Sari la conținut

Accident usor


Ionut Victor Letinu
 Share

Postări Recomandate

P.S. permis de 3 ani anul asta prima moto, anul asta 7000km

Asta este cel mai ciudat din tot ceea ce ai declarat pana acum. Îmi pot sari toti in cap, iar tu te poti supăra, daca dupa 5000km in oras asa gandesti/actionezi eu mă declar fff surprins. Cum poti da vina pe acel sofer? Mergeai fix pe linia continua/pe trecerea de pietoni/ masina stationa....ce pretentii ai? Acei 5000km au fost facuti in sufragerie? Te rog sa nu te superi, gandeste-te bine!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu cred ca mai are rost sa mai dau detalii...apropo de viteza neadaptata la conditii meteo am vazut filmarea intreaga si aveam 40km/h cu vreo 50 de metri inainte iar pe distanta respectiva nu am accelerat am lasat-o sa se duca din intertie si apoi am franat chiar inainte de inceputul filmuletului taiat...am franat fix pe dunga alba a trecerii...ghinion...


» Post actualizat in 20 Aug 2015 19:48

Ionut ma bucur sa aud ca esti bine, dar sa ai in vedere un control medical. Sa verifici si functionalitatea sistemului ABS sa vezi daca totul functioneaza ok.

Multumesc..nu a fost nevoie de ABS pana acum... si eu stiu ca functioneaza...acum o sa il testez cand se usuca


» Post actualizat in 20 Aug 2015 19:53

Asta este cel mai ciudat din tot ceea ce ai declarat pana acum. Îmi pot sari toti in cap, iar tu te poti supăra, daca dupa 5000km in oras asa gandesti/actionezi eu mă declar fff surprins. Cum poti da vina pe acel sofer? Mergeai fix pe linia continua/pe trecerea de pietoni/ masina stationa....ce pretentii ai? Acei 5000km au fost facuti in sufragerie? Te rog sa nu te superi, gandeste-te bine!

Nu ma supar asupra sfaturilor, eu am mers cu ea destul de linistit si nu am avut nevoie de franari de urgenta des,au fost cateva care nu am avut probleme...sunt convins ca daca era uscat nu se intampla nimic..treceam pe langa el...imi exprimam parerea de rau despre muncitorii din fabrica care asambleaza semnalizarile..si probabil ca ii recomandam un control oftalmologic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e drum de 2 benzi. ca-s parcate sau nu masini pe aia din dreapta e altceva. mobristul vine printre benzi... daca omul s-a asigurat cand a trecut pe langa masina aia neagra exact dinaite de trecerea de pietoni... mna... ar trebui ca daca vi cu motoru sa fi prevazator si sa te astepti ca se baga pe unde are loc...

 

 

bip bip a aparut pana sa se ridice de jos... comentariul meu se refera la chestia asta care n-o s-o vezi pe unde oamenii sunt mai civilizatii... chiar in caz ca cineva face o greseala, lumea e mai civilizata...

Mobristul vine pe partea din stanga a primei benzi, aproape de ,, banda doi''...uitati-va cu atentie este,, pe prima banda'' cu rotile (desi nu se vad rotile. dar dupa pozitia oglinzii din stanga se poate aprecia unde erau rotile...) ! Sincer nu prea imi dau totusi seama, sunt doua benzi, pare a fi sau a nu fi...Desi e spatiu de doua benzi, cu siguranta intra pe sensul de circulatie doua siruri de masini, dar nu vad marcajul desi e o dunga murdara acolo spre trecerea de pietoni, inaintea ei care ar delimita cele doua benzi...Aici e cheia sunt doua sau o singura banda de circulatie!?

Din cate imi amintesc str. arh. Ion Mincu e destul de lata si cred ca intra 4 masini pe ea...deci 4 benzi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ABS-ul merge sigur.

Saptamina trecuta am pus o frina brusca pe sosea uscata si mai intai a scartait scurt cauciucul pe asfalt si apoi am simtit ABS-ul la munca. Moto: Honda Transalp 2011.

In fata mea era un prieten cu un BMW F.... si a avut acelasi simptom.

In cazul tau cand roata a facut scart = aluncat = cazatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate ,tocmai au facut o modificare in legislatia rutiera prin care obliga conducatorii autovehiculelor aflate in miscare ,sa acorde prioritate celor vor sa se puna in miscare.Nu discutam de greseala lui ionut

» Post actualizat in 20 Aug 2015 17:27

mers era termenul.

Virgil tu vorbesti serios...! Te referi la mijloacele de transport public de persoane care au prioritate cand se pun in miscare din statiile prevazute cu alveole sau la ce ? alveole banuiesc...

» Post actualizat in 20 Aug 2015 20:56

Se pare ca sunt un bou ,pana in clipa asta am avut impresia ca l-a atins putin cel cu auto parcat in fata trecerii,in momentul in care voia sa intre in trafic. Mii de scuze la toti.Acum chiar nu vad rostul cazaturii.Scuze inca odata.

Acel bou parcat acolo in fata trecerii de pietoni, nu a plecat de pe loc caci el era plecat cu sorcova...dar a lasat masina acolo in fata trecerii de pietoni ca un mare bou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu trec pe acolo zilnic, intr-adevar dupa intersectie este un sant, pe care eu il evit pentru ca merg tot pe dreapta ca si autorul.

soferul are si el partea lui de vina, in primul rand ca blocheaza intersectia ca un bou pentru ca a trecut, ar fi trebuit sa se opreasca inainte de trecerea de pietoni pana avea loc pe partea cealalta chiar daca nu e hasurata intersectia este de bun simt.

mai trage si putin dreapta, cred ca nici nu s-a uitat fiind aglomeratie si viteza mica de deplasare.

 

eu recomand o viteza mai mica pe acolo, 2 sau 3 secunde sunt irelevante, avand in vedere ca treci pe moto si nu stai in coloana oricum castigi suficient timp cat sa iti permita sa mergi cu o viteza redusa cand e aglomeratie.

iarasi o mica manevra de evitare spre dreapta cred ca era mult mai buna decat o frana in situatia aia sau cel putin asta imi este reflexul cand mi se inchide culoarul, insa nu prea ma lovesc de astfel de situatii pentru ca merg din fire mai incet daca nu este super liber.

 

sincer cred ca mai mult de complici cu politia, s-ar putea sa il gaseasca vinovat, insa nu cred nici ca are vreo mare urma pe bara, eu sincer ma mir ca l-ai atins, pentru ca ai cazut cu 2 metri in spatele lui.

 

va recomand niste masaje si eventual niste ore pe la un bazin, nu se compara nimic cu o balaceala in apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul asta ar trebui sa duca la o discutie serioasa despre franare. Restul e zgomot de fond

Ar fi necesara o dicutie si despre anticipare, distanta intre autovehicule pe timp de ploaie, semnalizare si asigurare... despre oprire si parcare in fata trecerilor de pietoni, despre marcaje...despre franare si eschive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

str Arh Ion Mincu are 2 benzi pe sens, intotdeauna a avut, se poate observa marcajul din capatul opus, de la Pta 1 Mai https://goo.gl/TMje9C

pozitia politistilor rutieri in cazuri similare este ca omul are dreptul sa circule pe o banda chiar si partial ocupata DACA nu depaseste limitele laterale si automat beneficiaza de toate drepturile, inclusiv sa devanseze banda 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai patit tu, mi s-a intimplat si mie, eram cu masina. Mi-a virat o masina brusc in fata, fara semnalizare, eu l-am sters cu coltul barii si cu farul in aripa spate.Viteza era mica 30/h, se mergea in coloane, 4coloane la iesirea din pasajul Obor. Omul a plecat, nu a oprit. M-am dus la politie, politistul a spus ca ma intelege insa trebuie sa-mi dea amenda pt ca am lovit din spate, tot pt neadaptarea vitezei. Mi-a mai spus ca pe viitor daca se mai intimpla, sa fac tot posibilul sa-l lovesc macar in usa spate, nu in aripa spate. Lovit in usa spate, se presupune ca eram deja in dreptul masinii lui cind a schimbat banda fara sa se asigure. De atunci mi-am invatat lectia cu privire la adaptarea vitezei, adica trebuie sa fii paranoic, altfel intri in unul care se pune brusc pe banda ta si tot tu esti vinovat.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistul m-a inteles si am facut doar declaratia de 24h...acum astept sa se indrepte vremea sa ma bucur de cate zile au mai ramas. La o evaluare finala... sperietura si un crash pad polizat cred ca se putea si mai rau... Poate ca daca ma bagam in dreapta lui ma lua din lateral si era mai grav. Ma bucur ca nu suntem sanatosi si va multumesc pentru sfaturi.

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru initiator, nu mai devansa coloana in miscare, mai ales in Bucuresti. Asteapta in coloana/sau in lateralul ei atata timp cat e in miscare si devanseaza numai cand coloana e oprita. Chiar si asa exista riscuri (usa deschisa, mai parcheaza unul, se mai pune unul parcat in miscare fara sa se asigure.....). Probabil daca nu era trecerea de pietoni/ud pe jos nu o scapai. La viteza mica orice manevra stg/dreapta concomitent cu franare fata (tu aveai si mobra grea avand pasager) are astfel de urmari. Lipsa de experienta atat pe moto cat si in trafic cu moto....Nu mai face cu moto ceea ce nu poti face cu masina!(iar cand o faci fii constient ca poti avea surprize de care nu ai habar) cel putin pana capeti experienta

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

str Arh Ion Mincu are 2 benzi pe sens, intotdeauna a avut, se poate observa marcajul din capatul opus, de la Pta 1 Mai https://goo.gl/TMje9C

pozitia politistilor rutieri in cazuri similare este ca omul are dreptul sa circule pe o banda chiar si partial ocupata DACA nu depaseste limitele laterale si automat beneficiaza de toate drepturile, inclusiv sa devanseze banda 2.

Imi confirma toata analiza...

 

Am fost la politie si am dat peste un domn politist super amabil (biker si dumnealui) si din pacate co form legii nu am adaptat viteza si conform legii trebuie sa ai contact cu autovehiculul nu sa fie contactul dupa ce ai cazut...asta e mai multa atenti pe viitor

Domnului astuia politist superamabil i-ai aratat filmarea, sa-l cheme si pe ala si sa-l intrebe cum e cu schimbarea benzilor... cu semnalizarea si cu asigurarea temeinica...? O amenda cred ca-i putea da numai pentru astea... nemaipunand la socoteala faptul ca si din cauza sicanei lui ai cazut. Plus ca poate pe viitor ar fi fost mai atent, macar cu acele lucruri... Ala a si uitat intamplarea, o sa o mai repete dar poate nu cu aceleasi rezultate...poate mai grave !

Nenea politistul superamabil ar cam trebui sa-i cheme si pe aia parcati acolo inaintea trecerii aceleia de pietoni (daca li se vad numerele)si sa-i parleasca confiorm legii...Asta daca ar fi cu adevarat politist super... ! Cred ca intr-o tara civilizata asa s-ar rezolva acest caz, plus bani la buget pentru salarii...sau alte programe de preventie.

» Post actualizat in 21 Aug 2015 06:12

De aia e util si bine sa stii legislatia rutiera,sa stii cand ai sanse de castig, ca stii ce sa faci (in loc sa vii pe forum sa intrebi).

 

Filmarea asta nu cred ca poate constitui proba intr-un posibil proces (poate ma insel) insa ajuta foarte mult pe politistul de la rutiera sa atribuie vina in acest accident. Pe el nu-l intereseaza ce s-a intamplat inainte de filmare, si ca tu ai mers si cu 190. Se judeca/trateaza strict incidentul asta, nu viata ta de pana acum...

 

Putea fi evitat, dar nu cred ca mai are sens sa-ti faca altii morala cum evitau ei si ce scheme faceau ei..

Si bagati la cap ce zice omul asta aici (subliniat cu rosu) ! E foarte important sa stiti ce s-a intamplat acolo... si ce sanse aaveti ! Sa stiti ce schema sa faceti, sa stii sa expicati cum s-a intamplat, sa va puteti contra cu organul rau intentiona,t slab pregatit (uneori)... pe lege, asta daca o stii, daca nu...mai sunteti victime inca o data si sincer o cam meritati, chiar de va deplasati pe doua roti ! Vad ca inca unii nu stiu ce e aia depasire si devansare( s-a vorbit mult pe aici) multi nu stiu care e banda 1( la fel au fot discutii) etc.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi confirma toata analiza...

 

Domnului astuia politist superamabil i-ai aratat filmarea, sa-l cheme si pe ala si sa-l intrebe cum e cu schimbarea benzilor... cu semnalizarea si cu asigurarea temeinica...? O amenda cred ca-i putea da numai pentru astea... nemaipunand la socoteala faptul ca si din cauza sicanei lui ai cazut. Plus ca poate pe viitor ar fi fost mai atent, macar cu acele lucruri... Ala a si uitat intamplarea, o sa o mai repete dar poate nu cu aceleasi rezultate...poate mai grave !

Nenea politistul superamabil ar cam trebui sa-i cheme si pe aia parcati acolo inaintea trecerii aceleia de pietoni (daca li se vad numerele)si sa-i parleasca confiorm legii...Asta daca a fi cu adevarat politist super ! Cred ca intr-o tara civilizata asa s-ar rezolva acest caz, plus bani la buget pentru salarii...

.... 'm' pare rău, dar este evident că judeci "cu premeditare".

Pe motor este important să înțelegi unde ai greşit tu, nu unde au greşit ceilalți.

Şi asta fiindcă doar atitudinea şi reflexele mele-n trafic sunt la "îndemâna" mea. Motiv pentru care m-am considerat "tehnic" vinovat de fiecare dată când am pățit-o trafic.

Aşa am câştigat experiență, din analizarea greşelilor mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este mai grav... ca unii si cu filmul clar in fata, nu pot explica corect cea ce s-a intamplat !

Este important sa gasim toti vinovatii, cine si cat a gresit !

Daca nu ma insel acolo pe dreapta este si sectie de politie..parca sectia 2..Aia politistii, nu vad trecand zilnic de N ori pe acolo ca in fata acelei treceri de pietoni sunt masini parcate ? Ezista nepasare si dezinteres... sa nu zic rea vointa...din partea mai tuturor.... de acea nu prea suntem in siguranta in tara asta!

Daca nu era masina asta cu schimbarea benzii, putea sa-i sara in fata un copil din fata acelei masini parcate acolo atat de prost. Acum avand filmarea, ce crezi ca fac autoritatile, IGNORA ! Salariul merge oricum, nu!?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copilul care ar fi sarit de dupa masina aceea parcata ar fi sarit pe trecerea de pietoni, nu cred ca e cazul sa iti explic cum trebuie sa te comporti in zona trecerilor de pietoni, mai ales cand NU ai vizibilitate pt ca sunt masini parcate.

 

e important sa fie sanctionati cei ce gresesc, dar sa nu uitam ca pe 2 roti cel mai important e sa iti pazesti tu pielea ta, nu ma ajuta cu nimic ca eu aveam verde si m-a pocnit unu trecand pe rosu, eu la morga si el la declaratii, mi se rupe de legislatie, mai bine franez daca nu vad incetinesc, prindeti voi ideea, iti pazesti tu pielea ta, pe urma pe locul 2 conteaza si ce zice in lege. sa nu intelegeti ca zic ca e ok sa incalci legea, doar ca exista ceva mai important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este mai grav... ca unii si cu filmul clar in fata, nu pot explica corect cea ce s-a intamplat !

Este important sa gasim toti vinovatii, cine si cat a gresit !

Daca nu ma insel acolo pe dreapta este si sectie de politie..parca sectia 2..Aia politistii, nu vad trecand zilnic de N ori pe acolo ca in fata acelei treceri de pietoni sunt masini parcate ? Ezista nepasare si dezinteres... sa nu zic rea vointa...din partea mai tuturor.... de acea nu prea suntem in siguranta in tara asta!

Daca nu era masina asta cu schimbarea benzii, putea sa-i sara in fata un copil din fata acelei masini parcate acolo atat de prost. Acum avand filmarea, ce crezi ca fac autoritatile, IGNORA ! Salariul merge oricum, nu!?

Da, intradevar ai dreptate cu masinile parcate...asta am discutat si cu politistul ieri...ca s-au aplicat amenzi sau ceva de genu dar degeaba... insa este semn de parcare si nu stiu unde se termina in mod normal 50m inainte de intersectie....ca fapt divers trecand astazi cu masina pe acolo...era alta masina langa trecere oprita...era una alba echipata cu girofaruri...dau mai multe detalii?Asa cu mentalitatea asta: daca ala poate eu de ce sa nu pot se aplica. Daca unii politisti parcheaza paralel cu trotuarul la nici 50cm de trecere, ei care reprezinta legea...ce mai poti spune de alti bizoni.

» Post actualizat in 21 Aug 2015 06:40

Imi confirma toata analiza...

 

Domnului astuia politist superamabil i-ai aratat filmarea, sa-l cheme si pe ala si sa-l intrebe cum e cu schimbarea benzilor... cu semnalizarea si cu asigurarea temeinica...? O amenda cred ca-i putea da numai pentru astea... nemaipunand la socoteala faptul ca si din cauza sicanei lui ai cazut. Plus ca poate pe viitor ar fi fost mai atent, macar cu acele lucruri... Ala a si uitat intamplarea, o sa o mai repete dar poate nu cu aceleasi rezultate...poate mai grave !

Nenea politistul superamabil ar cam trebui sa-i cheme si pe aia parcati acolo inaintea trecerii aceleia de pietoni (daca li se vad numerele)si sa-i parleasca confiorm legii...Asta daca ar fi cu adevarat politist super... ! Cred ca intr-o tara civilizata asa s-ar rezolva acest caz, plus bani la buget pentru salarii...sau alte programe de preventie.

» Post actualizat in 21 Aug 2015 06:12

Si bagati la cap ce zice omul asta aici (subliniat cu rosu) ! E foarte important sa stiti ce s-a intamplat acolo... si ce sanse aaveti ! Sa stiti ce schema sa faceti, sa stii sa expicati cum s-a intamplat, sa va puteti contra cu organul rau intentiona,t slab pregatit (uneori)... pe lege, asta daca o stii, daca nu...mai sunteti victime inca o data si sincer o cam meritati, chiar de va deplasati pe doua roti ! Vad ca inca unii nu stiu ce e aia depasire si devansare( s-a vorbit mult pe aici) multi nu stiu care e banda 1( la fel au fot discutii) etc.

Am intrebat si asupra acestui asptect si mi-a spus ca ma pot duce cu filamrea la Udriste si sa fac o plangere in privinta mersului sau agresiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, analiză pe film:

Auto: aprox 35m, traiectorie uşor decalată dreapta-n bandă, cu tendința de rulare către banda 1... rezultă că nu este conştient de prezența motocicletei, implicit de posibilitatea infiltrării ei în restul liber de bandă 1. Concluzie: stand-by atent, rulare în lateral dreapta până în zona în care devine conştient de existența spațiului restant bandă 1, atenționare cu claxon, depăşire cu diferență redusă viteză.

Moto: Evident că nu sesizează traiectoria anterioară auto şi eventualitatea ca aceasta să intre uşor dreapta. Manevra aleasă- cel puțin nefericită. Frânare bruscă, pe manevră de bracare, pe cale de rulare umedă, pe zonă cu marcaj vopsit. Lipsă de experiență, frânare indusă de aprinderea luminilor de frânare ale maşinii (determinată de frânarea celorlalte maşini din coloană....chestie de atenție distributivă, te uiți mai departe de maşina din față)

Opinia mea: Reacție inadecvată-n trafic, culmea, pe un tronson de drum cunoscut, într-o situație frecvent întâlnită.

Legal: Dacă nu există contactul direct, se aplică "neadaptarea vitezei la condițiile de trafic". Dacă se soldează cu rănirea unei persoane (vezi spital, prietenă, etc), atunci... reținere permis pentru vătămare din culpă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nflt

''Opinia mea: Reacție inadecvată-n trafic, culmea, pe un tronson de drum cunoscut, într-o situație frecvent întâlnită.''

 

Bine punctat. Asta este o cauza importanta: cunosti drumul, ai fost de 1000 de ori pe el, ai mai facut manevra/manevrele, si atunci se poate intampla sa iti scada nivelul de atentie. Mergi mai relaxat decat este cazul si practic te ia pe nepregatite, te sperii, bruscare comenzi si se vede rezultatul)

Nu conteaza de cate ori ati fost pe un drum. Mergeti ca si cum este prima oara cand il parcurgeti si nu stiti ce se poate intampla.

Fiecare zi este altfel (va dati seama ce plictisitor ar fi sa nu fie .. :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu inteleg de ce ai cazut.

2. din prima zecime de secunda a filmuletului (eu ca sofer si motociclist in bucuresti) am zis "ala face dreapta".

3. ala nu schimba nici o banda. acolo sunt 2 benzi, dar el se misca doar pe banda lui.

4. tinand cont de 3 si de faptul ca tu il atingi dupa ce ai cazut, in cel mai bun caz nu va plati nimeni nimic, in cel mai rau, iti ia permisul si te pune sa ii repari masina.

 

5. sunt singurul care remarca ca incidentul s-a intamplat FIX in fata sectiei de politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am doua situatii similare. una mi s-a intamplat mie:

soferul a schimbat brusc banda (de pe unu pe doi) pt ca i-a franat o masina in fatza. a acrosat cealalta masina si apoi mi s-a oprit mie in fatza, in diagonala, pe banda 2. eu am franat cat am putut si am mers spre axul drumului. i-am frecat aripa spate cu crashbar-ul. nu am cazut, m-am lovit putin la genunchi suficient cat sa ma trimita la spital baietii de la rutiera. evident soferu era convins ca nu e vina lui si a plecat de la accident.. a ramas fara permis.

a fost contact clar intre mine si el, a fost clara schimbarea de banda.

situatie patita de un amic.

merge pe banda 2 si aproape de intersectie vede ca masina din fata de pe banda intai incepe sa vireze spre stanga. franeaza prost, cade, mobra atinge masina in pragul lateral pe partea soferului.. politistul il scoate pe sofer vinovat.

 

situatia ta:

tu mergi aproape intre benzi, masina schiteaza o schimbare de banda, tu franezi, cazi, nu e destul de evident ca l-ai atins.

vina cea mai mare e la administratia strazilor pt mizeria aia de pe trecerile de pietoni. doar pt asta ai putea sa depui o plangere. pentru cazatura nu ai pe cine altcineva sa dai vina decat pe circumstantele complet nefericite, ploaie, marcaj, manevra, neatentie..

 

daca ai scapat doar cu un crashpad zgariat eu zic ca e bine. amicul meu a asteptat ceva sa ii creasca pielea inapoi desi era echipat complet..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu inteleg de ce ai cazut.

2. din prima zecime de secunda a filmuletului (eu ca sofer si motociclist in bucuresti) am zis "ala face dreapta".

3. ala nu schimba nici o banda. acolo sunt 2 benzi, dar el se misca doar pe banda lui.

4. tinand cont de 3 si de faptul ca tu il atingi dupa ce ai cazut, in cel mai bun caz nu va plati nimeni nimic, in cel mai rau, iti ia permisul si te pune sa ii repari masina.

 

5. sunt singurul care remarca ca incidentul s-a intamplat FIX in fata sectiei de politie?

1.Pai... am cautat noi cauzele mai sus...le-am enumerat.

2.Da, in prima secunda iti dai seama ca ceva e in neregula... ca masina are tendinta... sa o ia spre dreapta...viraj sau schimbare banda...Aici la acest moment baiatul trebuia sa reduca, in prima secunda si atunci putea si claxona cu efect!

3.Pardon, ciupise banda doi...si intra pe ea daca nu primea claxon si mai avea inca o secunda la dispozitie...

4.Nu are de ce sa-i ia permisul! Nu el a schimbat banda chiar daca ajuns sa-l loveasca in bara. Acidentul e clar provocat de cel ce fara semnal si fara asigurare prealabila si temeinica, incepe schimbarea benzii 2 cu 1...O amenda putea primi, distanta, neadaptarea vitezei functie de densitatea traficului,vreme, lipsa reflex, lipsa anticipare, aici e vina lui a motociclistului

6.Nu, s-a intamplat in intersectie, inaintea sectiei de politie nu FIX in dreptul ei, Ar fi insemnat sa fi fost in fata cladirii sau a portii sectiei, dar nu asta conteaza e vorba doar de spiritul de observatie...

O ultima chestie putin bagata in seama, cei parcati acolo pe trecere si inaintea ei, au o mare vina! Acest accident se datoreaza mai ales lor intr-un fel... Daca nu erau acolo omul asta mergea mai spre drerapta benzii unu sau mai pe mijloc, astfel trecea lejer sau evita mai usor ! De acea aia nu trebuie sa scape nesanctionati, cu atat mai mult avand si filmarea..!

 

Inainte sa ajungem la aceste concluzii... unii bateau campii rau.... cu depasirea, cu o banda pe sens, cu viteza supersonica.

Eu zic ca si acest caz poate fi declarat inchis, e simplu ca buna ziua cine, ce, cat a gresit... !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@thebblack

Tehnic: a bruscat frina fata, roata fata fiind pe vopseaua alba de la trecerea de pietoni. Fiind ud pe jos si intr-un viraj usor spre dreapte a aluncat.

Restul a explicat foarte bine nflt 2-3 posturi mai inainte

Daca incidentul se petrecerea in fata bisericii sau a carciumii era mai bine sau mai rau ? :)


» Post actualizat in 21 Aug 2015 08:09

@fast_arrow

''O ultima chestie putin bagata in seama, cei parcati acolo pe trecere si inaintea ei, au o mare vina! Acest accident se datoreaza mai ales lor intr-un fel... Daca nu erau acolo omul asta mergea mai spre drerapta benzii unu sau mai pe mijloc, astfel trecea lejer sau evita mai usor ! De acea aia nu trebuie sa scape nesanctionati, cu atat mai mult avand si filmarea..! ''

 

Pai majoritatea masinilor parcate acolo sunt: ale Sectiei 2 Politie sau ale celor care lucreaza acolo.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...