Sari la conținut

accident iasi - adrian


gabyshor
 Share

Postări Recomandate

Mie îmi place foarte mult stilul de forumat al lui Adrian și mă miră să văd că sînt atîția care nu-l halesc pentru că e sincer...probabil aveți nevoie să fiți scărpinați la ouă de vreun lingău notoriu.

Trecînd peste toate astea, un coleg motociclist este în spital, dacă nu putem face nimic pentru a-l ajuta putem măcar să arătăm oareşce compasiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 360
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bec, daca Adrian isi mai ia motor o sa fie probabil enduro-touring si n-o sa mai poti sa-l faci la discutii despre cauciucuri. Iti dai seama ce existenta searbada o sa ai? Ce-o sa te faci? O sa mai vrei sa traiesti? Unde mai gasesti tu "moldovean tupeist" sa te faca sa simti superior? Ca daca nu cautai iluzii de superioritate online nu-ti faceai clona. Dada, tu esti baiat ok in realitate dar vezi tu, noi iti percepem doar persona online si aia pare ranchiunoasa ca o femeie. Pina una-alta poti sa dai o petrecere in cinstea confirmarii faptului ca la frinarea cu adevarat de urgenta pe asfalt "incert" se cam blocheaza fata.

 

Poate ginduri acuzatoare or mai fi avind si altii dar nu le scriu aici pt. ca:

dupa ce se fac bine, cine crede ca are dreptul sa ii traga de urechi sau saii porcaie sa o faca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios daca a aplicat aceeasi "tehnica" cu care se lauda vreo 10 zile in urma...

"Posted 11 April 2014 - 03:59 PM by ADRIAN
..cand tu vii din sens opus, spre boul care vrea sa faca stanga, si el asteapta 1-2 masini,si cand te vede pe tine,zice "da-l in p#@@# mea si pe asta, ca am timp", si se baga. Dar n-o face decat dupa ce a facut eye contact cu tine, astfel simtindu-se asigurat cumva, ca deh, L AI VAZUT, si iti face manevra fix cand esti aproape de el,din scurt.

Eu am dezvoltat alta tehnica cu fraierii astia. Decat sa am emotii si sa stau cu morcovu in cu.r (oare se baga, oare asteapta ), desi il vad, ma fac ca ma uit in alta parte (desi periferic,il vad perfect), si astfel fraierul n-o sa aiba tupeu sa se bage pt ca nu a facut contact eye contact cu mine si crede ca nu il vad , deci nu va fi kamikaze."

scenariul asta il patesc atat de des incat ma scoate din minti.

cand vad cate un dobitoc din asta, incetinesc instinctiv (reduc viteza) pt a-mi acorda timp mai bun pt reactii/frana etc. Insa fraierul cand vede ca am incetinit, asta ii da curaj si un imbold sa si duca pana la capat manevra nefericita.

Pe de alta parte,daca nu incetinesc, si boul face manevra, ma pun in situatie mai la limita decat daca as fi incetinit."






Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am dezvoltat alta tehnica cu fraierii astia. Decat sa am emotii si sa stau cu morcovu in cu.r (oare se baga, oare asteapta ), desi il vad, ma fac ca ma uit in alta parte (desi periferic,il vad perfect), si astfel fraierul n-o sa aiba tupeu sa se bage pt ca nu a facut contact eye contact cu mine si crede ca nu il vad , deci nu va fi kamikaze."

 

scenariul asta il patesc atat de des incat ma scoate din minti.

 

cand vad cate un dobitoc din asta, incetinesc instinctiv (reduc viteza) pt a-mi acorda timp mai bun pt reactii/frana etc. Insa fraierul cand vede ca am incetinit, asta ii da curaj si un imbold sa si duca pana la capat manevra nefericita.

 

 

la cati din astia am evitat, chiar si cu masina, cred ca e sport national. Nu e solutie castigatoare, poate doar norocul de a face alegerea cea mai buna sau sa ai reflexul salvator. Am incetinit, am accelerat, am tinut viteza constanta, am ocolit prin fata masinii, prin spate, am oprit cu frana la podea, etc. am avut bulan pana acum, asta 'micu' nu... Era sa il lovesc pe unu' in masina cu familia, altul, ma duceam in el fix in usa din spate, unde se uita pe geam (in picioare), copchilu'. Deci, ii doare la basca de ai lor, dapai de tine, iar daca esti cu moto, esti ca in reclama aia cu tirul cand sterge motoristii de pe parbriz cu stergatoarele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comentasem recent intr-un topic de profil ca sa zi asa… ca daca guma face viitorul si destinul, cum se face ca unii se dau cu caramele pe strada… si nu crapa?

Poate că aceia nu "se dau" ci doar merg. Cum sunt și purtătorii de vestuțe reflectorizante, inscripționate roz - ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri



Solidaritatea comunitatii??? E demult un fiss, tine de ADN-ul nostru.

Poate pe forum ...

Desi nu foarte organizati ca miscare moto(cel putin din punctul meu de vedere), motociclistilor din Iasi le pasa unul de celalant.

post-18053-0-81552100-1398094511_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate pe forum ...

Desi nu foarte organizati ca miscare moto(cel putin din punctul meu de vedere), motociclistilor din Iasi le pasa unul de celalant.

 

Foarte frumos.

Sanatate si drumuri bune. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-ati dus piure si piept de pui? :)

 

Bravo bah, hai ca e bine; esti aproape viu, tine-o tot asa! Pana iesti tu din spital trag si o vopsea VTR-ului si-ti fac un pret bun, ce zici? :) Fata cum e, e ok?

 

Cat despre cauciucuri, skilluri, e discutie lunga. Acum hai sa ne porcarim ca asta a mai avut cateva accidente si acum s-a imprastiat iara... plm, nu a fost vina lui, dar sunt sigur ca orice om cu ceva materie cenusie va analiza situatia si va sti ce sa faca pe viitor. Daca va mai merge, daca va mai lua pasager sau se va limita doar la offroad/circuit, cred ca astea sunt deciziile lui...

 

Discutiile pot continua la nesfarsit, daca avea gauciucuri moi, daca avea placute Brembo il loc de Ferodo, daca in loc de geaca avea combinezon de circuit dintr-o bucata, casca cu airbag samd... nu poti sa iesi cu motocicleta pe strada ca si cum ai merge la MotoGp si nu toata lumea dispune de finantele necesare pentru ultimul racnet de echipament sau ultimul model de cauciuc. Vorba lui adidas, s-au uitat vremurile cand se mergea cu guma pana la sarme si ii dadeai pe coaja doar ca sa ajungi la o intrunire sa bei cu prietenii... acum daca n-ai ultimul model de SS cu ultimele accesorii si echipamente, esti degeaba. E trist ca s-a ajuns aici, sa hulim pe cineva doar ca a trollat lumea pe forum sau ca a avut alte pareri... la fel si accidentul ala cu pustiulica ala cu R6-le care s-a izbit de stalp "merita, doar pentru ca era cocalar"! Trist! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa lasam cauciucurile(fata de altii care au cauciucuri SH el avea noi,nu conteaza ce dot) important ca omu e in viata,necesita zilele urmatoare o operatie la umar ar un os rupt in 4 si o sa ii puna o placa,in rest are dureri doarte mari(sta in pat intr-o singura pozitie si aia este foarte naspa),Bianca este mai grav,a trecut printr-o operatie si o sa fie si a2a,a avut soldut deplasat,si clavicula.in rest totul e poveste,hai sa nu aruncam intr-un om care avea tupeul sa zica verde in fata tot ceea ce nu ii placea lui,cred ca daca am face toti la fel sar ajunge la un consens in tara asta............in rest va doresc sa nu fiti in situatia lui. Si inca o treaba care se discuta despre viteza(credeti ca la cum arata masina si motorul avea viteza?)....imi cer scuze de eventualele greseli SI ORICUM A ZIS CA NU MAI VREA MOTOR SPORT(si asta o zice de asta iarna)

Editat de c0sminel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avea tupeul sa zica verde in fata tot ceea ce nu ii placea lui,cred ca daca am face toti la fel sar ajunge la un consens in tara asta......

Nu, nu pentru asta a fost criticat ! Iar dacă ar fi să facem toți la fel, ce mai consens ar fi... :duel: :kick:

Acum nu mai contează nimic altceva decât să se facă bine amândoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel si accidentul ala cu pustiulica ala cu R6-le care s-a izbit de stalp "merita, doar pentru ca era cocalar"! Trist! :(

Uita ce parere are chiar Adrian despre accidentul celui cu R6. Link.

 

ba fratilor, compasiunea asta in fata oricarui dobitoc este ceva de neinteles pe forum..........

 

Am o singura intrebare: cat de grava trebuia sa fie fapta unui (cuvant urat),ca sa nu mai apara vreunu cu dume "insanatosire grabnica" / "sanatate riderului' / " pacat de el,era tanar, poate o sa i vina mintea la cap"

 

adica CUM PU.LA MEA ? Indiferent cat de dobitoc e unul,mereu se gasesc unii sa-l COMPATIMEASCA, SARACUL!

 

Toata treaba e cat se poate de limpede. Semeni vant, culegi furtuna. Adrian n-a fost niciodata un diplomat, "a spus lucrurilor pe nume", si-a spus parerea sincera. La fel cum si superbec si-a spus parerea sincera: "Adrian nu are ce cauta pe motocicleta, avand in vedere trecutul lui motociclistic". De ce superbec e un bulangiu si Adrian are coloana vertebrala, cand ei fac acelasi lucru?

 

 

Eu i-am adresat lui Adrian cateva intrebari decente (pe langa urarile de sanatate lui si prietenei):

Pastrand cliseul forumistic "sa invatam cate ceva" din acest accident si modul in care el posteaza, te intreb pe tine, Adrian, cum crezi ca puteai evita accidentul? Daca aveai viteza mai mica, alte gume decat Angel ST, ABS, mai multa atentie, skill mai mult decat activitatea forumistica, scapai mai "ieftin"? Sau e doar "conservarul" de vina si clasicul "nu te-am vazut"?

 

Inc-o data, sanatate!

 

 

 

 

Aruncand un ochi peste posturile lui Adrian, pe langa cel pus de y04hgx, am mai vazut asta:

 

pai avem 3 variabile mari si late, cand vine vorba de franare: rider-ul (si aici intra un cumul de experienta, anticipare a traficului, reflexe), cauciucuri (aici intra tipul de cauciuc si uzura) si suspensiile (aici intra aspectele legate de setare,servisare,etc)

 

Daca oricare dintre cele 3 variabile are o valoare foarte foarte scazuta, atunci indiferent ca celelalte 2 sunt la inaltime,rezultatul nu poate fi unul bun....

 

acum intrebarea de 1000 de puncte, care dintre cele 3 variabile cantareste cel mai greu......si astfel se poate deschide iar cutia Pandorei

 

Despre variabila 1, rider-ul:

Ca sa-i fac o bucurie lui bec si sa mentionez si eu vreo 7-8 cazaturi cel putin , la viteza mica, din cauza pierderii aderentei la roata fata.

 

Cat despre "cumul de experienta, anticipare a traficului, reflexe"...

 

 

 

Variabila 2, cauciucurile si parerea lui despre ele:

 

Si daca acel GP Racer invocat de tine, e de fapt de compozitie soft, care merge ceva mai putini km, facem pariu ca tine mai bine decit Angel? Scuza-ma, dar vorbesti in totala necunostinta de cauza. Chiar si de compozitie medium, tot frineaza mai bine decit Angel. Faci confuzie cu GP 212GP PRO, care si acelea, daca-s soft, tin pe rece mai bine ca Angel, sau o gramada de ebonite stradale. Softul merge putini km, dar o interventie chirughicala, costa mult mai mult, chiar si o inmormintare, loc de veci, popa, sint extrem de scumpe.

 

Eu nu imi mai dau cu parerea dpdv tehnic despre gume, ca nu am chef sa starnesc polemici si nici nu sunt nu stiu ce inginer. Sunt doar un "end user'' / clientul final cu experienta putina.

 

Dar TOTUSI , JAGI, nu mai da cu lozinca aia ca mai putin costa o interventie chirurgicala sau o inmormantare....

 

Hai sa nu fim idioti si ipocriti. Majoritatea celor care o patesc o patesc pt ca O CAUTA. DA? Hai sa lamurim macar cacao.tul asta, daca discutiile despre ulei si gume sunt interminabile...

 

Atunci cand o CAUTI CU LUMANAREA< degeaba te bazezi sa te scoata nu stiu ce GP racer sau nu stiu ce guma soft...

 

Si intr-o nota ironica, dar deloc amuzanta, eu am avut 2 accidente grave.

 

La primul ,in oras, la vreo 70 la ora, am dat cu poponeata de asfalt, fisura de bazin. 30 zile la pat, imobilizat (fara ghips, fara suruburi,fara tije). ca si consecinta secundara a mai fost si o fisura infima de 5mm de menisc la genunchiul drept (care iarasi, n-a fost nevoie de operatie, am facut putina fizioterapie si a fost ok)

 

Al doilea, in exterior, am cazut la 100 si un pic, viraj care m-a surprins,a fost o curba din aia care se strange subit, m-a luat prin surprindere si aveam viteza prea mare.Am inclinat mobra mai tare, ca sa inchid curba, si dupa aia, la un punct, spatele a pierdut aderenta si m-am dus pe-o parte,taras, cu tot cu mobra. Mobra a sarit pe camp, eu m am oprit pe camp, cu gambele intr-un stalp de curba periculoasa (pe care l-am si indoit). Am stat cu copci si n-am putut sa merg vreo luna de zile, dupa care m-am recuperat. ( fusesera sectionati putin muschii de la gambe, unul pana aproape de os).

 

Ce incerc sa-ti spun este ca n-am dat un ban la spital,nici o atentie, nimic. Nu a venit nimeni sa aiba grija de mine in mod special (2-3 amici imi mai aduceau o portocala, o treaba).

 

Cei din spital nici nu se uita la tine,cand are loc vizita medicilor,trec peste tine cu ochii ca si cum e un pat gol.

 

Ideea este ca pe mine nu m-a costat nimic spitalizarea.

 

Ideea e alta: nu iti doresti sa patesti ceva in Romania, indiferent ca-i consecinta a unui accident rutier sau nu. Pur si simplu nu-ti doresti sa ajungi in spitale la noi.

 

Si cel mai important: accidentele se petrec pe fondul neatentiei, neadaptarii la conditiile de drum, teribilismului, VITEZEI, si a tot felul de comportamente imbecile care nu-si au rostul pe motor. Sunt foarte putine accidentele cand motociclistul NU are nici o vina.

 

 

De aia mi-am luat ANgel ST sau ebonite sau cum pu.la mea vreti sa le spuneti voi, pentru ca stiu cum am de gand sa merg si stiu cat am de gand sa merg, si pentru mine aceste gume sunt suficiente pt stilul meu de mers. Eu am fost in multe situatii si stiu ca NU renteaza smecheriile pe strada (indiferent de motorul pe care il ai si indiferent ca ai sau nu D211/D212 noi noute sub tine).

 

 

Despre varianta 3 nu stim mare lucru, nici nu m-am mai chinuit sa ma uit prin posturile lui, doar ca acestea mi-au sarit in ochi.

 

 

Repet, nu ma bucur deloc de accidentul lui. Inca o data, ii urez lui Adrian si prietenei sale multa sanatate! Si,poate, invata si el ca e bine "sa fie om", daca vrea ca si lumea cu care interactioneaza "sa fie oameni".

multumesc inca o data pt ca ati fost oameni

 

 

@adidas: Vazand ora la care ai postat, tind sa cred ca acela nu e un post care te caracterizeaza in totalitate. In mare parte, sunt de acord cu tine. Ceea ce s-a facut atunci m-a impresionat si m-a facut sa cred ca aceasta comunitate a motociclistilor este una ce se bazeaza pe solidaritate, eu fiind la inceput cu aceasta pasiune. Cu timpul mi-am dat seama ca aceasta e doar o iluzie si ca solidaritate este doar in grupuri restranse de oameni, care au o hobby / mod de viata comun: motociclismul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc, ce am postat mai sus a fost scris de el cu o saptamana inainte de accident. Te uiti in posturile lui (la profil) si nu-ti ia mai mult de 5 minute - putin mai mult decat ti-a luat tie sa-mi citesti postul anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca Adrian nu este un baiat rau ci doar necopt, mai neexperimentat in viata ( virsta probabil ).

 

Cu timpul v-a intelege ce este legea firii, cea naturala si chiar citeva zicale din popor, cum ar fi: ceea ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.

 

Inca o data, ii urez insanatosire cit mai rapida, refacere completa si revenire cit mai rapida printre noi.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum ai lasat impresia, cel putin mie ca esti cu capul pe umeri(nu numai la mersul cu motorul), dar faptul ca ai inceput sa te legi pana si de prietena lui, ca si-o merita, etc ... mi s-a facut scarba, probabil acum ti-ai dat arama pe fata. La fel de bine poti spune si de vaduva unui motociclist, ca-si merita suferinta cauzata de pierderea persoanei iubite(indiferent ca a murit din vina lui sau nu), cine a pus-o sa se marite cu un motociclist. Sper sa nu ajungi sa ai vreun accident si sa se gaseasca sa comenteze vreo jigodie ca nevastata stia in ce se baga cand s-a incurcat cu tine si ca merita suferinta trecerii prin momente de genu.

Compari mere cu pere.Fata in cauza are de facut niste operatii dureroase, dupaia urmeaza recuperare. Cind vezi atitea cazuri de accidente in care pasagerele ramin infirme sau mor, riderul tau are alte accidente grave la activ, nu te face sa te gindesti de ai multe ori daca te mai sui sau nu? Nevasta-mea nu e de acord ca ma dau cu motoreta, stie ca as putea muri, de aceea, nu ii arde de mers pasager pe moto, sub nici o forma. Poate nu stiu eu, fata accidentata in cauza a dormit toata viata si cind s-a trezit, a avut chef sa mearga cu motoreta, ca pasager, si Adrian abia astepta s-o ia la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa fac legatura intre postarile lui de acum x timp si situatia de fata. Daca o cauta avea sigur viteza mult mai mare si bara aia fata nu era doar un pic sifonata. Ca a pierdut fata, daca nu se ducea sub masina se infigea in ea, caz in care Adrian cel putin iesea mult mai rau, dar cu siguranta un cauciuc mai bun nu evita impactul. Ca era cu prietena, wtf, e interzis undeva sa mergi cu prietena pe motor, ar trebui sa se spanzure acum ca i-a taiat unu calea si a facut accident cu ea in spate? Ma va face chestia asta sa nu mai merg cu prietena pe motor, NU. Cum am mers pana acum am sa merg si deacum incolo, adica mai atent, mai incet decat singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un obicei gresit sa tragi pe cel accidentat/ mort, multi am intrat in plasa aceasta. Un punct de vedere al fiecarui user app. de cum percepe accidentul (fara a aduce cea mai mica jicnire persoanei ) ar fi binevenit. Ce constructiv ar fi daca am intra pe orice topic si am citi numai lucruri folositoare ..... dar te deranjeaza vecinu'.

 

PS. sanatate omului!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita ce parere are chiar Adrian despre accidentul celui cu R6. Link.

No bine, aici 'sinucigasul' era ala cu masina. Din fericire pt. el, a fost Adrian la categoria 'musca' si nu un tir la 'super grea', ca nici alea nu opresc in cativa metri. Ce zici tu ca trebuie inteles din postul lui, ca eu unul nu ma prind ce rost a avut ca ai cautat tu ce a zis el acolo?

 

@jagi: si daca vrei sa mergi undeva cu motorul, lasi femeia pe jos? Plm nici mie nu imi convine sa imi iau iubita pe motor, dar daca si ei ii place, ce facem? Facem concediul separat? Unul pe moto, unul cu trenul/masina? Ce faci in cazul unei plecari intr-un weekend? Iar Adrian tot zicea ca se plimba cu ea pe motor, deci probabil ii placea si ii inspira incredere. Ca daca se simtea in pericol vreodata, nu se mai suia cu el pe motor vreodata... Mai da-te jos de pe locul 1 de pe podium si uita-te si la noi, restul muritorilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No bine, aici 'sinucigasul' era ala cu masina. Din fericire pt. el, a fost Adrian la categoria 'musca' si nu un tir la 'super grea', ca nici alea nu opresc in cativa metri. Ce zici tu ca trebuie inteles din postul lui, ca eu unul nu ma prind ce rost a avut ca ai cautat tu ce a zis el acolo?

 

@jagi: si daca vrei sa mergi undeva cu motorul, lasi femeia pe jos? Plm nici mie nu imi convine sa imi iau iubita pe motor, dar daca si ei ii place, ce facem? Facem concediul separat? Unul pe moto, unul cu trenul/masina? Ce faci in cazul unei plecari intr-un weekend? Iar Adrian tot zicea ca se plimba cu ea pe motor, deci probabil ii placea si ii inspira incredere. Ca daca se simtea in pericol vreodata, nu se mai suia cu el pe motor vreodata... Mai da-te jos de pe locul 1 de pe podium si uita-te si la noi, restul muritorilor...

Nu ... motociclismul acolo, pe locul lui se rezuma la cauciucuri de pista si mers singur (vad ca doar pe astea pune accentul). Daca indraznesti sa iei pe cineva si se intampla ceva tu tre sa te spanzuri(ca esti vinovat 100%) si pasagerul o merita cu varf si indesat. Iar daca cumva ai si cateva accidente la activ clar nu mai ai ce cauta pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compari mere cu pere.Fata in cauza are de facut niste operatii dureroase, dupaia urmeaza recuperare. Cind vezi atitea cazuri de accidente in care pasagerele ramin infirme sau mor, riderul tau are alte accidente grave la activ, nu te face sa te gindesti de ai multe ori daca te mai sui sau nu? Nevasta-mea nu e de acord ca ma dau cu motoreta, stie ca as putea muri, de aceea, nu ii arde de mers pasager pe moto, sub nici o forma. Poate nu stiu eu, fata accidentata in cauza a dormit toata viata si cind s-a trezit, a avut chef sa mearga cu motoreta, ca pasager, si Adrian abia astepta s-o ia la plimbare.

A mea ma intreaba obsesiv de des de ce nu imi fac si eu un testament, sa las lucrurile in ordine in caz ca...I-am recomandat sa foloseasca sticla pisata ca cica nu iese la analize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

În fiecare zi vedem atâtea accidente, fie ele din cauza șoferilor sau a motocicliștilor. Ar trebuii să ne fie învățare de minte și să nu expunem soția/prietena la pericol. Măcar când ieșim cu ele ar fi bine să ieșim cu mașina.

Soția mea nu se mai urcă nici în ruptul capului pe motocicletă de la accidentul acelui băiat din București care s-a rupt în doua de niște parapeți.

Chiar dacă mergem încet, sau credem că "mie nu are cum să mi se întâmple", luați în calcul pericolul și nu mai expuneți și pe alcineva. Sănătate tuturor și drum uscat fără incidente!

 

@teiu29 Tu ai început, eu ți-am răspuns! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...