Sari la conținut

accident iasi - adrian


gabyshor
 Share

Postări Recomandate

Am trecut din curiozitate azi pe acolo sa ma uit, ca tot e orasul mai linistit zilele astea. Curba e mult mai scirboasa decit pare in poze, vizibilitate f mica dar pe de alta parte au trecut 2 motoare exact atunci cu 30-40 km/h. Cert e ca trebuie sa fii paranoic in situatiile astea. Eu merg paranoic de felul meu dar cred ca si mie mi s-ar fi putut intimpla, probabil as fi zis ca multi altii "da-o naibii, adica ce, o sa fie fix acuma o masina de-a latul tocmai aici?". Daca n-as fi mers in masini conduse de altii as zice ca poate sintem noi 2 singurii care mai intra prea tare in curbe fara vizibilitate (prea tare poate sa insemne si 40 km/h), dar nu e ceva atit de rar incit sa ne c.acam pe noi. Cred ca are dreptate cind zice ca i s-ar fi putut intimpla oricui.

 

Eu sunt curios daca a aplicat aceeasi "tehnica" cu care se lauda vreo 10 zile in urma...

Nu e exagerat ce scrie acolo. Daca esti prea preventiv in situatiile astea il indemni sa se bage. Stii si tu asta daca ai consud vreun km pe drumurile publice. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am trecut din curiozitate azi pe acolo sa ma uit, ca tot e orasul mai linistit zilele astea. Curba e mult mai scirboasa decit pare in poze, vizibilitate f mica dar pe de alta parte au trecut 2 motoare exact atunci cu 30-40 km/h. Cert e ca trebuie sa fii paranoic in situatiile astea. Eu merg paranoic de felul meu dar cred ca si mie mi s-ar fi putut intimpla, probabil as fi zis ca multi altii "da-o naibii, adica ce, o sa fie fix acuma o masina de-a latul tocmai aici?". Daca n-as fi mers in masini conduse de altii as zice ca poate sintem noi 2 singurii care mai intra prea tare in curbe fara vizibilitate (prea tare poate sa insemne si 40 km/h), dar nu e ceva atit de rar incit sa ne c.acam pe noi. Cred ca are dreptate cind zice ca i s-ar fi putut intimpla oricui.

 

Nu e exagerat ce scrie acolo. Daca esti prea preventiv in situatiile astea il indemni sa se bage. Stii si tu asta daca ai consud vreun km pe drumurile publice.

Stii tu, ai fost acolo, si daca ai fost acolo ce ... eu tot am scris ce mi-a spus adi si ce a zis soferul dar tot apar unii care zic ca-i verde cand ea e roz, fara macar sa cunoasca zona dapoi sa fi fost de fata sa vada exact ce s-a intamplat.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu mai gindesti limpede, mie mi-e clar. Ai senzatia ca e universul versus voi. Ca toata lumea e impotriva voastra chiar daca nu e impotriva voastra. Sfatul meu: nu mai citi aici si zi-i si lui Adrian sa nu mai intre. Eu am fost si sint "de partea voastra", ca sa zic asa. Pe unii ii doare realmente la basca si ma bagi in aceeasi oala cu ei, daca asta crezi ca e calea ok, go for it. Cu atitudinea asta alimentezi trolajul si daca o sa vina ca tsunami-ul peste voi, sa nu va mirati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe nu-s de invatat din accidentul asta.

Cand calaresti si ai pretentia sa ti se dea prioritate, faci buba.

Cand mai ai pe cineva in spate, si ala face buba pentru atitudinea ta.

Cam asta e de invatat...

 

Nici o legatura cu ce fel de om esti in soceitate.

 

N-a omorat pe nimeni. Si-a impins norocul, a platit. pacat si de fata.

Sa fi fost taica-su.., sigur nu mergea cu el pe motor, dar, asta-i reapitatea, fiecare isi plateste deciziile, e doar o chestiune de timp

 

Nu inteleg atacurile la adresa lui.

Vreti sa reparati lumea?

N-am vazut nici o maica tereza sa faca ceva pentru ca circulatia sa devina mai sigura.

Toti sar sa injure, sa dea sfaturi "ce-ar trebui sa faca ALTII", cum ar trebui sa mearga pe strada.

 

Vreti circulatie mai sigura?

Sunt multe de facut. Vreau sa vad actiuni nu injuraturi. Alea-s pierdere de vreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Thunder facea referire la faptul ca oricate dovezi palpabile s-ar aduce in sprijinul lui Adrian, tot vin unii din spatele calculatorului care stiu ei mai bine cum sta treaba.

Ca fapt, divers, tu esti mult mai in spatele calculatorului decit mine. In sensul ca probabil eu ma voi vedea in viitor cu Adrian mult mai des decit tine si azi pe la ora 17:30 eu am vazut cu ochii mei (nu cu "ochii" unui obiectiv wide) zona aia. Si ce am vazut e clar in favoarea lui, asa cum cum scris. Am trecut pe acolo ca sa-mi dau seama daca mi se putea intimpla mie (care merg ca un pensionar) si raspunsul e categoric da. E o situatie mizerabila, un ghinion de rahat. Ma stiu si cu ThunderByte si de-a lungul timpului am vorbit poate 30 de minute in total si cu Adrian si am cunoscut-o fugitiv si pe prietena lui pe care am plictisit-o amindoi intr-o seara cu niste discutii despre motoare, noroc ca eram cu bicla si i-am dat-o sa scape de noi. Chiar nu cred ca e cazul sa ma confunzi cu "dusmanii".
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este oarecum normal sa existe animozitati in"viata virtuala" deoarece ele exista si in viata reala ,unde problemele sunt multe,uneori grave si trebuie sa luptam pentru supravietuire. Insa aici pe forum,problemele sunt imaginare si tin doar de orgoliul nostru pe care uneori nu putem sa-l stavilim. Cateodata ne contrazicem doar asa,de dragul contrazicerii fara sa ne pese daca avem dreptate sau nu, cateodata nu impartasim aceleasi idei cu ceilalti si vrem sa ne impunem punctul nostru de vedere si de aici pana la cearta mai este doar un pas,uneori postam numai pentru a deschide cutia Pandorei (asa cum ii place lui Adrian sa spuna)si ar mai ficateva exemple dar nu are rost sa le enumar aici.Insa niciunul dintre motivele de mai sus nu ar trebui sa ne faca sa ne uram cu adevarat intre noi si cu atat mai mult nu ar trebui sa ne determine sa dorim raul unui coleg de pe forum ce imartaseste aceiasi pasiune cu noi . Nu-l cunosc personal pe Adrian, bineinteles ca si eu m-am certat cu el pe forum si desigur ca nu sunt de acord cu multe dintre afirmatiile facute de el aici. Cu toate astea,am fost afectat de faptul ca el a avut un accident,ca in acest moment este in spital si sufera.Este o reactie normala ,pe care ar trebui sa o avem fiecare dintre noi cand un motociclist sufera si nu este nicidecum ipocrizie sau ce au mai scris unii pe aici.Nu inteleg deloc de ce unii dintre noi la inceputul acestui topic au parut afectati si la scurt timp au inceput cu ineptiile nelipsite la rubrica accidente si nu numai !!! Puteau sa fie rezervati, sa nu scrie nimic, sa se limiteze doar la a citi acest topic si totul era ok. Un user pe care-l simpatizez dealtfel ) a scris chiar ca in cazul unui accident el nu ar avea nevoie de compatimirea noastra ! Oare cum s-ar simti sa scriem toti ca ne bucuram ca a avut un accident ,ba chiar sa ne dam noi cu parerea cum ar fi trebuit sa procedeze? Cred ca atunci cand esti la "pamant" orice cuvant bun conteaza,ba chiar mai mult,iti ridica moralul si ajuta la recuperarea fizica si psihica.Nu credeam niciodata ca voi ajunge sa spun asta, dar consider ca intr-o oarecare masura este si vina moderatorilor care ne-au permis sa aberam prea mult. Mi-ar placea sa cred ca suntem in stare sa ne revizuim putin atitudinea pe acest forum si daca nu vrem sau nu putem sa-i ajutam pe unii dintre colegii nostri aflati in suferinta, cel mai bine ar fi sa tacem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti circulatie mai sigura?

Sunt multe de facut. Vreau sa vad actiuni nu injuraturi. Alea-s pierdere de vreme

Sa nu crezi ca-ti raspund pt. ca ma simt sau ceva. E o trecere de pietoni aici, am vazut des oameni oprindu-se in mijlocul ei ca sa lase masinile. Intr-o zi o baba (pe care ar fi trebuit s-o violez!) m-a rugat s-o ajut sa treaca strada. Da, vreau mausoleu pt. exemplu de etica, moralitate si conduita civica. Am sunat la tablagii sa-i intreb ce s-ar putea face pt. ca vad prea des situatii periculoase acolo. Mi-a zis nenea "haideti, lasati" :)

Daca vrei, sun eu personal miine la primarie, politie si tot ce trebuie sa-i intreb ce s-ar putea face pe M. Sadoveanu. Sa ma ia la pwla inca o data, nu-mi cad tresele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa schimb 3 limite de viteza pana acum, scriind la primarie si cnadnr.

se poate. azi am despoperit alt loc periculos in drum spre bac la calarasi-silistra si le scriu iar.




Daca vrei, sun eu personal miine la primarie, politie si tot ce trebuie sa-i intreb ce s-ar putea face pe M. Sadoveanu. Sa ma ia la pwla inca o data, nu-mi cad tresele :)

Pai tu vrei ca ei sa faca ceva sau suni asa sa fii impacat ca ai incercat.

Nu tata, vino cu solutii, spune-le ce sa faca, care e parerea ta, email...

 

Atitudinea ta nu-mi place. Nu stiu, poate vrei sa subliniezi prietenia ta cu Adrian.

Adica, daca nu poti evita ("Am trecut pe acolo ca sa-mi dau seama daca mi se putea intimpla mie (care merg ca un pensionar) si raspunsul e categoric da"), lasa-te, ala nu mai e ghinion, cand stii ca e pericol conduci cat poti tu de prudent si atent, si totusi, nu poti evita situatia aia.

Eu nu te cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa schimb 3 limite de viteza pana acum, scriind la primarie si cnadnr.

se poate. azi am despoperit alt loc periculos in drum spre bac la calarasi-silistra si le scriu iar.

 

 

Pai tu vrei ca ei sa faca ceva sau suni asa sa fii impacat ca ai incercat.

Nu tata, vino cu solutii, spune-le ce sa faca, care e parerea ta, email...

 

Atitudinea ta nu-mi place. Nu stiu, poate vrei sa subliniezi prietenia ta cu Adrian.

Adica, daca nu poti evita ("Am trecut pe acolo ca sa-mi dau seama daca mi se putea intimpla mie (care merg ca un pensionar) si raspunsul e categoric da"), lasa-te, ala nu mai e ghinion, cand stii ca e pericol conduci cat poti tu de prudent si atent, si totusi, nu poti evita situatia aia.

Eu nu te cred

Eu te stiu moralist omniprezent aici, deci dreptatea e clar de partea ta. Am scris o treaba simpla, n-ai inteles-o, n-o s-o intelegi nici dintr0a doua. Deja m-am intins prea mult, cu tine si cu toti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e exagerat ce scrie acolo. Daca esti prea preventiv in situatiile astea il indemni sa se bage. Stii si tu asta daca ai consud vreun km pe drumurile publice.

Eu am vrut doar sa scot in evidenta complexul de "superioritate" care il caracterizeaza si de care a facut exces aici pe forum.

 

Nu contest ca daca te afli la locul nepotrivit, la momentul nepotrivit, nu ai nici o sansa. Totusi, intotdeauna exista factori favorizanti in cazul unui accident... si tu stii foarte bine asta (daca ai mers vreun km pe drumurile publice).

 

Adrian nu are nevoie acum de lingai forumisti ci de prieteni adevarati. Prieteni pe care se poate baza, care sa-i fie alaturi neconditionat pana trece de acest mare prag in viata lui. Dar care sa nu se sfiasca sa spuna lucrurilor pe nume, verde in fata si, eventual sa-i traga si una dupa ceafa cand si daca e cazul. Dealtfel sunt convins ca isi va schimba mult atitudinea si conceptia de viata dupa aceasta amara experienta... numai dupa ce iti vezi fiinta iubita ranita din cauza ta realizezi anumite lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

O discuție interminabilă despre nimic, ca de altfel majoritatea topic-urilor! Cauciucuri, talent, vinovați... Prostii! Pe pariu mă apuc că majoritatea din comentatorii de pe aici este posibil să fii reacționat mai rău. Moderatorii ar trebui să lase doar ce este legat de accident și mesajele de încurajare transmise de colegi. Nu este rost de caterinci, lecții...

Asta-i ultimul meu post în secțiunea "accidente", sper ca și voi să faceți la fel și să încercăm cu toți să păstrăm o decență pe forum.

Editat de suzuki_fan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta din cauza ca nu exista sectiunea : "Accidente, sa fim alaturi de cei implicati si sa-i laudam pt ce-au facut" . Moderatorul sef chiar ar trebui sa infiinteze o rubrica de genul. Pe pariu ca ar fi abandonata in scurt timp. Ne place scandalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta din cauza ca nu exista sectiunea : "Accidente, sa fim alaturi de cei implicati si sa-i laudam pt ce-au facut" . Moderatorul sef chiar ar trebui sa infiinteze o rubrica de genul. Pe pariu ca ar fi abandonata in scurt timp. Ne place scandalul.

 

Alta propunere: "Genocidul conservarilor impotriva neprihanitilor si preafericitilor motociclisti. Sa fim alaturi de victimele pe doua roti ale apocalipsei rutiere si sa-i laudam pentru ce-au facut."

 

Imi place cum o dau unii pe aici cu "viata reala" dar uita sau se prefac ca uita ca exista motociclisti cu zeci de mii de KM pe an facuti pe drumurile publice care nu-si rup un deget in accidente. Si exista si alti "piloti de piloti de bulevard de bulevard" care isi fac praf regulat motoarele si se imprastie pe asfalt cu mult inainte de a atinge obstacolul, ca deh, cu scarita si ghidonul se franeaza mai bine decat cu cauciucul... :crack:

 

Umbla o vorba pe aici, ca nu exista motociclist necazut. O aberatie, exista, cunosc personal. Ba chiar as putea spune ca cu cat cazi mai des cu atat esti mai putin motociclist, treci naibii pe ATV daca nu reusesti sa-ti tii echilibrul pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu compari cocalarii mioritici de bulevard cu Mick Doohan? :crack:

 

Culmea e ca atunci un autococalar mioritc cu BMW ursulet din 1970 se crede pilot de F1, motococalarii observa imediat penibilul. In schimb cand ei se cred piloti de MotoGP, e foarte ok. :rusinica:

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

top-posting cu citate, like a bo$$

 

Adriane, mult calciu si recuperare rapida.

 

Clar vina conservarului, neacordare de prioritate.

 

Acestea fiind spuse, JAGI are dreptate - bai, daca omul e urmarit de ghinioane, fa ceea ce e intelept si nu te sui pe motor cu el. Spune-i sa se lase. Are o pasiune pe care o inteleg, si eu merg pe motor, dar el din chestia asta a scos niscaiva placeri si o gramada de zile de spitalizare. Exagerez, desigur, nu stiu cate zile de spitalizare a scos, dar s-a tot lovit de maica Terra de cateva ori. Merita? E cel putin evident ca are ghinion, soarta e potrivnica sau, dupa cum spune high_dive_eagle mai jos, are niste perceptii gresite despre realitate.

 

Am citat si ultima bucata pentru ca paranoia e cam singura chestie care te tine cu motocicleta in pozitia corecta - adica verticala si tu calare, nu pe o parte cu baia sparta si tu cu umarul zob. Trebuie sa mergi mai incet decat ai vrea sau crezi ca poti - e frustrant dar ... In plus, ca fapt divers, stiu ca nu conteaza ce as fi facut eu, dar cel mai probabil as fi incercat sa franez si sa ocolesc prin spate. Ambii 'participanti la trafic' au ales varianta nefericita - "iesi repede, poate trece prin spate" respectiv "accelereaza si ocoleste-l prin fata, poate franeaza". Cealalta situatie nasoala era "opreste-te pe sensul lui, va trece prin fata" plus "franeaza si ocoleste-l prin spate" caz in care viteza eventualului impact ar fi fost mai mica.

 

Trecand peste porcaieli, din povestea asta cu final fericit dar dureros trebuie sa tragi niste concluzii: las-o mai incet (da domle, mai incet de 40, pana mea, cat de incet trebuie) si nu lua decizii curajoase. E bine sa-ti fie frica.

 

Acela dintre voi care nu are simtul masurii si isi construieste perceptiile cum ii convine lui din altceva decat din realitate cade si face buba. Ca sa va tin credinta vie catre adevar decid una si buna, scurta si clara sa nu uitati repede: buba doare de fiecare data pe posesorul ei!"

 

 

Pana acum ai lasat impresia, cel putin mie ca esti cu capul pe umeri(nu numai la mersul cu motorul), dar faptul ca ai inceput sa te legi pana si de prietena lui, ca si-o merita, etc ... mi s-a facut scarba, probabil acum ti-ai dat arama pe fata. La fel de bine poti spune si de vaduva unui motociclist, ca-si merita suferinta cauzata de pierderea persoanei iubite(indiferent ca a murit din vina lui sau nu), cine a pus-o sa se marite cu un motociclist. Sper sa nu ajungi sa ai vreun accident si sa se gaseasca sa comenteze vreo jigodie ca nevastata stia in ce se baga cand s-a incurcat cu tine si ca merita suferinta trecerii prin momente de genu.

 

 

Eu sunt curios daca a aplicat aceeasi "tehnica" cu care se lauda vreo 10 zile in urma...

"Posted 11 April 2014 - 03:59 PM by ADRIAN
..cand tu vii din sens opus, spre boul care vrea sa faca stanga, si el asteapta 1-2 masini,si cand te vede pe tine,zice "da-l in p#@@# mea si pe asta, ca am timp", si se baga. Dar n-o face decat dupa ce a facut eye contact cu tine, astfel simtindu-se asigurat cumva, ca deh, L AI VAZUT, si iti face manevra fix cand esti aproape de el,din scurt.

Eu am dezvoltat alta tehnica cu fraierii astia. Decat sa am emotii si sa stau cu morcovu in cu.r (oare se baga, oare asteapta ), desi il vad, ma fac ca ma uit in alta parte (desi periferic,il vad perfect), si astfel fraierul n-o sa aiba tupeu sa se bage pt ca nu a facut contact eye contact cu mine si crede ca nu il vad , deci nu va fi kamikaze."

scenariul asta il patesc atat de des incat ma scoate din minti.

cand vad cate un dobitoc din asta, incetinesc instinctiv (reduc viteza) pt a-mi acorda timp mai bun pt reactii/frana etc. Insa fraierul cand vede ca am incetinit, asta ii da curaj si un imbold sa si duca pana la capat manevra nefericita.

Pe de alta parte,daca nu incetinesc, si boul face manevra, ma pun in situatie mai la limita decat daca as fi incetinit."






 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecand peste porcaieli, din povestea asta cu final fericit dar dureros trebuie sa tragi niste concluzii: las-o mai incet (da domle, mai incet de 40, pana mea, cat de incet trebuie) si nu lua decizii curajoase. E bine sa-ti fie frica.

 

Imi place asta.

 

Sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu compari cocalarii mioritici de bulevard cu Mick Doohan? :crack:

 

tu te apuci sa faci fraze filozofice numai pentru bulevarde?

tu ai scris o chestie cu care eu nu sunt de acord si ti-am demonstrat ca nu e valabil ce-ai spus.

tu razi doar de ce ai spus tu

 

recand peste porcaieli, din povestea asta cu final fericit dar dureros trebuie sa tragi niste concluzii: las-o mai incet (da domle, mai incet de 40, pana mea, cat de incet trebuie) si nu lua decizii curajoase. E bine sa-ti fie frica.

 

in momentul ala ma interesez cum e cu pensia, imi cumperi loc de veci si ma pregatesc sa ma ingrop, ca deja sunt mort.

 

e fals tank, e absolut fals.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...