Sari la conținut

Postări Recomandate

Voi ce ulei folosiți? Firmă, vâscozitate...

 

Cred ca s-a discutat de cel putin 3 ori pe topicul asta. Incearca un search

 

Daca vrei detalii despre uleiuri scrisesem eu un articol - Alegerea uleiului pentru motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ți-am citit cu plăcere articolul, din păcate chiar partea care mă interesează pe mine, lipsește din articol, și anume sintetic vs mineral. Văd că unii recomandă un fel, alții celălalt. Am citit zilele astea de mi-au sărit capacele :)) Și nu mai știu oricum nimic.

 

"Bun, mai e o întrebare legată de tipul de ulei. Dacă uleiul sintetic este mai bun atunci de ce unii constructori de motociclete recomandă ulei mineral? Se pare că explicația are legătură cu garniturile. Uleiul sintetic nu lubrifiază la fel de bine garniturile sau scapă mai ușor. Nu știu prea multe amănunte. Asta e ceea ce am citit. La motocicleta mea n-am văzut până acum scurgeri de ulei deși i-am pus ulei sintetic. Dar poți să încerci – dacă ai o motocicletă care mai scapă ulei, pune-i ulei mineral. Dacă obții un rezultat bun să-mi spui și mie."

 

Deci care ar fi mai bun atât pt motor cât și pt ambreiaj și cutia de viteze?


» Post actualizat in 13 Sep 2015 07:15

PS: funcția aia de search e inutilă din punctul meu de vedere. Iar să caut eu în 200 de pagini mi se pare cam mult. Oricum nu discutăm despre nimic altceva pe aici, așa că cine are chef, poate să mai discute o dată despre uleiuri :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga-i sintetic linistit. 20W-40. Marca... Cu cat mai cunoscuta cu atat mai bine. Depinde si cati bani vrei sa dai.

 

Uleiul sintetic ar trebui sa fie prima optiune intotdeauna (e mai scump, dar merita). Doar in cazul in care vezi ca ai mici scurgeri de ulei sa incerci varianta cu ulei mineral.

 

Cand ai de cautat pe forum incearca searchul avansat. Nu e fantastic, dar cat de cat - e important sa selectezi optiunea "As post" ca altfel e intr-adevar inutil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.....Care e autonomia unui Dragstar 650 la drum lung si la o medie de 100km/h?Ma intereseaza cu aproximatie.Intreb ca maine plec la un drum mai lung si pana acum cum se golea un pic rezervorul,cum bagam imediat la loc plinul.

Chiar sunt curios cam cat de rar as putea alimenta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.....Care e autonomia unui Dragstar 650 la drum lung si la o medie de 100km/h?Ma intereseaza cu aproximatie.Intreb ca maine plec la un drum mai lung si pana acum cum se golea un pic rezervorul,cum bagam imediat la loc plinul.

Chiar sunt curios cam cat de rar as putea alimenta....

 

In jur de 300km.

 

Dar bineinteles, depinde de multi factori. Nu numai viteza conteaza. Conteaza mai mult cum schimbi vitezele (cat de turata o tii) si cat de mult reusesti viteza contanta (vs. frana-acceleratie-frana-acceleratie), conteaza cat de mult e incarcata e motocicleta, daca mergi drept sau mergi la deal, daca bate vantul din fata sau din spate etc.

 

Ca idee, daca plec din Bucuresti, fac plinul la intrarea pe A1 si ma tine pana la Sibiu (e o benzinarie inainte cu cativa kilometri inainte de intrarea in oras si acolo obisnuiesc sa opresc si sa alimentez).

Bucuresti - Sibiu sunt vreo 270 km, iar drumul are de toate

- autostrada - unde trag aproape de maxim si consumul e foarte mare

- Dealul Negru - o zona cu serpentine si cu urcare unde tin motorul mai turat decat pe drum drept

- Valea Oltului - unde incerc sa depasesc ori de cate ori reusesc sa prind o mica fereastra - din nou, tin motorul mai mult in treapta a4a si trag de gaz cat pot sa depasesc TIRurile.

 

Sa ai grija ca comutatorul de rezerva sa fie pe ON cand pleci. Daca cumva ti-ai facut calculele prost si vezi ca ramai fara benzina schimbi pe rezerva (poti sa rasucesti comutatorul ala si din mers ca e la indemana). Rezerva te mai tine macar 3-0-40 km, suficient cat sa gasesti o benzinarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai grija ca comutatorul de rezerva sa fie pe ON cand pleci. Daca cumva ti-ai facut calculele prost si vezi ca ramai fara benzina schimbi pe rezerva (poti sa rasucesti comutatorul ala si din mers ca e la indemana). Rezerva te mai tine macar 3-0-40 km, suficient cat sa gasesti o benzinarie.

 

Grijă mare să nu uiți comutatorul respectiv pe rezervă... că atunci nu mai ai nici un avertisment când e gata benzina.

 

Grijă mare și cu ăia 30-40 de km pe care sigur găsești o benzinărie... Întorcându-mă săpt trecută din Italia, am alimentat chiar înainte de Szeged. apoi până la arad nu am mai găsit nici o benzinărie pe autostradă. A fost una la un moment dat, dar cum nu era chiar la autostradă, am ratat-o... Arad - Timișoara poola benzinării pe autostradă, și uite așa fain m-am văzut nevoit să ies de pe autostradă și să intru în Arad să alimentez... Și am fost chiar la limită, eram pe rezervă demult.

» Post actualizat in 14 Sep 2015 19:52

Asa sunt si tobele mele, Părințele. Se aud chiar super fain.

 

 

Da da... M-am tot jucat cu diametrul... Au fost mult mai mici la început.. Am folosit burghiu de 4 dacă nu mă înșel, apoi de 6, de 8 și apoi m-am enervat și am băgat 12-ele :D

Editat de PĂŁrintele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de ponturi....Am un drum pana langa Medias (asta da nu se prelungeste) si inapoi si nu stiam cum e cu autonomia.De mers,merg pe DN1 ca mai am niste opriri si as merge un pic mai relaxat,nu sa tot stau sa reumplu rezervorul,de-aia v-am intrebat.Viteza medie o sa fie pe la 80-100km/h,nu mai mult ca nu ma grabeste nimeni,iar ca "bagaj" o sa fiu doar eu,fara nimic altceva!

Multumesc inca o data si ASFALT USCAT tuturor!

Editat de george_eu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Dar ce anume era la carburator? Mizerie, sincronizare, nivelul la plutitor, cuiul...etc?

 

Salut,

 

A fost mizerie, probabil de la benzina. La urmatoare alimentare (am luat canistra de 5L pentru masina de tuns iarba) am observat ca difera ceva culoarea benzinei. Dadea impresia ca are ceva nisip fin...

In fine, de atunci am facut cam 3k km, fara nici un incident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

A fost mizerie, probabil de la benzina. La urmatoare alimentare (am luat canistra de 5L pentru masina de tuns iarba) am observat ca difera ceva culoarea benzinei. Dadea impresia ca are ceva nisip fin...

In fine, de atunci am facut cam 3k km, fara nici un incident.

Ahoi!

Ma bucur sa aud ca totul e bine dupa curatenia de rigoare :D .

Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

 

@Share_Khan se poate sa ai fisele întrerupte, se poate sa fie bobinele de inductie problematice sau poate CDI-ul ca nu transmite semnal la bobinele de inducție.

Ar trebui măsurate bobinele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@IceLord cred ca putin probabil ar fi fisele, pt ca la nici una din ele nu e curent, acelasi lucru ma gandesc si despre bobinele de inductie pt ca nu cred ca picau ambele, cat de spre CDI nu stiu unde ar fi cred ca in zona bateriei (sigurante).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, tot ansamblul fata (roata, furca, etc) de pe Drag Star 1100 poate fi pus pe un 650 fara modificari, este ''plug'n play''?

 

Teoretic da, in afara de jambe care sunt mai inalte la 1100, datorita faptului ca greutatea mai mare a 1100 ului implica arcuri mai lungi totul este la fel. Mi se pare mai simplu, daca tot te apuci de santier, sa folosesti un butuc de 1100 pe care sa l spitezi pe cercul tau si sa folosesti paharele de 1100 sau 1300 (sunt identice ca part number), jambele de 650 merg perfect pe paharele de 1100, singura "modificare" pe care trebuie s o faci e sa extinzi arcurile de 650 - nu mai retin exact dimensiunea la care trebuie sa ajunga insa pot verifica manualul daca esti interesat.

 

Totodata, daca exista vreun doritor, donez un motor aproape complet dar desfacut de 650, cu capacitatea marita la 893, e functional, singurul lucru care i ar trebui, ar fi o pereche de pistoane de 1100.

 

Am vazut mai sus ca cineva promova jeturile de la 6sigma, ca o parere personala sunt pistol cu apa, cu toate ca se lauda ca fac jet uri pe comanda, specific adaptate fiecarui motor in parte, trimit jeturi standard, nimic mai mult...

 

 

PS. Salut Radu, a trecut ceva vreme intr adevar :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic da, in afara de jambe care sunt mai inalte la 1100, datorita faptului ca greutatea mai mare a 1100 ului implica arcuri mai lungi totul este la fel. Mi se pare mai simplu, daca tot te apuci de santier, sa folosesti un butuc de 1100 pe care sa l spitezi pe cercul tau si sa folosesti paharele de 1100 sau 1300 (sunt identice ca part number), jambele de 650 merg perfect pe paharele de 1100, singura "modificare" pe care trebuie s o faci e sa extinzi arcurile de 650 - nu mai retin exact dimensiunea la care trebuie sa ajunga insa pot verifica manualul daca esti interesat.

 

Totodata, daca exista vreun doritor, donez un motor aproape complet dar desfacut de 650, cu capacitatea marita la 893, e functional, singurul lucru care i ar trebui, ar fi o pereche de pistoane de 1100.

 

Am vazut mai sus ca cineva promova jeturile de la 6sigma, ca o parere personala sunt pistol cu apa, cu toate ca se lauda ca fac jet uri pe comanda, specific adaptate fiecarui motor in parte, trimit jeturi standard, nimic mai mult...

 

Thnx for info. :cheers:

Ti-am trimis PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Teoretic da, in afara de jambe care sunt mai inalte la 1100, datorita faptului ca greutatea mai mare a 1100 ului implica arcuri mai lungi totul este la fel. Mi se pare mai simplu, daca tot te apuci de santier, sa folosesti un butuc de 1100 pe care sa l spitezi pe cercul tau si sa folosesti paharele de 1100 sau 1300 (sunt identice ca part number), jambele de 650 merg perfect pe paharele de 1100, singura "modificare" pe care trebuie s o faci e sa extinzi arcurile de 650 - nu mai retin exact dimensiunea la care trebuie sa ajunga insa pot verifica manualul daca esti interesat.

 

Totodata, daca exista vreun doritor, donez un motor aproape complet dar desfacut de 650, cu capacitatea marita la 893, e functional, singurul lucru care i ar trebui, ar fi o pereche de pistoane de 1100.

 

Am vazut mai sus ca cineva promova jeturile de la 6sigma, ca o parere personala sunt pistol cu apa, cu toate ca se lauda ca fac jet uri pe comanda, specific adaptate fiecarui motor in parte, trimit jeturi standard, nimic mai mult...

 

 

PS. Salut Radu, a trecut ceva vreme intr adevar :peace:

Eu spuneam de 6sigma, e bine de stiut, multumesc, oricum si pt kit de jeturi standard sunt mai ieftini decat restul si au review bun, am vb cu ei si am scos kit stage 3 la $30 pt ce vroiam eu, inca mai am de vanat un hypercharger de la Kuryakyn la un pret decet si transport decent.

 

Si eu, pe viitor, dupa ce imi refac motorul .... apropo de motor as dorii eu motorul ala daca il donezi, ai PM, multumesc anticipat..... am descoperit ca ar putea avea ceva probleme prin cilindrii (nu se stie inca ca nu l-am desfacut inca), as dorii , urmatoarea "schimbare" sa fie sistemul de dublu disc pe fata de la 1100, eu zicem (inca ma documentez daca e posibil) sa i-au urmatoarele: paharul stanga de la furca, etrierii cu conductele aferente, butucul roata de la un 1100 si discuri si placute noi pt 1100.

 

Multumesc de lamurire pe aceasta cale, deci e clar trebue sa adaug, arcuri mai lungi noi (tre sa vad cu cat mai lungi) si ambele pahare de 1100 sau furca cu totul de la un 1100.

» Post actualizat in 23 Sep 2015 16:38

cilindri*

dori*

 

tastatura si graba asta :D

Editat de Alexaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare....

Are careva asa ceva pe rezervor???

Am cumparat o bucata mai mare de piele si as vrea sa fac una.Problema e ca nu am dimensiunile si pe unde am intrebat la pielarie nu aveau matrita.Am incercat eu cu niste coli A3 sa-i fac un contur dar nu reusesc....

Asa ca daca aveti vreunu as vrea sa fac si eu o matrita.....

Una noua e peste 200lei iar asa ar iesi la vreo 50lei....

post-52095-0-96348500-1443167140_thumb.jpg

post-52095-0-23698800-1443168157_thumb.jpg

Editat de george_eu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare....

Are careva asa ceva pe rezervor???

Am cumparat o bucata mai mare de piele si as vrea sa fac una.Problema e ca nu am dimensiunile si pe unde am intrebat la pielarie nu aveau matrita.Am incercat eu cu niste coli A3 sa-i fac un contur dar nu reusesc....

Asa ca daca aveti vreunu as vrea sa fac si eu o matrita.....

Una noua e peste 200lei iar asa ar iesi la vreo 50lei....

 

Daca iti pui asa ceva se duce vopseaua de pe rezervor. Din cauza vibratiilor se freaca de rezervor, iar cu timpul se matuieste vopseaua.

Deci... daca te apuci sa faci sa o faci bine, sa arate frumos ca ramai cu ea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...