Sari la conținut

Accident Apaca / Iuliu Maniu


Simpson_
 Share

Postări Recomandate

Aici ai dreptate, toti am avut comportamente de genu'. Unii am avut noroc, altii nu. Insa referitor la prudenta, poate zicea el ca e totusi prudent, insa vorbea din "vasta sa experienta", destul de redusa totusi. Din pacate, melti colegi au nevoie de 2-3-4 dusuri reci pina inteleg jmecheria cu "prudenta". Altii crapa din prima, asta-i soarta.

Salut bikeri,

 

Omu' in general mergea blana, da - dar asta nu inseamna ca nu era prudent. Stiti ca exista rideri care NU STIU sa mearga incet?! Pur si simplu fac greseli cand merg incet. Pentru cei care merg cu 50 km/h da - sunt teribilisti cei care trec pe langa ei cu 100 km/h,da' ce credeti? Faptul ca se misca rpd prin trafic i-a salvat de multe ori de idioti. Se da si pe-o roata... ce ziceti? Hai sa-l denigram si pentru asta ;)) Anyway, haters gon' hate!

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu mergea incet pentru ca slickurile nu se incalzesc altfel :D

@Raly, daca e prieten cu tine, dupa ce se insanatoseste, zi-i ca Parcarea Victoriei ii dauneaza grav perceptiei asupra motociclismului si implicit sanatatii dupa cum poti vedea.
In legatura cu inaptul care a schimbat banda, daca oamenii pe InfoTrafic care stateau in coloana si au facut pozele ulterior, au zis ca venea goarna inca de la Gorjului s-ar putea ca loganistul sa nu mai fie asa inapt. Mai ales ca toba goala nu l-a ajutat de data asta ca poate omul asculta radio in masina.

florinelu07 a zis bine, ii faci un deserviciu cu atatea detalii. Ca daca e sa stai sa le aduni.... din ce se vede in poze si ce zici tu, sigur sigur reteta nu este a succesului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moralistilor, de fiecare data cand treceti peste 50 km/h in oras sa va ganditi la accidentul asta si cum l-ati blamat, nu ii iau apararea, nu il cunosc, dar in ultima vreme pe orice topic intru, majoritatea sunt pe principiu "sa moara capra vecinului".

 

Daca chiar va intereseaza aspectele legate de sanatatea lui X sau Y pentru ca merg prea tare, ia mergeti voi in piata Victoriei (aici poate fi orice loc unde gasiti motociclisti) si sa ii invatati pe slabanii aia cum sa conduca prudent, explicati-le riscurile, aratati-le cum sa se bucure de viata pe motocicleta.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut bikeri,

[.....]

mi se pare o postare de genul "mergea blana si pe o roata. si ce daca?"

well...... uita-te in prima postare de pe topic si o sa vezi ce daca :(

iar daca ideea care trebuia sa se desprinda era ca daca mergea mai incet mergea si mai prost, sau ca mobra lui are doar vitezele "melc" si "racheta"... atunci sugereaza-i alt hobby.

 

 

dar nah, eu sunt incepator, ce plm stiu si eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moralistilor, de fiecare data cand treceti peste 50 km/h in oras sa va ganditi la accidentul asta si cum l-ati blamat, nu ii iau apararea, nu il cunosc, dar in ultima vreme pe orice topic intru, majoritatea sunt pe principiu "sa moara capra vecinului".

 

Daca chiar va intereseaza aspectele legate de sanatatea lui X sau Y pentru ca merg prea tare, ia mergeti voi in piata Victoriei (aici poate fi orice loc unde gasiti motociclisti) si sa ii invatati pe slabanii aia cum sa conduca prudent, explicati-le riscurile, aratati-le cum sa se bucure de viata pe motocicleta.

 

:cheers:

 

Ce faci, bulan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e ala de mergea pe o roata pe facebook la greu si ii dadea in gura cat tinea drumul ?, se mai si filma de fiecare data , ce nu sia dat el seama e ca se cam termina bulanul . Merge azi merge maine , pana dai cu capul sub tine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au scris pe fb, nu mai stiu pe ce grup (motocicleala, cred). e usor lovit, nimic rupt.

P.S. se muiesc si pe acolo unii cu altii, pe teme gen cauciucuri, comportament in trafic cunoscut agresiv, etc

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au scris pe fb, nu mai stiu pe ce grup (motocicleala, cred). e usor lovit, nimic rupt.

P.S. se muiesc si pe acolo unii cu altii, pe teme gen cauciucuri, comportament in trafic cunoscut agresiv, etc

 

Muiala peste tot :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm. Cata instinct de haita pe invers. Iar da pe jos un conservar pa unul d'al nostru iar voi aparati conservarul. Ciudat. Cum ca avea tobele zgomotoase, ca mergea tare, ca avea guma slick, ca si caca...

Daca ar fi avut montat discret pe "mobra" un AG9 se rezolva treaba cu neacordare de prioritatea usor si de la distanta :)

Pai cine il apara pe soferul care ar fi cauzat incidentul?

 

Problema mea vis-a-vis de astfel de viteaz, este ca sunt bagat in aceiasi oala si aratat cu degetul atat de "motociclisti" de bulevard si "blana orbitoare", dar si de alti afoni cu sau fara permis auto.

 

Ma deranjeaza ca pe fondul unor astfel de indivizi, ma vad nevoit sa dau explicatii catre familie si cunoscuti ca de fapt motociclismul nu este despre sinucidere si alte dorinte ascunse de distrugere, ca eu si eu multi altii mergem responsabil si civilizat in trafic.

 

Vad si eu un nesimtit d'asta aproape zilnic cand ajung la servici... da intr-o tigaie de R6 prin parcare de o ia dracii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai cine il apara pe soferul care ar fi cauzat incidentul?

 

Problema mea vis-a-vis de astfel de viteaz, este ca sunt bagat in aceiasi oala si aratat cu degetul atat de "motociclisti" de bulevard si "blana orbitoare", dar si de alti afoni cu sau fara permis auto.

 

 

Aha ,deci la faza asta esti aratat cu degetul din cauza ambilor implicati ...

Nici nu stiu ce sa-ti urez...La cat mai multe degete?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce văd că nu se înțelege, este faptul că eu ca șofer nu îmi dau seama că tu ca motociclist vii cu 100 km/h sau mai mult pentru că la obiectele mici in mișcare nu este percepută corect viteza. Și atunci eu semnalizez și trec pe banda cealaltă. Ce fac ? Încetinesc și aștept să văd ce face o luminița la 200 m. ? Nu ar trebui și tu să circuli cu o viteza rezonabilă ? Dacă tu crezi că poți merge cu sută și peste, asteapta-te la un accident că nu ești pe pista, ești în trafic.

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

vezi ca ai ratat ideea....

Nu am ratat deloc ,am ales sa scot in evidenta esenta comuna cu restul care se cred destul de importanti ca ce se petrece in alt colt de tara cu oameni total necunoscuti ,le afecteaza lor reputatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce văd că nu se înțelege, este faptul că eu ca șofer nu îmi dau seama că tu ca motociclist vii cu 100 km/h sau mai mult pentru că la obiectele mici in mișcare nu este percepută corect viteza. Și atunci eu semnalizez și trec pe banda cealaltă. Ce fac ? Încetinesc și aștept să văd ce face o luminița la 200 m. ? Nu ar trebui și tu să circuli cu o viteza rezonabilă ? Dacă tu crezi că poți merge cu sută și peste, asteapta-te la un accident că nu ești pe pista, ești în trafic.

 

Partea proasta, dar totodata justa si impartiala, este judecata "binara" 0 si 1, alb si negru..... cand in realitate sunt sute/mii de variante intermediare.

 

 

Daca esti dispus sa devi victima cu pretul sanctiunii penala a soferului, atunci este ok, iti repari oasele tot restul vietii, iar soferul vinovat isi executa pedeapsa... pe de alta parte, sunt pline cimitirele cu oameni cu dreptatea "in mana"...

» Post actualizat in 25 May 2017 05:31

Nu am ratat deloc ,am ales sa scot in evidenta esenta comuna cu restul care se cred destul de importanti ca ce se petrece in alt colt de tara cu oameni total necunoscuti ,le afecteaza lor reputatia.

 

Sumarizez: nu imi convine sa imi iau pwoole aiurea, pentru ca vin cu motocicleta la munca si impart parcarea un Iannone inchipuit, care trebuie sa prinda 100km in 50 de metri de parcare, si care nu poata sa isi puna tigaia pe cric fara broscute.

 

Empatia mea este nula (spre negativ) pentru astfel de indivizi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad si eu un nesimtit d'asta aproape zilnic cand ajung la servici... da intr-o tigaie de R6 prin parcare de o ia dracii...

Avut esti ma ce motor conduci tu vreo naveta spatiala ??? sa ne dai si noua reteta succesului sa ne permitem si noi motoare din astea spatiale ca dee sa nu mai fim jigniti de altii ca avem tigai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut bikeri,

 

Imi place ipocrizia asta maxim :))) ORICE biker, macar o data a mers ca un dement cu moto - face parte din pachet. Toti ati fortat, toti ati vrut sa vedeti ce puteti si ce poate mobra de sub voi asa ca daca esti biker: Boy, please!!! Daca aveai de gand sa respecti viteza legala de deplasare, ramaneai doar in "conserva".

 

Prietene, tu esti pe bune?

 

Da, toti am incercat macar o data sa facem "pe vitejii" pe mobra, fie si doar pentru a testa niste limite: ale noastre si/sau ale mobrei, dar prietenul tau testa limitele zilnic. Deci, ori e retardat si nu are ce cauta pe motor daca nu si-a dat seama in 2 luni de ce e capabil si el si mobra, ori e inconstient si atunci e clar ca nu are ce sa caute pe un astfel de agregat.

Cat despre viteza legala...spre stupoarea ta, regulile sunt facute ca sa fie RESPECTATE si incalcate (cum e doctrina populara). Si aici intra si regulile de circulatie.

Daca tu sau prietenul tau sau toata haita voastra de motociclisti "de bulevard" v-ati luat motocicleta DOAR de "show off" si considerati ca strada e circuit iar voi sunteti niste Dumnezei si toata lumea tre' sa se dea la o parte cand treceti voi, atunci va meritati soarta cu varf si indesat.

 

Si nu mai veniti aici si plangeti ca niste fatuci nefwtwte ca, vai, conservaru'...

Dai gaz la blana, atunci asteapta-te sa-ti intalnesti creatorul mai repede decat te-ai fi asteptat.

 

Tare mi-e ca prietenul tau nu a invatat nimic din tot cacatul asta si cand o sa se faca bine o sa fie un hater ordinar care va rupe tigaia in 2 si mai rau decat pana acum.

 

Daca ar fi mers precaut, ca sa nu zic legal, si conservaru' il tavalea, atunci nu aveam nimic cu el, dar cand tu vii si spui ca "mergea blana" atunci, se duce pwlii de suflet empatia fata de voi, desi sunteti in aceeasi tagma.

Cum am mai spus, va meritati soarta!

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avut esti ma ce motor conduci tu vreo naveta spatiala ??? sa ne dai si noua reteta succesului sa ne permitem si noi motoare din astea spatiale ca dee sa nu mai fim jigniti de altii ca avem tigai

primul pas - gramatica limbii romane....

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avut esti ma ce motor conduci tu vreo naveta spatiala ??? sa ne dai si noua reteta succesului sa ne permitem si noi motoare din astea spatiale ca dee sa nu mai fim jigniti de altii ca avem tigai

hopaaaa....s-a umflat tarata in tine?

 

My friend, nu e vorba de marca motocicletei ci de cum e rupta'n gura de "zmeii" astia care se cred Dumnezei pe doo roti. Stai chill daca nu te-ai prins.

 

Vorba aia: "mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Deci, ori e retardat si nu are ce cauta pe motor daca nu si-a dat seama in 2 luni de ce e capabil si el si mobra, ori e inconstient

Cand esti cuprins de euforie mai debitezi si perle...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enlighten me! . .unde e perla?

 

tu cum cataloghezi pe unu' care zi de zi, timp de 2 luni, rupe gazu' si bulevardu' in 2?

 

eu i-am zis: retardat (daca face asta doar ca sa testeze niste limite si in 2 luni nu si-a dat seama de ele) sau inconstient (pentru ca il doare in cucu si de el si de altii - conservari, pietoni, mobristi, camionagii, etc)

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haide bosss....v-ati apucat voi sa-i civilizati pe gazari si wheeliesti . E loc pentru toti pe strada, numai ca s-ar putea sa nu mai ai loc sa dai cu bostanu' de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...