Sari la conținut

Pareri BMW seria 1


tudor_tigau
 Share

Postări Recomandate

Vizitator nitsugua

Ba...deci ne am dat dreaqu! Numa figuri avem in cap, numai cai putere si cuplu, numai turbine si cmc peste 3000. Nu mai stim sa mergem cu masini mici, cu motoare mici, suntem jupani. Dar avem rate si la telecomanda universala de la plasma si alimentam de 100 de lei doar cand luam salariul. Tipic romanesc.

Noroc pe capu nostru ca vine campania de primavara si scapam de tine de pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

numai tu esti boss de boss cu 520d tzipla spalat la islaz ...chiar e al tau sau iar pui poze cu lucrurile altora? .... nu raspunde era mai mult o afirmatie ... :)

bahahahahahahahahah

» Post actualizat in 10 Jan 2018 06:02

yo am oltcit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAR daca vrei un hot hatch premium cu tractiune spate .... nu mai ai decat A klasse care este mai scump

 

a-ul are tractiune fata sau 4x4, nu spate

 

si din cate stiu z4 are sasiul lui, nu are treaba cu f20

ultimul z care a avut sasiu imprumutat a fost z3 cu e36

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a-ul are tractiune fata sau 4x4, nu spate

dap asa e , am uitat ca s-au stricat si aia

si din cate stiu z4 are sasiul lui, nu are treaba cu f20

ultimul z care a avut sasiu imprumutat a fost z3 cu e36

mai documenteaza-te

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a-ul are tractiune fata sau 4x4, nu spate

 

si din cate stiu z4 are sasiul lui, nu are treaba cu f20

...

A-ul are sasiul de Renault Twingo,din cate stiu eu.

Sper sa nu gresesc.

Mercedes a luat cateva "chestii" in ultimul timp,de la Renault.

Editat de CHRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea ar vrea sa isi schimbe masinuta, si ii surade un bmw seria 1, pe benzina, SH, an de fabricatie cam 2010-2014 (sa fie euro 5 in orice caz).

As fi curios daca aveti experienta cu motoarele bmw pe benzina, care din ele prezinta probleme, care sunt alte probleme uzuale, sau care sunt

modelele de evitat cu orice pret...

Stiu ca toate motoarele lor pe benzina pana in 2000 de cmc sunt cu distributie pe lant...

 

Revenind putin on-topic :D M-am uitat in catalogul TÜV Report 2018 si conform datelor lor, nu exista probleme "clasice" la motor. La primele modele de prin 2011/2012 o problema la servofrana care insa a fost revizuita cu recall. Alte probleme, dar si astea rare, puntea fata (bucsi &co) sensibila si ceva pe la esapament.

Cum zicea si @superbec, daca iei una intretinuta corect, cu carte service etc, nu ar trebui sa ai probleme.

 

Ca experienta personala: avem in familie un 120d de vreo 10 ani (generatia precedenta, normal) care merge excelent, probleme minore in toti anii astia (o macara geam spate rupta iarna ca inghetase geamul si ceva pe la senzorii de parcare) dar usor si ieftin de reparat. In schimb, cum se conduce... e de vis!

Tot din prima generatie am avut inchiriat o saptmana la ski un 116i, mi s-a parut absolut de bun simt ca performante.(116cp)

Alta data am avut inchiriat vreo 3 zile un 116i generatia noua, 2013... normal, si mai misto decat cel vechi, putin mai mare, mai confortabil, mai modern evident... l-am alergat la greuz cu 4 persoane plus bagaje, nu m-a dezamagit.

Mai folosesc des seria 1 la car-sharing prin oras, mereu o placere sa-l conduci, frane, directie, dotari... totul super pt clasa asta.

 

Normal, pentru ca este joasa si ceva mai rigida, nu este masina ideala pentru Romania dar daca asta ii place fetei, treci peste asta. Oricum, recomand pt Ro clar evitarea suspensiei sport si a jantelor mai mari decat cele standard de 17".

De asemena, se presupune ca nu ai mari asteptari de la locurile din spate si portbagaj, desi daca conduce o gagica, in spatele ei se sta bine :)

Si mai are un dezavantaj iarna, pe zapada. Nu la condus, pt ca DSC-ul sustinut de anvelope bune de iarna nu-ti da voie sa faci prostii dar, pt ca este usor pe spate, se inzapezeste cam usor in parcare.

Mai recomand clar sa iei cu cutia automata in 8 trepte, chiar daca este putin mai scump, merita toti banii. Si cu atat mai mult daca e folosit preponderent in oras si de femeie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-ul are sasiul de Renault Twingo,din cate stiu eu.

Sper sa nu gresesc.

Mercedes a luat cateva "chestii" in ultimul timp,de la Renault.

In urmatoarea ordine ai ceea ce Merc a dat copy paste de la Renault:

Smart=Twingo

Mercedes Citane=Renault Kangoo

1.5 si 1.6 diesel de pe A B si C sunt motoare Renault.

» Post actualizat in 10 Jan 2018 14:29

Am avut Reno Megane 2 Hatback !! deci am avut Mercedes practic?

Nu, este valabil doar pt Smart nu pt A-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, si la multi ani !

 

S-au cum a-r zice maria grapini, "L-a mulțean !".

 

Prietena mea ar vrea sa isi schimbe masinuta, si ii surade un bmw seria 1, pe benzina, SH, an de fabricatie cam 2010-2014 (sa fie euro 5 in orice caz).

As fi curios daca aveti experienta cu motoarele bmw pe benzina, care din ele prezinta probleme, care sunt alte probleme uzuale, sau care sunt

modelele de evitat cu orice pret...

Stiu ca toate motoarele lor pe benzina pana in 2000 de cmc sunt cu distributie pe lant...

 

multumesc mult, o seara faina !

Nu stiu cati din cei care scriu aici au BMW Seria 1 sau macar au condus asa ceva. Daca ai drum prin Ploiesti, pot sa-ti prezint BMW-ul meu (116d). Nu e de vanzare, dar incerc sa te ajut in luarea unei decizii. Detalii de contact pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...