Sari la conținut

Viziera fumurie, legalitate.


iocapa
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Sunt curios daca a avut cineva experiente neplacute de natura legala rezultate din purtatul vizierelor intunecate (fumurii).

 

Intentionez sa plec in concediu prin tari straine si am de gand sa merg doar ziua, deci, nu as mai cara doua viziere sau ochelari de soare dupa mine.

 

P.S. Sunt sigur ca nu e legala treaba, doar sunt curios cat de mult zel au baietii care o pun in aplicare.

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde pe unde mergi, sansele sa te opreasca ziua pentru ca ai viziera fumurie sunt mici spre deloc.

Din experienta mea iti spun ca e bine s-o ai pe aia normala cu tine, nu stii niciodata cum se schimba planu' si trebuie sa mergi noaptea. M-a prins de mai multe ori noaptea cu viziera fumurie (cel mai mult prin oras sau la ture scurte in afara orasului, e stres maxim, cel putin pentru mine. De curand mi-am luat casca cu ochelari integrati, e vis. Baga viziera intr-un saculet de casca si pune-o in ghiozdan in jurul hainelor, la exterior, in felul asta nu sta tensionata, nu se zgarie si nici nu ocupa loc in ghiozdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

am facut acum 2 saptamani aprox 5500 de km prin fosta Yugoslavie...plecare DE-AT-SLO-HR-SRB-MNE-BiH...

Anul trecut am fost in Grecia....

Circul intotdeauna cu viziera neagra ( bineinteles nu circul noaptea ! ), nu am avut niciodata vreo problema...

Si-am trecut in Bosnia prin filtre de politie de mi s-a acrit.... nu m-au oprit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde pe unde mergi, sansele sa te opreasca ziua pentru ca ai viziera fumurie sunt mici spre deloc.

Din experienta mea iti spun ca e bine s-o ai pe aia normala cu tine, nu stii niciodata cum se schimba planu' si trebuie sa mergi noaptea. M-a prins de mai multe ori noaptea cu viziera fumurie (cel mai mult prin oras sau la ture scurte in afara orasului, e stres maxim, cel putin pentru mine. De curand mi-am luat casca cu ochelari integrati, e vis. Baga viziera intr-un saculet de casca si pune-o in ghiozdan in jurul hainelor, la exterior, in felul asta nu sta tensionata, nu se zgarie si nici nu ocupa loc in ghiozdan.

Nu prea stau bine cu spatiul de depozitare. De asta n-as mai fi luat si a 2-a viziera.

Inainte am avut o casca cu ochelari integrati, un Nolan, da nu prea m-am inteles cu ea, pozitia ochelarilor era cam aiurea, cand ma uitam in oglinda jumate era prin ochelar, jumate prin viziera.

 

Cred ca pana la urma am sa iau viziera clara si o pereche de ochelari pentru situatii extraordinare.

N-am chef de drama cu politia prin tari straine.

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...poate la elvetieni sa ai vreo problema, dar oricum, slabe sanse. Off topic, toate castile cu ochelari integrati pe care le-am incercat au avut problema descrisa de tine, cu ohcelarul pe juma' de ochi, dar la Shark Spartan sistemul este atat de bun incat am incercat sa ma scarpin de vreo 10 ori prin ochelari. Dupa 1 minut de stat cu ochelarii nu mai poti sa-ti dai seama daca sunt trasi sau nu, plus ca sunt departe de a-mi atinge nasu', iar eu am barna mare. Te sfatuiesc sa probezi un Spartan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai loc in bagaje, o iei p-aia clara, hai ca nu e o decizie de rocket-science.

Decizia nu o iei in fucntie de politie ci in functie de siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai loc in bagaje, o iei p-aia clara, hai ca nu e o decizie de rocket-science.

Decizia nu o iei in fucntie de politie ci in functie de siguranta.

Care e diferenta de siguranta ziua in amiaza mare intre o viziera fumurie si una normala?

Stiai ca nici cu pinlock-ul tehnic nu prea ai voie?

 

Pe mine ma interesa strict propabilitatea de a-mi lua amenzi, ca de dat, sigur poate sa-ti dea.

 

Dar intr-adevar, cred ca e mai simplu sa car o pereche de ochelari dupa mine. Sigur sunt mai ieftini decat o posibila amenda.

» Post actualizat in 25 May 2018 10:50

Nu stiu daca mai este de actualitate:

 

https://www.motorcyclenews.com/news/2001/july/dark-visors-are-illegal-in-europe-too/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai loc in bagaje, o iei p-aia clara, hai ca nu e o decizie de rocket-science.

Decizia nu o iei in fucntie de politie ci in functie de siguranta.

 

Eu am rezolvat problema luand si pasagerei un model de casca ce foloseste aceeasi viziera. Ea merge cu clara , eu cu fumurie. Daca ne prinde noaptea, inversam vizierele. :)

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai loc in bagaje, o iei p-aia clara, hai ca nu e o decizie de rocket-science.

Decizia nu o iei in fucntie de politie ci in functie de siguranta.

Dar ce te faci atunci cand nu poti fi vazut fara viziera fumurie?

post-39658-0-97945700-1527259782_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Stiai ca nici cu pinlock-ul tehnic nu prea ai voie?

 

Ce e asta?

 

Dupa mintea mea nu ai ce sa mai stai pe ganduri: cand pleci intr-o astfel de excursie ai toate sansele ca sa se schimbe programul - de ex. o defectiune tehnica care se rezolva - si sa te prinda noaptea.

In plus mi se pare pacat sa belesti programul pentru ca trebuie sa ajungi pe lumina la destinatie. Vrei si tu sa mai vizitezi ceva dar stai ca nu se poate ca te prinde seara.

 

Parca problema de baza ar trebui sa fie siguranta ta, nu daca iei sau nu amenda.

 

In locul tau as lua viziera alba + ochelari de soare.

 

Legat de problema cu ochelarii integrati: eu am doua casti Schubert, un S2 si un C3 si exista problema mentiontata de tine dar te obisnuiesti. Dupa o vreme nu mai constientizezi fenomenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serbia - Muntenegru - Croatia - Slovenia - Italia - Elvetia - Austria - Ungaria

Pe ultima treime din traseul tău sunt eu acum (mai puțin Elveția).

Mă crezi sau nu, dar eu nu am văzut picior de polițist până în Italia cu care însă nu am interacționat în niciun fel.

 

Edit: așa am zis și eu că nu merg noaptea, dar am mai tras o fugă ba pe la un sat pescăresc seara la vreo 10 km ede unde eram cazat..., ba m-a prins seara prin Croația deși nu planificasem.

Recomand viziera albă. Și mai mult recomand casca cu ochelarii integrați.

 

Drum bun!

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e asta?

 

Dupa mintea mea nu ai ce sa mai stai pe ganduri: cand pleci intr-o astfel de excursie ai toate sansele ca sa se schimbe programul - de ex. o defectiune tehnica care se rezolva - si sa te prinda noaptea.

In plus mi se pare pacat sa belesti programul pentru ca trebuie sa ajungi pe lumina la destinatie. Vrei si tu sa mai vizitezi ceva dar stai ca nu se poate ca te prinde seara.

 

Parca problema de baza ar trebui sa fie siguranta ta, nu daca iei sau nu amenda.

 

In locul tau as lua viziera alba + ochelari de soare.

 

Legat de problema cu ochelarii integrati: eu am doua casti Schubert, un S2 si un C3 si exista problema mentiontata de tine dar te obisnuiesti. Dupa o vreme nu mai constientizezi fenomenul.

pinlock-ul, tehnic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si eu viziera clara in bagaj. Chiar daca mergi ziua, te poate prinde o furtuna si atunci se intuneca rau. Sunt patit de cateva ori, de la Bacau la Bucuresti pe furtuna sau noaptea pe la 1 din Brasov spre Bucuresti, cu viziera neagra ridicata. Nu tocmai placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de delay. Vorbean de faptul ca pe cutia de la lentila anti aburire, asa numitul "pinlock" este specificat in clar "daytime use only". Ca solutie la problema mea initiala, am plecat pana la urma cu viziera fumurie. E ok, nu regret decizia. Acum sunt in Muntenegru, beau o bere ;)

Editat de iocapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista viziere degrade' sau heliomate .. acum in functie de lighean.

 

pe mine m-a prins noaptea cu viziera dark , pe autostrada merge , pe drumuri secundare nu mai vezi nimic, nu stiu cum am ajuns la hotel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista viziere degrade' sau heliomate .. acum in functie de lighean.

 

pe mine m-a prins noaptea cu viziera dark , pe autostrada merge , pe drumuri secundare nu mai vezi nimic, nu stiu cum am ajuns la hotel

Te-ai lasat condus de Forta .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...