Sari la conținut

Accident light Bucuresti. Care nu stii frana?


yoyo_man
 Share

Postări Recomandate

cesar, facem altcumva, imi dai niste gume de rahat, varza, din anii 80 si merg in fata ta cu ele...evident nu ma aplec cu genunchiul pe jos...dar o sa merg haos de vrei....

 

 

depinde si de skill, de experienta. am mers la endureala cu gume Barum, din anii 80...pe nisip, pana la gura portitei, de vrei pun poze...dar am deshis topic deja.zburam cu 70 km pe plaja...me rog, nu este aclasi lucru.

 

cand pui frana brusc, si ai blocat ghidonul poti sa ai gume noi...ai blocat , te da ghidonul intr o parte de nu te vezi...

 

OMUL NIOSTRU S A SPERIAT< NU A STIUT SA FRANEZE!!! A BLOCAT FATA!! o sa i prinda bine, k experienta!!! cu multe cazaturi mici inveti, una alta

 

si eu recomand gume noi, chiar la fiecare sezon! dar gumele second nu au nici treaba cu ce s a intamplat aici. sau cum am pikat eu pe linia de tramwai....cu gume schimbate de... 2 km....

 

 

 

 

Poti sa ai si mama gumelor , o mana de nisip pe jos si aia e tranta .

???? tu crezi ca nu este nisip pe sosele patriei? ulei, benzina, pamant, linii de tramwai, etc????

 

experienta si skill!! asta e de baza! punct

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

experienta si skill!! asta e de baza! punct

Prin experienta eu unul inteleg si capacitatea de a te adapta traficului si de a monitoriza si suprafata pe care rulezi ( poti observa din timp suruburi , pete , nisip , blonde la plaja , etc ) . Daca nu poti urmari si aceste aspecte in trafic atunci ajungi in situatii limita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau cum am pikat eu pe linia de tramwai....cu gume schimbate de... 2 km....

 

Cauciucurile (cand vad gume, ma gandesc la Turbo) alea nu aveau si ele nevoie de mai mult de 2 km de rulaj pentru a avea aderenta corespunzatoare? Nu stiu, intreb si eu.. nu da cu paru'

Editat de djmo79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt puțin mai vechi, dar cred că mai merg un sezon.

 

b7fjhj.jpg

 

Rîzi, tu, rîzi, Harap-Alb! Dar uite ce „știe” caucioacele astea:

post-7334-0-69488100-1467219986_thumb.jpg

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbi tocmai tu, ca tin minte ca si tu te-ai oprit intr-o rampa cand stateai prea aproape de un taxi (tot logan?) :) Omul ori era pe felia lui cu mintea prin copaci, ori incepator, ori fara sa aiba talentul la el. Ala cu dacia s-a dat inspre el si 'al nostru' s-a speriat. Bine ca il vorbim de rau pe forum si macar asta a scapat intreg sau na! cu o durere de genunchi. Chiar daca nu avea viteza, trebuia sa mai reduca, in intersectii si alte locuri unde e aglomeratie dar mai apare cate o banda mai libera, e clar ca se va gasi unul sa gandeasca la fel si sa vaneze acelasi loc liber si uite asa se intalneste necunoscut cu necunoscut.

 

 

mai da-te-n **** si tu si toti care faceti referire la evenimentele unor oameni,din trecut...

 

Daca nu mi-ai supt-o vreo 20 insi pe forum,cand scriam ceva, tot aducand aminte de accidentele mele.... Unii nu stiu decat sa scormoeasca in cacatul altuia,in trecut,din lipsa de argumente...

 

ontopic:

 

Asa va placeti sa faceti caterina ca niste adevarati profesionisti,toti aveti nr 46 pe tricou :) Macar unii au avut co.aie sa recunoasca aici pe topic faptul ca au cazut si ei cel putin o data asa, oricat de penibil arata... cand au fost incepatori poate (si nu numai).

 

Poate omul era incepator si n-a stiut sa dozeze frana, s-a panicat si a blocat fata...

 

Sunt sigur insa ca guma fata nu e tocmai 'cuser' :) 2 chestii i se pot reprosa riderului: guma fata si echipamentul minimalist.... Skill-ul....se dobandeste in timp (nu cred ca stim concret daca-i incepator sau daca e pur si simplu banana).

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul vinovat esti chiar tu, pentru ca ti le-ai mediatizat excesiv pe forum.

 

Esti cu capu'. De ce mi-as mediatiza singur accidentele aici,cand stiu ce scursuri sociale exista pe forumul asta?

 

Ele au fost mentionate doar de interlocutorii mei pe diverse topicuri,cand nu mai aveau argumente sau cand doreau sa loveasca 'sub centura'.

 

in rest, cazaturi & faze retarde le-am expus pentru ca nu mi-e rusine si mi se pare trist sa pastram niste aparente false :) poate mai invata altii din ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate omul era incepator si n-a stiut sa dozeze frana, s-a panicat si a blocat fata...

 

Cel mai probabil. Context in care si cu un D211 in rucsac de rezerva si tot o trantea.

» Post actualizat in 29 Jun 2016 18:35

De ce mi-as mediatiza singur accidentele aici,cand stiu ce scursuri sociale exista pe forumul asta?

 

Oare de ce folosim acest forum in continuare?

» Post actualizat in 29 Jun 2016 18:36

poate mai invata altii din ele..

 

Sunt de acord, de fapt acesta e singurul motiv pt care citesc rubrica Accidente.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil. Context in care si cu un D211 in rucsac de rezerva si tot o trantea.

 

Daca nu avea ebonita pe fata, chiar si o greseala din asta nu s-ar fi transpus in ceea ce se vede in video. Pe masura ce franeaza, pierde relativ usor aderenta, avand in vedere ca nici nu era inclinata -> sugereaza clar nivelul de calitate / vechime la guma fata...

 

O guma decenta (nu neaparat D211), il ajuta .

 

» Post actualizat in 29 Jun 2016 18:35

 

Oare de ce folosim acest forum in continuare?

 

E retorica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,toti aveti nr 46 pe tricou :) Macar unii au avut co.aie sa recunoasca aici pe topic faptul ca au cazut si ei cel putin o data asa, oricat de penibil arata... cand au fost incepatori poate (si nu numai).

Mamaaa, de cand imi doresc un tricou cu 46... Dar n-am gasit unul suficient de frumos pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa va placeti sa faceti caterina ca niste adevarati profesionisti,toti aveti nr 46 pe tricou :) Macar unii au avut co.aie sa recunoasca aici pe topic faptul ca au cazut si ei cel putin o data asa, oricat de penibil arata... cand au fost incepatori poate (si nu numai).

Si eu am cazut . De asta nu am primit nici un tricou ? :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa va placeti sa faceti caterina ca niste adevarati profesionisti,toti aveti nr 46 pe tricou :)

nu! eu am avut intotdeauna 01 pe tricou!

46 a pierdut fata la Assen cam la fel ca si cel din filmulet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era sau nu începător, contează mai putin. La fel si anul cauciucurilor. Presupun ca fiecare stie ce risc isi asuma cand merge cu un set vechi..

Poate omul nu a fost atent, poate s-a speriat.. Important e ca s-a ridicat imediat si n-a părut mai nimic.

Sigur, aici pe forum e usor sa dai sfaturi: Eu as fi facut asta, sau ailaltă😊..

Cati dintre cei de aici n-au luat cazaturi mici de acest gen din propria neatentie/prostie/lipsa de experienta, samd.?

Legat de echipament, ce va mai mănâncă grija de felul cum merg oamenii pe motoare😈. Cand afara sunt 40 de grade, te duci la serviciu unde nu ai posibilitatea sa faci dus, si trebuie sa arati relativ prezentabil, cum naiba sa pui geaca pe tine?? Oricum, echipamentul te ajuta pana la un punct.

Daca il poarta sau nu, este alegerea fiecăruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut unul recent care dupa ce l-au luat ceilalti in balon, nu a stiut sa zica decat ca el de fapt stie care e treaba cu motocicletele, ca a facut 150000 de km in 3 ani.

extrem de normal, omul mergea 50 000 de km pe an cu motorul, nu voia sa se dea cu balonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai da-te-n **** si tu si toti care faceti referire la evenimentele unor oameni,din trecut...

 

Ti-as intoarce favoarea, insa nu imi plac baietii. Mai citeste odata posturile din discutia mea cu Sergiu: m-a deranjat felul in care s-a adresat colegu' vis-a-vis de protagonistul nostru si i-am adus aminte ca si el a avut parte de o faza 'penala'. Si tot prin zona aia a forumului am recunoscut ca am gafat-o si eu, din fericire aveam genunchere si nu saream intr-un picior :D Si zi mersi ca nu mi-am adus aminte de tine... ca tu ne faci la capitolul asta :P Pana mea Adriane, citeste tot, nu mai sari.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Faze precum cea cu accidentul de aici constituie si una din sursele principale pentru povesti prezentate foarte dramatic pe topicul "patzanii in trafic". Pur si simplu faze banale percepute sau povestite ceva mai intens decat au fost in realitate ,din diverse motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub protectia anonimatului toti au facut uili la examenul de categ A

Eu am facut intreg poligonul pe o roata. De 2 ori. Examinatorul a fost atat de mind-blown incat a fost nevoie sa il declare defect si sa aduca altul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era sau nu începător, contează mai putin. La fel si anul cauciucurilor. Presupun ca fiecare stie ce risc isi asuma cand merge cu un set vechi..

Poate omul nu a fost atent, poate s-a speriat.. Important e ca s-a ridicat imediat si n-a părut mai nimic.

Sigur, aici pe forum e usor sa dai sfaturi: Eu as fi facut asta, sau ailaltă..

Cati dintre cei de aici n-au luat cazaturi mici de acest gen din propria neatentie/prostie/lipsa de experienta, samd.?

Legat de echipament, ce va mai mănâncă grija de felul cum merg oamenii pe motoare. Cand afara sunt 40 de grade, te duci la serviciu unde nu ai posibilitatea sa faci dus, si trebuie sa arati relativ prezentabil, cum naiba sa pui geaca pe tine?? Oricum, echipamentul te ajuta pana la un punct.

Daca il poarta sau nu, este alegerea fiecăruia.

 

 

Eu nu inteleg postul tau..... incerci sa-l aperi, in fata cui? E clar ca omul a facut niste erori si alegeri gresite, cele mai grave fiind gumele si lipsa echipamentului.... Multi chiar suntem intelegatori cu greselile lui,insa daca nu tii la propria sanatate/viata, asta se intampla...

 

Te miri ca altii comenteaza patania omului,dar nu inteleg ce te fwte grija la randul tau, de comentariile altora. Intelegi ironia?

» Post actualizat in 30 Jun 2016 18:01

Ti-as intoarce favoarea, insa nu imi plac baietii. Mai citeste odata posturile din discutia mea cu Sergiu: m-a deranjat felul in care s-a adresat colegu' vis-a-vis de protagonistul nostru si i-am adus aminte ca si el a avut parte de o faza 'penala'. Si tot prin zona aia a forumului am recunoscut ca am gafat-o si eu, din fericire aveam genunchere si nu saream intr-un picior :D Si zi mersi ca nu mi-am adus aminte de tine... ca tu ne faci la capitolul asta :P Pana mea Adriane, citeste tot, nu mai sari.

 

Imi amintesc ca si eu l-am luat la pwla pe Sergiu odata, cand nu stiu cu ce ma enervase, tot cu faza aia cand a scapat-o in panta,si-mi dau seama cat de ridicol si penibil am fost, apeland la faze de genul asta...

» Post actualizat in 30 Jun 2016 18:01

Insider este ex-user Adrian?

 

Da bo$$, vrei sa-mi dai r3p0r7 ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...