Sari la conținut

Accident mortal Caransebes


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Insa, in cazul de fata s-a intalnit o infractiune cu o contraventie. Cel putin asa spune legea. Care dintre ele o fi mai grava?

omuciderea? efectul contraventiei a fost DECESUL unui copil !!! WTF!

 

nu mai inteleg nimic.

si tot eu eram ala luat in suturi cand am facut topicul cu sintagma "motociclist fara permis".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

omuciderea? efectul contraventiei a fost DECESUL unui copil !!! WTF!

 

nu mai inteleg nimic.

si tot eu eram ala luat in suturi cand am facut topicul cu sintagma "motociclist fara permis".

Usor. Neacordare de prioritate -> ucidere din culpa

 

Punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat si circulatia pe drumurile publice fara a poseda permis de conducere -> 2 infractiuni intentionate.

 

Unu a fost prost si dosar penal are pentru neatentie, celalalt a fost prost intentionat si si.a platit prostia. Atat pe a lui cat si pe a astuia. Indiferent ce se va intampla cu dosarul penal, eu sa fi fost procuror le luam parintilor dreptul la daune materiale. Odrasla proasta din parinti neinteresati apare. De ce sa primeasca bani pentru copil, daca nu au fost in stare sa il educe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca orice ai spune, se gasesc permanent altii care sa iti explice cat de imaculat este motociclistu' de zi de zi, si cat de magari sunt conservarii...

 

As vrea sa ii vad pe toti "agitatii" de pe aici, pe 4 roti in trafic, cum acordati voi prioritate motociclistilor.....

 

Profit de ocazie sa ma retrag definitiv din astfel de polemici - asfalt uscat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usor. Neacordare de prioritate -> ucidere din culpa

 

 

Ucidere din culpa fara alte antecedente : pedeapsa cu suspendare , probabil cateva zeci de ore de munca in folosul comunitatii , vreo doi ani de vizite la serviciul de probatiune , seara acasa , concedii , etc . Va trai mult si bine , fericit . Juniorul , in schimb , a incheiat socotelile cu cele lumesti . Mult prea devreme , mult prea brutal . In cazul de fata , parintii au o mare parte de vinovatie ptr lipsa educatiei si lipsa implicarii in actvitatile odraslei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. Soferul BMW este vinovat 100% de uciderea unui copil.

Este de notorietate si traditional faptul ca in zonele populate cu gugulani permisele auto s-au dat (si se dau) pe branza, iar carutele lor poarta marcajul Cap Sec.

Asta insa nu stia pustiul pentru ca nu l-a avertizat nimeni. Avea doar 16 ani.

La Teregova, cu 2-3 ani mai devreme, a murit un inginer venit in vacanta tot din Austria (pe o motocicleta BMW) pentru ca i-a navalit brusc in fata, din parcare si la "ohaa" - un alt gugulan.

Avea casca, avea permis, avea inmatriculare, avea si prioritate. Degeaba pe acolo.

Am fost (cu moto) la inmormantarea lui :(

 

Pacat de baiat si vai de capul parintilor.

Asta tot am incercat si eu sa spun, dar se pare ca nu se vrea a se intelege.Parca ar fi forum de bembeisti aici si nu de mobristi ce se apara unii pe altii.Parca eu sau altii am ascultat de parinti.Tot timpul am facut ce am vrut noi, inclusiv greselile facute de parinti.Ce vreti mah carcotasilor.Noi ne-am nascut liberi si inca traim salbatic.Suntem mobristi adevarati si oricum daca va vedem pe drum in pana o sa oprim chiar daca nu ne cunoastem fizic.Stati linistiti ca nu va vom solicita nick-ul.Daca sunt inteligenti ce categorisesc copilul asta in modurile urate sa se mute pe forumurile in care se permite neacordarea prioritatii cu consecinte funebre.Pana atunci nu era de ajuns decat un RIP pentru pusti.De invatat, o sa invete fiecare ceea ce-l taie capul.PS:Am un fiu mobrist(cu plastic de 5 ani) si un bembeist (tot cu plastic de 8 ani) care au fost trantiti de o cucoana cu mobra din aceeasi cauza.Au scapat doar cu ceva piele pe asfalt si o saptamana de febra musculara, sau doua.Si eu am fost trantit de cateva ori cu urmari nesemnificative.Dar...de mobra numa las chiar daca am "n" masini.Asa ca ies din polemica asta tampita.Sper sa va vina mintea la cap si sa nu mai dati intr-un mobrist minor, chiar si mort.Lasati-l sa se dea linistit in paradis.Condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi sunteti pe bune cu marca masinii ? inteleg ca bmw-urile sunt masini care se conduc singure si vireaza stanga brusc cand vad motociclisti

Editat de KIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-57179-0-83395300-1470845350_thumb.jpg

voi sunteti pe bune cu marca masinii ? inteleg ca bmw-urile sunt masini care se conduc singure si vireaza stanga brusc cand vad motociclisti

Adică BMW nu e maşină tipică de cocalar?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca ar fi forum de bembeisti aici si nu de mobristi ce se apara unii pe altii.

Eu aveam impresia ca aici incercam sa facem ceva ca sa nu mai dam cu RIP in nestire.

Deci inteleg ca pe forum indiferent ce prostie a facut un mobrist nu conteaza pentru ca este ''de-al nostru''. (nu este aici locul de a discuta despre tampenii gen ''sa aparam pe ai nostrii'' sau ''de morti numai de bine'')

1 - mobrist esti cand ti-ai luat categoria A1, A2 sau A.

2 - criminalii morali sunt parintii acestui copil care nu au avut grija ca acesta sa nu mai circule fara carnet pe drumurile publice. Nu vreau sa spun mai multe.

Iar copii nu invata nimica de la parinti pentru ca cei din urma nu isi fac timp sa stea de vorba cu ei. Si atunci da, copii fac ceea ce ii taie capul.

Retrage-te linistit, mai savureaza o bere si pregateste-te pentru urmatorul RIP si pentru urmatorul si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mortului si au luat o mare teapa. Mai e un destept plin de bani care i-a luat fica-sii de 11 ani un ATV. ATV-ul s-a rasturnat pe cimp, era prin preajma si bunicu. Fata a murit, e statistica. Taticul a facut o ceremonie de inmormintare ca sa arate el cit de mult si-a iubit copila. Sute de participanti. Eu sint de parere ca daca e sa mori pe mobra, macar sa mori pe motocicleta cumparata de tine. Cind o primesti cadou la 15-16 ani, e o mare ruleta ruseasca. Unii, si sint multi, habarnuau riscul.

 

Daca soferul BMW-ului nu aparea in ziua aceea fatidica, aparea altul in alta zi. Sint mii de exemple pe strazi, zilnic.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentalitatile s-au schimbat. Pe langa asta masini multe, mobre multe, nu toate cazuri ajung sa fie mediatizate. Copchii vad, inima cere, se baga pe bocit, parintele cedeaza, asta micu ii da in goarna ca asa a vazut pe youtube, fara sa stie ca pe langa ala care a dat-o pe o roata sunt 10 care au crapat din acelasi motiv (e doar un exemplu, se poate inlocui si cu mergea linistit si isi vedea de treaba si a fost lovit de BMW) si asta e tot, cum zici si tu. Ce reflexe poti avea la varsta aia? Probabil daca incepeam de la 16 ani pe mobra, nu sfarseam prea bine. Prin zona aveam niste tigani pe o strada destul de umblata, care se plimbau pe un ATV, 10-12 ani maxim, aia au scapat pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Noi ne-am nascut liberi si inca traim salbatic.Suntem mobristi adevarati

 

Sincer, nu stiu daca sa rad sau sa plang. Oare cati motociclisti or fi murit cu tampenia asta infantila in cap? Eu unul nu m-am nascut liber, nu traiesc salbatic si nici mobrist adevarat nu sunt. Hai ca poate acum ma da cineva afara, in sfarsit, de pe forum, pentru ca nu corespund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu stiu daca sa rad sau sa plang. Oare cati motociclisti or fi murit cu tampenia asta infantila in cap? Eu unul nu m-am nascut liber, nu traiesc salbatic si nici mobrist adevarat nu sunt. Hai ca poate acum ma da cineva afara, in sfarsit, de pe forum, pentru ca nu corespund.

Poti plange daca te-ai nascut "ocupat" si esti "domestic".Schimba vaca pe trotineta si citeste ziarul.Si da...esti un pic infantil in fata mea.Esti cu 8 ani mai mic.Nu te categorisesc nicicum ptentru ca nu sunt "tampit".Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ati fost membru de partid? Sau ceva UTC ati bagat?

Am bagat si nu-mi este rusine.Ce, tu nu ai fost pionier?Sau ai ramas soim al patriei?Intrebarea asta chiar nu o inteleg.Ma rog...ce sa-i faci.Nu te pui cu "expertii" si "avansatii".Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, existenta permisului in cazul pustiului nu garanta nici faptul ca accidentul nu s-ar fi intamplat si nici ca ar fi scapat cu viata. Din punctul asta de vedere plasticul n-are nicio valoare.

 

Insa, in cazul de fata s-a intalnit o infractiune cu o contraventie. Cel putin asa spune legea. Care dintre ele o fi mai grava?

S-au cam întâlnit mai multe infracțiuni... două ale motociclistului, cu una a conservarul, care e cea mai grava (contravenția e cea care a dus la săvârșirea infracțiunii de către conservar).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ati fost membru de partid? Sau ceva UTC ati bagat?

Atingi un subiect pe care am impresia ca nu-l stapanesti deloc si esti pe cale sa o iei din nou pe aratura. mai bine ai tacea!...

 

Inteleg pledoaria ta (de Caransebes): motociclistul ucis pe "mobra" off-road era de fapt un infractor (dublu si extrem de periculos) care a fost preventiv "executat" in trafic de un biet gugulan, contravenient BMW.

Pe care inca nu l-a "executat" nimeni. Poate o face tatal copilului.

Cam la fel...

 

Parafrazand un vers dintr-un cunoscut imn..."motocilistii mai presus de toate!...."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parafrazand un vers dintr-un cunoscut imn..."motocilistii mai presus de toate!...."

da' cum ar trebui?

"soferii mai presus de toate?"

"aia care tot incearca sa ma omoare pe mine si pe cunoscutii mei inainte de toate?"

pentru soferi este simplu... motociclistii este ailalti, este satanisti, doneaza organe si e carne de tun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mda ,trebuie sa invatam tineretu sa fie responsabil,bla bla bla...

Cand tratezi tineretul ca pe niste sugari se alege praful.

Atat moralism excesiv ce am vazut pe aici ,ma astept sa apara careva care sustine ca exista conceptie imaculata in afara contextului religios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' cum ar trebui?

"soferii mai presus de toate?"

"aia care tot incearca sa ma omoare pe mine si pe cunoscutii mei inainte de toate?"

pentru soferi este simplu... motociclistii este ailalti, este satanisti, doneaza organe si e carne de tun.

 

:funny:

 

Vorbe goale ...

 

Daca te vroia cineva mort, pana acum zaceai sub 2 metri de pamant :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:funny:

 

Vorbe goale ...

 

Daca te vroia cineva mort, pana acum zaceai sub 2 metri de pamant :crack:

Serios? Vorbe goale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era sa fie dupa cum zici tu jerry_mcrie, ca soferi de automobile ne vor moartea, pana acum eram morti cu toti, poate supravietuiau cei care se dau doar pe cocloauri fara sa iasa pe drumurile publice :).

 

Tu crezi ca conducatori de automobile nu au nimic altceva de facut decat sa vaneze motociclisti? Eu nu cred asta. Da, se incalca legea de catre toti participantii la trafic (de mine, de tine, si de toti ceilalti care mai sunt pe aici). Sa nu-mi spui ca tu mergi regulamentar, ca nu ai incalcai legea cel putin o data cand ai iesit la plimbare, ca eu oricum nu te cred. Nu de alta, dar e in firea romanului sa incalce regulile :).

 

NU UITA, de cele mai multe ori cauza de baza a accidentelor grave a fost VITEZA (sau mai bine spus, neadaptarea vitezei la conditiile de drum si trafic).

 

Numai bine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca era sa fie dupa cum zici tu jerry_mcrie, ca soferi de automobile ne vor moartea, pana acum eram morti cu toti, poate supravietuiau cei care se dau doar pe cocloauri fara sa iasa pe drumurile publice :).

 

Tu crezi ca conducatori de automobile nu au nimic altceva de facut decat sa vaneze motociclisti? Eu nu cred asta. Da, se incalca legea de catre toti participantii la trafic (de mine, de tine, si de toti ceilalti care mai sunt pe aici). Sa nu-mi spui ca tu mergi regulamentar, ca nu ai incalcai legea cel putin o data cand ai iesit la plimbare, ca eu oricum nu te cred. Nu de alta, dar e in firea romanului sa incalce regulile :).

 

NU UITA, de cele mai multe ori cauza de baza a accidentelor grave a fost VITEZA (sau mai bine spus, neadaptarea vitezei la conditiile de drum si trafic).

 

Numai bine. :)

Foarte adevarat dar foarte trist pentru ca-i doar o lacrima untr-un ocean.

Virginele experte in sex sunt mult mai active.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia asta are două direcții: vina legală - care va fi stabilită de cei abilitați și vina morală - asupra căreia putem noi să ne exprimăm.

Copilul ăla are partea lui de vină că, deși suficient de matur încât să știe că nu are voie să circule cu capra pe asfalt, mai ales că nu avea nici permis, a ieșit pe asfalt, iar gugulanul că prioritatea se acordă oricărui vehicul care o are, conform legii.

Unul a plătit un preț prea mare, iar celălalt va trage după el consecințele toată viața.

 

Însă, din păcate doar unul poate invoca circumstanțe atenuante: șoferul, care nu a comis un act voluntar, el nu și-a propus să calce/omoare pe cineva. Pur și simplu a ieșit cu mașina; poate a fost căscat în momentul ăla, poate n-are experiență, poate că, efectiv, nu a văzut motociclistul pentru că mobra nu avea far, avea dimensiuni apropiate de o bicicletă și a crezut că vine cu o viteză mai mica (poate mobra țâșnea așa cum o poate face o capră de enduro cu gazul la maxim, iar accelerația ei l-a surprins pe șofer...). Multe întrebări.

 

Cel de-al doilea, însă, a comis-o în mod voluntar: a circulat, fără permis, cu un vehicul neînmatriculat (chiar interzis pentru circulația pe drumurile publice, din motive de neomologare!). Asta denotă o abordare de ”durere la baston” privind respectarea regulilor și a legii. Din păcate a plătit pentru asta.

 

Acum, durerea'n cwr de reguli se manifestă mult prea des, în țara asta; nu numai la nivelul indivizililor, dar și al instituțiilor abilitate să sancționeze asta.

Șofatul cu telefonul în mână e sport național, nesemnalizarea asemenea, trecerea pe roșu e la ordinea zilei. Viteză în exces, cât se poate (indiferent de numărul de roți!).

Dacă poliția rutieră și-ar propune să stopeze chestiile astea, ar putea-o rezolva în maxim juma de an, cu voință și sancțiuni fără număr.

 

Dacă doi indivizi, o femeie și un bărbat, s-au putut ciocni pe o șosea din Timiș, ambii fără permis, ambii băuți și ambele mașini neînmatriculate, cât de mare este numărul celor asemenea care circulă în trafic??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca platesc bilet pot sa zbier prin sala ca este prost filmul? nu stiam, o sa fac exact asa cand va fi cazul! glumesc, eu inteleg o analogie. pe cand altii...

1. daca avea carnet de 5 zile tot nu avea experienta.

2. daca avea carnet de 5 ani tot putea sa-l surprinda ala si sa-l dea pe jos...

3. daca avea carnet nu insemna ca scapa cu viata.

lipsa carnetului NU se pedepseste cu condamnare la moarte, forumul ar fi avut mai putin de un sfert de membrii daca toti de pe aici ar fi fost omorati pentru ca s-au dat fara carnet...

 

neacordarea de prioritate nu este dupa parerea mea ceva ce poate fi considerat "din culpa" ... nu ai acordat prioritate din greseala? hai mah... wtf... sau si mai hilar, intoarcerea pe dubla continua din ... greseala, din intamplare... da,... misto. ceva de genul "What, she tripped, fell, landed on his d**k?"

 

vinovat de moartea unui copil este nenea care nu se uita pe unde merge. asta este adevarul.

 

 

cand o sa putem noi sa invatam copii ceva... ar fi incredibil de bine.

sa asculte de astia mai "batrani" ar fi superb.

sunt sigur ca toata lumea ia zis ca sa nu se mai dea fara carnet....

La fel cum neacordarea de prioritate zici tu ca nu poate fi din culpa, nici mersul cu un motor neinmatriculat fara permis pe un drum public nu poate fi din culpa, ca omul a bagat cheia in contact, nu s-a impiedicat de motor si a plecat motorul pe sosea din greseala.

Iar faptul ca era minor nu poate decat sa se rasfranga asupra parintilor ca i-au cumparat si l-au lasat sa-si faca plimbarile fara grija. La urma urmei cineva trebuie sa-si asume si faptele lui?

Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca vad multe persoane aici pe forum si nu numai care incurajeaza astfel de comportament.

 

Chiar si formatorii de opinie gen Gainusca..

http://gainusa.ro/2016/08/povestea-babei-si-a-politistului-godina/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat si nu-mi este rusine.Ce, tu nu ai fost pionier?Sau ai ramas soim al patriei?Intrebarea asta chiar nu o inteleg.Ma rog...ce sa-i faci.Nu te pui cu "expertii" si "avansatii".Asfalt uscat.

Poate din cauza ca nu va e rusine va simtiti atat de liber si salbatic.

Acum nici eu nu stiu daca sa rad sau sa plang.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...