Sari la conținut

Accident Paralela 45


Guzuman
 Share

Postări Recomandate

Faptul ca loganul s-a mototolit in spate a fost ca sa absoarba energie. E foarte bine ca a facut asta altfel era mai dureros.

Spunei- fetei ca in 3 saptamani e ca noua daca are doar o coasta rupta. O sa doara putin dar nimic esential pana atunci. Se formeaza o mica umflatura la locul rupturii si se resoarbe in timp. (am avut coasta rupta de vre-o 13 ori, cand eram in liceu la cateva luni mai aparea cate una :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Precizare cu privire la dosarul de RCA.

Trebuie sa suni la City Insurance si sa faci programare.

Cand vorbesti de programare explica in detaliu despre ce este vorba pentru ca pe mine m-a pus sa vin de mana cu cea care m-a lovit ca sa compare masinile, sa dam declaratie impreunta etc.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat si vorbit cu ei.

Imi trebuie procesul verbal de la politie si copie dupa polita celui cu masina.

Apoi, adresa exacta unde-i motoreta acum avand in vedere ca-i nedeplasabila.

Ca si nota personala, trebuie sa fiu si eu acolo sa nu ma trezesc ca nu-mi trece tot ce trebuie sa treaca pe constatare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil o sa iti dea dauna totala... Un set de carene fata, doua jambe, o aripa, discurile de frana si un far fac mai mult decat motocicleta in sine...

Pe tine nu te intereseaza casco aluia, ci doar RCAul.

 

Cauta pe cineva la asigurari sa-ti spuna care e valoarea motocicletei (functie de anul de fabricatie si nr de kilometri) in catalog. Daca valoarea pieselor de schimb/reparatiei depaseste valoarea motocicletei din catalog, atunci e dauna totala. Eh, tu vei primi valoarea motocicletei din catalog minus 25% care se presupune ca e epava si ca ai mai putea vinde ceva de pe ea.

 

In rest, odihna placuta si browsing cat cuprinde dupa piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ani de zile le tot spun vitejilor sa-si lase iubitele (femeile pe care chiar le iubesc) acasa si sa se plimbe singuri sau macar cu niste pipite luate ad-hoc. NOOO, ca noua nu ni se intimpla!!!!! Sintem miezul! Daca murea?? Sint nspe mii de exemple numai in RO cu iubite mutilate in accidente moto, riderii fiind jumatatea lor.

 

Sint patit, la 5 zile dupa ce am luat permisu', am facut accident in Ferentari, iubita 2 coaste doar fisurate, dar drama a fost destul de mare dpdv al familiei ei.

Macar am avut scuza ca eram icepator fara nici un pic de experienta. Dar la Kosh, nu cred ca e cazul.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce facem, nu ne mai impartasim placerea cu cele pe care le iubim?

Incepem sa urlam despre drobul de sare? Pai dacae asa eu zic sa nu mai iesim din casa ca daca ne loveste trasnetul sau un meteorit!

Cu siguranta trebuie sa fim atenti dar sa ne punem restrictii din cauza "drobului de sare" pai atunci o sa ajungem ca astia din vest....cu idei putine si fixe.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ani de zile le tot spun vitejilor sa-si lase iubitele (femeile pe care chiar le iubesc) acasa si sa se plimbe singuri sau macar cu niste pipite luate ad-hoc. NOOO, ca noua nu ni se intimpla!!!!! Sintem miezul! Daca murea?? Sint nspe mii de exemple numai in RO cu iubite mutilate in accidente moto, riderii fiind jumatatea lor.

Acest accident arata foarte clar ce inseamna sa fi responsabil inclusiv fata de cel care este cu tine pe moto. Tocmai pentru ca a gandit ca i se poate intampla si lui si-a luat masurile de prevedere pe care le-a considerat necesare si istoria a aratat ca a procedat corect.

Daca te gandesti la genul care alearga ca nebunii doar ca sa ii stringa femeia din spate in brate (evident ca de spaima, nu de drag), aceasta este alta categorie de motociclisti. E dreptul lor (motociclisti + femei) sa existe si sa se manifeste.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, poti sa fii 100% preventiv, dar te loveste altul, tu 100% nevinovat. Dar iubita moare, sau e desfigurata, neatractiva dpdv fizic. Daca esti constient de astea, o lasi acasa, te risti de unul singur, daca ai ghinionul sa cazi si sa traiesti , macar are cine sa te ingrijeasca (cel putin asa e la mine de vreo 10 ani incoace). Reversul e mult mai dur. Poate sa ramina cu sechele si incet incet va trebui sa va despartiti.

Bine, oi fi eu mai special, tin prea mult la sotie.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa raman azi-noapte in salon dar e spitalul in carantina si n-am reusit sa ma inteleg cu nimeni.

Ma oftic ca eu m-am ridicat de jos si ea nu.

Nu ma suparam daca ramaneam eu lat dar ea sa se fi ridicat nesifonata.

Am gresit - trebuia sa claxonez... poate sa si schimb banda fortat inainte sa ma fi apropiat.

Acum as fi facut multe, atunci ... insa...

 

Te uiti la accidente filmate si din scaun iti spui: as fi facut dreapta, sau stanga, as fi claxonat, as fi franat mai bine as fi facut X sau Y.

Cand ti se intampla tie nu conteaza decat: instinctul/experienta si viteza, abia apoi echipamentul.

 

Poate trebuia sa reduc si mai mult insa mi-a fost teama sa nu-i invit si pe ceilalti sa se bage...

Nu stiu ce sa mai zic acum.

 

E corect si adevarat ce spui Jagi...

credeti-ma ca nu stiam cum o sa dau ochii cu familia ei chiar daca fata a vorbit cu ei pana sa ajung eu acasa la ei. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.

Vinovat / nevinovat, pasagerul e responsabilitatea ta.

Tot trageau medicii de mine pe acolo, mai am si diabet ... eu nu stiam in ce salvare e fata mea. Sa ma asigur ca este ok si ca ma vede si ea ca sunt ok.

 

Daca eram singur pe moto, acceleram si saream ... I-o faceam cadou: 250kg la peste 100km/h, sa se descurce el cu fiarele daca-i greu cu uitatul la dreapta.

Dar nefiind singur am zis sa franez cat mai mult, sa limitez cat de mult viteza de impact tot sperand ca eu ma opresc intre moto si masina iar pasagera sare pe luneta, portbagaj si apoi jos, sau cade pe langa mine...

N-a fost sa fie caci n-am mai fost timp: am lovit masina fiind full in frane.

Fata e bine ... a dormit un pic acum.

Vorbeste cu mine pe SMS-uri. Vrea acasa...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, poti sa fii 100% preventiv, dar te loveste altul, tu 100% nevinovat. Dar iubita moare, sau e desfigurata, neatractiva dpdv fizic. Daca esti constient de astea, o lasi acasa, te risti de unul singur, daca ai ghinionul sa cazi si sa traiesti , macar are cine sa te ingrijeasca (cel putin asa e la mine de vreo 10 ani incoace). Reversul e mult mai dur. Poate sa ramina cu sechele si incet incet va trebui sa va despartiti.

Bine, oi fi eu mai special, tin prea mult la sotie.

Cum vad eu la tine treaba sta cam asa:

1. Facem buba amandoi pe moto si ea nu mai este ''atractiva dpdv fizic'' ca sa te citez. Drept urmare trebuie sa ne despartim.

2. Fac eu singur buba si raman ciobit (a se citi neatractiv fizic), atunci femeia trebuie sa stea sa aiba grija de mine. De ce nu poate si aici sa apara despartirea?

Intreb si eu ca opinia publica.

In cazul tau: cu siguranta si sotia ta tine prea mult la tine. Asa ca sa nu uiti azi buchetul de flori de Dragobete :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-a fost mai rau. Recuperare rapida fetei pentru ca doare rau coasta aia. Aveti grija de ea, n-are voie sa tuseasca, sa stranute. Mie mi-a luat vreo zece zile pana sa ma pot da jos din pat singur. Sa speram ca, fiind mai tanara, trece mai repede.

 

Se tuseste (sau se inspira adanc) in fiecare ora pentru prevenirea unor complicatii (pneumonie, colaps pulmonar). Dar daca este vorba de o singura coasta, probabil ca riscul acesta este redus. Ii zice medicul ce si cum, important e ca nu are leziuni grave sau care lasa handicap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vad eu la tine treaba sta cam asa:

1. Facem buba amandoi pe moto si ea nu mai este ''atractiva dpdv fizic'' ca sa te citez. Drept urmare trebuie sa ne despartim.

2. Fac eu singur buba si raman ciobit (a se citi neatractiv fizic), atunci femeia trebuie sa stea sa aiba grija de mine. De ce nu poate si aici sa apara despartirea?

Intreb si eu ca opinia publica.

In cazul tau: cu siguranta si sotia ta tine prea mult la tine. Asa ca sa nu uiti azi buchetul de flori de Dragobete :).

Nu stiu ce experienta ai tu. Dar cind ai o femeie care ar putea merge schioapa, sau cu cicatrici vizibile, ..... Sau , daca ramine cu sechele la cap, dupa o lovitura puternica, cind o ia razna si nu va mai intelegeti. Si familia ei , chiar daca in sinea ta te consideri ca ai condus 1000% preventiv, Politia a spus la fel, sa te acuze direct sau voalat.

Pasagera e si ea la fel de inconstienta daca se considera in siguranta ca pasager pe motocicleta aflata pe un drum public plin de idioti si capcane

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Da, daca n-avea pasager poate reusea sa evite accidentul. Greutate suplimentara + asfalt rece (probabil) + inceput de sezon cu skilluri mai amortite... a iesit un pic altfel decat credea.

 

Pe de alta parte poate pasagera i-a salvat viata pentru ca, din ce a povestit Kosh, a mers foarte preventiv si, desi n-a putut evita accidentul, n-au fost nici urmari foarte grave.

 

...

 

Mai rar oameni ca tine.

 

Cred ca cel mai bine e sa incerci / incercati sa treceti cat mai repede peste intamplarea asta nefericita. Prea multe reprosuri nu fac bine.

 

Multa sanatate si cat mai repede in sa, atat tie cat si prietenei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu incerc sa fac scenariul cine a fost vinovat, sau cu sau fara pasager deznodamintul se schimba. Eu doar atrag atentia asupra luarii ca pasagere a femeilor pe care chiar le iubim, tinem la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada trebuie sa iti dezvolti un al saselea simt:sa incerci sa intuiesti ce vrea sa faca un sofer ca si cand tu nu existi.La noi prin urmare te poti astepta la orice.Franele sunt ultimul lucru pe care te poti baza la busa:mare,grea,cu 2 oameni la bord devine f16 la aterizare fara parasuta de franare si mare are si un dozaj necesar pt a nu face stopie ca vitezanele.Inceputul de sezon nu pres este pt mers in doi.De fapt eu nu sunt deloc de acord cu mersul cu 2 persoane.Sotia mea a pupat mers pe moto de 3-4 ori in viata si asta ca sa vada si ea ce senzatie este.Echipament?Eu o faceam robocop:protectie hard,pantaloni piele cu protectii,geaca full,casca si manusi,botine.Zgarieturile la casca provin de la lovituri ce puteau sa fie fatale fara casca.Si acum incepe fistrsctia de care vorbeam in toamna:lupta cu asigurarile.Nu conteaza cat de bine arata si era moto,doar anul de fabricatie.Si se ia valoarea de piata mai nou,nu Scwache sau alte prostii.Nu vreau sa te dezamagesc,dar 2016-1999=17.Valoarea e 10%de nou :1200-1300dauna totala.Deci?Merita?Am lucrat cu City bine.Succes!

» Post actualizat in 24 Feb 2016 11:21

Acum fix 10 ani un tip a pierdut pasagera de pe busa pe pod la Cernavoda.S-ar fii ferit de o pasare sau a atipit si cazut.Bikerul avea 37 ani parca si era cunoscut ca un tip echilibrat.Decedata era singurul copil la parinti.Va imaginati ce clipe a trait si traieste acel motociclist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta, pana acum am facut peste 1000 de km.

Nu c-ar mai conta acum, insa nu eram deloc amortit. Glicemia mi-a iesit 120 in salvare - ceea ce-i absolut genial - valoarea asta este beton pentru un diabetic.

Nu eram obosit, baut etc.

Veneam de la Targoviste, am fost pe la Cetatea Domneasca, asta dupa ce c-o zi inainte am fost la Vulcanii Noroiosi.

 

Motocicleta o fac chit c-o fac din banii mei.

Dar pana la moto, dupa ce vad eu ca fata e deplasabila, o aduc in Bucuresti la repetitia investigatiilor, sa ma asigur eu ca e totul bine.

Fiarele se fac, oasele se sudeaza: loviturile la cap pot lasa urmari grave.

Vorbeam cu medicii de la urgenta - foarte cumsecade oamenii se aseara, si profesionisti 100% - pericolul initial a trecut, acum trebuie sa stea linistita.

Le-a fost frica de splina sa nu se rupa sau ceva de genul deoarece dupa socul initial, la cateva ore, apar urmarile. Corpul reactioneaza la impact cu acumulare de lichide si alte posibile complicatii.

Nu ma dau cunoscator si inteleg ca medicii fac tot ce le sta in putinta ca sa fie si ei acoperiti, insa ii ascultam si nu ne ambitionam noi ca stim mai bine.

Nu poti risca cu astfel de lovituri, mai ales ca fata pana acum n-a fost deloc pe la vreun spital. Nu exista overkill la bateria de investigatii necesara dupa un astfel de soc.

 

Eu, ca yo .. trece pana ma insor... mai greu cu "gladiola dreapta", mici zgaraieturi si 2 vanatai ... trece... daca nu trece, fac tatuaj peste :)

Puiul asta de fata insa... vroiam sa vad cu ochii mei deoarce medicii cum au auzit ca am diabet si avea si-o tensiune de mama mama cu tahicardie, medicii incercau sa ma linisteasca spunand ca fata e ok.

Am vrut sa vad cu ochii mei, am vrut sa merg cu ea in salvare, nu s-a putut.

 

Eram pe targa cu fata in sus, asteptam sa intru la ecografie si imi da fata mesaj: "unde esti? vii langa mine??" Deci sa-mi bag p, stiti cum am sarit de pe targa aia?

Se rugau aia de mine sa stau intins si eu alergam pe hol cu gulerul pus sa gasesc fata care, culmea, era inaintea mea pe targa din fata... n-o mai gaseam fratilor.

 

A fost un pic de show ... dar mai bine va spun la o bere, dupa ce e si fata mea ok...

Cu moto ... o rezolv repede: ori iau de pe ebay piese, ori iau una la fel de prin germania, la pret de cat imi da asigurarea + ce mai pun eu. Si iau piesele de pe aia si le pun pe asta.

Si gata problema. Daca evident, nu se rezolva la asigurari.

Tipul cu masina a zis ca insista sa mi se faca motoreta cum a fost.

Vedem acum...


» Post actualizat in 24 Feb 2016 12:00

Fata ma roaga sa n-o vizitati ca tocmai ce i-au bagat aia un cocktail intravenos cu "ceva good stuff" si vrea sa stea lin.

Multumesc foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu incerc sa fac scenariul cine a fost vinovat, sau cu sau fara pasager deznodamintul se schimba. Eu doar atrag atentia asupra luarii ca pasagere a femeilor pe care chiar le iubim, tinem la ele.

 

Indiferent cat de mult le iubim, nu crezi ca si el au dreptul la liberul arbitru ? Daca ea vrea sa mearga si e constienta de riscuri crezi ca e ok din partea ta sa spui nu ? Ca mie nu mi se pare ok.

 

 

Kosh, cand se face fata bine o sa ne vedem din nou, berea e de la mine. Bine ca e totul ok, sanatate si ne mai auzim pe WhatsApp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu incerc sa fac scenariul cine a fost vinovat, sau cu sau fara pasager deznodamintul se schimba. Eu doar atrag atentia asupra luarii ca pasagere a femeilor pe care chiar le iubim, tinem la ele.

 

Jagi,

tu chiar esti serios acum sau ai facut vreo boacana si vrei sa te pui bine cu doamna ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu este nimic mai grav.

Pacat ca tocmai acum la inceput de sezon au fost probleme.

Bafta si recuperare in timp record pentru amandoi.

 

Pe strada trebuie sa iti dezvolti un al saselea simt:sa incerci sa intuiesti ce vrea sa faca un sofer ca si cand tu nu existi.

corect. insa poate ai 100 de reactii bune si una nu prea... oricine poate gresi daramite sa nu intuiasca urmatoarele 2 - 3 secunde corect... in plus sunt momente in care nu-ti vine sa crezi ce idee a putut avea ala de langa tine... nici prin cap nu ti-ar fi trecut ca ala chiar nu se uita deloc cand face vreo manevra... macar dupa politie sa se uite de ex cand intoarce pe dubla continua... da nu! da-i fara grija ca se aude daca e ceva!

am doua trante mai "grave". si j-de-mii de evitari... procentul e bun. dar in acel sub 1% din cazuri puteam ramane olog sau sa crap... bine ca am avut bafta si nu am ramas olog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pe seara vin pozele facute de politie - expertiza.

Am vorbit cu cel care a facut expertiza si din ce spune el, daunele nu's asa mari insa cica ar fi trecut inclusv cadrul ca fiind bubuit ca sa nu ma puna pe drumuri ulterior...

Astept insa sa vad pozele, o sa le pun aici.

Pentru carcotasi, acul s-a oprint la 0, deci pot spune ca stateam pe loc??

Eu estimaz ca am intrat in Logan cu cel putin 50-60km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate si recuperare cat mai rapida si tie si prietenei tale.

E greu de dat sfaturi referitor la sentimentul de vina pe care il ai si pe care il vei simti o perioada. Stiu cum e ... Sper insa ca prietena ta sa fie suficient de matura si sa te ajute sa treci si astfel sa treceti amandoi peste acest moment delicat.

Bine ca nu a fost mai rau.

Numai bine si sa ne vedem pe drum in sea.

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat. Stiu sentimentul ala de ciuda ca nu poti da timpul inapoi. Totusi bine ca inteleg ca nu e mare lucru la niciunul din voi.

 

Cazurile astea cu 'm-am inteles din ochi' cu el sunt foarte periculoase, ai impresia ca te-a vazut si apoi face marsavia.

 

Si eu cred ca are de-a face si cu relexele amortite, si ale tale si ale automobilistilor care inca nu sunt obisnuiti cu motorete pe strada.

 

Ma surprind si eu cat de greu imi vine sa claxonez pe moto la inceput de sezon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...