Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

OK, mea culpa !

 

Imi retrag in mod public toate criticile aduse lui @Florin Ion.

 

Boss, erai parfum ! Era loc de mai bine, dar a venit acest Ovidiu Pezevenghea, care ne-a aratat tuturor ca se poate si mult mai rau. Trecand peste imbecilitatile debitate, simplul accent de cocalar si intonatia folosita te face sa versi. Dl. Haralabie e superOK , as fi recunoscator daca ar comenta singur cursele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deacuma comentatorii sunt de vina :D

 

uitandu-ma la rezultatele clificarilor si vazandu-l pe hayden pe ce loc pleaca .... inteleg ca motorul Honda merge foarte bine , nu e chiar asa beteaga cum o dadeau unii si ca meritul ar fi numai a lui MM , tare cred eu ca Dany ar cam trebuii sa se pensioneze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deacuma comentatorii sunt de vina :D

 

uitandu-ma la rezultatele clificarilor si vazandu-l pe hayden pe ce loc pleaca .... inteleg ca motorul Honda merge foarte bine , nu e chiar asa beteaga cum o dadeau unii si ca meritul ar fi numai a lui MM , tare cred eu ca Dany ar cam trebuii sa se pensioneze .

Ai gasit si tu cursa in care sa tragi concluziile. Aia mai au putin si le ia vantul acoperisurile de se trezesc cu casele piscine in aer liber si noi masuram performanta la curse de motociclism. Lorenzo trebuie sa se pensioneze si el, fiind calificat la aproape 7 secunde distanta de lider? Dar Rossi care nu e in stare sa treaca de Q1? Ce pensie? Pe astia 2 ii impusti direct ca pe gloabele batrane cu picioare rupte. :)

 

Si ca sa fiu ontopic, da, e greu cu Petenghea. Pe langa lacunele mari legate de motogp ii mai lipseste si talentul oratoric. Adica nici nu stie si nici nu are papagal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa lacunele mari legate de motogp ii mai lipseste si talentul oratoric. Adica nici nu stie si nici nu are papagal.

 

Exact. Trebuie sa aduci plusvaloare fata de ceea ce poate vedea si intelege spectatorul mediocru din simpla privire a imaginii de la TV.

 

Sunt doua posibilitati :

 

- ori ai fost si te-ai dat si stii despre ce este vorba ( adica intelegi lucruri subtile, inainte sa fie nevoie sa le explice altii dupa curse ), caz in care poti sa nu ai talent oratoric sau charisma

 

- ori nu te prea pricepi, dar esti in stare sa faci o gluma, sa fii amuzant sau sa ai papagal si sa ridici un pic tonul situatiei din teren ( stil Ilie Dobre )

 

Nu are pretentia sa le faci pe amandoua, mai ales in situatia comentatorului de limba Romana, dar, daca te cheama Ovidiu Pezevenghea, macar ai bunul simt si lasa-l pe Vlad Haralambie sa comenteze singur ( vorba colegului, fa-te ca nu a sunat ceasul la timp ).

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca e anouncer de box profesionist, se tureaza cateodata ca dieselu' cand o ia pe ulei. Azi parca a fost mai rezervat totusi. Despre Pezevenghea zic.

Totusi, oare nu se cer niste cunostinte (in domeniu, nu pile), nu sustii un interviu? Devii comentator asa, la apelul bocancilor?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din simplul motiv ca un pilot e bun pe pista, poate sa dea un interviu la final; dar sa ai talent oratoric bun, e cu totul altceva.

Pe principiul asta, cand joaca nationala de fotbal, ar trebui sa comenteze numai Hagi si Popescu.

Eu zic sa ne bucuram de vizionarea campionatului, la tv sau pe net, cu un simplu abonament la cablu, avem gratis de cativa ani cele mai importante competitii.

In alte tari se plateste la greu pay-per-view!

Ma intreb de ce nu invita si un pilot din RoSBK sa comenteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca nu i-ar aduce pe Hagi & co? Dar aia costa bani, pezevenghea e aproape gratis pe lamga ei! Un pilot vine cu niste chestii tehnice, nu el trebuie sa conduca discutia. Plus ca nu e exclus sa existe piloti si inzestrati cu darul vorbirii, spre deosebire de unii fara, dar care sunt angajati sa comenteze!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din simplul motiv ca un pilot e bun pe pista, poate sa dea un interviu la final; dar sa ai talent oratoric bun, e cu totul altceva.

 

Nu trebuie talent oratoric. Oamenii aceia inteleg rapid ce se intampla, fata de un afon ( ca mine ) care trebuie sa astepte explicatii tehnice. De nenumarate ori i-am auzit pe cei care comenteaza WSBK sau MotoGP ( pe British ESP si BTSports ) lamurind instantaneu diverse aspecte. In calificarile de azi, Hodgson a spus imediat ce a inceput Q1 ca singura strategie pentru cei care au iesit cu pneuri de uscat este sa riste sa stea pe pista cat mai mult, fara sa mai intre sa schimbe, asa cum ar face de obicei in calificari. Marquez exact asta a facut, a stat circa 5-6 ture la rand in care a fost din ce in ce mai rapid pe masura ce punea temperatura in pneuri si ii crestea increderea.

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deacuma comentatorii sunt de vina :D

 

uitandu-ma la rezultatele clificarilor si vazandu-l pe hayden pe ce loc pleaca .... inteleg ca motorul Honda merge foarte bine , nu e chiar asa beteaga cum o dadeau unii si ca meritul ar fi numai a lui MM , tare cred eu ca Dany ar cam trebuii sa se pensioneze .

 

A explicat chiar Marquez ca fata de inceputul anului cand motocicleta era pur si simplu varza au facut progrese destul de mari, mai ales pe partea de electronica si ca acum au o motocicleta competitiva. Exact cum anticipam eu prin alte posturi, ca mai au nevoie de un pic de fine-tuning la electronica. *(mai exact la soft)

 

Ai gasit si tu cursa in care sa tragi concluziile. Aia mai au putin si le ia vantul acoperisurile de se trezesc cu casele piscine in aer liber si noi masuram performanta la curse de motociclism. Lorenzo trebuie sa se pensioneze si el, fiind calificat la aproape 7 secunde distanta de lider? Dar Rossi care nu e in stare sa treaca de Q1? Ce pensie? Pe astia 2 ii impusti direct ca pe gloabele batrane cu picioare rupte. :)

 

Si ca sa fiu ontopic, da, e greu cu Petenghea. Pe langa lacunele mari legate de motogp ii mai lipseste si talentul oratoric. Adica nici nu stie si nici nu are papagal.

:D

 

Mie imi place pezevenghiul, l-am mai auzit la fotbal, deci de-acolo i se trage accentul. In rest macar stie numele pilotilor si nu incurca chestii precum mister Haralambie, pe care n-o sa-l uit toata viata cu confuziile lui elementare: a cazut cutare, ba nu, cutare, lui Lorenzo i se indica ca - si pe ecran e tabla lui marquez, etc etc etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...