta, nu mai e ca la 20 de ani, cand dupa o noapte de betie rezolvam cu 3 ore de somn si doua cani de apa rece... Acum imi trebuie cel putin o zi sa ma refac, iar in ziua acceea sunt leguma.

 

Asadar, voi ce remedii aveti si cum treceti mai repede peste aceste stari neplacute de a doua zi?

 

Nu ma luati cu "cui pe cui se scoate" ca asta e o zicala inventata de romani ca sa poa' sa bea incontinuu!

Te pregatesti temeinic pentru Choppers Academy party? :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati doua ture cu hayabusa imediat ce terminati ultima sticla, iar a doua zi mahmureala va fi cea mai mica dintre problemele de care trebuie sa va ingrijorati. :)

 

Nu sariti cu topoarele pe mine dar nu m-am putut abtine :))))

 

ONTOPIC :

 

La mine merge o portie dubla de ciorba de vacuta cu smantana, dupa care un pic de somn, dupa care iar mancare. ( iaurt si alte chestii de genul )

 

De asemenea am observat ca daca in timp ce ma alcoolizez mai bag si cate un pahar de apa din cand in cand, parca nu mai e asa naspa a doua zi dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai radeati de fata aia cu Busa ei..Ca-i consumatoare.. :tomato:

Nu exista reteta miraculoasa pt ca fiecare organism reactioneaza in stilul propriu.

Normal e sa le incerci pe rand pe toate.

Da' si mai normal este sa te opresti inainte de coma alcoolica.

Doar gandul ca a 2-a zi ai capu' cat banita ar trebui sa functioneze.

La mine,candva,a dat roade..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aspirina baga nu paracetamol inainte de somn. oricum daca bei prea mult ti-e rau a doua zi oricum, nu ai ce-i face. cel putin eu daca exagerez mi-e rau a doua zi de leshan :crack: . de 2 ori am patit ca mi-a fost rau 4 zile dupa(da am baut ca un descreierat). astea cu castraveti cu alte mancaruri miraculoase nu tine(parerea mea). azi bei...maine ragi...ca asta-i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine mahmureala se trateaza prin combinatia a : 1-2 aspirine, 1-2 banane ( pentru potasiu si magneziu) cu lapte sau fara ( laptele ajuta la hidratare dar si pentru aportul de calciu, dar tare imi pare mie ca acele lipide din lapte leaga anumiti radicali liberi rezultati din fel si fel de adaosuri din bauturi si ii metine mai mult in ficat pana se reuseste a fi metabolizati), 1-2 lingurite de miere putin suc de lamaie, sau chiar doua feliute de lamaie si putina cofeina din cafea. Desigur in combinatia asta mai poate intra si un paharel de suc de varza, sau suc de rosii.

O bere de dimineata impotriva mahmurelii, dupa parerea mea, e un mit. Alcoolul in general incetineste fluxul sangvin, implicit metabolizarea și degradarea la compusi mai simpli a etanolului de catre alcooldehidrogenaza. De asemenea, cu cat e bautura mai simpla si prelucrata mai putin ( ma refer la coloranti, acidifianti, sulf (in vin) conservanti, etc) cu atat da mai putine batai de cap pe a doua zi. Un rol important are alcoolul etilic din bautura, daca este rezultatul fermentatie alcoolice sau este alcool etilic de sinteza ( o gramada de mizerii de bauturi)..

 

Numai bine! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu apa merge brici la tarii, merge si la bere/vin intradevar din cauza ca nu mai tragi de ele la foc automat, incepi sa le lungesti, pleaca stictele mai lent.

PS. ma refer la apa cunsumata o data cu bautura.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi aduc aminte daca mi-a facut sexu' vreodata bine la mahmureala:))

dar banuiesc ca da. vezi..

Sexu' face bine in orice circumstanta :)..mai ales pentru ca dilata vasele sangvine si accelereaza fluxul (pentru mahmureala)

 

Sapaltul pe dinti inainte de culcare mai ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta da topic de inceput de weekend. De duminica or sa curga retetele :crack:

Nu pot sa zic ca ma pricep in domeniul asta; daca eram profesionist ma lasam de bautura, asa ma bucur in continuare de ea.

In rest, poti sa incerci fiecare reteta odata sa vezi ce functioneaza; apropo de rau, greturi sau rastitu' la papuci, totul difera de la om la persoana.

Cat despre starea de desincronizare si idiosincrazie, pe langa hidratarea clasica, odihna e importanta si de neinlocuit. E normal ca la 20 de ani iti trebuie 3 ore de refacere, la 30 10 ore, la 40 o zi... mahmureala se trece usor in pat (ridici capul de pe perna periodic de testare, pana esti ca nou). Cu dedicatie pentru situatii de genul asta, sunt state si companii in care o zi de concediu medical se poate lua fara hartie de la doctor, doar pe baza cuvantului propriu (unii s-au prins ca productivitatea muncii ii invers proportionala cu mahmureala). Eu mahmur is mai nefunctional decat beat, strict ca si reactii si coordonare (asa ca savurez situatia si astept sa treaca).

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie problema asta-mi suna a ceva gen domnu' doctor, am o pasiune mare, lichidul de frina. imi place DOT4 mai mult, ca e mai dulcisor, dar de fiecare data cind consum ma trezesc peste citeva zile intubat si cu perfuzii, ce mai sfatuiti?

alcoolul e otrava. otrava care-i face fata organismul cit poate. cind e naspa, inseamna ca te apropii de moarte. adica asa-ti zice organismul ca e cazul sa te opresti ca altefl e cu RIP. daca n-ar durea nimic, ai baga pina ai crapa.

muraturi ciorbe is legende urbane, cel putin organismul meu asa zice. la mine nu au nici un efect. e ca si cum ai rupe motorul in doua si ai vrea sa-l faci cu Poxipol. organismul ala are limite si toti sintem diferiti. unii nu au mahmureala deloc, unii sufera 2 zile. plus ca toti imbatrinim si ne rablagim.

nu-s eu mare alcoolist dar nici complet strain de chestiune.

fii barbat si indura :D

 

daca ar fi sa zic o treaba care-n cazul meu face din rau dezastru, e cafeaua. e reteta sigura pt. o a doua zi distrusa complet.

 

a, si mi-am amintit... un prieten era convins ca trece cind te cac.i :))) fiecare are cite-o teorie, sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de culcare bei apa cat poti, eventual impreuna cu un analgezic. Senzatia de ameteala, dureri de cap, buze uscate, se datoareaza deshidratarii. Ficatul consuma o cantitate mare de apa in procesul de descompunere a alcoolului. Daca ai fi treaz, ti s-ar face sete, dar pentru ca dormi ca o balabustra, apa necesara este extrasa din organism si te trezesti foarte deshidratat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine merge asa: apa inainte de culcare, 1 litru de suc de rosii dimineata, cafea (da, stiu legenda, la mine merge), ceva carne, minim o ora de somn dupa povestea asta.

In cazurile extrem de grave aplic metoda doua deste. Dupa regurgitare multa apa, la juma de ora dupa apa force feed.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...