Sari la conținut

Accident mortal Cheile Bicazului - copil de 17 ani


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Speedy.K, on 10 Nov 2018 - 15:23, said:

 

Am si acum un incepator de care ma ocup. Si am avut si incepator care a cazut in spatele meu. A avut noroc si era soseaua goala si fara obstacole pe exteriorul curbei. Dupa ce s-a cules de pe jos si el si motoreta a recunoscut ca a incarcat sa mearga ca mine, desi ii spusesem de o mie de ori sa nu cumva sa faca asta. De ce ajunsesem eu in fata lui nu mai stiu, in majoritatea drumului mersesem in spate. Dar omul nu m-a invinovatit cu nimic, si-a asumat greseala si a zis ca s-a invatat minte.

 

Repet, daca stie cineva ca flcaul asta cu clipul minte cu ceva sa spuna ce si cum. Ca daca nu mie mi se pare ca omul n-are nicio vina iar povestea lui e de bun simt.

Dupa mintea mea zic ca ai procedat gresit.

Cand mergi cu cineva care sa invete atunci mergi mereu in fata lui si mergi fix la nivelul lui de abilitati sau de capabilitate ale mobrei incepatorului.

Si da, ii spui sa faca ca tine, iar tu te abtii sa treci peste nivelul lui.

Degeaba mergi in spatele lui sa te uiti cum se va duce de-a berbeleacul.

Mergand in fata lui va vedea de ex.cand frinezi inainte de curba, cum te incadrezi in viraj etc.

Cand vezi ca a deprins mersul pe mobra poti sa mergi si in spatele lui ca sa ii spui unde a gresit sau unde putea face ceva mai bine.

Poate ca e gresit ceea ce spun dar sunt metode verificate cu brio si la mototciclism impreuna cu baiatul meu dar si pe vremea cand eram monitor de schi.

 

Exista si varianta sa mergi in spatele lui dar trebuie sa ai statie sa puteti comunica. Mi se pare complicata aceasta varianta.

 

 

Sunt cu gandul langa familia tanarului nostru coleg plecat nedrept de repede din lumea asta.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 10.11.2018 la 16:13, Silver Arrow a spus:

Dupa mintea mea zic ca ai procedat gresit.

Cand mergi cu cineva care sa invete atunci mergi mereu in fata lui si mergi fix la nivelul lui de abilitati sau de capabilitate ale mobrei incepatorului.

Si da, ii spui sa faca ca tine, iar tu te abtii sa treci peste nivelul lui.

Degeaba mergi in spatele lui sa te uiti cum se va duce de-a berbeleacul.

Mergand in fata lui va vedea de ex.cand frinezi inainte de curba, cum te incadrezi in viraj etc.

Cand vezi ca a deprins mersul pe mobra poti sa mergi si in spatele lui ca sa ii spui unde a gresit sau unde putea face ceva mai bine.

Poate ca e gresit ceea ce spun dar sunt metode verificate cu brio si la mototciclism impreuna cu baiatul meu dar si pe vremea cand eram monitor de schi.

 

Exista si varianta sa mergi in spatele lui dar trebuie sa ai statie sa puteti comunica. Mi se pare complicata aceasta varianta.

 

 

Sunt cu gandul langa familia tanarului nostru coleg plecat nedrept de repede din lumea asta.

Parerile sunt impartite. Pe vremea cand eram eu incepator majoritatea m-a invatat ca incapatorul trebuie lasat primul. 

Eu aplic ambele metode, in functie de cum vad ca merge incepatorul. Unii sunt atenti la trafic si nu sunt atenti la mobra, altii merg prea tare cand se stiu priviti (acelasi efect pe care il are si camera de filmat, vor ca “veteranul” sa vada ca ei stiu sa mearga), unii stau prost cu orientarea, altora le e frica sa incline mobra. Sunt atatea variabile la un incepator incat eu sunt de parere ca trebuie sa te adaptezi la el. Oricum nu am iesit niciodata cu niciunu pe strada fara 2-3 ore in poligon unde il pun sa faca diverse ca sa vad in ce hal e.

Cee ce e important e ca orice ai face si orice i-ai spune incepatorul poate cadea oricand. Si daca are si ghinion se poate sfarsi tragic. Mi s-a recomandat sa-i mai dau dreaqu pe incepatori, ca poate o sa-i am pe constiinta. Am raspuns ca prefer sa-i am pe constiinta pentru ca am incercat sa-i invat decat pentru ca n-am incercat.

 

A, inca ceva: intotdeauna am spus in fata incepatorului daca eu consider ca e un dobitoc care face numai prostii si ca eu cred ca ar trebui sa lase mobrismul si sa se apuce de altceva daca nu vrea sa sfarseasca prost. S-a intamplat doar o data, n-am mai iesit impreuna, omul a mai insistat cam un an, a cazut, a avut noroc si n-a patit nimic si s-a lasat. Ceea ce m-a bucurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' e mega meschin. S-a tot discutat despre el pe topicul de motovloggeri. Cel mai misto e ca a facut un video despre moartea prietenului lui, pe care l-a bagat la monetizat cu reclame extra, asta pe langa uzualul clickbait :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, LimpTA a spus:

Omu' e mega meschin. S-a tot discutat despre el pe topicul de motovloggeri. Cel mai misto e ca a facut un video despre moartea prietenului lui, pe care l-a bagat la monetizat cu reclame extra, asta pe langa uzualul clickbait :) 

jeeeeeeez!!!

Cat de...sa fii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2018 la 15:25, Speedy.K a spus:

Daca tot ce a povestit omul e adevarat mie mi se pare OK. Daca stie cineva cum ca ar minti, sa spuna ce si de unde stie.

La 2 zile dupa ce MotorBike a postat acel video, baiatul acesta a postat un videoclip cu el, MotorBike, baiatul de 17 ani si alti 3 baietii in care alergau ca nebunii prin oras, MotorBike incerca niste wheelie-uri si aproape de iesirea din oras, baiatul cu GSX-R1000 alerga cu 200km/h . La mai putin de 12 ore de la publicare, acel videoclip a fost sters. Il puteati gasi la adresa asta. Chiar am vrut sa salvez videoclipul insa nu am facut-o (nu stiu de ce). Baiatul cu R125 nici nu se mai vedea in oglinzile baietilor care alergau prin oras.

Poate nu e atat de relevant, poate ca pe drumul pe care erau, mergeau incet, dar e bine de stiut ca acel videoclip exista. 

Editat de rares443
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix de aia a cazut ca facea asta wheelie... Voi nu va mai faceti bine niciodata :))

 

Cat de bolnav sa fii, incat sa salvezi videoclipuri... sa te comporti ca un securist, etc...

 

Atat cloaca asta de aici cat si aia de pe trafictube, sunteti de speriat! Cum faceti voi cercetari si anchete.

De ce va considerati voi in masura sa faceti asta?

Cu ce sunteti mai presus ca altii?

Cine sunteti voi?

Ce va recomanda?

De ce nu puteti sa va vedeti de propria viata? propriile defecte? sa vedeti ce aveti de imbunatatit la voi?

E drept, inca misuna printre noi cultura securista, dar au trecut 29 de ani, Faceti un pas inapoi si vedeti ce e in neregula cu voi.

Vrem evolutie, vrem sa fim ca altii, vrem cultura, dar voi semanati ura intre oameni cu o viteza peste limita.

Maturizati-va oameni buni si lasati hate ul. Majoritatea aveti o varsta. Lasati in urma numai urme de hate. Madrilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ChrisRR a spus:

Fix de aia a cazut ca facea asta wheelie... Voi nu va mai faceti bine niciodata :))

 

Cat de bolnav sa fii, incat sa salvezi videoclipuri... sa te comporti ca un securist, etc...

 

Atat cloaca asta de aici cat si aia de pe trafictube, sunteti de speriat! Cum faceti voi cercetari si anchete.

De ce va considerati voi in masura sa faceti asta?

Cu ce sunteti mai presus ca altii?

Cine sunteti voi?

Ce va recomanda?

De ce nu puteti sa va vedeti de propria viata? propriile defecte? sa vedeti ce aveti de imbunatatit la voi?

E drept, inca misuna printre noi cultura securista, dar au trecut 29 de ani, Faceti un pas inapoi si vedeti ce e in neregula cu voi.

Vrem evolutie, vrem sa fim ca altii, vrem cultura, dar voi semanati ura intre oameni cu o viteza peste limita.

Maturizati-va oameni buni si lasati hate ul. Majoritatea aveti o varsta. Lasati in urma numai urme de hate. Madrilor!

Frumoasa concluzie, imi place. Eu aveam un feeling ca el va sterge videoclipul acela. Nu fac nicio politie/ancheta etc. Nu am spus ca din cauza ca facea ala wheelie a facut accident baiatul. El incearca sa se scuze ca mergea frumos, incet si regulamentar, dar vazand acel videoclip nu sunt de aceeasi parere. Daca tu ai impresia ca eu stau sa fac politie pe YouTube te inseli. De asta nici nu am vrut sa postez initial nimic legat de acest topic, ca stiam ca o sa apara baieti ca tine.

Daca te-am incurcat cu ceva sa imi spui. Iar faptul ca tu jignesti o persoana pe care nu o cunosti spune multe despre tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, rares443 a spus:

Frumoasa concluzie, imi place. Eu aveam un feeling ca el va sterge videoclipul acela. Nu fac nicio politie/ancheta etc. Nu am spus ca din cauza ca facea ala wheelie a facut accident baiatul. El incearca sa se scuze ca mergea frumos, incet si regulamentar, dar vazand acel videoclip nu sunt de aceeasi parere. Daca tu ai impresia ca eu stau sa fac politie pe YouTube te inseli. De asta nici nu am vrut sa postez initial nimic legat de acest topic, ca stiam ca o sa apara baieti ca tine.

Daca te-am incurcat cu ceva sa imi spui. Iar faptul ca tu jignesti o persoana pe care nu o cunosti spune multe despre tine.

Singurul motiv pentru care te-ai simti jignit, e daca te regasesti acolo, altfel unde vezi tu jignirea?

Daca cineva sterge ceva ce a creat, e alegerea lui. Nu esti in masura sa-i judeci alegerea unuia de a-si sterge propriul continut creat de el.

Fix politie faci, dar nu te duce capul sa realizezi asta. Asculta si o parere din exterior.

Ba fix asta ai spus, ori nu realizezi ce scrii, ori esti somnambul si scrii cand dormi. Ai zis ca faceau wheelie (desi am vazut si eu acel video, ala era un miniwheelie de toata rusinea)

Cata vreme nu ai fost acolo si esti un anonim pe un forum de hate, chiar nu ai habar ce a fost acolo, iar un om cerebral si-ar vedea de lungul nasului, nu ar naste supozitii, care creeaza ura si hate.

Nici eu nu voiam sa postez nimic initial, dar uite ca apar ,,cunoscatori'' ca tine.

 

PS: ti-am raspuns si punctual.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care raspunzi la un post creat de mine, mi te adresezi. Asta cu "te-ai simtit jignit" e o scuza pentru cei ca tine.

Adevarat. Am judecat eu ca a sters acel videoclip?

Nu sunt politist, deci nu stiu sa fac politie, Pur si simplu YouTube iti recomanda videoclipuri. Nici macar nu sunt abonat la acel baiat si mi-a aparut videoclipul. Daca faceam politie cautam pe toate canalele celor cu care s-au plimbat. Esti cumva doctor, sa imi spui ca nu ma duce capul?

Unde vezi tu ca am scris ca NU a facut wheelie? Tu ai scris ca "Fix de aia a cazut ca facea asta wheelie." eu am scris "Nu am spus ca din cauza ca facea ala wheelie a facut accident baiatul.". Era pur si simplu o remarca la cum mergeau prin oras si la cum se scuza dupa ca mergeau "incet" si "regulamentar". Wheelie sau nu, nu mergeau regulamentar. Daca tu ai vazut videoclipul inseamna ca stii despre ce vorbesc.

Nu am fost, nici nu as fi vrut sa fiu. Daca tu vezi ca eu am tras o concluzie, arata-mi si mie.

PS: nu mai vreau sa continui acest meci cu tine. Daca vrei, tragi tu concluziile si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, ChrisRR said:

Vrem evolutie, vrem sa fim ca altii, vrem cultura, dar voi semanati ura intre oameni cu o viteza peste limita.

Maturizati-va oameni buni si lasati hate ul. Majoritatea aveti o varsta. Lasati in urma numai urme de hate. Madrilor!

Maestre, nu stiu daca trollezi sau faci parte dintr-o trupa de rapperi de liceu care stau toata ziua pe buze cu "nu mai da cu hate, bro" dar (in caz ca nu ai observat) suntem foarte multi, foarte diversi, in atatea categorii incat labareala asta cu familia traditionala  motociclistica si cu tovaraseala si vezi doamne comunitatea si alte dulcegarii din astea fortate de parca am fi vreo secta... sincer le-as incadra la feminism :)  Chiar nu e toata lumea prietena cu toata lumea, daca vrei sa mai subliniem asta in 2018. Si nici nu trebuie sa fie. Asa ca hai sa nu ne mai ofensam cand i se zice unuia ca greseste.

Ce sa spun nu mai ai voie sa-i spui unuia ca o da de gard (in cazul nostru motorbike) ca acum esti "hater, frate". E prost si asta e, s-a dezbatut suficient subiectul, deja intra la pleonasm.

Daca vrei evolutie trebuie sa adopti, mai ales in domeniul cu 2 roti, o atitudine bazata pe preventie. Faptul ca i-am spus chiar personal acum nu stiu cate luni ca face pe mascariciul intentionat pentru youtube si ca din cauza expunerii, de care e intru totul constient, se vor uita multi pustani in gura lui si din pacate pentru unii s-ar putea sa se sfarseasca nasol... ar fi putut fi incadrat la evolutie daca baga la cap. Dar n-a bagat la cap, deci n-am evoluat :)

Punctual, faptul ca el a luat dupa el un pustan care chiar el zice ca "nu ii ieseau curbele la dreapta" intr-un drum de sute km pe cheile bicazului, poti sa ma crezi pe cuvant dar nu se incadreaza la evolutie, ci la prostie. Din pacate realitatea crunta iti arata ca nu e o decizie bune, dar banuiesc ca nu prea i-a pasat.

Acum, sunt de acord cu Speedy.K ca nu i-a pus Motorbike ghidonul in mana nici pustanului cel mic, iar in cazul celui mic, pana la urma trebuie sa mai stii si cum iti alegi anturajul. Asta e cu totul o alta discutie, dar in cazul asta in care inteleg ca erau prieteni, daca ala mic nu stie, macar fii tu ala destept si nu-l lua cu tine prin munti, curbe si parapeti sute de km, cand el iti lesina dupa primele 2 ore, mai ales daca sta slab cu experienta.

Pana la urma, pe securistii astia batrani de aici nu-i prea arde la pateu, ca ce sa vezi, stii cum e vorba aia, nu plange mama. De fapt, asta ar insemna evolutie, sa faci cumva se nu mai planga mamele, macare alea apropiate, ceea ce Motorbike cu siguranta nu face, chiar daca se da el ca fiind ala care tine steagul motociclismului in Ro. Din pacate sutele de mii de subscriberi pe youtube nu vin la pachet si cu creier, deci uite ca se intampla si tragedii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' motorbaic organizeaza ture prin Romania cu tineri avizi sa desopere tainele motociclismului? Tocmai el s-a gasit sa faca asta? Da' bun model si-au mai ales unii... Nu am rezistat mai mult de 30 de secunde pe voma aia de clip, avea un ton de parca ramasese fara benzina.

Iar kinderul, daca tot a vazut ca e frig, e si umezeala pe drum (am fost pe acolo de zeci de ori, locul in care a cazut era sa fie scena unei frumoase iesiri in decor cu masina, tot in perioada asta, prin 2010, cand era gheata fix in locul respectiv, dar pana acolo asfaltul era curat)- nu putea sa o lase mai usor? Sau prinsese curaj si a vrut sa ii arata maestrului ca poate schimba uleiul la golf din mers? Am mers si eu cu baieti care nu o lasau sub 120/h prin sate. La primul popas i-am salutat si le-am dorit plimbare placuta, eu nu am chef sa planga sotia si parintii dupa mine. Unii isi descopera limitele cam tarziu.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, LimpTA a spus:

Maestre, nu stiu daca trollezi sau faci parte dintr-o trupa de rapperi de liceu care stau toata ziua pe buze cu "nu mai da cu hate, bro" dar (in caz ca nu ai observat) suntem foarte multi, foarte diversi, in atatea categorii incat labareala asta cu familia traditionala  motociclistica si cu tovaraseala si vezi doamne comunitatea si alte dulcegarii din astea fortate de parca am fi vreo secta... sincer le-as incadra la feminism :)  Chiar nu e toata lumea prietena cu toata lumea, daca vrei sa mai subliniem asta in 2018. Si nici nu trebuie sa fie. Asa ca hai sa nu ne mai ofensam cand i se zice unuia ca greseste.

Ce sa spun nu mai ai voie sa-i spui unuia ca o da de gard (in cazul nostru motorbike) ca acum esti "hater, frate". E prost si asta e, s-a dezbatut suficient subiectul, deja intra la pleonasm.

Daca vrei evolutie trebuie sa adopti, mai ales in domeniul cu 2 roti, o atitudine bazata pe preventie. Faptul ca i-am spus chiar personal acum nu stiu cate luni ca face pe mascariciul intentionat pentru youtube si ca din cauza expunerii, de care e intru totul constient, se vor uita multi pustani in gura lui si din pacate pentru unii s-ar putea sa se sfarseasca nasol... ar fi putut fi incadrat la evolutie daca baga la cap. Dar n-a bagat la cap, deci n-am evoluat :)

Punctual, faptul ca el a luat dupa el un pustan care chiar el zice ca "nu ii ieseau curbele la dreapta" intr-un drum de sute km pe cheile bicazului, poti sa ma crezi pe cuvant dar nu se incadreaza la evolutie, ci la prostie. Din pacate realitatea crunta iti arata ca nu e o decizie bune, dar banuiesc ca nu prea i-a pasat.

Acum, sunt de acord cu Speedy.K ca nu i-a pus Motorbike ghidonul in mana nici pustanului cel mic, iar in cazul celui mic, pana la urma trebuie sa mai stii si cum iti alegi anturajul. Asta e cu totul o alta discutie, dar in cazul asta in care inteleg ca erau prieteni, daca ala mic nu stie, macar fii tu ala destept si nu-l lua cu tine prin munti, curbe si parapeti sute de km, cand el iti lesina dupa primele 2 ore, mai ales daca sta slab cu experienta.

Pana la urma, pe securistii astia batrani de aici nu-i prea arde la pateu, ca ce sa vezi, stii cum e vorba aia, nu plange mama. De fapt, asta ar insemna evolutie, sa faci cumva se nu mai planga mamele, macare alea apropiate, ceea ce Motorbike cu siguranta nu face, chiar daca se da el ca fiind ala care tine steagul motociclismului in Ro. Din pacate sutele de mii de subscriberi pe youtube nu vin la pachet si cu creier, deci uite ca se intampla si tragedii.

Singurul cliseu de feminism imi apare cand intru aici pe forum si citesc cum pozati voi in supermotociclisti pana va loveste karma prin copaci. 

Inca nu e tarziu sa realizati ca hate ul asta e ca o roata si se intoarce fix impotriva voastra. 

La fel cum judecati voi, asa ferm, orice rubrica la accidente si va hiziliti pe tragedia unora, vor rasari altii care se vor hizili pe tragedia voastra. Se numeste karma. Desi nu credeti, anul asta fix forumistii au umplut rubrica de accidente. Acum oamenii o ard pe Mute sau din nefericire au ,,Block pe viata”. 

Ideea era ca in primul rand, nu e uman sa faceti voi misto de altii. In al doilea rand, nu sunteti in masura sa faceti asta, iar daca o faceti, presupune o dereglare psihica. 

Pe majoritate, nu va stie nimeni. Traiti in intuneric si in online, semanand ura intre oameni, probabil ati fost maltratati in copilarie, aveti sotii urate sau grase ori chiar sunteti prea prosti sa realizati cat sunteti de penibili. 

Nu voiam sa se ajunga aici, dar derapati continuu si nu aveti nici cea mai mica limita de umanitate in voi. 

Revenind la subiect. Motociclismul nu e ala pe care-l propovaduiti voi gresit pe aici. 

Are multi oameni frumosi, saritori si umani, spre deosebire de cloaca voastra care si-o arde EMO si se inchina vesnic la preventie. 

O seara cat mai buna. 

Editat de ChrisRR
Corectii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ChrisRR a spus:

Singurul cliseu de feminism imi apare cand intru aici pe forum si citesc cum pozati voi in supermotociclisti pana va loveste karma prin copaci. 

Inca nu e tarziu sa realizati ca hate ul asta e ca o roata si se intoarce fix impotriva voastra. 

La fel cum judecati voi, asa ferm, orice rubrica la accidente si va hiziliti pe tragedia unora, vor rasari altii care se vor hizili pe tragedia voastra. Se numeste karma. Desi nu credeti, anul asta fix forumistii au umplut rubrica de accidente. Acum oamenii o ard pe Mute sau din nefericire au ,,Block pe viata”. 

Ideea era ca in primul rand, nu e uman sa faceti voi misto de altii. In al doilea rand, nu sunteti in masura sa faceti asta, iar daca o faceti, presupune o dereglare psihica. 

Pe majoritate, nu va stie nimeni. Traiti in intuneric si in online, semanand ura intre oameni, probabil ati fost maltratati in copilarie, aveti sotii urate sau grase ori chiar sunteti prea prosti sa realizati cat sunteti de penibili. 

Nu voiam sa se ajunga aici, dar derapati continuu si nu aveti nici cea mai mica limita de umanitate in voi. 

Revenind la subiect. Motociclismul nu e ala pe care-l propovaduiti voi gresit pe aici. 

Are multi oameni frumosi, saritori si umani, spre deosebire de cloaca voastra care si-o arde EMO si se inchina vesnic la preventie. 

O seara cat mai buna. 

‘Oaie, io judec pe cine vreau si cand vreau! Si fac prost pe cine vreau cand consider ca e prost. De ce?! D-aia!

Cui nu-i convine sa faca o petitie online. 

Ma doare-n cot de toti vlogarii, de toti canatii d internet si de toti marii reisari care ma incurca zi de zi printre masini prin oras. Nu ma fac decat sa intarzii 5 secunde la munca. 

In rest ma doare-:n plua! MI-am luat mobra pentru mine si ma dau pentru mine! Nu pentru toti gaozarii care habar n-au de doua curbe da’ au gopro.

 

 

PS Si daca oi da vreodata prin vreun copac sa prin vreun Logan o sa ma doara doar de oasl mel, in niciin caz de ce zic  trei carnatari pe un canal de iutub sau pe vreoagina de forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Chris, "motociclist" nu e o categorie etica. Daca vad un S1000RR la marginea drumului, cu tobe Akra fara silencere, slick-uri si carene de pista (era sa zic altceva!) si langa un rider cu combinezon de piele dintr-o bucata si cu casca Marquez replica langa el, taind cu fierastraul doua doamne, nu ma opresc sa-l ajut si sa-l intreb: "ce ti-au facut kurvele, colega?". Dimpotriva. 

Am stabilit ca vloggerul lui peste e o scursura. Nu inseamna ca-l arunc la lei, dimpotriva, il si scot daca pot, insa nu inseamna nici ca ii dau buna ziua. Nu merita. Ce-are el de spus despre accident pe mine ma intereseaza prea putin: stiu ca nu dau doi bani pe ce zice. Asta e categoria lui, n-am ce-i face. Vrei cu el, esti invitatul meu. 

Iar cu clipurile, sa-mi fie cu iertare. Daca cineva pune de buna voie si nesilit de nimeni clipuri pe youtube in care o arde racing pe drumul public (sau taie cadavre cu fierastraul), e pur si simplu idiot. Si pentru idioti n-am mare simpatie. Sunt destul de sigur ca nu exista sofer sau mobrist care sa mearga 100% legal, insa majoritatea au minima inteligenta sa nu publice video-uri cu ei mergand cu 120 pe limitare de 30. Nu mai zic sa mai apara si un minor in video, mai rau, un minor care a murit recent in accident. Materialul o data publicat pe net nu prea mai moare, daca scrie nenea politistul o scrisorica la youtube il recupereaza garantat. Si la fel de garantat devine proba intr-un eventual proces. E situatia de asa natura? Habar n-am, si nici nu ma intereseaza. Probabil ca nu, responsabilul principal o sa fie intotdeauna riderul, el cu mana lui cea dreapta a deschis gazul. La fel de probabil poate exista si responsabilitate secundara sau cum i-o zice, daca cineva a organizat iesirea, bla bla bla. Insa chiar nu ma intereseaza. Omul ala a demonstrat ca e un jeg DUPA accident, cu ultimul video, linkuit aici. 

Toata simpatia mea se duce la mort si la familia lui, nu la vlogigel care e asa de suparat ca se duce acasa sa editeze.

Si, in cele din urma, nu cumva ai uitat sa iei niste pilule? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chris, eu sunt curios ce le-ai spune parintilor acestui copil... Ai putea sa zici linistit, n-ai sa crezi cate rude vin si citesc despre accidente pe aici.  Ai privit vreodata in ochi un parinte care tocmai si-a pierdut singurul copil intr-un accident? Sau ai umblat prin spitale sa vezi daca cel cu care ai plecat la plimbare e ok, a scapat, mai are nevoie de ceva si apoi sa ii anunti familia ca s-a intamplat nenorocirea? Eh, eu da! Si doare, doare al dracului de tare. Si ce e mai rau de atat e privirea aceea pierduta a unei mame care tocmai si-a ingropat copilul si se uita in ochii tai si-ti zice "Ai grija, mamica, ai grija.. uite ce lasi in urma ta!" Apoi sunetul bolovanilor de pamant aruncat sec de gropari peste cosciug acompaniat de urletele de durere ale apropiatilor  te fac ca in secunda doi sa te duci sa ii dai foc motorului. 

Toate aceste frustrari, cum le zici tu, sunt adunate de noi aici pentru ca majoritatea dintre noi am trecut prin asa ceva. Si daca din tot acest hate, doi copii tembeli baga ceva la cap si lasa mai usor gazul sau fac cale intoarsa cand simt ca nu se pot tine dupa grup, inseamna ca nu am improscat cu ca.cat degeaba in toti pulifricii care cred ca ei au inventat mersul pe doua roti si lor li se cuvine asfaltul.

 

E clar, in accidentul de fata nu poti scoate pe altcineva vinovat, dar poate mai sunt copii teribilisti care ajung sa citeasca si baga la cap ca daca nu iti pazesti pielea si incerci sa fii erou, nu ajungi bine deloc. Faptul ca un copil cu o experienta si o pregatire slaba s-a dus la un drum lung pe timp de toamna, cu conditii meteo nu tocmai favorabile plimbarilor moto prin munti, impreuna cu doi stiuti teribilisti... nu bine deloc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca ar fi, domnul Chris, sa le pui o intrebare parintilor, cum ar fi preferat, ca al lor copil sa fie Emo-preventiv si viu, sau inhaitat cu motociclistii frumosi si intre 4 scanduri acum? 

Sa fii motociclist frumos si uman inseamna sa faci clip despre moartea victimei pe care-l inaintezi la facut bani? Daca da, nu-i de mirare ca forumul asta e asa urat :D . Nu stiam ca umanitatea s-a transformat in prostitutie pentru capital.


Ce sa spun, aici e lipsa de umanitate, de parca cliseurile alea goale de continut pe care le debiteaza motociclistii frumosi gen "ride in paradise" sau "a murit facand ce-i place", "a fost ceasul rau"  indulcesc cu ceva situatia pt rudele care-l ingroapa. Alora le-a murit copilul, ba!  Realitatea n-are timp sa stea dupa toti Raducii si alde astia care "refuza sa creada, nu pot sa creada asa ceva". Ce sa vezi... prea tarziu. 

Citeste pe la rubrica asta si in urma cu 10 ani si observi ca  nu s-a schimbat nimic pentru ca mereu se vor trezi alti destepti care refuza sa-si scoata capul din c*r si au impresia ca belele se intampla asa... ca au fost sortite. Apoi refuza sa creada. La care adaugi toti formatorii astia de opinie cu gopro pe bot care tampesc pustimea si mai mult. Asta nu e deloc evolutie.

Si nu in ultimul rand domnul @ChrisRR, nu te obliga nimeni sa vii aici si sa te contrezi cu securistii, mai ales cu logici din astea infantile de-ale tale. Poti sa iti vezi frumos de treaba. Daca tot vorbim de platitudini de rahat, iti zic si eu ca: cel mai bine e sa fii viu, iar asta conteaza pt familia ta, fie ca te numesti emo, securist, urat, sau ce vrei tu sa mai adaugi la lista. ;)
Sanatate si-un praz verde! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Metal Heart a spus:

Chris, eu sunt curios ce le-ai spune parintilor acestui copil... Ai putea sa zici linistit, n-ai sa crezi cate rude vin si citesc despre accidente pe aici.  Ai privit vreodata in ochi un parinte care tocmai si-a pierdut singurul copil intr-un accident? Sau ai umblat prin spitale sa vezi daca cel cu care ai plecat la plimbare e ok, a scapat, mai are nevoie de ceva si apoi sa ii anunti familia ca s-a intamplat nenorocirea? Eh, eu da! Si doare, doare al dracului de tare. Si ce e mai rau de atat e privirea aceea pierduta a unei mame care tocmai si-a ingropat copilul si se uita in ochii tai si-ti zice "Ai grija, mamica, ai grija.. uite ce lasi in urma ta!" Apoi sunetul bolovanilor de pamant aruncat sec de gropari peste cosciug acompaniat de urletele de durere ale apropiatilor  te fac ca in secunda doi sa te duci sa ii dai foc motorului. 

Toate aceste frustrari, cum le zici tu, sunt adunate de noi aici pentru ca majoritatea dintre noi am trecut prin asa ceva. Si daca din tot acest hate, doi copii tembeli baga ceva la cap si lasa mai usor gazul sau fac cale intoarsa cand simt ca nu se pot tine dupa grup, inseamna ca nu am improscat cu ca.cat degeaba in toti pulifricii care cred ca ei au inventat mersul pe doua roti si lor li se cuvine asfaltul.

 

E clar, in accidentul de fata nu poti scoate pe altcineva vinovat, dar poate mai sunt copii teribilisti care ajung sa citeasca si baga la cap ca daca nu iti pazesti pielea si incerci sa fii erou, nu ajungi bine deloc. Faptul ca un copil cu o experienta si o pregatire slaba s-a dus la un drum lung pe timp de toamna, cu conditii meteo nu tocmai favorabile plimbarilor moto prin munti, impreuna cu doi stiuti teribilisti... nu bine deloc. 

Inca o dovada ca te postezi in masura de a eticheta si judeca mult prea usor o persoana despre care nu stii absolut nimic.

Toti parintii de motociclisti cunosc riscurile. e doar o chestiune de timp. Mai ales parintii minorilor care au fost nevoiti sa-si dea acordul. Tu nu esti avocatul nimanui. Tu nu esti in masura sa iei cuvantul aici si sa spui ce prost a fost fi-su, tocmai pentru ca ei vor citi pe aici, la fel cum si parintii tai vor citi despre tine aici. Fa un exercitiu de imaginatie si vezi ce ar scrie samaritenii astia despre tine? Fa-ti un cont fake si insceneaza-ti accidentul. Sa vezi clisee, sa vezi cruceli si hate. Arata-le si parintilor ce scriu ei aici. Vreau sa vad provocarea asta.

Eu iti inteleg si ideeile tale, care unele nu sunt rele deloc si sunt complet adevarate, mai ales cuvintele parintilor dupa un asemenea eveniment, care sunt extrem de patrunzatoare. Tocmai asta ma macina, ca vine un no-name si se **** pe tot ce ai fost tu in viata, iar parintii citesc si se ingrozesc de aceasta ,,umila'' comunitate, ca apoi sa descopere ca era formata din toti anonimii dubiosi care traiesc numai pentru hate. se hranesc cu ura...

Aici voiam sa atrag atentie. Majoritatea scriu cu foarte mare usurinta, fara sa realizeze cat dor aceste vorbe fata de altii, fara sa realizeze efectele unui comentariu de *** si asta doar pentru ca pur si simplu, sunt limitati, sunt dereglati psihic si nu realizeaza gravitatea unor cuvinte spuse prea usor.

Acum 5 ore, LimpTA a spus:

Sunt curios daca ar fi, domnul Chris, sa le pui o intrebare parintilor, cum ar fi preferat, ca al lor copil sa fie Emo-preventiv si viu, sau inhaitat cu motociclistii frumosi si intre 4 scanduri acum? 

Sa fii motociclist frumos si uman inseamna sa faci clip despre moartea victimei pe care-l inaintezi la facut bani? Daca da, nu-i de mirare ca forumul asta e asa urat :D . Nu stiam ca umanitatea s-a transformat in prostitutie pentru capital.


Ce sa spun, aici e lipsa de umanitate, de parca cliseurile alea goale de continut pe care le debiteaza motociclistii frumosi gen "ride in paradise" sau "a murit facand ce-i place", "a fost ceasul rau"  indulcesc cu ceva situatia pt rudele care-l ingroapa. Alora le-a murit copilul, ba!  Realitatea n-are timp sa stea dupa toti Raducii si alde astia care "refuza sa creada, nu pot sa creada asa ceva". Ce sa vezi... prea tarziu. 

Citeste pe la rubrica asta si in urma cu 10 ani si observi ca  nu s-a schimbat nimic pentru ca mereu se vor trezi alti destepti care refuza sa-si scoata capul din c*r si au impresia ca belele se intampla asa... ca au fost sortite. Apoi refuza sa creada. La care adaugi toti formatorii astia de opinie cu gopro pe bot care tampesc pustimea si mai mult. Asta nu e deloc evolutie.

Si nu in ultimul rand domnul @ChrisRR, nu te obliga nimeni sa vii aici si sa te contrezi cu securistii, mai ales cu logici din astea infantile de-ale tale. Poti sa iti vezi frumos de treaba. Daca tot vorbim de platitudini de rahat, iti zic si eu ca: cel mai bine e sa fii viu, iar asta conteaza pt familia ta, fie ca te numesti emo, securist, urat, sau ce vrei tu sa mai adaugi la lista. ;)
Sanatate si-un praz verde! 

Copilul lor nu avea cum sa fie EMO, avea prea multa energie si entuziasm. A gresit si a platit cel mai scump pret pentru asta, a platit cu viata! Nu e cazul sa-l mai rastigniti si voi.

Nu a fost inhatat de nimeni. nu erau parte a unui club sau grup cu obligatii. Daca nu-si pazeste el fundul. n-o sa i-l pazeasca nimeni, nici vlogeri, nici prieteni, nici nimeni. Este responsabilitatea lui.

Nu ai tu de unde sa stii daca acel clip a fost monetizat sau nu. Esti paralel cu fenomenul, daca ai impresia ca faci bani din youtube...

Stiu foarte bine ce inseamna accidente si nu am nevoie sa citesc zece ani in urma. Desi, daca au trecut 10 ani si retetele voastre nu au avut succes, mergeti mai departe, nu insistati voi sa propovaduti preventie ca acest forum nu are impact, ba mai mult, bag de seama ca anul asta ati fost cap de rubrica, mai toti.

Imi pare rau ca am intrat aici fara voia ta, era cu intrare?

 

Sanatate si minte, ca prazul ti-l poti baga unde-ti place.

Acum 4 ore, cuki a spus:

multi au fost, putini au ramas...astia mai tinerei cum e  @ChrisRR si multi alti, cred ca motociclismul defapt inseamna coele cele mai mari, smecheria cea mai ce. Cred ca s-a uitat prea mult in copilarie la MotoGp urmat de Sons of Anarchy si terminand cu niste documentare despre Banditos si Hells Angels. Din pacate pentru el si multi altii, motociclismul nu prea seama cu ce au ei in cap. Omerta si Silenzio stampa nu prea merge in cazuri nasoale, pana la urma tot iasa adevarul la iveala. In cazul acesta, baiatul de 17 ani a gresit si a murit, DAR idiotii aia 2 cu care o ardea peste 400km intr-o zi de noiembrie pe o drujba de 125cmc, sunt responsabili moral pentru ca l-au luat cu ei, au ars-o cum si-au dorit ei fara sa aiba grija de ala micu, obligandu-l cumva sa mearga peste limite ca sa tina pasul cu ei.

Adevarul doare, asta este...poate cineva va inelege ceva din intamplarea asta, ceva ce ar putea sa-i salveze viata intr-o buna zi.

Semneaza unu cu permis de 15 ani, membru pe forum de vreo 11 ani si peste 150.000km pe 2 roti fara incidente. 

Altul care pune etichete fara sa stie cu cine sta de vorba. Asta e o boala. Iti recomand un control.

Cred ca tu nu stiai cum sa scoti in evidenta milioanele tale de km... Departe de tine modestia, ca de laudarosi, e plin internetul.

 

Ce voiam eu sa scot in evidenta, e sa comentati responsabil, pentru ca asa e frumos si nu mi-as dori sa se abata karma si sa rada altii la randul lor despre voi. De asemenea, la fel de important e sa aveti grija ce opinii debitati, pentru ca e dureros pentru parinti sa vada cata ura exista in partenerii lui de hobby.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hate-ul asta mai Cristi nu e chiar gratuit asa, e o consecinta a actiunilor lu' motobaic, cam asa merge treaba pe lumea asta. Pana la urma e "persoana publica" si criticile vin la pachet, n-ai ce-i face.

 

Hai ma ce naiba ca am fost cu totii incepatori pe 2 roti si am ars-o baieteste, el o scalda ca cica era la scoala de duminica si facea pe pedagogu', las-o moarta ca nu tine apa. Diferenta este ca unii au avut noroc si le-a venit mintea la cap la timp, altii au fost ghinionisti.

 

Si daca e asa cum se spune ca a monetizat clipul apoi sa-i fie rusine si e clar ca nu a invatat nimic, pacat de el.

 

Pana la urma cine-a murit si te-a pus pe tine avocatul lu' motobaic? Oh, wait...

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...