Sari la conținut

14-10 Lovit din spate - dar tot motociclistul e de vina


CozonacRutier
 Share

Postări Recomandate

foarte bine ai procedat, era si omu speriat poate , se cam balbaia si i-au iesit altele pe gura ... ce atata bataie ca nu suntem in evu' mediu.

 

 

Serios ? Saracul om care se balbaia si nu are decenta sa isi recunoasca o fapta simpla..... mai ales cand cel patit era atat de calm.. Nesimtire sau prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Merita pe putin injurat :| "a franat brusc"??? wtf.? unde (cuvant urat) a franat brusc??? baiatu a oprit normal sa se asigure, a cedat trecerea si cand sa plece poc, la interval de cateva secunde intra fraierul in el, cel mai posibil ala cu Cielo era cu capu scos pe geam si se uita in stanga sa vada daca mai vine cineva si atunci sa intamplat. Cum au spus si colegii, ai fost prea calm cand ti-a zis ca ai oprit brusc merita macar un scuipat in fata, daca venea vre'o masina si te impingea in fata ei si se intampla cine stie ce (Doamne Fereste). Cand sti ca ai pupat in fund taci (cuvant urat) din gura si asuma-ti fapta. Cred ca nu sunt singurul de aici care gandeste asa.

O zi buna colegu si bucura-te ca a fost doar atat, si app, nu-l ierta pe fraier, sa plateasca ce-a stricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pin la urma, la ce sint bune camerele ??? in afara ca ii prinzi pe altii in momente proaste ( prieteni presupun ) incerci sa postezi filmuletul unde nu este cazul iar acolo unde ai postat in topicul golaneala de o zi cind te iau baietii la misto incerci sa dai tot felul de explicatii. Fara suparare nu am nimic cu tine personal, insa cind ii faci pe altii de cacaoo nu incerca sa speli putina.

Te iei degeaba de om. Ala nu era intr-un moment prost..ci asa este el tot timpul nesimtit. Cum plm sa spui ca a franat brusc si a intrat sub bara??? Chiar e bine ca avea camera...altfel nu recunostea nesimtitul nici in ruptul capului.Camera ajuta!

Eu am avut un accident si daca nu vedea asiguratorul (Carpatica) cum a fost si cu ce nesimtit avem de aface sigur nu-mi luam banii. Si eu am nimerit tot un nesimtit d'asta cu tupeu (la inceput a recunoscut fapta dar apoi s-a incordat ca isi retrage dosarul, etc.) si-mi pare foarte rau ca am facut amiabila cu el..chiar daca am fost despagubit. Trebuia sa-l las fara permis 60 de zile pentru neacordare de prioritate.

 

Nu-l lasa..arde-l si cel mai bine...explica-i de ce il arzi...poate poate va intelege ceva din toata treaba asta.

 

Catre initiator: ce camera ai frate??

Editat de Calin26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pin la urma, la ce sint bune camerele ??? in afara ca ii prinzi pe altii in momente proaste ( prieteni presupun ) incerci sa postezi filmuletul unde nu este cazul iar acolo unde ai postat in topicul golaneala de o zi cind te iau baietii la misto incerci sa dai tot felul de explicatii. Fara suparare nu am nimic cu tine personal, insa cind ii faci pe altii de cacaoo nu incerca sa speli putina.

@ceberita - fata, ce spui tu acolo ? detaliaza te rog

 

este recomandat sa ai camera, ajuta. o sa devina curand obligatorie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce zice ala are logica, voi nu intelegeti nimic din fizica asta. adica, el luandu-se sistem de referinta, el sta pe loc si toate lucrurile vin spre el, strada, traficul, locul de munca, muntele (asa venea muntele la Baiazid, apropos...). si normal, motociclistul, vazand ca se apropie brusc de el, a franat si a pierdut spatele, care devine fata in cazul nostru. si cum stii ca ai pierdut fata? auzi clanc si esti pe jos (lucru surprins clar de camera). si asa a ajuns sub masina colegul care nu s-a asigurat cum trebuie, daca privim situatia in acest context. mare noroc ca nu e ranit soferul ca vedeai tu ce pateai ca l-ai julit....offfff...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia asta ar fi trebuit sa nu misti motorul sa te asezi pe bordura si sa suni la 112 sa vina salvarea.Te durea piciorul ,coloana, capul(invatat de doctor de la inml,motociclist si el) si oricum ai avut tensiunea mare(garantat)cei de pe salvare te-ar fi consultat si trecut in acte.Atunci politistul sau un echipaj de la circulatie, ar fi trebuit sa vina la fata locului sa constate si sa intocmeasca proces verbal(care de fapt e scris,de limba romana).Depus rapid plangere,cerere de daune etc.Si mai departe toate ar fi fost clare pentru acel BOU.Cam asa trebuie reactionat, nu sarit la bataie,doar ceva pomenit mortii si dumnezeii masii sau ce expresii ai in vocabularul buruienos.Sper ca nu-l ierti pe dobitoc.


» Post actualizat in 17 Oct 2014 14:58

Cand suni la 112 spui ca este accident cu victima si nu te misti de acolo.Te dor toate rau.Am vut si eu in 25 de ani de motociclist 4 accidente,ultimul anul trecut in 7 august,chiar inainte de apleca in cocediu,deci vorbesc in cunostinta de cauza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia asta ar fi trebuit sa nu misti motorul sa te asezi pe bordura si sa suni la 112 sa vina salvarea.Te durea piciorul ,coloana, capul(invatat de doctor de la inml,motociclist si el) si oricum ai avut tensiunea mare(garantat)cei de pe salvare te-ar fi consultat si trecut in acte.Atunci politistul sau un echipaj de la circulatie, ar fi trebuit sa vina la fata locului sa constate si sa intocmeasca proces verbal(care de fapt e scris,de limba romana).Depus rapid plangere,cerere de daune etc.Si mai departe toate ar fi fost clare pentru acel BOU.Cam asa trebuie reactionat, nu sarit la bataie,doar ceva pomenit mortii si dumnezeii masii sau ce expresii ai in vocabularul buruienos.Sper ca nu-l ierti pe dobitoc.

» Post actualizat in 17 Oct 2014 14:58

Cand suni la 112 spui ca este accident cu victima si nu te misti de acolo.Te dor toate rau.Am vut si eu in 25 de ani de motociclist 4 accidente,ultimul anul trecut in 7 august,chiar inainte de apleca in cocediu,deci vorbesc in cunostinta de cauza

Pai daca nu ai N zile de spitalizare, stiu ca nu prea te ajuta..Acum o luna am avut si eu accident, plaga la piciorul stang, dar n-am stat sa-l dau in judecata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai voi tineti cu ursu`?Am incercat sa dau doar cale de urmat,nu e infailibila,cel mai bine sa faca fiecare cum crede si vede ce iasa.


» Post actualizat in 17 Oct 2014 16:05

Si este vorba nu de spitalizare ci de zile de ingrijiri medicale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă chemi ambulanţa bagi instant conservarul în zona de regrete, se fac masurători, se ia alcoolemia, apare ameninţarea dosarului penal. Mai ai treabă a doua zi să dai declaraţie că eşti ok (dacă vrei) şi gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.Deci incep si eu sa ies din balarii?

Păi ia gândeşte-te că ierţi conservarul iar peste câteva ore te apucă dureri de oase şi tu nu ai luat măcar numărul maşinii.

Cine zice să nu porţi camera că nu e bună? Poate unul invidios că el nu are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te iei degeaba de om. Ala nu era intr-un moment prost..ci asa este el tot timpul nesimtit. Cum plm sa spui ca a franat brusc si a intrat sub bara??? Chiar e bine ca avea camera...altfel nu recunostea nesimtitul nici in ruptul capului.Camera ajuta!

Eu am avut un accident si daca nu vedea asiguratorul (Carpatica) cum a fost si cu ce nesimtit avem de aface sigur nu-mi luam banii. Si eu am nimerit tot un nesimtit d'asta cu tupeu (la inceput a recunoscut fapta dar apoi s-a incordat ca isi retrage dosarul, etc.) si-mi pare foarte rau ca am facut amiabila cu el..chiar daca am fost despagubit. Trebuia sa-l las fara permis 60 de zile pentru neacordare de prioritate.

 

Nu-l lasa..arde-l si cel mai bine...explica-i de ce il arzi...poate poate va intelege ceva din toata treaba asta.

 

Catre initiator: ce camera ai frate??

Era vorba de clipul pus de Inachim frate, uita-te mai atent la ce ma refer. Spor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ai N zile de spitalizare, stiu ca nu prea te ajuta..Acum o luna am avut si eu accident, plaga la piciorul stang, dar n-am stat sa-l dau in judecata..

eu cred ca te ajuta pt ca:

- e obligata sa vina politia, o sa ai PV de la ei, faptasul poate sa isi schimbe declaratia oricit vrea

- iti iei banii mai repede de la asigurator, nu se mai tergiverseaza atita

- uneori scoti un pericol public de pe strazi macar o luna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Ticu!Anume asa trebue procedat, cu calm si stapinire de sine.Si nu cedezi.Si nicio data amiabila.Vorbesc din propria experienta.Mai ales in cazul prezentat.Te culci pe jos si spui ca te doare coloana.Acu nu stuiu ,daca din motociclu se scurge benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfoiaiii, mama ! A aparut iar un topic, "momeala" pentru vandami ! :) Ori nu ati cazut niciodata cu motorul, ori nu ati dat un pumn de multa vreme(niciodata) :crack:

On: Zona este una plina de ciudati si chiar daca este una "spatioasa", vezi niste chestii pe Grivitei, de te ia capul. Cred c-au fost acolo mai multe accidente moto decat pe Magheru.

Merita atentie sporita, chiar daca sunt spatii largi de manevra. Poate chiar asta este cauza. Se aduca acolo trafic din zone aglomerate, mai ales dimineata, cu soferi care mai mult au stat in trafic pana atunci si, cand dau de 3 benzi ii apuca strechea.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede pe film ca era deja un echipaj smurd + politie acolo de la un alt accident.

 

 

eu cred ca te ajuta pt ca:

- iti iei banii mai repede de la asigurator, nu se mai tergiverseaza atita

Asta crezi tu, realitatea este alta. Politia face constatarea daunelor iar hartia de la politie inseamna ca asiguratorul nu are motive sa comenteze la ce trebuie despagubit. Asta nu inseamna ca nu pot tergiversa dosarul. Ti-o spun din proprie experienta, cu Astra, cu hartie de la politie, cu dauna totala si cu 10 luni de telefoane/mailuri/plangeri la CSA pana mi-am luat si ultimul care mi se cuvinea.

Editat de CozonacRutier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...