Sari la conținut

Cluj, 12.06.2015, Iclod


frankone
 Share

Postări Recomandate

epic :)

Ne-am intalnit la Voineasa, am stat la aceasi masa, voi trei si eu singur... Va spuneam ca merg spre lacul Vidra si v-am cerut parerea despre drum...

Parca eram cu motocicleta...dar nu eram motociclist, eram autostopist m-au luat unii la ocazie...cu motocicleta cu tot. E de rasul rasului... si aici nu ma refer la tine ci la ,pretenii mei'...motociclistii adevarati cu pedigree, singurii, unicii, motociclisti din Univers.

Asa bou cum sunt, eu macar cu toata impotrivirea unora incerc sa fac educatie rutiera pe acest site, nu pot sa tin de mana pe nimeni... atata pot, atata fac si indiferent de parerea unora, o sa o fac in continuare pentru cei putini care inteleg necesitatea...si au nevoie.

Daca mai sunt cunostinte nemultumite de prestarea mea... sa spuna acum, sa nu ne mai intersectam traseele sau sa imi iau o lamaie la mine...

post-19651-0-69496800-1434339013_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ne-am intalnit la Voineasa, am stat la aceasi masa, voi trei si eu singur... Va spuneam ca merg spre lacul Vidra si v-am cerut parerea despre drum...

Parca eram cu motocicleta...dar nu eram motociclist, eram autostopist m-au luat unii la ocazie...cu motocicleta cu tot. E de rasul rasului... si aici nu ma refer la tine ci la ,pretenii mei'...motociclistii adevarati cu pedigree, singurii, unicii, motociclisti din Univers.

Asa bou cum sunt, eu macar cu toata impotrivirea unora incerc sa fac educatie rutiera pe acest site, nu pot sa tin de mana pe nimeni... atata pot, atata fac si indiferent de parerea unora, o sa o fac in continuare pentru cei putini care inteleg necesitatea...si au nevoie.

Daca mai sunt cunostinte nemultumite de prestarea mea... sa spuna acum, sa nu ne mai intersectam traseele sau sa imi iau o lamaie la mine...

daca vrei sa faci EDUCATIE RUTIERA apoi scrie la INCEPATORI..... nu la MORTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim aici baga ochiul actualii vii si viitorii morti si eu pe astia vreau sa ii recuperez sa-i tin vii si nevatamati... dar ei... nu si nu...nu vor neam !

Eu imi duc motorul la mecanic, nu ma pricep... nu ma bag ! La mobra prin '80 ma bagam, la masina ma bagam, dar acum nu mai vreau! Dar il conduc singur, ca ma duce capul ! Cred ca sunt (pentru linistea unora...) semimotociclist nu motociclist desavarsit ! Chiar suna frumos, semimotociclist asa ca un ...semizeu, e ceva...! O sa imi fac si o diploma, un ecuson... doar o aripa rupta! Puneti-va pe geaca mare motociclist sa stiu, sa ma trag mai incolo, sa nu iau ceva de la voi sau voi de la mine prin aer...asta ne mai trebuie...

Bietul Dafinel de-ar fi stiut ce lasa in urma lui...Sa nu-ti para rau Dafinele, te-ai dus intr-o lume mai buna de unde nimeni nu se intoarce sa povesteasca...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU CEI CARE VORBESC DE 2 BENZI! Dej- Cluj, respectiv 1C, este un drum cu o banda jumate pe sens daca pot spune asa. Prima banda, sau jumatatea de banda, nu este pentru a circula camioanele pe ea.

Editat de pik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU CEI CARE VORBESC DE 2 BENZI! Dej- Cluj, respectiv 1C, este un drum cu o banda jumate pe sens daca pot spune asa. Prima banda, sau jumatatea de banda, nu este pentru a circula camioanele pe ea.

 

este o singura banda acolo, a doua o fi facut-o aia doar asa sa umfle factura, ca doar trebuia sa fure si ei, nu se puteau lasa la verii lor de mai jos de pe harta, oricum este o invitatie la greseala si accidente, cu motor, masina, orice

si daca mergi cu 80-100 prin localitatile alea tot te imping unii din spate spre dreapta, chiar cu linie intrerupta pe mijloc, fiindca ei se grabesc, sa umfla rahatu-n ei, cand vad motor toti sunt Schumacher

mi s-a intamplat nu o data fiind cu masina, mergand constant la 60-65 cu pilot automat chiar si fara sa-i presez pe cei din fata sa se traga pe "banda" din dreapta sa-mi faca loc, desi acolo ori erau oameni buluc, ori era cate o masina parcata, cate unu' bou' tot voia sa-mi faca loc cu riscul de a opri ... degeaba

cu motorul la fel cu 80-90 prin localitate ma bitzau sa le fac loc, cu linie intrerupta si drumul liber cu tot, am trecut prin fata masinii cu radar, au vazut tot, le-am facut semne, ii durea undeva, doar si militienii gansesc acolo la fel

asa ca mai bine cate o banda ingusta pe sens si cu linii continue cat incape decat asa cum e drumul ala

nu mi se pare sa fi gresit cel cu camionul, chiar daca n-a tras tare dreapta la viraj ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi un sfat bun pe care l-ai dat aici pentru motociclisti.

Am jos la subsol o semnatura... dar na, e greu...e multe domne, e multe....

Am crezut ca altii au ceva cu tine dar...vad ca tu cauti scandal cu altii, de ce, te simti tu bine asa...? Am inceput o lista si de acum incolo ma voi adresa strict doar celor cu un minim bun simt si bagaj de cunostinte...fa o analiza, te incadrezi...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc de toata galceava asta, mai bagai si punctul 20 la pomelnic (ca tot ne laudam ca invatam cate ceva de pe sectiunea asta) "Nu-i da blana intr-o curba cu vizibilitate restransa pe drumul public" si basta. Eeee...

S-a marcat... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am jos la subsol o semnatura... dar na, e greu...e multe domne, e multe....

Am crezut ca altii au ceva cu tine dar...vad ca tu cauti scandal cu altii, de ce, te simti tu bine asa...? Am inceput o lista si de acum incolo ma voi adresa strict doar celor cu un minim bun simt si bagaj de cunostinte...fa o analiza, te incadrezi...!?

Eram pe telefon, nu se vede semnatura. Am crezut ca ai dat un sfat aici. Pentru ca din ce merge discutia pe topic tu doar ne arati ca a gresit ala cu tirul, in loc sa sfatuiesti motociclistii sa fie cu ochii cat cepele ca mor pe capete.. Acum am vazut lista lui Schindler de la semnatura. Vezi ca sunt multe topicuri pe forum pe tema asta, destul de complete, poate vrei sa-ti faci update la semnatura! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala este drum cu 1 banda pe sens....nu mai tot despicati firul in 4 cu banda 2. Nu confundati ACOSTAMENTUL cu o banda de circulatie, de aceea este semnalizat ca atare.

 

Desteptii cu 26 de pct sa citeasca in regulament cine si in ce conditii are voie sa circule pa acostament.

 

Camionul a procedat legal, nu se afla pe acostament, a virat de pe banda lui...nu era pe contrasens.

 

Case Closed

total de acord!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta voiam si eu scriu. Parcurgand topicul am tot citit post-uri cu banda 2, banda 2... acolo la cum arata drumul e o singura banda pe sens + cate o banda de urgenta.

 

Multi fac confuzia in privinta drumurilor astora modernizate si le considera cu 2 benzi pe sens. Ba daca este s-o luam pur legal, singurul loc pe unde trebuie sa se circule pe ele este asa-zisa "banda 2", care e de fapt banda 1 (si singura pe sens).

 

Strada principala are o singura banda de mers pe sens , cea de la marginea drumului fiind banda de urgenta .

 

 

Un interlop mai putin pe strazi ( desi cred ca deja au aparut 2-3 locotenenti * in locul lui , deja ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala este drum cu 1 banda pe sens....nu mai tot despicati firul in 4 cu banda 2. Nu confundati ACOSTAMENTUL cu o banda de circulatie, de aceea este semnalizat ca atare.

 

Desteptii cu 26 de pct sa citeasca in regulament cine si in ce conditii are voie sa circule pa acostament.

 

Camionul a procedat legal, nu se afla pe acostament, a virat de pe banda lui...nu era pe contrasens.

 

Case Closed

Te cred, doar esti din zona si cunosti mai bine sectiunea de drum... dar al naibii ACOSTAMENT e lat cat o banda normala, asa reiese din poza. Nu iau apararea nimanui, vina e clar a motociclistului, doar faceam presupuneri..si analizam ipoteze..

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, e drum cu o singura banda, practic tot drumul de la cj la Dej e asa.

Similar, pentru cei din zona Iasi, drumul care merge catre Bacau (Tg Frumos, Roman)

Si mai sunt exemple de astfel de drumuri in Ro.

Oricum, ca de multe ori in viata asta, teoria e una, practica e alta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala este drum cu 1 banda pe sens....nu mai tot despicati firul in 4 cu banda 2. Nu confundati ACOSTAMENTUL cu o banda de circulatie, de aceea este semnalizat ca atare.

 

Desteptii cu 26 de pct sa citeasca in regulament cine si in ce conditii are voie sa circule pa acostament.

 

Camionul a procedat legal, nu se afla pe acostament, a virat de pe banda lui...nu era pe contrasens.

 

Case Closed

Tocmai din cauza problemelor de genul asta, nu mai se pot moderniza drumuri cu 1 banda si jumatate. Nu mai sunt acceptate de astia de la securitatea circulatiei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fast etc cum zici ca si-au pierdut aia permisele din cauza ta? i-ai turnat ? ca asa ai spus in raspunsul pe care mi l-ai dat! acu am vazut .BRAVO vei fi celebru pe aici si nu numai.


» Post actualizat in 15 Jun 2015 19:59

vorba cuiva pot sa te ating?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iau apararea celui cu camionul dar ca sa intre pe ulita aia trebuia sa "fandeze", mai intai stanga si apoi dreapta, manevra necesara si legala. Din pacate locatia era dupa o curba larga, care tenta la viteza dar, care si obtura camionul. Aici si-a spus cuvantul lipsa de experienta. Daca nu vezi iesirea din viraj nu-i dai, mai ales in localitate. Poate fi oprit pe drum orice, camion in pana, caruta, doua babe stau de vorba, este suficient si o balega ca sa rupi gardu' unui localnic, fereasca Cel de sus de un cap de pod. S'apoi ca sa-i crape "bostanu'-n" doua, cu tot cu casca... a avut oarece viteza, sa ma ierte D-zeu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai sus eu doar am zis... "epic" si atat. n-am mai intrat in detalii...

 

Ne-am intalnit la Voineasa, am stat la aceasi masa, voi trei si eu singur...

 

eu am crezut ca din momentul in care ai acceptat invitatia si ai venit la masa am stat 4 la masa.

 

Parca eram cu motocicleta...dar nu eram motociclist, eram autostopist m-au luat unii la ocazie...cu motocicleta cu tot. E de rasul rasului... si aici nu ma refer la tine ci la ,pretenii mei'...motociclistii adevarati cu pedigree, singurii, unicii, motociclisti din Univers.

 

nu inteleg nimic din ce incerci sa transmiti.

 

Asa bou cum sunt, eu macar cu toata impotrivirea unora incerc sa fac educatie rutiera pe acest site, nu pot sa tin de mana pe nimeni... atata pot, atata fac si indiferent de parerea unora, o sa o fac in continuare pentru cei putini care inteleg necesitatea...si au nevoie.

 

bafta in demers!

 

Daca mai sunt cunostinte nemultumite de prestarea mea... sa spuna acum, sa nu ne mai intersectam traseele sau sa imi iau o lamaie la mine...

 

nu inteleg de ce ai cara o lamaie cu tine si atat... tarie+racoritoare+lamaine suna rezonabil... dar doar lamaia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fast etc..,,mai ia o pauza! eu sant unul din ala mai vechi care stie cam cata experienta ai! dar mai este o problema! si daca mergi inca 10 ani tot nu o sa fi motociclist .

Cand te balacaresti cu un motociclist pe forum si apoi te impaci cu el la o bere, e ok. Dar dupa ce bei o bere cu un motociclist si apoi il balacaresti pe forum, parca e altceva. Si acum te rog eu, ca sa nu imi dai palpitatii, sa ma informezi care ”ie” criteriile ca sa fii motociclist. Auz?

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fast etc cum zici ca si-au pierdut aia permisele din cauza ta? i-ai turnat ? ca asa ai spus in raspunsul pe care mi l-ai dat! acu am vazut .BRAVO vei fi celebru pe aici si nu numai.

» Post actualizat in 15 Jun 2015 19:59

vorba cuiva pot sa te ating?

Draga Dorule, eu sunt un om civilizat, ofer Respect celor ce-l merita, ti l-am oferit si tie cand nu te cunosteam bine...Te-am acceptat la dialog, am pus intrebari...am primit raspunsuri uneori utile ,smulse'... din gura ta si nu te acuz pentru faptul ca nu prea esti comunicativ... inteleg ca asta e felul tau de a fi... Inca cred ca ai gresit fara voie, a fost doar un impuls de moment, poate nu ti-ai dat seama ca ne-am privit in ochi vreodata...poate a fost o zi grea in viata ta... De ce simti nevoia sa ma judeci aici pe forum sa dai satisfactie unor oameni mici care nu ma cunosc si nu te cunosc...cand puteai elegant sa imi dai un PM daca am gresit cu ceva...indiferent cu ce... Vezi bine ca recunosc public cand gresesc...Mai citeste-ma... Permisele...e poveste...unii le-au pierdut cand nu mi-au dat prioritate, altii cand m-au lovit in parcare si au fugit ca lasii, unii in urma unor telefoane solicitand politiei rutiere sa intreprinda actiuni in zone unde nu se respecta codul rutier si se incalca flagrant legea punand viata mea si a ta dorule in primejdie..Asta fiind din categoria ce am facut eu pentru voi motociclistii adevarati, vechi, pai... veghez si la siguranta ta dorule...din umbra dorule... dorule am mai dat telefoane sa-ti scot cainii din sosea, caii la Rasnov si sa iti astup gropile din drumuri dorule( pasajul Unirii si nu numai...) sa ajungi teafar acasa...dorule... Eu sunt om de actiune, si incerc sa fac ceva ca tu dorule sa te poti lauda ca esti inca motociclist vechi si peste 20 de ani... (sa mai pui doua trese pe umar, dorule) cu puterile mele mici de nemotociclist. Consider ca ai avut o zi proasta atunci cand mi-ai adresat acele cuvinte... nu te voi mai deranja vreodata adresandu-ti vreun cuvant sau vreo privire... iarta-ma daca am fost prea direct ...ramai sanatos, nu sunt suparat pe tine si imi pare rau ca a trebuit sa iti spun toate astea... as fi vrut sa nu imi dai ocazia!

» Post actualizat in 16 Jun 2015 04:28

mai sus eu doar am zis... "epic" si atat. n-am mai intrat in detalii...

 

 

eu am crezut ca din momentul in care ai acceptat invitatia si ai venit la masa am stat 4 la masa.

 

 

nu inteleg nimic din ce incerci sa transmiti.

 

 

bafta in demers!

 

 

nu inteleg de ce ai cara o lamaie cu tine si atat... tarie+racoritoare+lamaine suna rezonabil... dar doar lamaia?

Da, am fost 4 la masa ! Mi-a facut placere sa stau de vorba cu voi, trei baieti de treaba cu dragoste de motoare...Nu asta e problema... am vrut sa arat ca circul.. si ma intalnesc cu oameni ca voi, exist, nu srcriu doar pe forum, nu ma ascund in vreo rapa si scriu de acolo...

Lamia taie greata !

Am oroare de ogoliosi, trufasi, perversi, mincinosi...si alte asemnea categorii de oameni... treaba cu atostopul... era ca venisem pe motor pana acolo nu cu el in masina sau remorcat in spate...am pus si poza cu parcarea cu motoarele nu pentru voi trei... pentru unul vechi ca doru sau ca altii...

Asta e uneori problema in dialogul cu fanii mei... stilul meu de a scrie.. si agerimea mintii unor interlocutori ai mei...

» Post actualizat in 16 Jun 2015 04:43

Cand te balacaresti cu un motociclist pe forum si apoi te impaci cu el la o bere, e ok. Dar dupa ce bei o bere cu un motociclist si apoi il balacaresti pe forum, parca e altceva. Si acum te rog eu, ca sa nu imi dai palpitatii, sa ma informezi care ”ie” criteriile ca sa fii motociclist. Auz?

Ne cunoastem si noi doi. Nu am baut o bere, am mancat niste mici si am impartit drumul de la Slobozia din benzinarie cu escala (la Malu parca se cheama) la mici...si ceva povesti...Veneam de la Braila...(Jandarm Silion, motocilisti, protest...) Am mers impreuna pana in Bucuresti in Colentina ne-am despartit, cred ca iti amintesti... Multumesc de sprijin, dar nu ma sprijini pe mine Fast ( trebuie sa inteleaga unii..) ci sprijini Bunul simt...bun simt care ar trebui sa ne caracterizeze...pe toti.

» Post actualizat in 16 Jun 2015 04:47

In cazul asta mai am o intrebare, de cultura generala... Cand efectuezi un viraj cat se tine semnalul in functiune, pana cand....!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga cuki, posturile mele se adreseaza persoanelor inteligente...tu chiar crezi ca eu nu stiu ca legea spune 50m sau 100m semnalizare inaintea schimbarii directiei de mers ? Ma crezi timpit ? Eu am intrebat cat trebuie sa tii semnalul in viraj . Nu ca nu as sti, verificam cunostintele unora, dar semnalul se tine pus pana intri total pe noua banda sau pe o straduta laterala asta era raspunsul. Nu m-am uitat cu atentie la camion, poate nu mai functiona semnalul, avariat fiind... iar intr-o poza nu se poate vedea clipirea lu,i a semnalului... ( ma trezesc ca ma intreaba vreunul ce clipire, a cui !?)...pricepi tu !? Te-as ruga mai usor cu pianul pe scari,,, Daca vrei ne intalnim maine ( sa nu ai timp sa te pregatesti...) si facem impreuna chestionare la politie, dar daca faci mai putine ca mine lasi permisul acolo ! Iti recomand pe viitor sa ma citesti cu atentie, nu cu ochii la televizor...iar daca nu intelegi sensul cuvintelor mele, iti explic cu rabdare...Nu iau apararea nimanui, dar doresc o analiza corecta si completa a cazului atat cat putem noi, cu datele pe care le avem la dispozitie si din fata calculatorului... Noi nu suntem organe de cercetare penala, nu dam verdict in instanta si nici nu putem influenta vreo decizie... pana la urma sunt doar vorbe... Sa auzim de bine! P.S Da-mi voie sa ma citez...In cazul asta mai am o intrebare, de cultura generala... Cand efectuezi un viraj cat se tine semnalul in functiune, pana cand....!?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta si curva viata asta......

interlopu' a murit pe prostia lui, iar Boti (accident Sf Gheorghe) a murit saracu pe tampenia altuia.....

unul merge in iad, celalalt in rai.......

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu raiu' si iadu' este relativa.Adica sa nu fie taman invers..

asta nu mai depinde de noi......

 

am scris si eu la suparare.... eram prieten cu Boti..... sorry

el oricum nu era interlop.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...