Sari la conținut

Accident light Bucuresti. Care nu stii frana?


yoyo_man
 Share

Postări Recomandate

Probabil avea niste ciuperci de gume.

nu, probabil avea michelin pe fata.

daca gumele din motogp aluneca in halul ala, alea pt plebe sunt patinuar artistic...

 

 

Io cred ca a vazut 10 lei pe jos si s-a grabit sa-i ridice inainte aluia cu masina.

11218948_1467688210215398_90233270893825

ce am mai ras...

era un sant imens, ata in el se duceau toti.

nu a fost singurul, doar cel mai spectaculos....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu, probabil avea michelin pe fata.

daca gumele din motogp aluneca in halul ala, alea pt plebe sunt patinuar artistic...

 

Un caz clar de deficienta vitamina D211.

 

Btw, eu am Michelin si tin foarte bine la frane de urgenta, fara ABS ;)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Sa nu mai spun si de valurile din asfalt provocate de masinile grele.

Si noroi de la tractoare :) Valurile alea din asfalt au loc datorita franarii si asfaltului f nasol, marca rromania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbi tocmai tu, ca tin minte ca si tu te-ai oprit intr-o rampa cand stateai prea aproape de un taxi (tot logan?) :) Omul ori era pe felia lui cu mintea prin copaci, ori incepator, ori fara sa aiba talentul la el. Ala cu dacia s-a dat inspre el si 'al nostru' s-a speriat. Bine ca il vorbim de rau pe forum si macar asta a scapat intreg sau na! cu o durere de genunchi. Chiar daca nu avea viteza, trebuia sa mai reduca, in intersectii si alte locuri unde e aglomeratie dar mai apare cate o banda mai libera, e clar ca se va gasi unul sa gandeasca la fel si sa vaneze acelasi loc liber si uite asa se intalneste necunoscut cu necunoscut.

 

poti sa compari trânta mea cu accidentul astuia doar daca ai ceva cu mine ca altfel nu vad legatura. eu am cazut de pe loc intr-un ac de par ca taximetristul din fata mea a oprit motorul si eu am oprit motorul si n-am avut unde sa pun piciorul din cauza acului de par.

ai' fi tu vreun superior care n-a cazut in viata lui si doar tu ai voie sa iti dai cu parerea pe aici.

asta a picat fara sa aiba pe nimeni in fata . numai el stie de ce a franat in halul ala. ala cu loganul e cu masina dreapta. nici dupa cateva beri nu cred ca as vedea "bucla" loganului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea , zona de siguranta ptr o motocicleta ramane portiunea dintre mijlocul benzii si axul drumului . Ramane portiunea cu cele mai mari sanse sa fie " curata " .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu axul drumului sunt si eu de acord dar petele de ulei si de lichid de frana le intalnesc in cele mai multe situatii pe mijlocul benzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu axul drumului sunt si eu de acord dar petele de ulei si de lichid de frana le intalnesc in cele mai multe situatii pe mijlocul benzii.

As zice maxim 1m de la axul drumului in dreapta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa compari trânta mea cu accidentul astuia doar daca ai ceva cu mine ca altfel nu vad legatura. eu am cazut de pe loc intr-un ac de par ca taximetristul din fata mea a oprit motorul si eu am oprit motorul si n-am avut unde sa pun piciorul din cauza acului de par.

ai' fi tu vreun superior care n-a cazut in viata lui si doar tu ai voie sa iti dai cu parerea pe aici.

asta a picat fara sa aiba pe nimeni in fata . numai el stie de ce a franat in halul ala. ala cu loganul e cu masina dreapta. nici dupa cateva beri nu cred ca as vedea "bucla" loganului

Te agiti degeaba :) Si eu am cazut, tot dintr-o prostie si mi-am recunoscut-o. La tine o fi fost intentionata cazatura, nu din greseala ca ai stat lipit de bezmeticul ala, ca altul poate nu statea si ocolea si zicea de tine cum zici tu de amicul nostru de aici. Asta e, mai greseste lumea. Cum ziceam si mai sus: bine ca belele astea s-au intamplat la viteza mica, ne-am ridicat si am plecat mai departe, altii saracii nu au avut norocul asta.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frana fata, blocat roata. Filmuletul asta trebuie postat la incepatori ca exemplu prost de franare.

 

Altfel, cand filtrezi printre masini, lasa distanta. Niciodata nu se stie ce face nebunul din conserva. Motociclistul nostru merge mult prea aproape, desi are loc in stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am mai uita o data la film.

asta a cazut pe sageata de vopsea de pe asfalt! (a frata pe sageata si imediat era cu piciorul stang deja mai sus de scarita semn ca s-a dezechilibrat pe vopseaua aia)

n-are treaba cu ceilalti din trafic.

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil era cu mintea in alta parte. Cel cu Logan-ul a semnalizat stanga din vreme - motociclistul mai avea circa 30 m pina la masina, si in mod evident soferul l-a vazut pe motociclist intrucat a stat cuminte pe banda 1. Motociclistul a vazut ca semnalizeaza abia cand a ajuns in spatele lui, s-a speriat, a bruscat frana si gata cazatura. Un ABS il scutea de cazatura

Se poate intampla cand nu esti 100% atent la drum. Bine ca nu si-a rupt nimica, desi din cauza echipamentului ''de vara'' s-ar putea sa il mai usture pe ici pe colo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am mai uita o data la film.

asta a cazut pe sageata de vopsea de pe asfalt! (a frata pe sageata si imediat era cu piciorul stang deja mai sus de scarita semn ca s-a dezechilibrat pe vopseaua aia)

n-are treaba cu ceilalti din trafic.

 

Stopul de frana s-a aprins dupa ce trecuse deja de marcajul respectiv, insa ai dreptate ca acestea reprezinta un risc, deoarece se foloseste o vopsea foarte alunecoasa.

 

Am patit sa imi fuga spatele pe treceri de pietoni (viteza mica, acceleratie slaba, usor pe viraj, am reusit sa redresez), atat cu moto cat si cu bicicleta, iar altii mai neatenti au reusit sa pice in nas ca simpli pietoni, tot din cauza ca vopseaua folosita aluneca foarte tare, in special daca este umeda.

 

Valabil pt treceri de pietoni, marcaje rutiere, piste de biciclete samd.

 

De regula cand observ marcaje pe sosea, incerc sa le evit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anvelopa fata de lemn - cel mai probabil foarte veche.

 

tu ai ochiul atat de format , incat ai putea sa spui ce tip de anvelopa are motociclistul, ce telefon avea gacica din masina si ce pantofi avea trecatorul!....dar na, ai service , pak mai iei un ban la un schimb de anvelope

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai ochiul atat de format , incat ai putea sa spui ce tip de anvelopa are motociclistul, ce telefon avea gacica din masina si ce pantofi avea trecatorul!....dar na, ai service , pak mai iei un ban la un schimb de anvelope

 

Nu te cunosc dar uite ce iti propun:

facem un pariu - tu pui la bataie motocicleta ta, si eu contravaloarea ei in cash.

Eu zic ca ebonita de pe fata are cel putin 3 ani vechime. Tu ce zici? :)

 

Lasati-o mai usor cu trollajul asta de trei lei. Calicia se lasa cu victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o masina scuNpa, cu gume SH sau vechi si foarte uzate. Se da si putina ploaie. Intrebarea e: de ce sa vrei sa te duci in parapet?

http://www.mediafax.ro/social/accident-grav-pe-a2-patru-persoane-au-fost-ranite-dupa-ce-masina-in-care-erau-a-intrat-in-parapet-doua-persoane-sunt-in-stare-critica-15510859/foto

 

Radem glumim dar asta ne e nivelul.

Smecheria maxima e pe SH chinezesc. BMW M3 (real, nu M-pack) pe gume Nankang.

12039185_10153630424371552_5374910116574

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu a adaptat viteza la condiţiile rutiere, a acvaplanat şi a lovit parapetul autostrăzii"

 

Cand este multa apa pe sosea, mai ales daca s-au format santuri de la traficul greu, riscul sa acvaplanezi este foarte ridicat, chiar si cu anvelope minune.

Imaginea din articol este la rezolutie prea mica sa ne dam seama de starea anvelopelor acelui autoturism.

 

Edit: cocalarii cu masini puternice sunt un risc pt toti indiferent ce anvelope folosesc.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut aseara poze de la locul accidentului de la un prieten care a trecut pe A2 in drum spre Bucuresti. Poti sa ma crezi sau nu :)

N-as fi pus link-ul daca nu era relevant.

Portiunea respectiva de A2 nu are nici un sant.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...