Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

deci. eu mi-am luat motoreta din italia in noiembrie. sapt trecuta am reusit sa o inmatriculez.

deci te duci in italia, iti alegi mobra. iti place, o iei. mergi cu proprietarul la un sediu central ACI si pe baza unui certificat de proprietate i se elibereaza altul, cu mentiunea: RADIATA PTR EXPORT. la mine a durat 10 minute. eram singurii acolo. este foarte important sa nu va duceti la centre mai mici sau intermediari, caci va dura poate zile...tot acolo puteti sa faceti si un act de vanz-cump. aveti un exemplu pus de @CREEP. este f bun, caci asa este si al meu. apoi iei firul pe remorca, actele(cert de propr si act V/C) si veniti acasa. dati actele la tradus, sa zic ca o sa coste maxim 100 lei tradusul cu legalizatul, platite taxele(talon, inmatriculare), mers facut RAR-ul(220 lei)..samd. o sa re vin exact cu sumele si unde au fost achitate.

 

eu nu am tradus toate actele de care vorbesti

am tradus si legalizat doar actu' de v/c restul le-am lasat asa in original si am avut si copii dupa ele

si uite asa mi-am inscris motoreta si nu am avut nici o problema

intradevar actul de radiere in italia dureaza cam 10 zile si pe mine m-a costat 70 E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

actul de radiere a durat la mine 10 minute. chestia cu tradusul este ca normal trebuie facuta...faptul ca tie nu ti l-a cerut tradus, asta-i partea a 2-a...

daca nu ar fi tradus actul, de unde sa stie ca este al tau fierul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,o varianta ar fii sa apelam la concesionari care au deja actele de export pregatite genul acesta http://www.actionbikeworld.com/ si ca ei sunt multi alti

am o intrebare nu putem apela la un transportator international sau o casa de expediti sa puna moto intr-un colet la un grupaj de tir ma gandesc poate asa ar fi mai ieftin,cine le are cu preturile la transport poate ne spune si noua am inteles ca un tir intreg costa cam 2000 euro

motoreta cantareste cam 300 kg max si are ambalata banuiesc 1m latime 1.2 inaltime si 2.5 lungime asta face cam 3 mc volum si ocupa cam 2.5 mp de podea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Sunt intr-o situatie mai dificila. Am cumparat o motocicleta adusa din Italia in 2003 de la niste baieti care la randul lor a cumparat-o de la un prieten al ultimului proprietar (roman). Problema e ca motocicleta nu e radiata in Italia iar eu nu am cum sa dau de proprietar. Am inteles ca se poate radia de mine dar trebuie sa platesc anumite taxe. Stie cineva despre ce taxe ar fi vorba si cat ar costa?

Precizez ca am certificatul de proprietate, cartea motocicletei, traducerile in romana si numarul.

Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti. Multumesc

Editat de florinblk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,o varianta ar fii sa apelam la concesionari care au deja actele de export pregatite genul acesta http://www.actionbikeworld.com/ si ca ei sunt multi alti

am o intrebare nu putem apela la un transportator international sau o casa de expediti sa puna moto intr-un colet la un grupaj de tir ma gandesc poate asa ar fi mai ieftin,cine le are cu preturile la transport poate ne spune si noua am inteles ca un tir intreg costa cam 2000 euro

motoreta cantareste cam 300 kg max si are ambalata banuiesc 1m latime 1.2 inaltime si 2.5 lungime asta face cam 3 mc volum si ocupa cam 2.5 mp de podea

 

 

am unprieten care face coletarie lunar din italia cu un van, pe langa incape lejer si o moto.

cine e interesat de adus moto sa dea pm cu datele complete si eu sun si-l intreb de pret.

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna idee, dar totusi cred ca la un grupaj cu un tir de 20 tone ar iesi mai ieftin ,totusi daca prietenul tau se ocupa cu transportul poate il intrebi de niste preturi pentru diverse regiuni ale italiei,si le postezi aici cine este interesat ar avea si un pret de referinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am si eu cateva probleme cu adusul unei mobre din italia:

 

-transportul din regiunea Modena in Bucuresti

-motocicleta vreau sa mi-o cumpere un prieten bun de acolo,ce acte trebuie sa fac intre mine si el?(procura,act vanzare cumparare?)

 

daca poate cineva sa-mi raspunda la intrebari....dau o bere :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm. modena. eu stiu ca ala-i oras, si se afla in regiunea regio emillia(sper sa nu ma insel)...ca pe acolo am fost si eu.

de transport te interesezi la rubrica transport, import, samd.

acte...amicul tau face acte cu macaronarul, si cand o aduce in tara faceti un alt act de vanzare intre tine si el...sau ii dai datele tale, si face el direct actul pe numele tau. de fapt este un rahat de hartie pe care poti sa o scrii de mana...spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

odata ce a fost radiata ptr export intr'o tara UE, iti mai trebuie doar un contract de vanzare intre tine si el..super simplu.

40€ radierea la ACI sau PRA si cam atat.

imp e sa ramai cu targa originala radiata ptr export si un nou CDP cu mentiunea radiat ptr exp.

cam atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 021/9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti in jur de 440 lei.

Adresa RAR: Str. Bârsei nr.1, com. Voluntari. Numai aici se face rarul pentru motociclete.

 

2- Se merge in Pipera la Politia de inmatriculari si de la orice chiosc din fata sediului se face Fisa de imatriculare si se completeaza o cerere de inmatriculare.. Acestea 2 tipizate si aranjat acte costa 20 lei.

 

3- Se face asigurare motocicleta, pe ce durata doriti.

 

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.

 

5- Dupa ce ai toate actele de la punctul 3,4 se merge la Administratia Financiara pentru a pune ei stampila pe fisa de inmatriculare. Aici ti se va da o cerere de declarare ce o veti completa apoi impreuna cu niste copii ale actelor veti fi bagati in baza de date.

In cazul in care nu ati declarat motocicleta in termen de 30 zile de la data semnarii contractului de vanzare cumparare, veti plati o amenda la Administratia Financiara de 50 lei, sau 25 lei daca platiti pe loc.

 

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon + taxa inmatriculare = 89 lei

 

7- mergeti la Politia din Pipera sa depuneti dosarul (cu toate cele de mai jos) si platiti taxa pentru placuta de inmatriculare de tip C (moto) si/sau vreti numar preferential.

Apoi in termen de 24 ore va ridicati actele si placuta.

 

Actele pentru a depune dosarul la inmatriculare se aranjeaza astfel:

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

- copie dupa asigurare

- dovada platii taxei de inmatriculare la CEC

- dovada plactii taxei de talon la CEC

- copie dupa actul de indentitate

- copie dupa contractul de vanzare cumparare sau factura

- original si copie dupa cartea de identitate a vehiculului

- certificatul de autenticitate de la RAR

- actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)

- placutele straine in cazul in care a venit pe roti sau declaratie notariala in cazul in care nu le aveti (cum ca s-au pierdut)

 

PROGRAMUL DE LUCRU CU PUBLICUL AL SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE SI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR AL MUNICIPIULUI BUCURESTI

Adresa : Soseaua Pipera, nr. 49, sector 1

ORAR : LUNI - VINERI intre orele 08:00-20:00

021/301.95.89 - PERMISE & INMATRICULARI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,o varianta ar fii sa apelam la concesionari care au deja actele de export pregatite genul acesta http://www.actionbikeworld.com/ si ca ei sunt multi alti

am o intrebare nu putem apela la un transportator international sau o casa de expediti sa puna moto intr-un colet la un grupaj de tir ma gandesc poate asa ar fi mai ieftin,cine le are cu preturile la transport poate ne spune si noua am inteles ca un tir intreg costa cam 2000 euro

motoreta cantareste cam 300 kg max si are ambalata banuiesc 1m latime 1.2 inaltime si 2.5 lungime asta face cam 3 mc volum si ocupa cam 2.5 mp de podea

pe mine m-a costat adusul motoretei 350E pina in Buc si a venit cu un tir pina in arad si de acolo cu camionul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca in ultima perioada s-a mai schimbat cate ceva, am sa pun aici pasii ce trebuie facut in cazul unei: Inmatriculari pentru motocicleta adusa de afara.

 

Odata cu livrarea motocicletei , motocicleta ar trebui sa vina cu urmatoarele acte

================================================

1 Contract vanzare - cumparare intre vanzatorul motocicletei si intermediar

2 Dovada intrarii in tara a transportului/motocicletei

3 Certificatul de proprietate al motocicletei

4 Cartea de identitate (anulata)

5 Factura fiscala + chitanta aferenta ( in cazul in care s-a facut contract pers fizica - pers fizica contractul intre el si tine)

 

1 - Dupa ridicarea motocicletei/acte pasul 1 este programarea la RAR. Telefonul de programari este: 9672. Atunci vi se spune ora si ziua cand trebuie sa mergeti cu motocicleta si actele de mai sus pentru: omologare si ITP.

Acolo se verifica motocicleta, seriile de la motor, sasiu, lumini. Daca inginerul Dinicutu are chef si poate (e mic de statura) da si o tura cu motorul cica sa ii testeze franele si alte cele.

La casierie trebuie sa platiti 217 lei.

Adresa RAR: Str. Bârsei nr.1, com. Voluntari. Numai aici se face rarul pentru motociclete.

 

2- Se merge la Udriste si de la orice chiosc din fata sediului se face Fisa de imatriculare si se completeaza o cerere de inmatriculare. Sus langa C.E.C. se pot face. Acestea 2 tipizate si aranjat acte costa 20 lei.

 

3- Se face asigurare motocicleta, pe ce durata doriti.

 

4- Se traduc actele si se legalizeaza. Estimativ pentru un contract de Vanzare-Cumparare costa 50 lei. Birou notarial unde puteti face asta este pe Cheiul Dambovitei, pe dreapta putin inainte de intersectia cu Calea Victoriei. NU se fac pe loc, dureaza o zi.

 

5- Dupa ce ai toate actele de la punctul 3,4 se merge la Administratia Financiara pentru a pune ei stampila pe fisa de inmatriculare. Aici ti se va da o cerere de declarare ce o veti completa apoi impreuna cu niste copii ale actelor veti fi bagati in baza de date.

In cazul in care nu ati declarat motocicleta in termen de 30 zile de la data semnarii contractului de vanzare cumparare, veti plati o amenda la Administratia Financiara de 50 lei, sau 25 lei daca platiti pe loc.

 

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 lei + taxa inmatriculare 52 lei

 

7- mergeti la Udriste sa depuneti dosarul (cu toate cele de mai jos) si platiti taxa pentru placuta de inmatriculare de tip C (moto) 7,5 Lei si daca vreti numar preferential: 49 lei.

Apoi in termen de 24 ore va ridicati actele si placuta.

 

Actele pentru a depune dosarul la inmatriculare se aranjeaza astfel:

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

- copie dupa asigurare

- dovada platii taxei de inmatriculare la CEC

- dovada plactii taxei de talon la CEC

- copie dupa actul de indentitate

- copie dupa contractul de vanzare cumparare sau factura

- original si copie dupa cartea de identitate a vehiculului

- certificatul de autenticitate de la RAR

- actele vechi, straine ale motocicletei (cartea de identitate si talonul)

- placutele straine in cazul in care a venit pe roti sau declaratie notariala in cazul in care nu le aveti (cum ca s-au pierdut)

Certificat de proprietate? eu am primit doar cartea& talonul de la vanzator...Dovada intrarii in tara in ce consta pt ca eu am aduso cu duba lu' fratimiu...si nu a intrebat nimeni nimik anul trecut la vama :kiss: Iar contract de vanzare cumparare am intre mine si fratimiu(cetatean german)...dar nu el e trecut ca propietar in carte...cartea desigur are stampilele care dovedesc faptul ca motorul a fost scos din circulatie :wink: Ms pt rasp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie dovada intrarii in tara:

- ori pe roti si atunci aduci placuta de inmatriculare veche din tara de unde ai cumparat-o

- ori declaratie notariala cum ca a venit pe remorca sau in duba cu nr de inmatriculare, etc....

 

cam asta stiu sigur...mai multe informatii mergi la Udriste si intreaba la informatii, iti vor spune exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie dovada intrarii in tara:

- ori pe roti si atunci aduci placuta de inmatriculare veche din tara de unde ai cumparat-o

- ori declaratie notariala cum ca a venit pe remorca sau in duba cu nr de inmatriculare, etc....

 

cam asta stiu sigur...mai multe informatii mergi la Udriste si intreaba la informatii, iti vor spune exact.

Ms mult...o sa incerc sa vad ce pot sa fac :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6- Dupa obtinerea stampilei te duci la CEC unde platesti taxa talon 30 lei + taxa inmatriculare 52 lei

 

Taxa de inmatriculare este 26 RON pentru vehicule pana in 750kg. Nu se supara nimeni daca platiti mai mult, dar 26 este suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Cu atat mai mult cu cat se pare motocicletele noastre sunt ca si gemene. Difera doar culoarea parului...ca sa zic asa! :huh:

Maine imi printez lista de mai sus!

 

Multumesc inca o data! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de inmatriculare este 26 RON pentru vehicule pana in 750kg. Nu se supara nimeni daca platiti mai mult, dar 26 este suficient.

asa o fi...nu te contrazic, dar eu atat am platit...atat mi s-a cerut. se poate sa ai dreptate, cred ca Trebuie specificat ca e vorba de motocicleta la acea taxa

 

Multumesc! Cu atat mai mult cu cat se pare motocicletele noastre sunt ca si gemene. Difera doar culoarea parului...ca sa zic asa! :huh:

Maine imi printez lista de mai sus!

 

Multumesc inca o data! :cheers:

nu aveti pentru ce...

succes si sa ne vedem la plimbare cu SLRurile...eu deja merg cu el :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...