Sari la conținut

Accident Brasov


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Eu sper ca e ok, si ca a invatat ceva. Desi nu prea cred, postarile lui spun altceva... aia cu preventiv, e un moft. Dar nu prea e. Putea sa reduca inainte decintersectie, putea sa reduca/franeze la miscarea dubei, bembeul nu a tasnit...daca mergea mai usor fie avea timp sa opreasca, fie sa evite. Si...s a blocat cu privirea la obstacol... ce rost are la final sa mori cu dreptatea in mana? Nu mai bine o lasi mai moale, si scapi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. E datoria ta sa nu mori cu dreptatea in mana (cred ca am zis asta in ultimele 10 postari aiic pe forum .

 

2. Ai prioritate cand ti se da.

 

Si eu cred ca era evitabil . Omul schimba vitezele, frana fata nici nu a atins-o pana in momentul impactului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul exagereaza oricum cu orice :)). Dar a gresit f f mult. In primul rand banda pe care merge el e destinata mijloacelor de transport in comun. Apoi acolo e o scoala+ statie de bus. de f multe ori sunt copii sau persoane care trec aiurea si nu prea ai ce cauta cu viteza. Imediat e alta trecere de pietoni plus inca 3 stradute laterale in partea stanga si apar foarte des masini in fata ta. Exact unde a facut accidentul sunt si 2 gauri de canalizare si trebuie sa incetinesti ca iti faci praf mobra :))ca idee eu ori ocolesc locul ala, ori merg max cu 20-30 la ora (risc sa-mi fac praf janta la scuter :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit...

pai la ce polemica a fost acolo, ma gandeam ca se cunoaste si se prinde lumea. Eu stiam doar de 'chicken', dar am inteles unde bati. PS: chicken run era un film odata, evadarea din cotet vad ca ii zic astia :))

 

Pt. smecherica curios de aia care merg legal in oras: Da, boierule, eu nu sunt vreun as pe motoreta. Nici la volan, desi am ani de zile (s-au facut vreo 11 ani cred) si ceva km la bord fara accidente majore si nici unul din vina mea. Ba, da in general, tocmai ca traficul e cum e, atat pe motoreta cat si cu colacul in brate, mi-am stiut limitarile si circulam legal si uite ca nu m-am lipit de vreunul. Nu am nici macar o amenda in anii astia. Vad ca ai 'sportiva'. Sa stii ca au avut si altii si nu o foloseau doar 'la rosu' in a 1-a in miez de noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la ce polemica a fost acolo, ma gandeam ca se cunoaste si se prinde lumea. Eu stiam doar de 'chicken', dar am inteles unde bati. PS: chicken run era un film odata, evadarea din cotet vad ca ii zic astia :))

 

Intr-adevar formularea nu este uzuala dar este perfect acceptabila. Run inseamna si cotet/cusca ca in film.

 

On topic: dupa ceva km parcursi mie mi-a intrat in reflex sa franez in momentul in care masinile din jur franeaza, chiar daca nu sunt pe aceeasi banda cu mine, sau 2 benzi mai incolo, si cu atat mai mult cu cat vorbim de masini mari peste care nu pot vedea: dube, camionete... Mai ales daca nu exista un motiv evident sa franeze: intersectie cu alte drumuri, semnale puse, parcari/benzinarii in zona...

 

Ca sa spun drept, eu mai mult stau decat merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

post-73602-0-50458200-1492204801_thumb.jpg

 

 

Lăsând miștourile la o parte, îi doresc sănătate motociclistului care are acum o perioadă de stat pe bară, timp în care poate să își revadă clipurile și șă încerce să învețe din greșeli.

Editat de Gugal13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca dupa ce m-am uitat putin la video-urile lui mi se pare un tip destul de penibil ! Cel putin cu

....am aflat intre timp ca el...Radu, are doar 19 anisori...
am aflat treaba asta...stiu ca a cersit bani ca sa isi repare motoreta pe care o f!@!#te in mod nejustificat in anumite videoclipuri.... Daca cineva il cunoaste personal sa i transmita sa isi inchida canalul de youtube sa se lase ca este FOARTE PENIBIL, sau sa isi creeze o alta atitudine, asta de victima, nu il aranjeaza prea bine, romania nu are nevoie de victime...poate doar Acces Direct...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede ca topicurile cu accidente au ramas la fel.....pline de destepti si experti in dinamica accidentelor....asta pana o sa va infingeti fiecare in cate o conserva si-o sa vedeti cum e cu timpii de reactie, cu atentia, in realitate......si cum e cu datul cu parerea 'dupe monitor', pe o filmare cu gopro :) Nu are nici o importanta cat de penibil e protagonistu sau daca putea sau nu cu-adeverat sa evite......... Deliciul il fac replicile unora care ar trebui sa predea cursuri de mers preventiv si invatat cum sa 'culci' motoreta :)))))

 


Pe mine un singur lucru ma frapeaza: cum sta dobitocul ala in masina si nu schiteaza nici un gest, absolut nimic, nici nu coboara. Si cum muta amandoi ,ca 2 imbecili, autovehiculele implicate in accident cu victime...si cum vine paduchele din bmw, cu mainile in buzunar, sa vada si el ce s-a 'zgariat' la mobra :))

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mobristul propune să fie mutați vehicule, eu prin asta am dedus că nu era accident cu victime.

Șoferul e cam prea flegmatic, da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare mai degraba o filmare educativa, premeditata, reclama la cursuri de perfectionare dupa ce iti iei permisul, subliniind faptul ca in scoala moto nu inveti mai nimic?!

Altfel e trist sa intri in intersectie sa faci point fixation pe botul masinii si sa te dai de 3 ori peste cap sa te transformi in musca de...(verde,mare,urat mirositoare).

Nu pot enumera nici macar 2-3 intersectii din Bucuresti unde soferii sa nu faca precum cel cu auto din clip

Conduita preventiva = 0, o frana, o fandare, un claxon si o injuratura erau cele mai probabile efecte, el a vrut sa stea le banda lui cu dreptatea in mana ca poate ala cu masina dadea inapoi sa ii faca loc...

Editat de Raisa_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de aici văd mai multe greșeli (probabil ca din cauza adrenalinei sau chiar a faptului ca te crezi zmeu ) :

1. Lipsește conducerea preventivă ! Oare a citit de asa ceva in cartea de legislație rutieră ?

Zona aglomerata , mașina din stanga frânează , intersecția si tu te dai in spectacol si accelerezi . De cand mi am luat permisul mi a foat frica de intersecții si tot timpul încetinesc si dau claxon . Claxonul il folosesc preventiv de multe ori si cand sunt drumuri din dreapta.

Stiu - o sa ma certați ca n voie sa l folosesc , dar la ntersectii , NU accelerez niciodată si claxonez preventiv

 

2. El s a dat peste cap ... asta nu e un accident intre 2 masini in care șoferul poate s a lovit cel mult cu genunchiul de bord ... e un accident intre un om practic, fier si asfalt . In momentul ala trebuia sa rămână imobilizat si da cheme salvarea sa l ducă la spital pt radiografii si diverse investigatii. Adrenalina poate sa ascundă diverse afextiuni sau poate hemoragii ...

Pe el l a interesat ca e furca strâmba si sa tipe la ala ca l omoară .

 

3. Șoferul pare ca l doare in p... de motociclist si merita plangere si tot ce se poate , dar sa fim serioși voi cand sunteți cu masini si cand ieși de pe o Străduța , te lasă prima banda nu te bagi încet , încet si crezi ca te lasă si a 2 a banda ?

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

In momentul ala trebuia sa rămână imobilizat si da cheme salvarea sa l ducă la spital pt radiografii si diverse investigatii. Adrenalina poate sa ascundă diverse afextiuni sau poate hemoragii ...

 

+1! Chiar daca n-avea nimic tot asa trebuia sa procedeze.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede ca topicurile cu accidente au ramas la fel.....pline de destepti si experti in dinamica accidentelor....asta pana o sa va infingeti fiecare in cate o conserva si-o sa vedeti cum e cu timpii de reactie, cu atentia, in realitate......si cum e cu datul cu parerea 'dupe monitor', pe o filmare cu gopro :) Nu are nici o importanta cat de penibil e protagonistu sau daca putea sau nu cu-adeverat sa evite......... Deliciul il fac replicile unora care ar trebui sa predea cursuri de mers preventiv si invatat cum sa 'culci' motoreta :)))))

 

 

Pe mine un singur lucru ma frapeaza: cum sta dobitocul ala in masina si nu schiteaza nici un gest, absolut nimic, nici nu coboara. Si cum muta amandoi ,ca 2 imbecili, autovehiculele implicate in accident cu victime...si cum vine paduchele din bmw, cu mainile in buzunar, sa vada si el ce s-a 'zgariat' la mobra :))

 

 

hahahah, cum te identifici tu cu toti prafarii.... pe undeva incepi sa-ti dai seama ca esti la fel de praf ca asta din film si nu vei avea niciodata reflexe sau inspiratie sau viteza de reactie sau un gram de anticipare .... oare dece?

 

 

ma gandesc daca nu a facut-o intentionat.... nu are absolut nici o reactie pur si simplu intra in masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Penibil nu este. Are 20 ani si super excitat ca este motociclist. Plus ca este foarte agitat. Filmeaza totul si nimic si i se par foarte interesante. Si nu este singurul (are ceva like-uri pe YT).

Editat de djmo79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...