Sari la conținut

"Gratis nu exista, ieftin nu rezista"


Grig_ESD
 Share

Postări Recomandate

Cu obrazul rusinat vreau sa va zic ce se intampla cand te calicesti la bani cand nu e cazul.

 

Anul trecut mi-am luat o Honda Shadow 600 din '92 cu 75000km la bord, rupta-n supapa si modificata in garaj in cel mai grotesc mod posibil. Am investit un pumn de bani de-am adus-o intr-o stare tehnica buna, insa la capitolul estetica inca eram nemultumit.

 

Dupa ce am incheiat sezonul 2014 si am bagat mobra la iernat, am vorbit cu un baiat (o cunostinta relativ recenta; Stefan Onisim pe Facebook) care mi-a promis ca ma rezolva cu vopsirea basculei, rezervorului, aripei fata si carenelor cu doar 200 de lei. Mi-a zis ca pretul asta asa bun e pt ca ne cunoastem si are garajul lui. Am zis ca fac biznisul vietii si rup gura targului in primavara cand scot mobra la strada.

 

I-am dat piesele pe la jumatea lunii noiembrie si i-am zis ca are timp pana la jumatea lunii februarie sa le faca frumoase. I-am platit si materialele ca sa aiba cu ce face treaba.

 

Ne-am mai intalnit de-a lungul iernii si mi-a povestit in ce stadiu e cu lucrarile si totul parea ca e in grafic.

 

Pe la jumatea lui februarie imi zice omul ca piesele sunt gata, dar ca nu are timp sa ne vedem ca s-a angajat la Telekom si ca e plecat din oras si foarte foarte ocupat.

 

Ieri, am reusit sa recuperez piesele, dupa ce timp de o luna jumate am sunat zilnic si eu si inca alti 2 oameni.

 

Ce-a facut omul de 200 de lei cat i-am dat: rezervor slefuit cu faiul si santuri ramase in tabla, nu a kituit nimic, nu a ferit lantul cand a vopsit bascula, nu a dat grund, nu a dat filler, nu a dat lac, vopseaua e fie scursa, fie buburuzata. Pe scurt, tre' s-o iau de la capat cu vopsitoria.

 

Concluzia: pe langa faptul ca m-am uitat in oglinda si mi-am zis "esti cel mai mare prost din istorie", va indemn sa nu va bazati pe oameni care va promit marea cu sarea si vopsitorie de calitate inalta facuta intr-un garaj la demisolul blocului.

 

Cu aceasta ocazie tin sa-mi cer cele mai sincere scuze celor carora le-am zis "stiu eu un baiat care vopseste ieftin. I-am dat eu rezervorul la facut. Baiatul pare profi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

problema e ca am un venit relativ mic si nu-mi permit in urmatoarele doua luni sa revopsesc piesele decat daca le fac singurel cu spray-uri. O alta varianta ar fi sa le montez pe mobra si sa merg cu ele asa pana strang bani de o vopsitorie omeneasca. Problema e ca mi-ar crapa obrazul de rusine sa apar asa pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezervor slefuit cu faiul si santuri ramase in tabla

 

Asta face cat toate celelalte la un loc.

Macar daca ii faceai plinul si dupa aia il puneai sa slefuiasca cu faiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca mi-ar crapa obrazul de rusine sa apar asa pe strada.

 

Haide domne sa fim seriosi, nu trebuie sa dai explicatii nimanui, este mobra ta, ce-ti pasa de ce zice lume, unii poate nici nu vad astfel de detalii.

Nu dramatiza asa situatia...se poate intampla oricui.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si aia scumpi dau buleala si lucreaza dupa ureche aia am obs ca de banii ceruti in plus incearca sa prosteasca ca asa trebuie sa fie ca n-are cum domne noi ? la reputatia noastra.Romanisme pe scurt. Dupa cum s-a mai zis mai sus referinte + portofoliu mai intreaba in stanga in dreapta.

Nu conteaza ce atelier au cu ce sunt imbracati mecanicii cum vorbesc toate astea is facute sa iti ia ochii sa te prosteasca sa crezi ca is profesionisti. Nu te lasa pacalit fii circumspect nu crede nimic din ce zic ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai chill, cand mergi pe ea te uiti la drum sau la femei :grinbandit: (nu la vopsea) asa ca nu e mare paguba, vorba unora, bine ca n-ai dat multi bani.

 

baga benzina si da-i capat, asta e tot ce conteaza.

 

zici si tu ca e rat.


» Post actualizat in 03 Apr 2015 07:58

eu l-as monta asa si as pune un bilet sau ceva pe care se fie mentionat

"rezervor vopsit de Stefan Onisim "

LAWL

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este imposibil sa vopsesti atatea repere cu 200 de lei,numai costul materialelor depaseste suma asta.

 

Ce materiale ? O panza de fai e 3 lei, iar 2 spray-uri vreo 20 de lei. Normal ca a facut afacere domnul vopsitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am facut poze inca, dar promit ca diseara incarc cateva.


» Post actualizat in 03 Apr 2015 08:22


Este imposibil sa vopsesti atatea repere cu 200 de lei,numai costul materialelor depaseste suma asta.

 

pentru aripa fata, rezervorul, carenele mici de pe laterale, ornamelnetele de la jug si aripa spate iti ajung 200 de lei ca sa cumperi materiale (suprafata efectiva nu e asa de mare)...asta in conditiile in care stii sa le folosesti...

Editat de Grig_ESD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o la fel, am dat carenele unui baiat care parea profi ca se le colanteze negru lucios.

Au venit inapoi un sortiment nou: negru lucios 3D. Bule de aer peste tot. De 50 de lei le faceam io cu sprayu la fel de prost si bagam si-o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de asta nu am vrut nici eu sa dau la vopsit la vreun 'meserias''. Asa a iesit la spray: 3 maini de vopsea si 3 de lac. Mai putin de 4 spray-uri la 8 lei bucata. O fi bine o fi rau.......

post-86711-0-05159800-1428060779_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am facut poze inca, dar promit ca diseara incarc cateva.

» Post actualizat in 03 Apr 2015 08:22

 

pentru aripa fata, rezervorul, carenele mici de pe laterale, ornamelnetele de la jug si aripa spate iti ajung 200 de lei ca sa cumperi materiale (suprafata efectiva nu e asa de mare)...asta in conditiile in care stii sa le folosesti...

Te-ai ars pentru ca ai calculat asa (gresit) .Primer cu intaritor 110leikg,diluant pentru intaritor 25 lei litrul,vopsea 25 lei 100g..intra lejer 200-250 g ,lac + intaritor 180 lei/litrul ,diluant pentru vopsea si lac 28 lei litrul .Calculeaza diluant pentru spalat pistolul dupa fiecare operatiune,pierderi de vopsea si lac,degresant + carpa antistatica,filtre pentru pistol 3 bucati..etc.

Eu m-am referit la vopsea auto/moto nu la spray.

Editat de b86dtm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de asta nu am vrut nici eu sa dau la vopsit la vreun 'meserias''. Asa a iesit la spray: 3 maini de vopsea si 3 de lac. Mai putin de 4 spray-uri la 8 lei bucata. O fi bine o fi rau.......

 

Bijuterie. Presimt ca la asta am sa ajung si eu.

 

 

Te-ai ars pentru ca ai calculat asa (gresit) .Primer cu intaritor 110leikg,diluant pentru intaritor 25 lei litrul,vopsea 25 lei 100g..intra lejer 200-250 g ,lac + intaritor 180 lei/litrul ,diluant pentru vopsea si lac 28 lei litrul .Calculeaza diluant pentru spalat pistolul dupa fiecare operatiune,pierderi de vopsea si lac,degresant + carpa antistatica,filtre pentru pistol 3 bucati..etc.

Eu m-am referit la vopsea auto/moto nu la spray.

 

Asta e calculul pe care mi l-a facut si nea omu' care a zis ca ma rezolva cu vopsitoria. Teoretic stia ce trebuie facut. Cand a trecut la pus in practica a iesit nasoala treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu obrazul rusinat vreau sa va zic ce se intampla cand te calicesti la bani cand nu e cazul.

 

Stai linistit, se putea si mai rau.

 

Exemplu: dupa ce auzi mai multe povesti din astea, sa iti sufleci manecile si sa iti zici ca le faci tu singur, ca orice ar iesi, sigur iese mai bine. Ce mare treaba vopsitoria, doar nu e rocket science. Te uiti pe net ce ai nevoie, faci o lista si pleci la cumparaturi. Smirghel, nitrodiluant, degresant, chit, vopsea, lac. 2 saptamani si 300 de lei mai tarziu, in timp ce freci ca boul la piesa si ti se pare ca nu se mai termina, incepi sa descoperi tot felul de chestii pe sub vopseaua veche: scursuri, chit crapat, indoituri. Chituiesti din nou, freci temeinic inca o saptamana, dai cu primer si totul pare sa fie cum trebuie. Doar ca primerul e acrilic si vopseaua e pe baza de apa si tu nu aveai de unde sa stii ca daca nu sunt compatibile, stratul de vopsea se face cam ca branza.

 

Asa ca 3 saptamani si alti 400 de lei mai tarziu, in timp ce prietenii tai se dau ca porcii cu motoreta, tu abia ce termini de frecat. Doar ca vopseaua a prins doar pe piesele de plastic. Ca vopseaua de pe bascula, cadru, motor, roti si restul pieselor de aluminiu cam sare la montaj. Adica sare sanatos, coji, in bucati mari. Asa afli ca pe aluminiu gol se da inainte cu un grund special reactiv pe care poti sa il iei de la Policolor, si abia peste asta se da cu primer si vopsea. Dar asta se da la pistol, nu se gaseste la spray asa ca iti trebuie cel putin un garaj, un compresor si un pistol. Si, cum deja stii, smirghel, nitrodiluant, degresant, vopsea, lac si inca 3 saptamani de frecat si una de vopsit.

 

In final mi-a iesit bine, nu perfect, nu chiar cum am vrut, dar decent. Pana cand o conducatoare auto a vrut sa parcheze corect dar a calculat gresit distanta fata de motoreta parcata pe trotuar.

 

Daca bagam banii astia in benzina, ajungeam la Nordkapp. Daca zici ca motoreta merge, sfatul meu e sa te dai cu ea asa pana la iarna. Cauti un garaj, dai jos de pe ea tot ce e de vopsit si iti incerci din nou norocul.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...