Sari la conținut

Identificare dobitoc


pisoiu
 Share

Postări Recomandate

Dobitocul din imagine era sa intre in coliziune frontala cu mine pe centura Apahida-Valcele, astazi. Depasea fara sa-l doara in cot de cei de pe contrasens. Din pacate camera de pe casca era putin rasucita si nu a filmat chiar cum ar trebui. Totusi, un cadru am reusit sa scot afara. Parerea mea e ca este un audi a4, AB94PIR. Ce ziceti?

post-91067-0-93117000-1471891714_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o pietricica lipita-n un pic de plastelina pe rezervor incepe sa fie o idee buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mana stanga i-am facut semn sa se dea la o parte. Nu obisnuiesc sa folosesc degetul cu pricina.

Totul a durat 1-2 secunde, nu aveam timp de magneti si de altele. Prefer sa ma concentrez sa evit cu succes dobitocul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magnet, man, magnet...

pietricica este ... anonima.

ciobul de magnet sau magnetul mic este cumva premeditat...

pietricica este un accident, hazardul...

» Post actualizat in 22 Aug 2016 19:58

Ce sa faci cu magnetul?

sa zicem ca a sarit de sub roata in directia generala a parbrizului...

e veche legenda urbana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am vazut afoni in fiecare judet. Nu cred ca e bine sa generalizam.

Clar, ce i drept cand mai vin soferi ocazionali din orasele mai mici in astea mai mari se vede repede ca s paraleli

Dar maimutoiul de care vorbim e un nesimtit. Risca viata cuiva ca sa ajunga cu 2 minute mai repede. Lol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi se grabesc de parca li s-a rupt apa! Si cand ii iei la intrebari, ridica din umeri ca prostii. Niste cretinoizi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 de faza scurta si 4 de faza lunga. I le-am bagat pe toate in ochi. Sunt montate 2 in dreapta si 2 in stanga, la cel putin 1 metru unul de altul. Daca nici astea nu ajung....

post-91067-0-60746300-1471900774_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E al 3-lea sezonul asta. La primii 2 nu am avut camera pe casca...

Pana la urma o sa imi pun faruri pe fund, dupa aia ma ia rar-ul pe sus...desi si asa am senzatia ca tot nu rezolv problema.


» Post actualizat in 22 Aug 2016 23:55

Adevarul e ca problema mea nu e neaparat ca mi-e frica ca o sa intre in mine. Stiu ca din fata arat ciudat si unii s-ar putea sa ma confunde cu vreo motocicleta si sa isi inchipuie ca au loc, etc. In general, in trafic, mai ales la viteza mare, sunt al dracului de alert la traficul de pe contrasens, de aceea pot sa ii evit fara probleme. Nu am simtit ca scap trike-ul de sub control nici macar o milisecunda la nici unul din cele 3 incidente similare de pana acum. Evitarea lor a fost efectiv usoara si in general pe majoritatea drumurilor exista suficient loc lateral ca sa eviti situatii de genul asta. Groaza mea e alta, ca s-ar putea ca la momentul fatal, pe acolo pe unde ma retrag eu ca sa nu mor lovit de idiot in fata, sa fie vreun nevinovat biciclist/pedestru/etc...

LE: Adevarul e ca problema mea nu e neaparat ca mi-e frica ca o sa intre in mine. Stiu ca din fata arat ciudat si unii s-ar putea sa ma confunde cu vreo motocicleta si sa isi inchipuie ca au loc, etc. In general, in trafic, mai ales la viteza mare, sunt al dracului de alert la traficul de pe contrasens, de aceea pot sa ii evit fara probleme. Nu am simtit ca scap trike-ul de sub control nici macar o milisecunda la nici unul din cele 3 incidente de pana acum. Evitarea lor a fost efectiv usoara si in general pe majoritatea drumurilor exista suficient loc lateral ca sa eviti situatii de genul asta. Groaza mea e alta, ca s-ar putea ca la momentul fatal, pe acolo pe unde ma retrag eu ca sa nu mor lovit de idiot in fata, sa fie vreun nevinovat biciclist/pedestru/etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E al 3-lea sezonul asta. La primii 2 nu am avut camera pe casca...

Pana la urma o sa imi pun faruri pe fund, dupa aia ma ia rar-ul pe sus...desi si asa am senzatia ca tot nu rezolv problema.

 

Omule, asta e situatia la noi in tara. In fiecare sezon peste mine ar trebui sa dea cel putin 2-3 imbecili de genul asta, cu toate ca fac putini km pe motocicleta, dar ii evit eu.

Sunt multi idioti de genul asta. De-asta se intampla atatea accidente la noi, si de-asta e plin internetul de cretini care depasesc fara sa tina cont de ce vine pe contrasens.

 

Sfatul meu, ca sa fii in permanenta in siguranta si sa nu iti mai depaseasca nimeni in felul asta e sa iti iei un TIR sau girofar de politie :P

 

Bafta!

 

 

La XR-ul meu am montat un flash cu 4 LED-uri de 3W in lampa de stop (flash care da un impuls la fiecare 2s) si un circuit care aprinde timp de 3s lumina de frana si pe frana de motor (senzor - un contact izolat pe surubul de relanti + un monostabil cu Vmos in "coada").

Ca altfel tot tindeau sa dea berbecii din spate peste mine doar cand reduceam gazele (destul de brutal).

Si nu cred ca s-au suparat cei de la RAR pe mine pentru asta.

 

Daca franezi puternic(adica - reduci "gazele" destul de brutal) asta e greseala ta. Tot timpul o motocicleta va frana mai bine decat un camion sau o masina si ala din spate care conduce masina sau camionul, chiar si sa vrea, la un moment dat te va lovi, pentru ca are nevoie de o distanta mai mare decat ai tu nevoie ca sa opreasca.

Las-o mai usor cu franarea. Un amic bun de-al meu, la un moment dat a oprit brusc la semafor pentru ca se facuse galben. Norocul lui a fost ca s-a uitat in oglinda. Nici nu a apucat sa termine franarea ca a accelerat pana a ajuns in mijlocul intersectiei. De ce? Un bou cu un S.U.V. s-a gandit ca amicul meu o sa treaca pe galben, a franat tarziu si risca sa ii intre in spate.

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cred ca ceva e gresit in afirmatia ta. O masina cu abs va frana in general mai repede ca o motocicleta, datorita celor 4 roti. Bine, sunt multe de luat in calcul, abs la moto sau nu, pricepere pilot, conditii asfalt..In schimb o motocicleta are mult mai pronuntata frana de motor in momentul in care tai gazul. Asta poate fi periculos, pentru ca al nostru sofer de 4 roti nu isi da seama si nu calca frana. De asta e bine in trafic sa si pisti cat de fin frana, sa vada rosu in fata ochilor...zic. si eu ca incepator, dati cu pietre daca gresesc :)

» Post actualizat in 23 Aug 2016 04:57

http://www.therideadvice.com/can-motorcycle-brake-faster-car/

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume.Sezonul acesta am avut si eu parte de vreo trei idioti conservari care nu iau in seama motociclisti....de unul am scapat la milimetru iesind complect de pe asfalt dar in fine bine ca nu sa intanplat nimic.

In schimb vreau sa va povestesc o intanplare de acum 2 saptamani despre colegi nostri vitezani.

Deci mergeam eu prin frumosul meu oras Resita cu viraga in lumea mea cu 40 de km pe ora si ma ajung din urma 7 motociclisti suparati rau (se credeau la celebrul TT) ma depasesc pe mine si camionul din fata pe linie continua si dispar lasand in urma doar zgomotul esapamentelor de curse fara ca macar unul sa imi raspunda la umilul salut (clar nu se puteau injosi sa salute un choperist care merge culmea si sub limita legala ).Mentionez ca 6 dintre ei aveau numarul ridicat sau foarte bine ascuns sub codita cel din urma fiind mai corect si avand numarul corect amplasat....erau din Timisoara baieti si se mergeau pe muntele Semenic sa isi incerce talentele sau sa faca o incercare de sinucidere -crima pe un superb drum virajat.

Datorita unei intersectii unde au fost nevoiti sa cedeze trecerea aproape ii ajung din urma exact la timp sa ii vad cum iau startul ca la carte uni dintre ei reusind sa se ridice si pe o roata si continuand cu depasire pe linie dubla continua si trecere spectaculoasa printre pietoni de pe o trecere pe care doar zgomotul tobelor ia salvat.

Am ajuns acasa si timp de o ora am stat pe ganduri daca sa merg la politie sa ii rog sa astepte intoarcerea de pe munte a faimosilor vitezani.

Imi pare rau ca nu am facut asta poate asa salvam niste vieti.

 

DRAGI COLEGI VITEZANI VA ROG FRUMOS GANDITI BINE SI NU VA FACETI FAMILIA SA PLANGA.

 

Asfalt uscat va doresc la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi bre...crezi ca la Politie aia n-au ce face, asculta de chopperisti care toarna vitezani. Ce, ai terminat de turnat conservarii ca sa te apuci si de mobristi? Oricum, daca tu mergeai melc si i-ai prins dupa ce au disparut "lasand doar zgomotul tobelor race", fie si ei mergeau mai legal decat descrii tu, fie nici tu nu esti usa de biserica. Sau doar ne aburesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi bre...crezi ca la Politie aia n-au ce face, asculta de chopperisti care toarna vitezani. Ce, ai terminat de turnat conservarii ca sa te apuci si de mobristi? Oricum, daca tu mergeai melc si i-ai prins dupa ce au disparut "lasand doar zgomotul tobelor race", fie si ei mergeau mai legal decat descrii tu, fie nici tu nu esti usa de biserica. Sau doar ne aburesti.

Prietene sunt pieton,motociclist si sofer profesionist dar cu siguranta nu am turnat pe nimeni niciodata.Din pacate daca politia si-ar face datoria nu as fi ajuns sa povestesc de specimenele de mai sus si sigur nu ar fi nevoie sa ii toarne cineva.

Am scris ca aproape iam ajuns nu ca iam ajuns si asta mia permis sa vad ce fac...daca ai cunoaste orasul meu ai sti ca pe unele portiuni (Nera,Muncitoresc si Lunca Pomostului ) ai vizibilitate 1-2 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca din fata arat ciudat si unii s-ar putea sa ma confunde cu vreo motocicleta si sa isi inchipuie ca au loc

Eu nu stiu sa scrie undeva ca ai voie sa depasesti dincolo de axul drumului daca din fata vine o motocicleta!!! Iar acum niste zeci de ani imi amintesc ca l-a oprit pe taica-meu pt ca depasise in timp ce din fata venea un biciclist, cu toate ca loc era mai mult decat suficient. Ideea bizonilor e ca tu ii vei feri, zilnic vad din astia care merg la intimidare, fie ca depasesc fortat, fie vin de pe drum fara prioritate fara intentie vizibila de a opri, poate-poate te fac pe tine sa franezi ca sa treaca. Atunci cand sunt cu masina si nu schitez nici un gest franeaza instant, clar sunt pregatiti si nu in lumea viselor, aia sunt alta categorie.

Ma gandesc ca poate tie ti-ar fi utile niste lumini de gabarit stralucitoare undeva pe aripile trike-ului si nu la nivelul farului, macar i-ar bulversa nitel ca nu-si vor da seama ce ozn se apropie, asa arata doar ca o mobra cu multe faruri si ma gandesc ca gabaritul partii din spate e mai greu de intuit. Aveam o platforma de 2m10 latime cu care mergeam la curse si nu fusese echipata din fabrica decat cu catadioptri albi la partea din fata, pe drum relativ ingust (Valea Jiului) si pe inserat vazand mai multi soferi de pe contrasens ca fandeaza dupa ce trecea lumina farurilor mele de ei am decis sa-i montez lumini albe in fata. Nu am mai sesizat astfel de manevre ulterior.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...