Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu deranjeaza ce faci, atata timp cat nu-i balacaresti pe cei care nu sunt pe aceeasi lungime de unda.

PS: Uleiul din furca fata la cat timp il schimbi?

 

Corect,timpul meu,banul meu. Deranjeaza pe cineva ? Abtineti-va. Daca eu azi ii dau foc la motor, scriu aici. daca fac altceva,scriu aici. Dece atata ura / invidie ? :))

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

o data la 2 ani. ca nu fac mai mult de 10k km in 2 ani si e ok.

Nu deranjeaza ce faci, atata timp cat nu-i balacaresti pe cei care nu sunt pe aceeasi lungime de unda.

PS: Uleiul din furca fata la cat timp il schimbi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spalat, polishat, uns diverse, curatat franele, dat cu niste scarmaz plasticele pt. intinerit, dat si cauciucurile cu substanta de inegrit, curatat si motorul de rezerva. Din pacate, pozele cu tilifonul nu ii fac deloc cinste :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spalat, polishat, uns diverse, curatat franele, dat cu niste scarmaz plasticele pt. intinerit, dat si cauciucurile cu substanta de inegrit, curatat si motorul de rezerva. Din pacate, pozele cu tilifonul nu ii fac deloc cinste :)

 

Frumos, frumos :)

 

Acelasi lucru am facut si eu azi, mai putin polishatul, ala ramane pt la iarna. Zona pinionului fata mi-a mancat mult timp, se stransese f multa mizerie acolo... vreo 2 ore, 0,5l de motorina amestecata cu benzina si 2 spray-uri de curatat lantul, am reusit sa curat lant, pinion, foaie, roata spate, cric, pe sub motor... si la final o baie cu spuma, ca sa o pot baga in "garaj" curatica.

I-am golit si rezervorul si, cu ce mai ramasese in carburator si pe furtune, am mai facut 1-2 km in jurul blocului, ca sa-l golesc complet (cu socul tras, sa consume).

Am dat fiarele din spate jos (aka suportii de coburi) si il astept pe Gri-ul sa ma ajute la impins pe scari :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e o mobra veche si se simt vaporii de benzina... nu e placut sa miroasa in casa (eu n-as avea o problema, dar prietena...). Daca o tineam intr-un garaj, ii faceam plinul si aia era, dar asa, nu merge.

Plus ca vreau sa-i refac lacul de pe rezervor si nu puteam sa-l dau jos cu benzina in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Oricum, faza cu rezervorul plin sau gol peste iarna cred ca e doar un mit. Un prieten de al meu tine rezervorul gol, tot timpul iarna. Ma rog...2-3-4 l doar..

Motorul il tine intr-un fel de garaj, are poarta, usa, iarna cam in jur de 3-4-5 grade peste 0 si nu are probleme :)

Nu a ruginit, nu s-a infundat ceva la motor, nu are treaba. Rezervorul are culoarea lui obisnuita iar mobra merge ceas..nu stiu ce sa spun. Nu e deloc trist pt rezervor/motor am impresia. Are un f4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi va bagati mobrele la iernat si eu ma rog sa mai fie o luna de zile cu peste 10 grade sa nu ma echipez prea tare.

Si eu astept ceva soare sa mai vad bulgarii, mai trag o pizza in dobrici. Cu masina nu intra bine pizza la ghiozdan.

 

I-am curatat si uns si eu lantul MT-ului. Si facut plinul, ca na, vine iarna ;). Pe naiba, cautam motiv sa dau o tura :D

M-am cam plictisit de lanturi. Urmatoarea cred ca o iau cu cardan, poate un bmw ca il tot lauda lumea sau un fjr, dar pe partea aialalta a gardului, sa parasesc incinta intai, ca aici vad ca iese ponta si nu e de bine.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am cam plictisit de lanturi. Urmatoarea cred ca o iau cu cardan, poate un bmw ca il tot lauda lumea sau un fjr, dar pe partea aialalta a gardului, sa parasesc incinta intai, ca aici vad ca iese ponta si nu e de bine.

Moto Guzzi nu-ti place? Sper sa nu iasa doi in unu ca altfel seful statului o sa zica romani treceti Prutul si comandantul armatei pe loc repaus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost singur? Pe unde ai urcat? Merge facut drumul cu o "vaca" gen Transalp/GS?

Cu inca niste tovarasi. Daca ai gume bune, merge si cu vacute mai mari. Sunt cateva zone care ar fi ceva mai chinuitoare, dar nu de netrecut (cu putin ajutor eventual) ;)

 

te-ai dat la portocaliu? cica nu mai ai scapare dupa ce ai incercat

Am zis sa complementez nitel albastru de la gs, pt cand am chef de dubiosenii :D Pana acum ne-am impacat bini di tat

Azi i-am aratat si Baiului :)

post-40715-0-61419900-1414971199_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am luat doi ochi suplimentari. Abia aștept montajul și verificarea eficienței!

post-79922-0-13551900-1415021039_thumb.jpg

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...