Sari la conținut

Atentie la tepe


Z.Lucian
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75
11 hours ago, GoodKat said:

ghici cine se poate alege cu un dosar penal

 

In rromanica ...unde se da cu suspendare pentru omor din culpa? 

 

Forumul exagerarilor...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75

Bine bine , cadru legislativ este si pentru a pedepsi coruptia....

 

 

 

 

Daca ce spui tu ar fi fost realistic , atunci expozitia de masini facute din bucati numita Autovit nu ar mai fi putut exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, SORIN MOTO a spus:

Moticicleta este a mea, 

Am cumparat.o atinsa in spate dupa cum a postat frustratul de initiator al conversatiei.

A fost reparata in service autorizat cu piese noi.

3 carene ,stop, maruntisuri..

Trebuia data la fier vechi? Nu e nimic de ascuns

Nu inteleg rauratea unora.

Nu cunosti povestea dar te bagi sa arunci cu noroi. Cine are intrebari m poate suna

0727881292

Anuntul pe olx este cu poze de saptamana trecuta

 

 

Nimeni nu a observat ca a raspuns actualul posesor al motocicletei?

E cumparata lovita si a fost reparata la service.

Case closed!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit.

Omul se ocupa cu vanzarea motocicletelor si daca a reparat-o ca la carte, nu vad care ar fi problema. Bine, cu conditia ca sa spuna viitorului proprietar ca a fost cazuta/lovita si reparata.

Se practica foarte des ascunderea unor detalii privind istoricul incidentelor vehiculului respectiv, in cadrul unui anunt de vanzare (probabil pentru a nu da motive altora sa negocieze mult inainte de vizionare, sau pentru a grabi vanzarea motocicletei deoarece daca te duci sa o vezi, probabilitatea de a o cumpara e mai mare, unii renuntand din start sa o ia in calcul, daca e lovita, nici pretul mult mai mic nu-i incurajeaza, chiar daca uneori pagubele sunt doar de natura estetica).

Acum, mai sunt aspecte de bun simt: daca de exemplu cadrul, furca sau orice alta chestie care schimba radical ciclistica, au fost afectate, atunci vanzarea unei astfel de motociclete este atentat la persoana, conducerea unei astfel de motociclete punand in pericol viata si integritatea corporala a pilotului, pasagerului si/sau poate a altor participanti la trafic (ce pompos suna!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, caracterincompatibil a spus:

Tot ce e fier strâmb... Se baga la dauna totala

Cadrul codiței e posibil sa fi lăsat urme pe prinderile cadrului=dauna totala

Se top case deplasat nu e fier strâmb,atașat de cadru?

Nu știu cât e un nc sh,dar nou era pe la 5500-6000 in etalea

Prețul pare bun,pentru samsar

Văd că are multe motorete de vânzare.toate impecabile

Și la bani multi

 

iti zic eu ca nu e asa. am lucrat in service de reprezentanta si am avut motoreta accidentata la care am schimbat cadrul pentru opritor rupt care limiteaza cursa ghidonului. Cadru fiind de aluminiu s-a reparat cu inlocuire, trecut prin rar si poansonat alta serie. Nu a fost dauna totala chiar daca s-a schimbat cadrul.

 

Dauna totala este atunci cand valoarea daunelor depaseste valoarea de catalog a motocicletei (valoarea de catalog este determinata de vechime, degeaba a costat motoreta ta 15.000Eur acum 5 ani, valoarea ei a scazut ...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Motorist@ a spus:

Acum, mai sunt aspecte de bun simt: daca de exemplu cadrul, furca sau orice alta chestie care schimba radical ciclistica, au fost afectate, atunci vanzarea unei astfel de motociclete este atentat la persoana, conducerea unei astfel de motociclete punand in pericol viata si integritatea corporala a pilotului, pasagerului si/sau poate a altor participanti la trafic (ce pompos suna!).

 

Daca reparatia a fost facuta corect adica prin inlocuirea pieselor strambe/deformate sau atinse in accident nu este nici un atentat la viata nimanui, e un fier reparat. La fel ca toate masinile care au un avut accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu zic sa il sune careva la plezneala, sa se dea cumparator si sa il intrebe de istoric 😄.

 

Interesant este ca, dincolo de motivele pentru care @op a initiat acesto topic, exista useri pe motociclism care tin partea samsariilor de motoare de curierat, impecabile si cu 20k de km dupa 7 ani. 

😅

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 minutes ago, l.u.v said:

Un exercițiu de imaginație. Dacă nu are nimic important afectat și este reparată ok, câți dintre noi ar scrie că a fost implicată într-un accident? 

 

Știu..ăla eu / ăla eu! 

 

Eu am spus tot timpul la vanzare tot ce s-a intamplat in posesia mea.

Diferenta mai importanta este ca nu am pus niciodata asa pret nesimtit. Eu pun preturi de vanzare nu de samsareala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Un exercițiu de imaginație. Dacă nu are nimic important afectat și este reparată ok, câți dintre noi ar scrie că a fost implicată într-un accident? 

 

Știu..ăla eu / ăla eu! 

 

uite ca eu i-am spus celui caruia i-am vandut-o tot istoricul motoretei (TDM850 din 92) cu trante si accidente. Omul a luat motoreta de la mine si dupa un timp cand a trebuit sa vand iar alta motoreta (tdm 900 2006) acelasi om a luat-o si pe a doua.

 

si nu imi era nici prieten nici amic la momentul achizitiei primei motociclete, ca ne-am intovarasit in cursul anilor e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Cavaleru a spus:

 

Daca reparatia a fost facuta corect adica prin inlocuirea pieselor strambe/deformate sau atinse in accident nu este nici un atentat la viata nimanui, e un fier reparat. La fel ca toate masinile care au un avut accident.

Corect. De altfel, eu am facut referire doar in ideea in care cadrul/furca erau afectate si nu ar fi fost inlocuite/reparate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 19 minute, l.u.v a spus:

Un exercițiu de imaginație. Dacă nu are nimic important afectat și este reparată ok, câți dintre noi ar scrie că a fost implicată într-un accident? 

 

Știu..ăla eu / ăla eu! 

 

Eu am scris ce am trantit si cum am reparat.

Motiv pentru care am vandut la pret realist. Nu ca as fi vandut multe lucruri la viata mea sau ca oi fi facut gescheft la revanzari...

 

Aici avem un motor prezentat ca tipla dupa 7 ani vechime, cu (sic!) 20k de km si care costa 4300 de euro 🤣.

Daca imi aduc aminte corect NC700 nu sarea de 7000 nou. Nu mai vorbim de promotii dupa prima sau a doua iarna la new old stockuri. 

Sa nu mai spun ca cei care nu sunt rataciti prin viata si au vreo gara cu motociclismul stiu clar ca NC700-le este a doua tentativa de succes (dupa Scarver) de a veni cu un commuter impecabil care sa atace serios piata scuterelor. 

Cu alte cuvinte, ca sa inteleaga toata lumea - cine isi ia NC baga km cu ea de nu mai are aer.

Ca doar pt asta o iei - fiabiltate, pozitie de motor, spatiu de depozitare si consum nesimtit (sub 4%). 

In rest - moartea cerbului, motor de civili. 

Este evident ca avem de-a face cu un bisnitar notoriu (ca sa fiu foooarte politicos) iesit la vanatoare de gaini iar voi iti tineti isonul/luati apararea. 

 

Bravos natiune, cum ar fi zis Gheorghe.

 

 

Dar de ce nu punem intrebarea altfel, respectiv de ce nu facem alte exercitii de imaginatie: 

Cat de .... trebuie sa fii sa iei mobre trantite in cadru (eu vad o codita plecata cam spre dreapta in prima postare), sa le repari si sa le vinzi ca impecabile? 

 

Nu e asa ca ca si voi faceti asta zi de zi si ca vi se pare perfect normal, nu?

E janta indoita sau nu in prima postare? 

Toba si carenele fata + semnalizarea, idem? 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, GoodKat a spus:


Cadrul legislativ exista, jurisprundeta exista. Mai e necesar un cumparator care sa faca o plangere in acest sens.

 

 

Art 1707 Condiții | Codul Civil
Garanția contra viciilor bunului vândut - Condiții -

 

(1)Vânzătorul garantează cumpărătorul contra oricăror vicii ascunse care fac bunul vândut impropriu întrebuințării la care este destinat sau care îi micșorează în asemenea măsură întrebuințarea sau valoarea încât, dacă le-ar fi cunoscut, cumpărătorul nu ar fi cumpărat sau ar fi dat un preț mai mic.

Depinde acum de procuror :) s-au dat ani de facultate si pentru o gaina furata. Merita?

Ihm...

 

1. Deci sa inteleg sa te duci in tribunal si invoci viciu ascuns citand motociclism.ro si screenshot-uri din OLX?

 

Sau 

 

2. Poti reclama "vanzatorul" abia dupa ce ai devenit "cumparator" (transferul de proprietate este incheiat) de vicii ascunse. Daca este reparat conform normative in unitate autorizata, nu ai ce comenta.

 

Spor...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca 50%+ din autoturismele aflate la vanzare au vicii...

Cred ca adevarul este la mijloc - daca nu esti prost sa iti curga din gura, poti verifica sau apela la o firma specializata pentru verificare, iar ceea ce este verificabila poate fi lamurit daca este ok sau nu.

 

Faza cu pretul mai mic este vrajeala - orice cumparator vrea sa dea pret mai mic (cu sau fara viciu)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, GoodKat a spus:


Cadrul legislativ exista, jurisprundeta exista. Mai e necesar un cumparator care sa faca o plangere in acest sens.

 

 

Art 1707 Condiții | Codul Civil
Garanția contra viciilor bunului vândut - Condiții -

 

(1)Vânzătorul garantează cumpărătorul contra oricăror vicii ascunse care fac bunul vândut impropriu întrebuințării la care este destinat sau care îi micșorează în asemenea măsură întrebuințarea sau valoarea încât, dacă le-ar fi cunoscut, cumpărătorul nu ar fi cumpărat sau ar fi dat un preț mai mic.

Depinde acum de procuror :) s-au dat ani de facultate si pentru o gaina furata. Merita?

Corect, in cazul de fata, se poate demonstra foarte usor ca stia de starea ei. El are datoria conform legii sa specifice acest aspect, practic, il doare'n pul@ de lege sau de cumparator. 😏

 

Daca era in DE, belea mielu si fara cumparator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos aveti link-ul cu accidentul in care a fost implicata motocicleta si astfel se lamureste toata lumea ce s-a intamplat.

A fost lovita din spate fara frana cu aproximativ 70-80 km la ora fara frana si motociclistul proiectat peste masina dar a scapat doar cu o fractura de bazin nu foarte grava si alte contuzii usoare.Se pare ca este unul dintre cei norocosi si a avut zile.

 

https://curier.ro/2020/02/04/motociclist-ranit-in-accident/

 

Asadar cei care dotiti sa cumparati NC700X mare atentie deoarece asta a fost intentia mea de la bun inceput, sa ajut oamenii care doresc sa isi cumpere o motocicleta sa nu se pacaleasca.

 

Restul e can can

 

 

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...